دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 12:33

اضافه کار بازنشستگان بعد از سال 95 در مستمری محاسبه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: محاسبه اضافه کار در مستمری بازنشستگانی که از سال 95 به بعد بازنشسته می شوند، با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده به طور قطع انجام می شود.

محمدحسن زدا افزود: برای افرادی که از سال 95 به بعد بازنشسته می شوند نیز طبق ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه و تبصره یک ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری محاسبه اضافه کار در مستمری آنها انجام خواهد شد.
«محمود عسکری آزاد» 17تیر سال 1393، زمانی که جانشین معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهوری بود، بخشنامه ای را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دیگر حق بیمه از اضافه کار کارکنان مشمول قانون تامین اجتماعی کسر نمی شد. نتیجه این بخشنامه کاهش 30 تا 40 درصدی حقوق دوران بازنشستگی و پاداش سنوات پایان خدمت بیش از یک میلیون کارمند بود.
سیدمحمدعلی جنانی، مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی نیز پیشتر به ایرنا گفته بود که مشکل محاسبه اضافه کار در مستمری بازنشستگانی که تا سال 1395 در دستگاه های دولتی مختلف بازنشسته شده اند، با رایزنی ها و اقدامات کارشناسی مرتفع شده است و پس از محاسبه، مبالغ مربوطه به آنها بازگردانده خواهد شد.
جنانی افزود: برای حل مشکل اضافه کار بازنشستگانی که تا سال 1393 از اضافه کار آنها حق بیمه کسر می شد، بخشنامه ای تحت عنوان «بخشنامه 70» از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی صادر شد تا بتوانند از حق اضافه کار خود بهره مند شوند.
زدا معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی امروز به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس بخشنامه سال 1393 تمام افرادی که تا این سال حق بیمه از اضافه کارشان کسر شده است می بایست اقداماتی انجام شود تا بتوانیم این مبالغ را در سنوات بازنشستگی آنها لحاظ کنیم که این کار اکنون در حال انجام است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون این موضوع به تاخیر افتاده است، گفت: باید نرم افزاری برای محاسبه اضافه کار تهیه می شد چون کارمندانی که مشمول این قانون می شوند، زمان کسر حق بیمه از اضافه کار آنها متغیر بود و نمی توانستیم بر اساس یک فرمول اضافه کار آنها را محاسبه کنیم.. اکنون این نرم افزار تهیه شده است و امیدواریم در آینده ای نه چندان دور این مشکل نیز حل شود.
در عین حال سیدمحمدعلی جنانی، مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی پیشتر به ایرنا گفته بود که کارشناسان حقوقی تامین اجتماعی موضوع محاسبه اضافه کار بازنشستگان پس از سال 1395 را بررسی می کنند و سرنوشت این بخشنامه به تصمیم این کارشناسان وابسته است.
جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز این بخشنامه را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده است که متن آن بدین شرح است؛ در اجرای تکلیف قانون الحاق یک تبصره به ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ششم مهر 1389 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به مصوبه جلسه 14 اسفند سال 1396 شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، مفاد ماده یک تصویب نامه مورخ پنجم دی 1395 هیات وزیران (موضوع آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه ایران درباره مشمولان تابع مقررات تامین اجتماعی که از اضافه کار آنان در کسور بازنشستگی کسر شده است) به عنوان دستورالعمل اجرایی تبصره ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین و برای اجرا ابلاغ می شود.
زدا، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی همچنین گفت: برای سال 95 به بعد طبق ماده 59 قانون برنامه پنجم و دیگری از طریق ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری این اضافه کارها محاسبه می شود که پس از تهیه نرم افزاری برای این موضوع این مشکل به طور قطع حل خواهد شد. 
وی در عین حال تاکید کرد: برای گروهی از افرادی که قبل از سال 95 بازنشسته شده اند، دستگاه های اجرایی و سازمان های متولی آنها باید اسناد و مدارک لازم را به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهند، تا مشکل محاسبه اضافه کار بازنشستگان انجام شود چرا که به عنوان نمونه برای هر فرد عددی برای تامین اجتماعی آمده است که مشخص نیست این چه میزان از این عدد مربوط به حق بیمه و چه مقدار آن درباره حق دستمزد است. به همین منظور باید اسناد و مدارکی را سازمان ها به تامین اجتماعی بدهند که مشخص شود این رقم ها مربوط به کدام یک از این موارد است تا مجموع اضافه کار روی مستمری آخر دوره این افراد منظور شود. این کار انجام شدنی است و همکاری گروه های مقابل نیز شرط لازم برای اجرای آن است.
آیین‌ نامه اجرایی قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنج ‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
ماده 1- حقوق بازنشستگی کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون تامین اجتماعی که قبل از 17 تیر1393 از اضافه ‌کار آنان کسور بازنشستگی کسر و به‌ حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است، به شرح و فرمول زیر محاسبه و پرداخت می‌ شود:
الف- سازمان تامین اجتماعی (Social security) موظف است در مورد هر یک از کارکنان یادشده با همکاری دستگاه اجرایی ذی ‌ربط و با استفاده از مستندات مربوط، نسبت به مجموع اضافه‌ کار ماهانه پرداختی که از آن حق بیمه کسر شده است به مجموع اقلام حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در طول دو سال آخر خدمت (بدون احتساب مبالغ اضافه‌ کار) حداکثر منتهی به 17 تیر سال 1393را محاسبه کند.
ب- نسبت (درصد) موضوع جزء (الف) در مبلغ میانگین حقوق و مزایای مستمر و فوق ‌العاده ویژه موضوع بند (10) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری مشمول کسر حق بیمه (بدون احتساب اضافه‌ کار) فرد ظرف دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی ضرب می ‌شود.
پ- مبلغ حاصل از اعمال جزء (ب) در یک‌ سی ‌ام مجموع سنوات پرداخت حق بیمه از اضافه ‌کار منتهی به تاریخ هفدهم تیر 1393 ضرب می‌شود.
ت- مبلغ به‌ دست ‌آمده از اعمال جزء (پ) به مبلغ مستمری بازنشستگی موضوع ماده (77) قانون تامین اجتماعی که در آن متوسط مزد یا حقوق بیمه‌ شده بدون لحاظ اضافه ‌کار محاسبه ‌شده است، اضافه می‌ شود. بر اساس آیین نامه جدید هیات وزیران، درصد و سهم اضافه کار از حقوق کارکنان ‌براساس فرمولی محاسبه و به مستمری و پاداش پایان خدمت بازنشستگی آنان افزوده می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 385 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395