دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 16:42

سایت‌ها هم مشمول یارانه شدند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ارائه تسهیلات جدید به خبرنگاران خبر داد و گفت: انواع بیمه، ارائه وام، خدمات درمانی، کارت خبرنگاری حرفه ای و اینترنت بدون فیلتر از جمله بخشی از تسهیلات است.

سید محمد رضا دربندی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تشریح روند فعالیت های انجام شده از سوی این معاونت در 6 ماه گذشته، گفت: در این مدت در مجموع 21میلیارد تومان یارانه به یک هزار و 800 رسانه پرداخت شده است.
وی همچنین با اشاره به ساماندهی شیوه نامه یارانه رسانه ها،از تصمیم گیری برای اختصاص یارانه به برخی سایت ها خبر داد. 
دربندی افزود: براساس شیوه نامه جدید،سایت ها و پایگاه های اطلاع رسانی که در طرح های رتبه بندی سایت ها و پایگاههای تخصصی شرکت کرده و حائز رتبه شده باشند نیز مشمول دریافت این یارانه خواهند شد.
وی ادامه داد: براساس این رتبه بندی هم اکنون حدود 260 خبرگزاری، سایت و پایگاه تخصصی شرکت کرده در طرح رتبه بندی، همراه با پایگاه های خبری و سایت های مناطق محروم و شهرهای دور افتاده مشمول دریافت یارانه خواهند شد.
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد، تاکید کرد: تمامی روزنامه ها، سایت ها، پایگاهای خبری و... وابسته به دولت و حکومت ازفهرست یارانه بگیران خارج شده و مشمول دریافت یارانه نمی شوند. 
دربندی در ادامه سخنان خود با ارائه آمار و ارقام آخرین وضعیت مطبوعات و رسانه های کشور، افزود: تاکنون ٩هزار و 300 رسانه از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز فعالیت گرفته اند که از این تعداد دو هزار٣٠٠ خبرگزاری و پایگاه اطلاع رسانی و هفت هزار رسانه مکتوب را شامل می شود. 
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ازمجموع دو هزار و ٣٠٠ سایت خبری حدود یک هزار سایت غیرفعال هستند.
به گفته دربندی از میان سایت های فعال کشور ٣١ خبرگزاری و یکهزار و ٢٦٩ پایگاه اطلاع رسانی ثبت و مجوز گرفته اند. 
وی تاکید کرد: هم اکنون از هفت هزار رسانه مکتوب، حدود سه هزار و800 رسانه فعال و سه هزار و٢٠٠ رسانه نیز غیر فعال هستند. 
به گفته وی از مجموع نشریات مکتوب،350 نشریه ورزشی، ٧٥ نشریه مربوط به حوزه کودک و نوجوان، ١٠مورد مخصوص معلولان، 100 سایت هنری سینمایی ادبی، ٩٠ نشریه ویژه خانواده و سرگرمی،١٢نشریه ویژه اقلیت های مذهبی همراه با یک روزنامه خاص اقلیت مذهبی در کشور فعال هستند. 
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد مطبوعات و رسانه های ایران را با برخی از کشورها مقایسه کرد و گفت: در آلمان 120 روزنامه، کانادا 100 روزنامه،چین دوهزار روزنامه و هند هشت هزار روزنامه فعال هستند این درحالی است که بیشترین حجم روزنامه و نشریات با عناوین مختلف در ایران منتشر می شود.
وی افزود: ازسه هزار و 800رسانه مکتوب،1400 نشریه به مدیرمسؤولی یک خانم اداره و 150 نشریه نیز به مدیر مسئولی اهل سنت تعلق دارد.
** ارائه تسهیلات جدید به خبرنگاران و اهالی رسانه
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در ادامه به رویکردهای جدید این مدیریت در دوره جدید معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره و اظهار داشت: اهتمام و توجه ویژه‌ای به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به عنوان بدنه اصلی رسانه ها از ارائه تسهیلات جدید به این قشر خبر داد و افزود: برخی موارد اجرایی، برخی درحال اقدام و بعضی از این تسهیلات نیز در مرحله موافقت اصولی قرار دارند که بزودی اطلاع رسانی خواهند شد.
دربندی به رایزنی و اقدامات انجام گرفته درخصوص انواع بیمه شامل بیمه پایه و تکمیلی اشاره کرد وافزود: با همکاری صندوق حمایت از خبرنگاران، نویسندگان و روزنامه نگاران، سه هزارسهمیه برای بیمه پایه خبرنگاران درنظرگرفته شد بدین صورت که اگر فردی در یک رسانه کار می‌کند و بیمه ندارد، از طریق این صندوق با تایید رسانه مربوطه و هماهنگی معاونت مطبوعاتی آن فرد بیمه خواهد شد. 
وی اضافه کرد: همچنین سه هزارسهمیه بیمه تکمیلی نیز درنظر گرفته و ثبت نام آن نیزبعمل آمده است درواقع این بیمه 850 هزارتومان است که 320 هزارتومان آن را خبرنگاران باید پرداخت کرده و بقیه را وزارت ارشاد واریز خواهد کرد.
** وامهای 20 تا 30 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد در ادامه سخنان خود ارائه وام با مبالغ مختلف را از دیگر تسهیلات برای خبرنگاران عنوان کرد و گفت: وام‌های یک، دو یا سه میلیونی که سقف محدودی هم دارند را با توجه به شرایط ضروری خبرنگاران به آنها پرداخت می کنیم.
دربندی افزود: برای وام‌های با مبالغ بالاترنیز با یکی بانک های قرض‌الحسنه کشور مذاکراتی انجام گرفته و در مرحله موافقت های اصولی هستیم لذا براین اساس مبالغی را خبرنگاران باید واریزکنند تا وام‌هایی با مبالغ20 تا30 میلیون تومان تا سقف با لحاظ موجودی 50 میلیون به خبرنگاران پرداخت شود.
** خبرنگاران از مشاور حقوقی کارشناس بیمه بهره مند می شوند
وی درنظر گرفتن مشاوره حقوقی و بیمه‌ای برای خبرنگاران را از دیگر تسهیلات برای رفع موانع و مشکلات بیمه ای خبرنگاران برشمرد و گفت: براین اساس یک کارشناس بیمه و یک حقوقدان در روزهایی از هفته در معاونت مطبوعاتی حضور داشته و به خبرنگارانی که مشکلاتی دراین زمینه داشته باشند مشاوره داده می شود.
** ارائه اینترنت بدون فیلتر، صدور کارت خبرنگاری در کمترین زمان
دربندی ارائه اینترنت بدون فیلتر را از دیگر تسهیلات به خبرنگاران عنوان کرد و گفت: با توجه به اسامی که توسط رسانه ها به این معاونت ارسال شده است، به حدود 400 نفر تاکنون با هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اینترنت بدون فیلتر ارائه شده است. 
به گفته وی شماری از خبرنگاران نیز در صف انتظار برای دریافت اینترنت بدون فیلتر هستند که بزودی با پیگیری های انجام گرفته توسط روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نهایی و اجرایی خواهد شد. 
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد به نحوه صدور کارت حرفه ای خبرنگاری توسط این معاونت هم اشاره کرد و گفت: به جهت ساده‌سازی و کم کردن زمان صدور کارت خبرنگاری از این پس بجای تشکیل جلسات با حضور اعضای کمیته، افراد و واجدان شرایط می توانند پروسه دریافت این کارت را از طریق سایت مربوطه پیگیر و کارتهای خود را در کمترین زمان ممکن (حداکثر سه روز) دریافت کنند.
** تلاش برای اثبات سخت و زیان آور بودن شغل خبرنگاری 
دربندی در ادامه از مذاکره با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره طرح «خطرسنجی بیماری‌های غیر واگیردار خبرنگاران» خبر داد و گفت: براساس این طرح تمام خبرنگاران استان تهران در مرحله اول تحت آزمایش و چکاب کامل رایگان قرار می گیرند.
به گفته وی تلاش ما این است که با تشکیل پرونده‌هایی براساس آماری که به دست می آید با آن بتوانیم ثابت کنیم که خبرنگاری شغل سخت و زیان‌آوری است.
** ساماندهی پرداخت یارانه از حرف تا عمل
مدیر کل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود، ساماندهی پرداخت یارانه های رسانه ها را موضوع و رویکرد دیگر این معاونت در دوره جدید عنوان کرد و گفت: شیوه‌نامه‌ای برای پرداخت یارانه با تلاش های چندماه صورت گرفته در حال تدوین و نهایی شدن است. 
دربندی ادامه داد: در این شیوه نامه به سایت‌ها توجه و عنایتی شده و برای نخستین بار در پرداختی های یارانه نگاه ویژه‌ای به استان‌های محروم و به نشریات تخصصی شده است لذا براین اساس ضرایب افزاینده و کاهنده‌ای گذاشته شده که اگر رسانه‌ای از این ویژگی‌ها برخوردار بود چند درصد اضافه یارانه به آن تعلق خواهد گرفت.
دربندی اضافه کرد: همچنین براساس این شیوه‌نامه از ابتدای سال تاکنون هشت میلیارد تومان به 300 روزنامه، چهارمیلیارد تومان برای سایت‌های خبری و هشت میلیارد تومان به سایر نشریات از هفته‌نامه تا فصل‌نامه پرداخت شده و این روند همچنان ادامه دارد. 
وی رویکرد سوم را توسعه فعالیت رسانه‌ای در فضای مجازی عنوان کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا رسانه‌ها بیشتر به طرف سایت و وب‌گاهها حرکت کنند از این روبرای تسریع و تسهیل درصدور مجوز سایت را دردستور کار قرار داده و سایت‌ها را نیز درگروه دریافت‌کنندگان یارانه قرارداده‌ایم.
به گفته وی برای راه‌اندازی سایت روزنامه معمولا 4-5 میلیون تومان باید هزینه کرد که ما این کار را از طرق شرکتی با هزینه 200 هزار تومان برای نشریات انجام می‌دهیم.
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی رویکرد چهارم را تدوین شیوه‌نامه‌ای برای ساختارمند کردن اقدامات این معاونت در حوزه رسانه ها عنوان کرد و افزود: شماری از کارشناسان بصورت روزانه حدود60 روزنامه را رصد و پایش می‌کنند و نتایج را به هیات نظارت بر مطبوعات اعلام می کنیم چراکه معتقد هستیم با این شیوه‌نامه مبنایی برای کارشناسان بوجود خواهد آمد.
** تذکر به مطبوعات به حداقل رسیده است
دربندی در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش برای به حداقل رساندن تذکر به مطبوعات و متقاعد کردن نهادها به ایجاد محدودیت کمتر برای رسانه‌ها هم اشاره کرد و اظهار داشت: ازسویی دیگر پیشگیری قبل ازوقوع را دردستورکارجدی قرار داده‌ایم؛ بطور مثال وقتی قراربود ترامپ درباره برجام اظهارنظری کند ازچند روز قبل به رسانه‌ها درباره تیترهایشان و نحوه پوشش اخبار این رویداد توصیه‌هایی شد که منجر به تذکر نشود.
** رسانه ها موضوع تمدید تحریم ها را بزرگنمایی نکنند
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد به راه افتادن و اجرایی شدن تحریم‌های جهانی علیه ایران از فردا اشاره کردو از رسانه ها خواست که برای آرامش جامعه از بزرگنمایی این موضوع پرهیز کنند .
به گفته دربندی این تحریم‌ها جدید نیست و اجرایی شدن همان تحریم‌های قبلی است بنابراین به رسانه ها توصیه می‌کنیم که نسبت به این موضوع بی‌محلی پیشه کنند.
** راه اندازی جنبش توسعه خبرهای خوب در دستور کار رسانه 
دربندی در بخش دیگری از سخنان خود از اهالی رسانه به ویژه خبرنگاران خواست تا راه‌اندازی جنبش توسعه خبرهای خوب را در دستور کار جدی خود قرار داده تا از این طریق بیشتر دراین شرایط به فکر مردم باشند.
وی رویکرد ششم مدیریت خودرا تلاش برای رساندن نشریات به دست مردم دانست و گفت: با تقسیم بندی که صورت می گیرد بخشی از پرداخت یارانه نشریات به مدیر مسئول را درمقصد هزینه می‌کنیم از این رو در این راستا با تجدید نظر در طرح نشریات برگشتی و تغییر نامش به نشریات اهدایی، 600 هزار نسخه از نشریات را به 56 موسسه از جمله زندان‌ها، پرورشگاه‌ها، دانشگاه‌ها اهدا شده است.
دربندی ادامه داد: همچنین درهمکاری با نهاد کتابخانه‌ها 200 عنوان نشریه سال گذشته با یک میلیون نسخه و هزینه یک میلیارد و 600میلیون تومان در سه هزار کتابخانه عمومی توزیع شد.
** خبرهای خوب درباره کاغذ مطبوعات 
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات موضوع کاغذ مطبوعات اظهار داشت: باید تاکید کنم موضوع پیگیری و اقدام درباره کاغذ جزو وظایف این وزارتخانه نیست اما زمانیکه مشاهده شد در این راستا بحرانی ایجاد شده برای کمک به مطبوعات وارد این قضیه شدیم.
دربندی خاطرنشان کرد: به علت اقدامات گسترده جهانی برای حفظ محیط زیست تولید کاغذ در جهان کم شده حتی چین که بزرگترین صادرکننده کاغذ بود دراین ایام و این سیاست به بزرگترین واردکننده این کالا تبدیل شده است. 
وی افزود: مشکل دوم این است که وزارت جهاد کشاورزی قطع درختان برای تولید کاغذ را ممنوع کرده است و دو کارخانه بزرگ کشور در مازندران به همین دلیل تعطیل شده اند. 
او درادامه موضوع بعدی را دو سه برابر شدن قیمت دلاروکمبود نقدینگی در جامعه عنوان کرد وگفت: کمیته ای مرکب از نمایندگان دو وزارتخانه و دیگر دست اندرکاران تشکیل شد و تاکنون نیز حدود 6 جلسه برگزار شده و همچنان تا حصول نتیجه ادامه دارد.
**واردات 60 هزارتن کاغذ تصویب شد
دربندی تاکید کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده واردات 60 هزار تن کاغذ برای نشریات تصویب شده که بخشی از آن وارد شده و در گمرک قرار دارد.
وی با بیان اینکه کاغذ نشریات از مدت‌ها قبل جزو کالای اساسی قرار دارد، اظهار داشت: هم اکنون تلاش داریم که زینک و مرکب را هم جزو کالاهای اساسی قرار دهیم.
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با اشاره به اینکه روزنامه همشهری قبل از تشکیل کمیته ساماندهی دو سوم کاغذ یک شرکت تولیدکننده و واردکننده عمده را خریداری کرده بود اما در طرح جدید سقف قیمتی در نظر گرفته خواهد شد، گفت: قیمت بازار جهانی کاغذ هر تن 780 یورو است.
دربندی همچنین تصریح کرد: تاکنون 260 میلیون دلار با دلار 4200 تومانی برای واردات کاغذ اختصاص یافته است که ما بارها خواستیم به ما فهرست دهند که به کجا تعلق گرفته؟ البته بخشی متعلق به کتاب است و صرفا روزنامه نیست. اما دو مورد را به طور مشخص بررسی کردیم و متوجه شدیم به جوانانی 24 ساله تعلق گرفته که شرکت‌شان را دو ماه پیش تاسیس کرده‌اند و این موارد در دست بررسی قرار دارد. اما اگر لیست در اختیار ما قرار بگیرد بهتر بررسی می کنیم و در کمیسیون مصرانه پیگیر این مساله هستیم. در بین اینها برخی ارز دولتی گرفتند اما کاغذ وارداتی را در بازار آزاد فروختند برخی هم اصلا کاغذی وارد نکردند.
منبع: ایرنا

خواندن 308 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395