شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 09:02

مسابقه کتابخوانی «منشور حقوق شهروندی» در نمایشگاه کتاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع و دستیار حقوق شهروندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در نشست خبری که در محل آن وزارتخانه برگزار شد، خبر برگزاری اولین دوره مسابقه کتابخوانی «منشور حقوق شهروندی» را اعلام کرد.

وی در رابطه با اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی اظهار کرد: اجرایی شدن این منشور در قوه مجریه به تنهایی قابل انجام نیست و در این زمینه باید دیگر قوا نیز حضور و مشارکت داشته باشند.

کاراندیش گفت: اجرایی شدن این حقوق برای حفظ کرامت انسان هاست که دین مبین اسلام نیز روی آن تاکید زیادی دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برای تحقق منشور حقوق شهروندی در زمینه فرهنگی ، دبیرخانه و کارگروه ویژه ای در این وزارت خانه تشکیل شده است.

وی ادامه داد: از آنجا که سرانه مطالعه مردم در زمینه کتاب و روزنامه پایین است پیشنهاد ساخت یک نرم افزار جامع در این زمینه را به مرکز فناوری رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد ارائه خواهیم کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد در راستای تحقق حقوق شهروندی در زمینه فرهنگ، افزود: برگزاری سلسله همایش های حقوق مالکیت ادبی و هنری به منظور فرهنگ سازی و صیانت از حقوق و دفاع از پدید آورندگان ایرانی در داخل و خارج از کشور بر اساس ماده 76 منشور، از این جمله بوده است.

دستیار حقوق شهروندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برنامه ریزی در جهت شفاف سازی مناقصه ها و مزایده ها طبق ماده 70 منشور، برنامه ریزی در جهت حمایت از برنامه های فرهنگی و هنری استان ها با احترام به تنوع فرهنگی مردم ایران به وسیله پنج برابر شدن بودجه این بخش طبق ماده 96 منشور و حذف یارانه موسسات وابسته به نهادهای شبه دولتی و جهت جلب مشارکت رقابتی بخش خصوصی طبق ماده 100 منشور حقوق شهروندی نیز از مهم ترین اقدامات ما بوده است.

کاراندیش گفت: برگزاری جلسات متعدد برای برقراری میز خدمت در راستای ماده 17 مصوبه شورای عالی اداری درخصوص حقوق شهروندی در نظام اداری ایران، تشکیل ستاد نمایندگان استان ها برای یکپارچه سازی اقدامات مربوطه و برگزاری نشست های هم اندیشی و کنگره های علمی در این زمینه از فعالیت های مستمر ما خواهد بود.

وی افزود: تلاش خواهیم کرد در راستای تقویت زیرساخت های مربوط به الکترونیکی کردن خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر ، مراجعه حضوری کاهش یافته یا حذف شود، ضمن اینکه انتشاراتی مختص حقوق شهروندی از طرف وزارت ارشاد دایر شده که 400 الی 700 کتاب مرتبط با حقوق شهروندی را منتشر کرده است.

کاراندیش در ادامت نشست ضمن اشاره به اولین مسابقه کتابخوانی «منشور حقوق شهروندی» که با هدف آگاه‌سازی شهروندان از مفاد منشور حقوق شهروندی، برگزار می‌شود، گفت: این مسابقه کتابخوانی در ایام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه دبیرخانه حقوق شهروندی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و به ۵۰ نفر جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

وی افزود: طراحی و برنامه‌ریزی اولین دوره مسابقه کتابخوانی منشور حقوق شهروندی به منظور تحقق بند ۵ بخش ب بیانیه مقدماتی رییس‌جمهور در ابتدای منشور حقوق شهروندی که بر انجام تلاش‌های فرهنگی و آموزشی برای اجرای دقیق منشور اشاره کرده است انجام شد.

او ادامه داد: نظر به اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است و کمتر زمانی شاهد حضور حداکثری آحاد دجامعه در نمایشگاه‌ها هستیم لذا بهترین زمان برای ترویج موضوع حقوق شهروندی و جلب مشارکت شهروندان در سرنوشت فرهنگی خویشتن است.

همچنین کاراندیش درباره ساز و کاراجرایی مسابقه کتابخوانی منشور حقوق شهروندی گفت: از روز پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷ تا روز جمعه ۲۱ اردیبهشت‌ماه همه علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه می‌توانند به غرفه دبیرخانه حقوق شهروندی وزارت فرهنگ در ساعت‌های کاری نمایشگاه مراجعه کنند و پس از تکمیل پاسخ‌نامه نسبت به عودت آن به مسئول مسابقه اقدام کنند. هر روز به قید قرعه طی ویژه‌برنامه‌ای توسط دستیار حقوق شهروندی وزیر به پنج نفر و مجموعا به ۵۰ نفر کارت هدیه نقدی اعطا خواهد شد.

خواندن 649 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395