چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 09:06

اطلاعات تکميلي

  • در راستای تشکیل انجمن صنفی تهیه‌کنندگان و تولیدکنندگان سینمایی؛

سنگین‌سازی دولت، برای دریافت بودجه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: در خرداد ماه 1397 سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری، با حکمی از طرف محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری ۹ نفر را به عنوان اعضای «کمیته یکپارچه ‌سازی و ارتقای نظام تهیه ‌کنندگی با مأموریت تنظیم اساسنامه، ثبت حقوقی و تعیین اعضا بر اساس راهبرد و اهداف مشخص‌شده» منصوب کرد. اواخر تیر ماه نیز خبری مبنی بر اینکه انجمن تهیه ‌کنندگان مستقل با پیگیری هیات مدیره و طی مراحل قانونی در وزارت کار از انجمن مدنی به انجمن حقوقی و رسمی تغییر یافت، منتشر شد. با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای معاونت سینمایی است و در واقع متولی اصلی انجمن‌ها و تشکل‌های سینمایی نیز وزارت ارشاد است، سؤال اینجاست که تشکیل انجمن تهیه کنندگان مستقل زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چه لزومی دارد؟

این پرسش را با علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در میان گذاشتیم اما ایشان پاسخگو نبودند؛ بنابراین به سراغ محمدرضا مختاری، کارشناس سینمایی رفتیم و با او گفتگو کردیم.

مختاری اظهار کرد: تشکیل انجمن های موازی یک امر متداول شده است. طبیعتاً متولی این امر وزارت ارشاد است و طبیعتاً وزارت خانه های دیگر نباید در این حوزه وارد شوند.

وی تشکیل انجمن صنفی تهیه کنندگان و تولید کنندگان سینمایی زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را عبث و بیهوده دانست و افزود: دلایل و اهدافی که مطرح می شود، بیشتر جنبه اداری دارد تا جنبه اجرایی؛ به نظر می رسد هدف از تشکیل این انجمن ها و تشکل های موازی، گرفتن ردیف بودجه است؛ زیرا از نظر اجرایی تا ساز و کار پیدا کنند و تشکیلات را ساماندهی کنند، چند سال به طول می انجامد.

تشکل‌ها به عنوان واسط بین بنگاه‌های کوچک و متوسط و دولت جهت انتقال و انعکاس نظرات، طرح‌ها، ایده‌ها، ایجاد همبستگی و یکپارچگی بین بنگاه‌ها، ارائه خدمات مشاوره‌یی و مطالعاتی، کمک به بهبود قوانین و مقررات و شناسایی موانع قانونی گسترش فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایفای نقش مهمی دارند. این در شرایطی است که ما با یک معضل بزرگ در این زمینه مواجه هستیم، آن‌هم ازدیاد تشکل‌ها در کشور است. به‌طوری که دخالت دستگاه‌های مختلف و صدور مجوز برای ثبت تشکل‌ها، به افزایش تعداد تشکل‌های موازی دامن زده‌ است.

از این رو به گفته فعالان اقتصادی، برای شرکت در تشکل‌های بین‌المللی، باید درصدد ایجاد یک تشکل مادر باشیم و نهادهای مردمی همگن را در زیرمجموعه این تشکل قرار دهیم تا به این شکل بتوانیم تشکل‌های قوی ملی و سندیکاها را راه‌اندازی کنیم.

‏تشکل‌ها به عنوان یک رکن اثرگذار می‌توانند در تجمیع آرا فعالان اقتصادی، تامین حقوق صنفی و نظام‌مند کردن فعالیت‌های اقتصادی نقش اثرگذاری برعهده گرفته و در نهادهای عالی دولتی و بخش‌خصوصی در حوزه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نمایندگی گروه‌های فعال در حوزه‌های مختلف اقتصادی را برعهده بگیرند. از این‌رو، ‏ تشکل‌ها هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی می‌توانند به ترویج یک رویکرد پایدار و مسوولا‌نه به فعالیت‌های مربوط به امور توسعه در سطح اجتماعات محلی کمک کنند.

اما یکی از معضلات اصلی ما در بخش تشکل‌گرایی ازدیاد آنهاست. از سوی دیگر برای تشکیل و ثبت تشکل‌ها دستگاه‌های متعددی نیز در این زمینه‌ها فعالیت دارند که به افزایش تعداد تشکل‌های موازی دامن زده‌اند.

متاسفانه در سال‌های اخیر بخش خصوصی کشور دچار آفتی جدی با نام تشکل‌های موازی شده‌است به این معنی که افرادی که به هر دلیلی در انتخابات تشکل مربوط به صنف‌شان با بداقبالی روبرو شده و رأی اعضا برای در دست گرفتن مدیریت اتحادیه را به دست نمی‌آورند، برای ایجاد تشکلی موازی با حوزه فعالیت مشابه اقدام می‌کنند، روندی که موجب ایجاد تشکل‌هایی با حداقل عضو شده و جزء تضعیف بخش خصوصی نتیجه‌ای نداشته‌است.‏

مدیریت تشکل‌ها باید به‌طور شفاف انجام گیرد و تشکل‌های مربوطه در هر صنف باید خدمات مورد نظر آن جامعه هدف را ارئه دهند.

خواندن 305 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395