دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 10:22

تأثیر مثبت احیای بافت‌های فرسوده بر بازار سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الناز خجسته

عصراقتصاد: سیاست تراکم تشویقی از مهم‌ترین سیاست‌های نوسازی بافت‌های فرسوده است که علی‌رغم تغییر رویکرد در قوانین شهری از "فرسودگی" به "ناکارآمدی" و از "نوسازی" به "بازآفرینی"، این سیاست همواره در دستورکار سیاست‌گزاران و مجریان ذی‌ربط قرار گرفته است.

 "مهدی سلطان محمدی" کارشناس و تحلیلگر بخش مسکن در گفتگویی با عصراقتصاد در خصوص اهمیت بازآفرینی بافت های فرسوده گفت: سیاست دولت برای اولویت دادن به بازسازی بافت‌های فرسوده اقدامی کاملا درست و به جا است، اما اگر بخواهیم تاثیر آن را بر رونق مسکن ارزیابی کنیم، باید گفت که بازار مسکن مدتی است که عملا وارد فاز رونق شده است، اما نمی‌توان سیاست‌های دولت را در شکل‌گیری این رونق ابتدایی چندان موثر دانست و عوامل بنیادی بازار سهم مهم تری داشته است. از طرف دیگر واقعیت این است که ضرورتی هم برای مداخله مستقیم دولت در این بخش احساس نمی‌شود بلکه مهم ترین وظیفه دولت اعمال سیاست‌هایی برای هدایت سمت و سوی این رونق است.

سلطان محمدی در ادامه افزود: دلیل مثبت شمردن اقدام دولت برای بازسازی بافت‌های فرسوده این است که این اقدام به نوبه خود معضل اجتماعی را حل خواهد کرد و بافت شهری که سال‌ها است، چه از لحاظ شهری و چه از لحاظ امنیتی مورد اعتنا نبوده است بهبود می دهد.

این تحلیلگر بخش مسکن در تقابل سیاست بازسازی و ساخت مسکن جدید اظهار کرد: این سیاست کاملا عاقلانه و مثبت ارزیابی می‌شود. سیاست‌های اخیر دولت به جای روانه کردن منابع مالی دولت به ساخت مسکن جدید، همانند مسکن مهر و در عوض روانه کردن منابع به سمت بازسازی بافت‌های فرسوده موجب خواهد شد که از همین ظرفیت‌های موجود در فضای شهری استفاده شود. به همین جهت نباید این اقدام را عملی در جهت رونق مسکن اشتباه ارزیابی کرد.  این فقط اقدامی در جهت اصلاح بافت آسیب دیده شهری است

این تحلیلگر در رابطه با چرخه رکودی بخش مسکن گفت: اساسا رونق بازار مسکن مستقل از سیاست‌های دولت برای بافت‌های فرسوده بوده سهم این بافت‌ها تا کنون در بازار مسکن چندان قابل توجه نبوده است. رونق نسبی بخش مسکن در ماههای گذشته تحت تاثیر عوامل دیگری است. دوره رکود اخیر بازار مسکن طولانی تر از دوره های مشاهده شده در چرخه های مسکن بود و  انتظار پایان آن از مدتها پیش می رفت. در چند سال گذشته عرضه مسکن کاهش یافته بود و با افزایش اعتبارات بانکی، کاهش نرخ سود بانکی، افزایش درآمدهای نفتی در سال گذشته، که با فاصله زمانی چند ماهه همیشه تاثیر خود را در بازار مسکن نشان می دهد، سمت تقاضا نسبت به قبل قوی تر شده است.

وی در مورد سیگنال‌های مثبت رونق بازار مسکن تصریح کرد: سیگنال‌های مثبت رونق بازار مسکن از تابستان سال گذشته به صورت جزئی قابل مشاهده بود اما اکنون قوی‎تر شده و می‌توان انتظار داشت که رشد این بخش در یکی دو سال آینده شاهد شتاب بیشتری باشد.

سلطان محمدی در مورد تأثیر پروانه‌های صادره بر رونق بورس بیان کرد: این رونق نمی‌توان به صورت آنی مشاهده کرد و به صورت تدریجی رخ می‌دهد. معمولا حجم معاملات، حجم پروانه‌های صادره، میزان سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش ساختمانی و قیمت ساختمان مهم ترین شاخصه های دوران رونق هستند. هنوز در حجم پروانه‌های صادره شاهد تغییر شدیدی نبوده ایم و در مقایسه با متوسط تاریخی خود کماکان در سطح پایینی است ولی قطعا در سال آینده حجم پروانه ها افزایش قابل توجهی خواهد داشت. معمولا این افزایش با یک فاصله زمانی چند ماهه تاثیر خود را در ساخت نشان می‌دهد. دوره ساخت از زمانی که سرمایه گذاران تصمیم به سرمایه‌گذاری و ساخت بگیرند تا مقطع بهره‌برداری حدود دو سال به طول می‌انجامد، بنابراین هنوز نمی توان تاثیر شروع رونق بخش ساختمان را در شرکت‌های ساختمانی بورس به صورت ملموسی مشاهده کرد، ولی در آینده نزدیک این اثرات به صورت بارزتری ظاهر خواهد شد. در مراحل ابتدایی شرکت‌های تولید کننده مصالح اسکلت نظیر آهن آلات و سیمان و سفال و در مراحل بعدی شرکت‌های تولید کننده مصالح نازک کاری از قبیل کاشی و سرامیک و سایر مصالح ساختمانی شاهد افزایش فروش و سود دهی خواهند بود.

این تحلیلگر بخش مسکن در پایان خاطر نشان کرد: تولید کنندگان مصالح ساختمانی سهم قابل توجهی از شرکت‌های بورسی را تشکیل می دهند، بنابراین رونق نسبی بخش مسکن تا حدی در رونق بورس نیز اثر گذار خواهد بود.

خواندن 338 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395