سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 16:46

اطلاعات تکميلي

  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

افزایش مطبوعات با میزان تخصیص یارانه‌ها برابری ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به افزایش مجوزهای فعالیت رسانه ای و مطبوعاتی به بیش از 11 هزار مورد گفت: با این وجود، منابع یارانه تخصیص یافته، کمتر از دو برابر افزایش یافته در حالیکه آمار مجوزهای داده شده سه برابر شده است.

سید عباس صالحی روز، سه شنبه برای پاسخگویی به سوالات نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خانه ملت حضور یافت. 
وی در پاسخ به سوال پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر تفکیک مطبوعات به عمومی، خصوصی و غیره، گفت: در بحث یارانه تا قبل از 88، کاغذ به طور مستقیم و یارانه ارزی در اختیار نشریات و رسانه ها قرار داده می شد.
وی افزود: در سال 88 حدود سه هزار و 254 رسانه وجود داشت و در پایان سال 96، به بیش از 11 هزار رسانه دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید در حالیکه مدیریت این منابع به عنوان یارانه در اختیار وزارت ارشاد از سال 88 تا 96 کمتر از دو برابر شده است.
عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: توقع این بود که تغییراتی در دستورالعمل و در نحوه تخصیص یارانه ها و بودجه نیز ایجاد شود چرا که آیین نامه هیات وزیران دستورالعمل را منوط به ارجاع هیات دولت نکرده است.
صالحی در عین حال یادآور شد: این دستورالعمل در دوره های مختلف توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدیریت منابع یارانه ها برای مطبوعات به کار گرفته شده است.
عضو هیات نظارت بر مطبوعات با اشاره به فراز و نشیب های به وجود آمده برای مطبوعات و رسانه های کشور، گفت: در سالهای گذشته، مطبوعات ما درگیر موضوع یارانه، کاهش تیراژ، کاهش مخاطب و میزان خرید و هزینه های سنگین بود لذا مقرر شد در رقابت ناخواسته، توجه بیشتری به بخش خصوصی صورت پذیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بر مبنای برنامه‌های پنجم و ششم توسعه ای کشور و سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و متن قانون حمایت‌های یارانه‌ای، بخش خصوصی را در بحث حمایت‌های یارانه‌ای در اولویت قرار داده است.
به گفته وی در این برنامه ها تاکید شده است که باید رقابتی به وجود آید تا بخش دولتی بتواند روی پای خود ایستاده و در ادامه رقابت ها با این بخش بماند لذا دستورالعمل آن در حوزه رسانه و مطبوعات با امکان معادل سازی اجرا شد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بر اساس تکلیف ایجاد شده، باید به این نشریات تا سه برابر یارانه پرداخت می‌کردیم چرا که روح و تکلیف قانون موجود هم انجام همین اقدام بود.
صالحی افزود: ما با دو راهکار مواجه بودیم؛ یا باید این یارانه را به بخش‌های خصوصی و دولتی به یک اندازه پرداخت می کردیم که این موضوع موجب ضعیف‌تر، لاغرتر، نحیف‌تر و غیر قابل اتکاتر شدن بخش خصوصی می‌شد و یا اینکه باید طبق تکلیف عمل می‌کردیم.
عضو هیات نظارت بر مطبوعات تصریح کرد: برداشت ما این بود که مطابق قوانین حاکم از جمله برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور،‌ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و متن قانون موجود، بخش خصوصی را در اولویت حمایت‌های یارانه‌ای قرار دهیم که این کار را انجام دادیم.
صالحی با تاکید بر اینکه مطبوعات و رسانه های دولتی و عمومی که منابع بالاسری و قابل توجهی دارند از شمول دریافت یارانه باید خارج می‌شدند، یادآور شد: در برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور و همچنین سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی پیش‌بینی شده است در حوزه ارتباطات از بخش خصوصی و برای توانمندسازی آن، باید از این بخش حمایت شود.
وی با توضیح اینکه حمایت یارانه ای از مطبوعات، در برهه ای از زمان جایگزین حمایت از طریق سهمیه کاغذ شده است، اظهار داشت: با این تفاسیر مجبور بودیم تغییراتی در دستورالعمل ها داشته باشیم و یکی از تغییرات این بود که نشریات دولتی و نشریات و رسانه هایی که دارای منابع بوده و قادرند روی پای خود بایستند مشمول یارانه نشوند.
صالحی با اشاره به اینکه افزایش هزینه‌های کاغذ مهم‌ترین دلیلی است که باید حمایت یارانه از بخش خصوصی، تداوم یافته بلکه بیشتر هم بشود، خاطرنشان کرد: با تفکر و درایت دقیق، مطبوعات خصولتی از نشریات خصوصی تفکیک شدند چرا که نگاه این بود که بر اساس واقعیت‌ها، حمایت از بخش خصوصی انجام شود از این رو به اساسنامه نشریات رجوع شد تا بخش خصوصی از خصولتی‌ها به درستی متمایز و تفکیک شود.
وی افزود: سیستم یارانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیستمی برخط و شفاف است که صفر تا صد همه عملکرد و اقدامات آن از طریق سایت معاونت مطبوعاتی و وزارتخانه اطلاع رسانی شده و خواهد شد و یارانه‌های پرداختی، در راستای سیاست حمایتی از بخش خصوصی محسوب می شود.
وزیر ارشاد با رد پرداخت یارانه به آگهی‌های روزنامه‌های دولتی، تصریح کرد: آگهی‌های دولتی به هیچ وجه به یارانه‌ها ارتباط ندارد چرا که وزارتخانه ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی از بودجه داخلی، منابع آگهی‌ها را تامین کرده و چون یارانه‌ای به این آگهی‌ها اختصاص پیدا نمی کند،‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌تواند برای آنها محدودیت کامل به وجود آورد.
به گفته صالحی درهمین حوزه نیز برای رعایت عدالت به دستگاه‌ها تکلیف شده است هیچ وزارتخانه‌ای حق ندارد همه آگهی‌های خود را به روزنامه‌های دولتی بدهد لذا بر اساس آیین‌نامه‌ای به آنها تکلیف شده که بخشی از آگهی‌ها باید در مطبوعات بخش خصوصی منتشر شود.
عضو هیات نظارت بر مطبوعات یادآور شد: در چند سال فعالیت دولت تدبیر و امید، به هیچ وزارتخانه‌ و سازمانی مجوز چاپ هفته‌نامه، ماهنامه یا روزنامه دولتی داده نشده است.
**حمایت از روزنامه ایران و ایرنا با بودجه های غیر یارانه‌ای صورت می‌گیرد
وزیر ارشاد توضیح داد: حمایت از روزنامه ایران هم با بودجه‌هایی غیر از بودجه یارانه‌ها انجام می‌شود که همین وضعیت در خصوص خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان خبرگزاری نظام هم وجود دارد.
وی افزود: اگر به جاهای دیگر از جمله روزنامه ایران کمک شده با بودجه ای غیر از یارانه مستقیم بوده و با ارجاع بودجه های مستقل برای کمک به خبرگزاری نظام و حاکمیت این اقدام صورت گرفته است.
صالحی گفت: زمانی که منابع یارانه ای کمتر از دو برابر و تعداد مجوزها به بیش از 3 برابر رسیده است و قانون به ما تکلیف کرده از نشریات محلی، کودک و نوجوان و دینی و دفاع مقدس، 3 برابر حمایت کنیم باید سازوکارها را تغییر داد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان دولت یازدهم در پی حمایت از مطبوعات بوده است چرا که مطبوعات محلی، استانی و بیمه خبرنگاران را با عنوان یارانه‌های زیرساختی و غیرمستقیم همواره مورد حمایت قرار داده است.
وزیر ارشاد یادآور شد: تصمیمات دو سه سال قبل و در دوره وزیران وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده و من امروز در مجلس شورای اسلامی، روح انجام این تصمیمات را تشریح می کنم.
پژمان‌فرعضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سوال کرده بود که: وزارت ارشاد با چه مجوزی برخلاف مصوبه هیات وزیران اقدام به تفکیک روزنامه‌ها و مطبوعات در قالب دو دسته دولتی ـ عمومی و خصوصی کرده است؟ 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دو مرحله به سوال پژمانفر پاسخ داد و نماینده سوال کننده در نهایت از پاسخ های ارائه شده، قانع شد.
منبع: ایرنا

خواندن 805 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395