چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 13:03

شورای پول و اعتبار دستورالعمل «حساب جاری» را اصلاح کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شورای پول و اعتبار با هدف کمک به بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی و نیز اعتبار بخشی به ابزار چک، دستورالعمل «حساب جاری» را اصلاح کرد.

شورای پول و اعتبار در نشست شب گذشته خود، «دستورالعمل شناسایی درآمد مؤسسه های اعتباری» را تصویب و «دستورالعمل حساب جاری» را اصلاح کرد.

در این جلسه پیشنهاد بانک مرکزی با عنوان «دستورالعمل شناسایی درآمد موسسه های اعتباری» با هدف ارتقای شفافیت صورت‌های مالی،‌ ارایه تصویری صحیح‌تر از وضعیت عملکردی بانک‌ها و جلوگیری از شناسایی و توزیع سودهای موهوم تصویب شد.
بدین ترتیب بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی موظف شدند از این پس صورت‌های مالی خود را با رعایت مفاد دستورالعمل یاد شده تنظیم کنند. اجرای این دستورالعمل گام مهم دیگری در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی است که در سالیان اخیر توسط بانک مرکزی به صورت تدریجی اجرا شده است.
همچنین در این جلسه و بنا به پیشنهاد بانک مرکزی اصلاحیه دستورالعمل حساب جاری با رویکرد اعتباربخشی به ابزار چک و پیشگیری از افزایش چک‌های برگشتی در جامعه و نیز پیش‌بینی برخی تمهیدات در راستای کمک به بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی دارای مشکل در این خصوص تصویب شد.
این اصلاح در راستای اقدام سال‌های اخیر بانک مرکزی با هدف ساماندهی و انتظام‌بخشی به وضعیت چک به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای پرداخت در کشور از جمله طرح های «چکاوک» و «صیاد» انجام شده است.
در اصلاحیه این دستورالعمل که جزئیات آن هنوز منتشر نشده، تجربه ها و بازخوردهای دریافتی از اجرای دستورالعمل حساب جاری و آرای مراجع قضایی در این زمینه لحاظ شده است.
منبع: ایرنا

خواندن 434 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395