شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 15:17

سوآپ بیش از 2 میلیون بشکه نفت خام کشورهای حاشیه خزر به پالایشگاه‌های ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون عملیات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال گفت: از اواخر مردادماه امسال تاکنون، 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام سوآپ (معاوضه) کشورهای حاشیه خزر در پایانه نفتی نکا تخلیه و به پالایشگاه‌های نفت تهران و تبریز انتقال داده شده است.

با ازسرگیری مرحله سوآپ و انتقال بیش از 2 میلیون بشکه نفت در سال جاری از طریق خط لوله 32 اینچ نفت شمال، این کار پس از حدود هشت سال توقف به مرحله پایداری رسیده است.

ایران از طریق سوآپ، نفت تولیدی کشورهای حاشیه دریای خزر مانند قزاقستان و ترکمنستان را در پایانه نکا تخلیه می کند و به ازای آن در پایانه‌های جنوبی کشورمان، نفت تحویل مشتریان می‌دهد.
عملیات معاوضه نفت خام همسایگان شمالی که سواپ نامیده می‌شود، مزایایی مانند درآمدزایی، کاهش هزینه حمل نفت به پالایشگاه‌های شمال کشور، کاهش تردد نفتکش‌های جاده ای، تقویت جایگاه ایران در بازار جهانی و تبدیل ایران به قطب ترانزیت حامل های انرژی در منطقه را به دنبال دارد.
شیرافکن قربانی معاون عملیات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال با بیان اینکه تاکنون بیش از 50کشتی نفت خام در منطقه پایانه نفتی نکا پهلو گرفته است، افزود: با افزایش حجم نفت خام تحویلی شرکت‎های سوآپ کننده خارجی و با توجه به برنامه‎ریزی انجام شده در سطح وزارت نفت، می‎توان به افزایش ظرفیت قابل توجه این طرح در سال جاری امیدوار بود.
قربانی ظرفیت فعلی تاسیسات و خطوط لوله منطقه شمال را 370 هزار بشکه در روز اعلام کرد و افزود: این ظرفیت با برخی تغییرات قابلیت افزایش به 500 هزار بشکه در روز را نیز دارد.
دولت یازدهم در روزهای پایانی کار خود توانست، ضمن جبران اشتباه دولت دهم در قطع یکباره سوآپ (معاوضه) نفت، به وعده خود برای احیای این امر عمل کند تا جایگاه کشور را در بازار جهانی انرژی ارتقا دهد.
به گفته کارشناسان قطع سوآپ نفت خام در پی دستور وزیر نفت دولت دهم خسارات فراوانی به کشور تحمیل کرد و علاوه بر تخریب جایگاه ایران به عنوان مسیر اصلی ترانزیت انرژی در منطقه، دیوان داوری نیز ایران را به پرداخت جریمه محکوم کرد.
همچنین خطوط لوله و تاسیسات احداث شده در پایانه نفتی شمال نیز سال‌ها به حال خود رها شد و در طول این سال‌ها، برای جلوگیری از تخریب خط لوله احداث شده، هر از چند گاهی، نفت خام از سمت پالایشگاه تهران به این خط لوله تزریق می‌شد تا با گردش نفت خام، خط لوله دچار آسیب بیشتر نشود.
شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال 620 کیلومتر لوله نفت را در 2 استان مازندران و گلستان زیر پوشش دارد. 
منبع: ایرنا

خواندن 364 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395