چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 09:02

شیرینی خبرنگاری را تلخ نکنید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: تبعیض و تفاوت قائل شدن میان رسانه‌ها از سوی برخی روابط‌عمومی‌ها اتفاق جدید و تازه‌ای نیست. به دفعات مشاهده شده که روابط عمومی‌های دستگاه‌های مختلف به دلایل گوناگون که فقط برای خودشان قانع‌کننده است از اطلاع‌رسانی و دعوت برای برخی جلسات از رسانه‌هایی که دلخواهشان نیست فاکتور می‌گیرند.

تاه ترین مورد از این برخوردها به بیلبردهایی باز می گردد که شهرداری برای تجلیل از خبرنگاران به مناسبت هفته خبرنگار در میدان های اصلی شهر تهران نصب کرده است. بیلبردهایی که فقط به نام چند خبرگزاری و رسانه محدود به چشم می خورد که گویا سایر رسانه ها در این عرصه فعالیتی ندارند که به چشم نمی آیند.

بروز این رفتار از سوی شهرداری پایتخت به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان اجرایی دولت که می تواند نقش الگو و راهنما را برای سایر روابط عمومی‌ها ایفا کند بسیار تاسف‌بار است.

آنچنانکه متاسفانه از گذشته‌های دور تا به امروز شاهد وجود تبعیض در رفتار مدیران با جامعه رسانه‌ای نیز بوده‌ایم که در بسیاری از مواقع منجر به اعتراض خبرنگاران نشریات شده که البته تماما بی‌نتیجه بوده است و جالب‌تر این که این مدیران همواره بر لزوم احترام به رسانه‌ها و خبرنگاران در جلسات و مصاحبه‌ها تاکید می کنند.

اصول رفتاری مدیران در برخورد با جامعه رسانه‌ای، باید به دور از گرایش‌های سیاسی و سلایق مختلف و تبعیض باشد و از اعمال اغراض شخصی یا سیاسی و غیره در امور، پرهیز شود.

حتی اکثر دستگاه ها در دادن اطلاعات به‌ رسانه ها تبعیض قائل می‌شوند، اکثر آنها تنها به‌ خبرنگاران رسانه‌‌های خاص اطلاعات می‌دهند و اگر از رسانه‌های دیگر به‌آنان مراجعه کنند، با محافظه‌کاری و عدم پاسخگویی این ادارات مواجه می‌شوند.

با نافذ شدن قانون دسترسی به‌اطلاعات امیدها برای افزایش اطلاع رسانی دقیق بیشتر شد اما با وجود اینکه بیش از دوسال از آن می‌گذرد اما هنوز هم اکثر ادارات با تبعیض قائل شدن بین رسانه‌ها این قانون را به‌گونه کُلی نقض می‌کنند.

به این ترتیب دستگاه ها باید براساس قانون دسترسی به اطلاعات عمل کنند و هیچ تفکیکی بین‌ رسانه ها قائل نشوند . اگر ادارات دولتی هم‌چنان در دادن اطلاعات تبعیض قائل شوند، وضعیت اطلاع رسانی در کشور با آسیب جدی مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر برخی دستگاه ها تمام اطلاعات را به‌عنوان محرمانه نزد خود نگه‌ می دارند و از دادن آن به‌رسانه‌ها خودداری می‌کنند.

با سرکار آمدن دولت تدبیر و امید و تاکید رئیس جمهور بر شفافیت در اطلاع رسانی به نظر می رسید این تبعیض ها و رفتارهای دوگانه مختوم شود اما گویا این تبعیض رفتاری در دستگاه ها به یک عادت مرسوم تبدیل شده است.

هر روابط عمومی جدیدی که منصوب می شود پیشرو راه روابط عمومی قبلی شده و تلاش می‌کند تا رفتار مدیران سابق خود را در پیش بگیرد و با دعوت نکردن خبرنگاران به جلسات مختلف آنها را در تنگنا قرار دهد و شاید نیز به زعم خود با تهیه خبر تنظیم شده از سوی خود از همه خبرنگاران بخواهند از این خوراک تهیه شده استفاده کنند که این حرکت به مذاق خبرنگاران و بسیاری از خبرگزاری‌ها خوش نمی‌آید.

گویا شفاف و روشن نوشتن برخی از رسانه ها به مذاق مسئولان خوش نمی‌آید و آنها دوست دارند همواره تعریف و تمجید بشنوند و از انتقاد و بیان واقعی مشکلات و مسائل مردم همواره بیمناک هستند.

چالشی که اکثر روابط عمومی‌ها و و مدیران آن امروز به آن گرفتار هستند تحت فشار قرار گرفتن از سوی مدیران و ترس و واهمه از برون رفت اخبار واقعی است که از همین رو سعی می‌کنند تا اخبار مورد پسند خودشان را با اعداد و ارقام تامل‌برانگیز و گل و بلبل نشان دادن وضعیت به پیش ببرند و خبرنگاران را در حقیقت جیره‌خوار سفره تدارک دیده شده خودشان بدانند که در آن سعی شده از جنس‌های مختلف اخباری که مورد طبع و نظر مدیران و مسئولان روابط عمومی است در خروجی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها کار کرده و آن را برای خود یک بیلان کاری قلمداد کنند.

انتظار می‌رود روابط عمومی ها و در راس آنها مدیران و مسئولان این حقیقت را باور داشته باشند که در هیچ جای دنیا رسانه‌ها از شرایط استقلال خود در تهیه خبر، گزارش و ... دست برنمی‌دارند چون حیات یک خبرنگار وابسته به مستقل بودن اوست.

اما در یک جامعه منطقی، مسئولان می‌بایست در کنار ایده‌آل‌های سیاسی و اقتصادی، فرهنگی خود، در مواجهه با مطبوعات و خبرنگاران عاقلانه و هوشمندانه و کاملا منطقی برخورد کنند و حداقل مسئولان پرمدعایی که همواره در برابر افکار عمومی فضل می‌فروشند و ادعاها دارند، مراقب و مواظب رفتارهای غیراصولی و غیراداری خود در ضرورت عدم اعمال تبعیض بین نشریات و خبرنگاران باشند تا دولت‌ها را در نزد مردم به زیر سؤال نبرند.

هرچند این حرکت، حرکت جدیدی نیست و بارها و در ادوار گذشته نیز شاهد برخوردهای تبعیض‌آمیز و بعضا تحقیرآمیز با برخی رسانه‌ها بوده‌ایم اما تکرار این برخوردها به شدت این رسانه‌ها را تضعیف و روح تعامل را در آنها خواهد کشت و به تبع نیش قلمشان بر تن تبعیض دهندگان فرو خواهد رفت.

البته کسی که به خبرنگاری روی می آورد بیش از آن که به دنبال ابعاد اینچنینی باشد تلاش می کند تا یک کار فرهنگی انجام دهد. نفس این کار بسیار ارزشمند است اما این تبعیض می تواند شیرینی آن را را تلخ می کند.

 

خواندن 1120 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395