عصراقتصاد: برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد.

در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمیته مصالح ساختمانی استاندارد استان تهران و به مناسب اولین سالگرد تشکیل کمیته مذکور، اولین کنفرانس خبری مشترک رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با مدیرکل استاندارد استان تهران، با حضور رسانه ها در محل اداره کل استاندارد استان تهران برگزار شد.

در این جلسه ابتدا مهندس محمدحسین مسعودی، دبیر کمیته استاندارد به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در طول یکسال همکاری مشنرک با اداره استاندارد استان تهران پرداخت. برگزاری دوره‌های آموزشی اختصاصی جهت سه محصول سازه ای تیرچه پاشنه بتنی، بتن آماده، اسکلت فلزی و یک محصول پرکاربرد بتن سبک سیمانی، ترویج و اطلاع‌رسانی عمومی از طریق صدور ابلاغیه‌های دو محصول تیرچه پاشنه بتنی و بتن آماده، بازرسی‌های اختصاصی مصالح استاندارد، بازدیدهای مشترک کمیته استاندارد از محل مصرف (کارگاه‌های ساختمانی)، تهیه پیش نویش نظام نامه به کارگیری اعضای کارشناس استاندارد در واحد بازرسی مصالح استاندارد سازمان و واحدهای کنترل کیفیت تولیدکنندگان و... اقداماتی است که مهندس مسعودی در ارائه گزارش عملکرد کمیته استاندارد به آنها اشاره کرد.

وی در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: آموزشها و ابلاغیه های صادره توسط کمیته استاندارد برای اولین بار در کشور تنظیم و ارائه شده است که به جهت استفاده سراسر کشور از این مصالح، اغلب استانها نیز از این موارد الگوبرداری نموده اند. امیدواریم با حمایت مسئولین ذیربط و تداوم این اقدامات بتوان ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی را در کشور رقم زد.

تشکیل «شورای عالی انجمنهای تولیدکننده مصالح استاندارد» و راه اندازی پویش مردمی «مصالح ساختمانی استاندارد حق هر ایرانی»

در ادامه بابک کرم بارنگی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تیرچه و بلوک بعنوان نماینده سایر انجمنهای تولیدکننده مصالح، ضمن ارائه عملکرد یکساله انجمنها از تشکیل «شورای عالی انجمنهای تولیدکننده مصالح استاندارد»، با هدف ایجاد یکپارچگی در اقدامات و پیگیری مناسب امور مربوطه خبر داد و اظهار داشت: علیرغم آنکه فقط یکسال از چنین اقدام نوین و موثری در تقویت حوزه مصالح ساختمانی استاندارد میگذرد ولی شاهد آنیم که استانهای دیگر نیز به دنبال مدلسازی کار انجام شده در استان تهران، در استان خود هستند. وی در بخش دیگر اظهاراتش ضمن تشکر از اقدامات ارزنده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره استاندارد استان تهران، خاطرنشان کرد: هرگونه تدبیر درجهت افزایش هزینه های تخلف، عرصه را برای تولید و مصرف محصولات ساختمانی غیراستاندارد تنگ خواهد نمود لذا به سهم خود پویش مردمی «مصالح ساختمانی استاندارد حق هر ایرانی» را راه اندازی نمودیم تا بتوانیم در آگاهی بخشی به مردم جهت تشخیص مصالح استاندارد با مصالح نامرغوب و غیراستاندارد موثر باشیم.

با اجرای طرح «مهندس خبرنگار» به اندازه تمام اعضای سازمان، بازرس و ناظر در سطح شهر خواهیم داشت!

در ادامه حسن قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: اگر نتیجه تلاش همه، منجر به این شود که جان یک انسان در حوادثی مثل زلزله حفظ شود یا کیفیت زندگی مردم افزایش یابد حتما پاداش دنیوی و اخروی به همراه خواهد داشت لذا همه تلاش ما باید در این راستا باشد. وی افزود: ما عادت کرده ایم پس از بروز حادثه ای گلایه کنیم چرا ساختمان های بد ساخته شد در حالیکه اگر از ابتدا ساختمان ایمن با مصالح استاندارد ساخته شود دیگر نگران زلزله های بعدی در کشورمان نخواهیم بود.

وی در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: ما اخیرا طرحی را در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیاده کرده ایم به نام «مهندس خبرنگار» با این هدف که همکاران ما هر کجای شهر که دیدند ساختمانی با مصالح یا روش های غیراستاندارد در حال ساخته شدن است گزارشی از آن با مستندات لازم مانند فیلم و عکس از آن تهیه و در این سامانه ارسال کنند تا اطلاع رسانی شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: برای مبارزه با افراد متخلف در حوزه مصالح غیراستاندارد و سازندگان فاقد صلاحیت راهی نداریم جز اینکه هزینه این افراد را افزایش دهیم تا هیچ گاه احساس اطمینان خاطر نکنند و همواره چشمان ناظری در حال رصد کردن آنها باشد.

قربانخانی تاکید کرد: اعتقاد ما در طرح «مهندس خبرنگار» این است که به جای داشتن حداکثر 100 بازرس در سطح شهر، به اندازه تمام اعضای سازمان، بازرس و ناظر در سطح شهر داشته باشیم.

طرح ویژه «500 بازرسی از ساختمانهای در حال احداث» و ایجاد نظام جامع «مدیریت کیفیت در ساخت و ساز»

در ادامه، مسلم بیات، مدیرکل استاندارد استان تهران اعلام کرد: بنا داریم تیم مشترکی از نظام مهندسی تهران، اداره کل استاندارد تهران و انجمن های تخصصی از 500 سازه در حال ساخت در سطح شهر تهران در خصوص کیفیت مصالح استفاده شده بازرسی کنند و گزارشی به دادستانی و شهرداری ارائه شود تا با متخلفان به شدت برخورد شود. البته ما باید در سیستم کاری خود نظامات تنبیهی در کنار نظامات تشویقی داشته باشیم. وی افزود: متأسفانه ما یک نظام جامع مدیریت کیفیت از طراحی تا پایان ساخت و ساز و حتی نگهداری نداریم. در این شرایط راحت ترین کار مقصریابی و انداختن تقصیرها بر دوش یک نفر یا یک سازمان است. این یعنی سرپوش گذاشتن روی خلأهایی که در فرآیند جامع ساخت و ساز شکل می گیرد.

تقدیر ویژه مدیرکل استاندارد استان تهران از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

بیات در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: من در هیچ زمانی به اندازه دوره ریاست مهندس قربانخانی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، همراهی و جدیت در امر نظارت بر امر مصالح ساختمانی و کنترل کیفیت بر ساخت و ساز را شاهد نبوده ام. مصداق آن هم توقف 76 پروژه عمرانی در شهر تهران به علت استفاده از مصالح غیر استاندارد است.

برگزاری اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد

در این جلسه مدیرکل استاندارد استان تهران از برگزاری همایش مصالح ساختمانی در راستای استاندارسازی بناها خبر داد و گفت: این همایش به صورت مشترک توسط اداره استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در بهمن سال جاری برگزار خواهد شد. در ادامه احکام اعضای ارکان همایش مذکور، که توسط مدیرکل استاندارد استان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران صادر شده بود به ایشان اعطا گردید. طی احکام صادره آقایان مهندس افشین زمانی بعنوان دبیر شورای سیاستگذاری، محمدحسین مسعودی بعنوان دبیر همایش و مهندس بابک کرم بارنگی بعنوان دبیر کمیته اجرایی اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد معرفی شدند.

لازم به ذکر است مسلم بیات و سیدمهدی زرگر به ترتیب بعنوان رئیس و نائب رئیس شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد معرفی شدند.

بیانیه سومین جلسه فصلی کمیته استاندارد

در پایان این جلسه «بیانیه سومین جلسه فصلی کمیته استاندارد»، برای حضار در جلسه قرائت و توسط مدیرکل استاندارد استان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران امضاء شد.

 

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: شاخص کل بورس روزگذشته 513 واحد افزایش یافت و در سطح 88 هزار و 774 واحد ایستاد. شاخص کل بورس از همان ساعت اولیه معاملات افزایشی بود و تا آخر وقت نیز در فاز صعودی ماند.

حجم معاملات نیز در مقایسه با روز دو شنبه گذشته، با 129 درصد افزایش همراه بود و به یک هزار و 384 میلیون سهم رسید. ارزش معاملات نیز با افزایش 204 درصدی روبرو شد و به مبلغ 4 هزار و 442 میلیارد ریال رسید، همچنین تعداد مبادلات نیز روز گذشته، افزایش 35 درصدی را تجربه کرد و به رقم 68 هزار و 20 نوبت رسید.

همراه با صعودی شدن شاخص کل، شاخص قيمت(وزني-ارزشي) با 164 واحد افزایش به 28 هزار و 462 واحد، شاخص كل (هم وزن) با 1.4 واحد کاهش به 17 هزار و 535 واحد، شاخص قيمت (هم وزن) با 1.1 واحد کاهش به سطح 13 هزار و 232 واحد رسید، اما شاخص آزاد شناور در روز گذشته با 552 واحد افزایش به 95 هزار و 613 واحد رسید. شاخص بازار اول با 555 واحد افزایش به 62 هزار و 475 واحد رسید، شاخص بازار دوم  نیز با 87 واحد افزایش مواجه شد و به 192 هزار و 129 واحد رسید.

روز گذشته در حالی شاخص کل بورس 513 واحد افزایش یافت که برای چندمین روز متوالی صنعت پالایشی و فولادی نقش به سزایی در این صعود شاخص کل بورس داشتند، به طوری که 8 نماد (فولاد مبارکه اصفهان، پالایشی ها و سنگ آهنی) توانستند 593 واحد دماسنج بازار سرمایه را صعودی کنند. ارزش معاملات روز گذشته پس از مدت ها توانست به بالای 400 میلیارد تومان برسد که در نوع خودش رکوردی بی نظیر بود که پس از چند ماه تکرار شد. هر چند حضور معاملات دوطرفه با نماد2 نقش پر رنگی در 444 میلیارد تومانی ارزش معاملات داشت ولی با کسر 222 میلیارد تومانی ارزش معاملات گروهی و اوراق مشارکت روز گذشته، ارزش معاملات خرد با رشد 93 درصدی مواجه شد و با افزایش یک هزار و 72 میلیارد ریالی نسبت به روز گذشته به 2 هزار و 217 میلیارد ریال رسید که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

بیشترین دفعات معامله در بازار روز گذشته، به ترتیب متعلق به پالایش نفت اصفهان با 5033 نوبت، تقدم سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 3010 نوبت، فولاد مبارکه اصفهان با 2972 نوبت، ماشین سازی اراک با 2889 نوبت، سایپا با 2575 نوبت، پالایش نفت تهران با 2411 نوبت و سرامیک های صنعتی اردکان با 1732 نوبت بود. فولاد مبارکه اصفهان با 2972 نوبت، در حالی رتبه سوم بالاترین دفعات داد و ستد را در روز گذشته کسب کرد که با سرمایه 75 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 923 درصدی، با قیمت 2559 ریالی برای هر سهم را 546 ریال سود گزارش کرده است.

در شاخص های صنعت، ذغال سنگ با 3.7 درصد، فرآورده های نفتی با 2.9 درصد، فلزات اساسی با 1.8 درصد، لاستیک با 1.66 درصد، کانه های فلزی با 1.64 درصد و زراعت با 1.5 درصد تاثیر مثبت در شاخص داشتند، در مقابل صنعت انتشار و چاپ با 4.3 درصد تاثیر منفی همراه بود.

پربیننده ترین سهام در بازار روز گذشته به ترتیب متعلق به فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، ماشین سازی اراک، آلومینیوم ایران ، سایپا، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس بودند. پالایش نفت بندرعباس با سرمایه 13.8 هزار میلیارد ریالی در حالی روز گذشته با قیمت 6822 ریال مورد داد و ستد قرار گرفت که سود هر سهم را با سهام شناور 9 درصدی، 847 ریال پیش بینی کرده است.

ارزش کل معاملات گروه های صنعت در بازار روز گذشته به رقم 1889 میلیارد ریال ( افزایش 80 درصدی نسبت به روز دو شنبه) رسید که رتبه اول برترین گروه های صنعت روز گذشته، با در نظر گرفتن ارزش معاملات متعلق به فرآورده های نفتی با 794 میلیارد ریال( افزایش 251 درصدی ارزش معاملات نسبت به روز گذشته)، فلزات اساسی با 268 میلیارد ریال، شیمیایی با 153 میلیارد ریال، خودرو با 129 میلیارد ریال، کانه فلزی با 92 میلیارد ریال، کانه غیر فلزی با 69 میلیارد ریال و رایانه با 45 میلیارد ریال بودند.

در بازار روز گذشته، فولاد مبارکه اصفهان با 140 واحد، پالایش نفت اصفهان با 92 واحد، پالایش نفت بندرعباس با 83 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 57 واحد، فولاد خوزستان با 54 واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با 46 واحد و پالایش نفت تبریز با 31 واحد، بیشترین تاثیرات مثبت را بر شاخص کل داشتند. پالایش نفت اصفهان با 92 واحد، تاثیر مثبت و کسب رتبه دوم رشد شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 129.8 میلیون سهم بود که این شرکت با سهم شناور 17 درصدی و سرمایه 20 هزار میلیارد ریالی، سود هر سهم را 600 ریال گزارش کرده است.

اما در نقطه مقابل در بازار روز گذشته، سایپا با 16 واحد، خدمات انفورماتیک با 15.9 واحد، مخابرات ایران با 12 واحد، پارس خودرو با 7.4 واحد، آلومینیوم ایران با 7 واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 6.5 واحد و ایران خودرو با 4.99 واحد، بیشترین تاثیرات منفی را بر شاخص کل داشتند. خدمات انفورماتیک با 15.9 واحد و کسب رتبه دوم، کاهشی بر شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 85 هزار  سهم  بود که این شرکت با سرمایه 2.8 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 5 درصدی،سود هر سهم را 2528 ریال گزارش کرده است.

بیشترین ارزش معاملات در بازار روز گذشته متعلق به فولاد خوزستان2 با 1074 میلیارد ریال، پالایش نفت اصفهان با 516 میلیارد ریال، ایران ترانسفو2 با 322 میلیارد ریال، سایپا2 با 220 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با 141 میلیارد ریال، پالایش نفت تهران با 98 میلیارد ریال و پالایش نفت تبریز با 91 میلیارد ریال بود، پالایش نفت تهران با 98 میلیارد ریال و کسب رتبه پنجم، بالاترین ارزش معاملات و با حجم معاملات 25 میلیون سهمی و سرمایه 16 هزار  میلیارد ریالی، برای هر سهم را 416 ریال سود اعلام کرده است.

بیشترین حجم معاملات در بازار روز گذشته، مربوط به فولاد خوزستان2 با 274 میلیون سهم، سایپا2 با 220 میلیون سهم، پالایش نفت اصفهان با 129 میلیون سهم، حق تقدم سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 103 میلیون سهم، ایران ترانسفو2 با 59 میلیون سهم، فولاد مبارکه اصفهان با 55 میلیون سهم وسایپا با 35 میلیون سهم بود، حق تقدم سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 103 میلیون سهم در حالی رتبه چهارم بیشترین حجم معامله را بدست آورد که با سرمایه 38 هزار میلیارد ریالی، برای هر سهم را 246 ریال سود اعلام کرده است.

بیشترین افزایش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به آلومراد با 13.7 درصد، کاشی الوند با 4.99 درصد، پالایش نفت اصفهان با 4.8 درصد، لامیران با 4.6 درصد، شبریز با 4.5 درصد، سرامیک های صنعتی اردکان با 4.35 درصد و بیمه ما با 4.3 درصد بودند، آلومراد با 13.7 درصد و کسب رتبه اول، بالاترین افزایش قیمت پایانی و با حجم معاملات  1.2 میلیون سهمی و  شناور 29 درصدی، سود هر سهم را 102 ریال اعلام کرده است.

بیشترین کاهش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به صنایع ریخته گری ایران با 4.8 درصد، سرما آفرین با 4.4 درصد، افست با 4.3 درصد، سیمان صوفیان با 4.1 درصد، سیمان غرب با 4 درصد، کنترل و خوردگی تکین کو با 4 درصد و ماشین سازی نیرومحرکه با 3.99 درصد بودند، سرما آفرین با 4.4 درصد و کسب رتبه دوم بیشترین کاهش قیمت پایانی در روز گذشته، با سهم شناور 58 درصدی، سود هر سهم را با سرمایه 148 میلیارد ریالی، سود هر سهم را 185 ریال پیش بینی کرده است.

بازار سرمایه روز گذشته، برترین تقاضای با در نظر گرفتن ارزش معاملات مربوط به حمل و نقل بین المللی خلیج فارس با 19.7 میلیارد ریال، گروه صنعتی بارز با 9.4 میلیارد ریال، پالایش نفت اصفهان با 6.7 میلیارد ریال، سرامیک های صنعتی اردکان با 6 میلیارد ریال، کاشی الوند با 5 میلیارد ریال و بیمه ما با 3.4 میلیارد ریال، برترین تقاضاها را بدست آوردند، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس با 19.7 میلیارد ریال در حالی رتبه اول را کسب کرده است که با سرمایه 349 میلیارد ریالی و سهام شناور 14 درصدی، برای هر سهم را 686 ریال زیان گزارش کرده است.

بالاترین عرضه ها با در نظر گرفتن ارزش معاملات در بازار روز گذشته، به ترتیب مربوط به پارس مینو با 4.7 میلیارد ریال، سیمان اصفهان با 4.4 میلیارد ریال، پتروشیمی جم با 3.3 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با 2.8 میلیارد ریال، شیشه همدان با 2 میلیارد ریال و پارس دارو با 2 میلیارد ریال بود، پارس دارو با 2 میلیارد ریال در حالی رتبه ششم بالاترین عرضه ها را کسب کرده است که با سرمایه 210 میلیارد ریالی و سهم شناور 17 درصدی، برای هر سهم را 1819 ریال سود پیش بینی کرده است.

روز گذشته نماد معاملاتي شركت بيمه آسيا(آسيا)پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره با محدوديت نوسان قيمت آماده انجام بود.

در پايان معاملات روزگذشته نیز نماد معاملاتي شركت پتروشيمي خارك(شخارك) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاء هيات مديره و حق تقدم استفاده نشده شركت سيمان آرتا اردبيل(ساربيل ح)با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي متوقف شدند.

 

 

 

چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 02:34

کارگران ساخنمانی امنیت شغلی ندارند

سمیرا بابایی

عصراقتصاد: اشتغال از اساسی ترین نیازهای کشور  است وبیکاری به عنوان یک پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مطرح و رفع آن از جمله دغدغه‌های اساسی برنامه ریزان است.  به همین دلیل، بهره برداری کامل و مناسب از منابع انسانی هر کشوری  باید به عنوان یکی از اهداف راهبردی توسعه در نظر گرفته شود.  نسل جوان ما این روزها با مشکل اشتغال دست و پنجه نرم می کنند.  این در شرایطی است که کاهش بیکاری جز با فعالیت‌های شغلی امکان پذیر نخواهد بود . معضل دیگر درکشور، بحث قراردادهای موقت کارگری است .بنابراین نبود امنیت شغلی موجب لطمه به بازار کار شده و ذهن کارگر را درگیر یافتن شغل جدید می‌کند.

عدم وجود ثبات شغلی در بخشی از فعالان حوزه کار و کارگری از نارسایی ها و چالش هایی به شمار می رود که آرامش خاطر و انگیزه لازم را از فعالان این حوزه سلب می کند.

به واقع دغدغه خاطرِ از دست دادن موقعیت شغلی که از آن تحت عنوان ناامنی شغلی یاد می شود به ایجاد اضطراب، نگرانی و به تبع تضعیف انگیزه فعالیت منتهی خواهد شد، عارضه ای که بخش قابل توجهی از جامعه کارگری با آن درگیر هستند.

با وجود مشکلات  حوزه  اشتغال درسالی که به نام  اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده شده است  باید همه اعم از مدیران و مردم دست به دست هم داده تا با  تدبیر و خلاقیت معضل اشتغال  وموضوع قراردادهای موقت را برطرف کنیم.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: 95 درصد کارگران زندگی را با قراردادهای موقت سپری می‌کنند و امنیت شغلی ندارند.

اکبر شوکت، عضو هیات مدیره کانون عالی کارگران ایران به ایسنا گفت   : 95 درصد کارگران زندگی را با قراردادهای موقت سپری می کنند و هیچ امنیت شغلی ندارند. قانون کار در 29 آبان سال 1369 تصویب شد، از این رو تشکل‌های کارگری در سراسر کشور این روز را گرامی می دارند.

 وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین مسائلی که در حوزه کارگری مطرح است، امنیت شغلی، طرح تحول سلامت، حضور کارگران خارجی غیرمجاز، حوادث کار و حضور پیمانکاران در پروژه هاست.

 وی از ایجاد سامانه پالایش بیمه ای کارگران خبر داد و گفت: این اقدام خوب زمینه رضایتمندی کارگران را افزایش می داد و ایجاد آن موجب حذف بسیاری از افراد غیرواقعی از لیست بیمه کارگران ساختمانی شد.

 شوکت اظهار کرد: اگر قانون کار به درستی اجرا می شد بخش زیادی از دغدغه های جامعه کارگری از میان می رفت اما عدم جدایی کارهای دائم از غیر دائم موجب افزایش قراردادهای کوتاه مدت شد.

وی بیان کرد: قرارداد کارگری براساس ماده 9 قانون کار باید در چهار نسخه ویژه کارفرما و کارگر و تشکل کارگری و وزارت کار  تدوین شود، اما چنین رویکردی کمتر دیده می شود با ایجاد سامانه جامع کار می توان این دست معضلات را حل کرد.

 عضو هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: قانون کار اگر درست اجرا می شد جامعه کارگری دغدغه ای نداشت، بزرگترین ضربه جامعه کارگری در حوزه صنعت به دلیل نبودن امنیت شغلی است، دغدغه های فکری کارگران نسبت به آینده مطمئن موجب حوادث ناشی از کار می شود.

 وی افزود: قرارداد کار و تصفیه حساب و پایان کار و نحوه نظارت بر تشکل ها و فعالیت و گسترش کار تشکیلاتی بین کارگر و ارتقای آموزش کارگران در این سامانه دیده شده بود. تعداد کارگرها در همه بخش‌ها مشخص شده بود، سامانه حقوق کارگر را تصفیه می کرد و قرار دادهای سفید امضاء حذف می شد و کاهش شکایات را در پی داشت اما در حال حاضر سالانه 200 هزار شکایت کارگری ثبت می شود. این طرح، سامانه جامعی برای کارگران و کارفرمایان و سرمایه گذاران بود با اینکه سامانه قرار داد کار راه اندازی شده هنوز کار جدی صورت نگرفته است، البته به تازگی رونمایی شده و امیدواریم با اهرم های فشار و نظارت های لازم عملیاتی شود.

  رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور اظهار کرد: در چند سال اخیر دولت دهم اصلاحیه قانون کار را بدون نظر تشکل های کارگری و کارفرمایی به مجلس برد، البته دولت سال گذشته دستور داد اصلاحیه قانون کار را از مجلس بگیرند و با نظر تشکل ها صورت بگیرد. حتی اگر قانون بهتری نوشته شده، تضمینی برای تصویب قانون نیاز است. قانون کار تنها قانون حمایت از کارگری است و ما نگرانیم این قانون فقط در حمایت از کارفرمایان باشد اگر چه تقویت کارفرما کارگر را قوی می کند ولی کارفرما نباید با تضعیف کارگر قوی شود بلکه با مشوق ها و هدایت های دولت تقویت می شود

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور  به خبرنگار عصراقتصاد درمورد قراردادهای موقت گفت  : با توجه به اینکه افراد شاغل در ماهیت مستمر ودائم کار می کنند، متاسفانه 93 درصد قراردادهای موقت" یک ماهه وسه ماهه "ا ست . سامانه  ثبت قراردادهای کار باکمک به برنامه ریزی های کلان کشور منجر می شود که دولت ومجلس بهتر بتوانند با قراردادهای موقت روبه رو شوند و آنها را ساماندهی کنند.

همچنین "احمد انارکی"عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه اصلاح قانون کار به خبرنگار ما گفت : درحال حاضر قانون کار نفعی برای کارفرما و قشر کارگری ندارد. امروزه کارفرمایان به دلیل شرایط قانون کار نمی توانند به راحتی نیرو جذب کرده  وتمایلی به بیمه کردن کارگران خود ندارند . از سوی دیگرکارگران نیز از این قانون رضایت ندارند . به طور کلی قانون کار بعد از گذشت 25 سال  نیازمند اصلاح است و باید با ایجاد قوانین جامع تری اصلاح شود.

انارکی افزود: مشکل اشتغال درکشور به صورت دستوری حل نخواهد شد . باید با سرمایه گذاری مناسب و فراهم شدن فضای مناسب کسب وکار شاهد رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال  درکشور باشیم .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : باتوجه به نیاز ایجاد اشتغال پایدار در کشورتا زمانی که سرمایه گذاری خارجی و داخلی صورت نگیرد ، اشتغال های ایجاد شده مقطعی خواهند بود .

انارکی ادامه داد : قبل از برجام اشتغال درکشور به دلیل وجود محدودیت های موجود صدمات زیادی دیده بود.  اما خوشبختانه بعد از برجام با ریل گذاری مناسب از سوی دولت و با جذب سرمایه گذاری خارجی شرایط بهتری در زمینه اشتغال ایجاد شد  . امیدواریم در دولت جدید با ایجاد شرایط مناسب  ، بتوانیم به فضای خوبی در حوزه اشتغال و کسب وکارنو دست یابیم  . باید درحوزه  اشتغال درخارج از کشور نیز فعالیت کنیم و اگر رویه به همین شکل ادامه یابد تا پایان کار دولت شاهد گزارشات خوبی در بخش  اشتغال خواهیم بود.

توجه به امنیت شغلی کارگران در سند ملی کار

همچنین عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور قرارداد موقت است، گفت: باید در سند ملی کار به امنیت شغلی کارگران توجه شود زیرا در حال حاضر عدم امنیت شغلی کارگران در کشور بیداد می‌کند.

محمدرضا راهداری‌زاده گفت : در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور موقت است. برخی از این قراردادها یک ساله، شش ماهه و حتی یک ماهه هستند.

وی با بیان اینکه سند ملی کار برای کارگران دارای اهمیت بسیار زیادی است، افزود: بحث امنیت شغلی یکی از مهمترین دغدغه‌های کارگران است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران تصریح کرد: کارگاه‌ها و مشاغلی که ماهیت شغلی آنها دائم است، از موج بیکاری کشور سوءاستفاده می‌کنند و با کارگران قراردادهای موقت می‌بندند و این مساله یکی از اساسی‌ترین مشکلات کارگران است.

 

     

 

سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 23:45

هدفمندی، بی هدف ترین برنامه اقتصادی

علی پاکزاد

معاون اول رئیس جمهور در نشست ستاد تنظیم بازار، سیاستهایی را به عنوان راهکار تنظیم بازار زمزمه کرد که بوی عقبگرد از هدفمندی را می دهد. جبران قیمت کالا ها برای تولید کننده از طریق اختصاص یارانه که از سوی جهانگیری به عنوان یکی از راهکارهای تنظیم بازار مورد اشاره قرار گرفت در واقع سیاستی است که در سالهای دفاع مقدس پیگیری می شد ولی زمانی که در دوران سازندگی دولت عجولانه می خواست فضای مالی حاکم بر اقتصاد کشور را از حالت جنگی خارج کند آنرا با برنامه فاجعه باری به نام تعدیل جایگزین کرد و چند سال بعد نیز بازنویسی دیگری از همان سیاست به عنوان هدفمندی از سوی دولتی که خود را منتقد جدی دولتمردان سازندگی و اصلاحات نشان میدهد پی گرفته شد.

در پی تغییر دولت و بررسی فاجعه هدفمندی تلاش شد از آن تبری جسته و سیاستهای معقول تری در پیش گرفته شد. از جمله تجربه موفق خرید تضمینی گندم که از سوی دولت با تزریق نقدینگی بیش از میزان یارانه نقدی به اقتصاد روستایی کشور در دو سال اخیر اجرا شد و تاثیر به سزایی در جبران خسارات ناشی از قانون هدفمندی داشت ، زمزمه های معاون اول نیز نشان می دهد که تعمیم چنین سیاستی به دیگر کالاها اگر اکنون مصوب نشده، حداقل در اولویت دولت برای تصویب قرار گرفته است.

به این ترتیب می توان بازهم تاکید کرد هدفمندی هم مانند سیات تعدیل جز حجم انبوهی از بحرانهای اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی چیزی بر جای نگذاشته است و بی هدفترین سیاست اقتصادی چهار دهه اخیر اقتصاد ایران همین برنامه بود که در غالب طرح تحول اقتصادی از سوی جمشید پژویان انشاء شد و احمدی نژاد آنرا اجراء کرد و امروز تنها تلاش می کنیم اقتصاد ایران را از یر آوارهای های آن خارج کنیم.

تا به اینجای کار به نظر خوب می رسد ولی چیزی که نگران کننده است انگیزه پشت این سیاست است. دولت بنا به تجربه دریافته است افزایش نرخ ارز و تثبیت قیمت های بالای ارز در بازار به دنبال خود سونامی هزینه های تورمی به دنبال دارد، تورمی که اگر با آن برخورد نشود به تشدید رکود منتهی می شود ولی به نظر می رسد گروهی تلاش می کنند دولت به هر قیمتی انگشت در این لانه زنبور کند.

افزایش نرخ ارز علاج بحران اقتصاد ایران نیست، طی سه دهه گذشته بارها اثبات شده افزایش نرخ ارز نه تنها به خام فروشی صادراتی رونق داده و کمر تولید داخلی را شکسته است و سود آنرا هم سوداگران ارزی برده اند، سوداگرانی که در این روزها با عبور قیمت دلار از مرز چهار هزار تومان دولت را خطاب قرار می دهند که باید تکلیف نرخ ارز را مشخص کند.

چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 02:12

آدرسهای غلط رییس اتاق تهران

سی و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران مانند همیشه به طرح مطالبات سخنرانان از دولت اختصاص یافت که در این بین خوانساری و لاهوتی نقش اصلی را در طرح مطالبات داشتند و با ارائه 4 آدرس غلط به دنبال فزون طلبی از اقتصاد پر چالش کشور هستند.

آدرس غلط اول را رییس اتاق تهران در مورد نرخ ارز می دهد: سفر گردشگران ایران به ترکیه مبنای استدلال خوانساری برای به اصطلاح واقعی کردن نرخ ارز بود که گویا رشد 500 تومانی نرخ دلار در چهار ماهه گذشته اشتهای سوداگران ارز را اشباع نکرده است و به بهانه نرخ لیر ترکیه،خواستار رهاسازی نرخ دلار در ایران هستند.

مسعود خوانساری در حالیکه خود مهندس کشاورزی و فوق لیسانس برنامه ریزی و سیستم هاست و هیچ اشرافی برتوسعه و مدیریت اقتصاد کلان ندارد دیگران(مخالفین نظر خوانساری) را از اظهار نظر غیرکارشناسی در مورد ارز پرهیز داده است ومانند همفکران خود از واژه مبهم نرخ واقعی ارز و هم چنین رابطه مطلق نرخ تورم و نرخ ارز بدون در نظر گرفتن سایر عوامل موثر بر ارزش پول ملی ، به عنوان استدلال کارشناسی !؟ استفاده می‌کند.
 همانگونه که در گذشته هم تاکید کرده ایم بعضی از مسئولین اتاق تهران با کمک حامیان خود درارگان ها و رسانه ها و با استفاده از دلایل ضعیف و غیرکارشناسی به دنبال ایجاد سودهای بادآورده برای سوداگران ارز بوده، در این راه با وجود تهی بودن  از هرگونه منطق علمی ملی به دنبال جوسازی و فضاسازی برای تضعیف پول ملی هستند.

آدرس غلط و تعجب بر انگیز دوم اظهارات خوانساری مربوط به کمک به زلزله زدگان کرمانشاه است که به جای اینکه اعضای اتاق تهران را برای احیای کسب و کار و تجارت منطقه زلزله زده مامور نماید، بازسازی 45 مدرسه را ماموریت این اعضای اتاق دانسته است .
آیا بهتر نیست اعضای متخصص اتاق های بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی در زمینه که متخصص ترند به یاری مردم آسیب دیده بشتابند؟

 آدرس غلط سوم خوانساری مربوط به نزول چهار پله ای رتبه کسب و کار ایران است که بدون توجه به مشکلات داخلی و خارجی کشور و ناتوانی های بخش خصوصی در انجام وظایف ملی که منتهی به از دست دادن بازارهای روسیه،عراق و افغانستان شده است بخشنامه های دولت را بهانه این نزول قرار داده ، متاسفانه کسی از وی سوال نمی کند که این نزول رتبه کسب و کار ناشی اط عملکرد چه بخش ، نهادو یا عاملی است.

چهارمین آدرس غلط را محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات داده است که گویا مشکل اصلی صادرات کشور با انتخاب صادرکنندگان برتر توسط بخش خصوصی حل می شود در حالیکه مشکل صادرات کشور کیفیت و بهای تمام شده است و کنفدراسیون صادرات هم به عنوان ذینفع نباید به کارنامه خود نمره بدهد.

گزارش خبرنگار ما از سی و دومین نشست جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران در ذیل می آید:

«مسعود خوانساری» با اشاره به زلزله اخیر در کرمانشاه که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از هموطنانمان شده بود گفت: آن چیزی که هم اکنون باید روی آن تمرکز کنیم بازسازی مدارس مناطق زلزله زده است، 570 مدرسه در کل این منطقه وجود دارد که 85 مدرسه کاملا آسیب دیده و قرار شده اتاق‌های بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشوربازسازی  45 مدرسه در مناطق روستایی را انجام دهند.

وی افزود: این 45 مدرسه حدود 130 کلاس درس خواهد داشت و برآوردها نشان می دهد برای بازسازی هر کلاس نیاز به 100 میلیون تومان اعتبار و مجموعا حدود 12 میلیارد تومان بودجه لازم هست.

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه در این راه تمام اتاق های سراسر کشور باید مشارکت داشته باشند گفت: بعضی از دوستان از همین حالا اعلام آمادگی کرده اند؛ یکی از اعضا که کارخانه سیمان دارد اعلام کرده که کل سیمان را تامین خواهد کرد و برخی از مصالح دیگر مانند گچ نیز فراهم شده است. طبیعی است که اتاق تهران باتوجه به تعداد اعضا بالایی که دارد حجم بالاتری از بازساری ها را باید برعهده بگیرد؛ من امیدوار هستیم که انشالله بتوانیم در یک زمان کوتاه این مدارس را با کمک یکدیگر و سایر اتاق ها بازسازی کنیم.

«خوانساری» در ادامه این نشست  به سفر کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا و هیات همراه اشاره کرد و بیان داشت: در همایشی که هفته گذشته اتاق تهران با کمک کانون صنایع غذایی در هتل اسپیناس برگزار کرد همکاری های خوبی پیشنهاد شد و امیدواریم این سفر بازده مناسبی داشته باشد.

وی همچنین  با اشاره به تنزل چهار رتبه‌ای ایران در شاخص « کسب و کار» که در گزارش جدید بانک جهانی منتشر شده است گفت: ما از دولت محترم انتظار داریم که هر گونه دستورالعمل، بخش نامه را  باتوجه به اثرات آن در محیط کسب و کار صادر کنند تا رتبه ایران از این عدد هم پایین تر نیاید.

خوانساری با بیان اینکه در حوزه مسکن شاهد تحولات مهمی در این مدت بوده ایم، گفت: رشد مسکن 20 فصل متوالی منفی بود ولی در 6 ماهه اول امسال رشد مسکن مثبت شده است و خرید و فروش طبق آمارها 34 درصد ( در تهران) افزایش داشته و رشد قیمتی مسکن در این 6 ماه متناسب با تورم بوده است.

رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه کماکان بدهی پیمانکاران به قوت خود باقی است، اظهار داشت: شرکت هایی که در حوزه سلامت و بهداشت کار می‌کنند با معضل بزرگی کار می‌کنند و بودجه های دولت تکاپوی پرداخت اینها را نمی دهد که از دولت انتظار می‌رود بیش از این جفایی در حق پیمانکاران بخش خصوصی نشود.

انتخاب صادرکنندگان برتر به بخش خصوصی واگذار شود

محمد لاهوتی نیزدر جمع اعضای هیات نمایندگان از واگذاری انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران به اتاق بازرگانی تهران خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته، بارها این مطالبه را خطاب به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مطرح کرده بودیم که فرآیند انتخاب صادرکنندگان برتر را به پارلمان بخش خصوصی واگذار کند.

وی ادامه داد: در نخستین جلسه کارگروه انتخاب صادرکننده برتر استان تهران در سال جاری، سه نهاد بخش خصوصی شامل اتاق تهران، اتاق تعاون و کنفدراسیون صادرات ایران در جلسه نماینده داشتند که سه پیشنهاد از سوی این نمایندگان مطرح شد و مورد پذیرش قرار گرفت.

لاهوتی در مورد این پیشنهادات گفت: نخستین پیشنهاد، واگذاری انتخاب و برگزاری مراسم معرفی صادرکنندگان نمونه به اتاق بازرگانی تهران بود؛ پیشنهاد دیگر، قرار دادن این شرط که صادرکنندگان مورد ارزیابی، دست‌کم در یک تشکل اقتصادی یا ملی عضو باشند و سومین پیشنهاد نیز سطح‌بندی میزان صادرات بود.

رییس کنفدراسیون صادرات به "شرط" شرکت در فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه اشاره کرد و افزود: در گذشته، رقم حداقلی یک میلیون دلار به عنوان شرط شرکت در فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه تعیین شد که اکنون این انتخاب در سه سطح انجام ‌می‌گیرد؛ سطح اول شامل گروه میوه و تره‌بار، صنایع دستی و .. با حداقل صادرات به میزان500 هزار دلار،  سطح دوم شامل صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و خودرو با کف 3 میلیون دلار و سطح سوم نیز دربرگیرنده صادرکنندگان سایر کالا‌هاست که با رقم حداقل3 میلیون دلار صادرات ‌می‌توانند در این فرآیند شرکت کنند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره میزان امتیازات در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان گفت:950 امتیاز برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است و درعین حال، 20 امتیاز نیز به کسانی تعلق ‌می‌گیرد که در سال 1395 افزایش صادرات را تجربه کرده‌اند. علاوه بر این،50 تا150 امتیاز نیز به امتیاز صادرکنندگان محصولات کشاورزی، صنایع غذایی، دارو، محصولات شوینده و ماشین‌آلات صنعتی اضافه ‌می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی ‌می‌شود در نهایت 15 تا 17 شرکت به عنوان صادرکنندگان نمونه برگزیده شوند تعدادی از شرکت‌ها نیز که موفق به دریافت امتیاز خوبی شده اما به عنوان صادرکننده برتر برگزیده نمی‌شوند، به عنوان شایستگان تقدیر معرفی خواهند شد.

لاهوتی در پایان از برگزاری  مراسم معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران در 13 آذرماه در مرکز همایش‌های هتل ارم خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با حسن انتخاب و برگزاری مراسم معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران، سازمان توسعه تجارت بپذیرد که انتخاب صادرکنندگان نمونه در سطح ملی را نیز به بخش خصوصی واگذار کند؛ مطالبه‌ای که سال‌هاست بی‌پاسخ مانده است.

دخل و خرج دولت با هم همخوانی ندارد

در ادامه این نشست ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران از استقراض دولت از بانک مرکزی خبر داد گفت: دخل و خرج دولت با هم همخوانی ندارد و ۱۷ هزار میلیارد تومان نیز از بانک مرکزی استقراض شده که به عنوان تنخواه خزانه قرض شده است، بنابراین هزینه ها بر درآمدها فزونی یافته و تراز عملیاتی که درآمد مالیاتی منهای سایر درآمدها توانسته سودده باشد، کسری دارد.

بهادرانی اظهار داشت: نسبت کفایت سرمایه بانکها پایین و اکنون کمتر از ۴ درصد است؛ در حالیکه بازل سه این کفایت سرمایه را ۱۲ درصد می داند؛ بنابراین شاخص درآمدی بانکها با وضعیت کنونی اصلا مناسب نیست و آنها نمی توانند با بانکهای خارجی ارتباط برقرار کنند.

وی وضعیت صندوق های بازنشستگی را اسفناک خواند و با تاکید بر اینکه نظام بازنشستگی باید اصلاح شود گفت: ۷۰ درصد صندوق های بازنشستگی کشور به بودجه دولت وابسته هستند، ضمن اینکه ۱۰۰ درصد تامین مالی صندوق های بازنشستگی نیروهای مسلح نیز به بودجه دولت وابسته است این درحالی است که اگر این روند اصلاح نشود، بودجه دولت را کاملا می بلعد.

ایرادات طرح اصلاح قانون پولی و بانکی از نگاه مدیرعامل بانک پارسیان

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم  در ادامه این نشست به برخی بخش‌های اصلاحیه قانون پولی و بانکی انتقاداتی وارد کرد و گفت: مهمترین هدف تدوین‌کنندگان اصلاحیه قانون پولی و بانکی، استقلال سیاستگذار پولی برای حمایت از مردم و بخش خصوصی است که من امیدوارم اگر این اصلاحیه قرار است به تصویب برسد، مورد اصلاح قرار گیرد

کوروش پرویزیان به پنج ایراد طرح اصلاح قانون بانکداری اشاره کرد و اظهار داشت: اولا این طرح نسبت به قانون سال ۵۱ طرح بسیار ضعیفتری است و از هم گسیختگی قوانین بعدی از جمله قانون بانکداری بدون ربای سال ۶۲ این قانون را با مشکل روبرو کرده است.

وی ایراد دوم در این طرح را حذف بخش خصوصی در ارکان و جایگاه پیش بینی شده در طرح اصلاح بانکداری معرفی کرد و از کمرنگ شدن حقوق صاحبان کسب و کار در لایحه اصلاح قانون نظام پولی و بانکی کشور به عنوان مشکل سوم یاد کرد.

پرویزیان با بیان این که اصلاحیه قانون پولی و بانکی نمی‌تواند استقلال بانک مرکزی را تامین کند، گفت: بخش خصوصی در ارکان بانک مرکزی حذف شده است و این ‌می‌تواند به کمرنگ شدن حقوق صنفی صاحبان کسب‌وکار منجر شود. ضمن آنکه هم‌راستایی سیاست‌های بانک مرکزی با سایر بازار‌ها نیز در ابهام قرار ‌می‌گیرد.

مدیر عامل بانک پارسیان عدم وجود جایگاه شورای فقهی و مشخص نبودن  نسبت آن با فعالیت بانکها و همچنین  عدم تعیین تکلیف رابطه دولت و بخش خصوصی را از دیگر ایرادات این طرح عنوان کرد.

چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 01:32

پایان داعش

عصراقتصاد: سردار حاج قاسم سلیمانی دو بار به داعش هشدار داد. بار اول زمانی که داعش قصد حرم سید الشهدا(ع) را کرده بود و بار دوم دو ماه پیش در جریان شهید حججی که در هشدار دوم، این سردار نجیب اسلام گفته بود تا سه ماه دیگر داعش نابود خواهد شد و اکنون متواضعانه بشارت تحقق وعده اش را داده است.

در همین راستا رئیس جمهور ، رئیس مجلس شورای اسلامی و سخنگوی دولت نیز این پیروزی را تبریک گفته و از نیروهای مسلح قدردانی کردند.

روحانی گفت: باید از همه رزمندگان اسلام ، دیپلماتهای کشور ، دولت و ملت و رهبری معظم انقلاب ، نیروهای مسلح و  ملت عراق و سوریه به خاطر پایان گروهی که جز شر ، نکبت ،ویرانی و آدم کشی و توحش چیزی را به همراه نداشتند، تشکر کنم.

وی با بیان اینکه کنده شدن بنیان و اساس گروهک تروریستی داعش از سوریه یک خبر خوش برای مردم ایران و منطقه است، گفت: کار اصلی را مردم و ارتش سوریه ،عراق و لبنان انجام دادند و ما براساس وظیفه دینی و اسلامی خود به آنان کمک کردیم.

به گزارش پایگاه خبری سپاه در  بخشی از پیام سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمده است:

شش سال قبل فتنه ای خطرناک شبیه فتنه های زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) که فرصت و حلاوت درک حقیقی اسلام ناب محمدی (ص) را از مسلمانان سلب نمود این بار پیچیده و آغشته به سمّ صهیونیسم و استکبار همچون طوفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید.

اگر چه آمار خسارت های وارده قابل احصاء نیست اما بررسی های اولیه حاکی از پانصد میلیارد دلار می باشد.

در این حادثه، جنایات بسیار دردناکی که غیر قابل نمایش است رخ داد؛ از جمله: سربریدن کودکان یا پوست کندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده های خود، به اسارت گرفتن دختران و زن های بی گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته جمعی صدها جوان.

در این فتنه سیاه، هزاران مسجد و مراکز مقدس مسلمانان تخریب و یا ویران گردید و بعضاً مسجد را به همراه امام جماعت و نماز گزاران آن با هم منفجر نمودند.

بیش از شش هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستانها و مراکز عمومی مسلمان ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده ها هزار مرد، زن و کودک بی گناه به شهادت رسیدند.

تمامی این جنایت ها بنا به اعتراف عالی ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا گردیده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا در حال طراحی و اجرا است.

آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنایت خاص رسول معظم اسلام (صل الله علیه و آله) و اهل بیت گرانقدرش باعث شکست این توطئه سیاه و خطرناک گردید، رهبری خردمندانه و هدایت های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سیستانی بود که موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با این طوفان مسموم گردید.  حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدین گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می ساییم.


 

 

 

چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 00:01

یارانه مطبوعات اولویت دولت است

مرضیه صدری

عصراقتصاد: سخنگوی دولت از پیگیری پرداخت یارانه مطبوعات از وزیر ارشاد خبر داد.

کمک های دولت به زلزله زدگان، بدهی های سازمان تامین اجتماعی، تاسیس یا عدم تاسیس دفتراتحادیه اروپا درتهران، لایحه ابلاغ شده توسط دولت در خصوص پولشویی و یارانه مطبوعات از جمله موضوعات نشست خبری روز گذشته محمد باقر نوبخت بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص نامنظم بودن پرداخت یارانه مطبوعات ضمن تاکید بر اهمیت این موضوع خاطر نشان کرد:  سال گذشته هم بلافاصله پس از اعلام پرداخت یارانه به مطبوعات تخصیص صد در صدی صورت گرفت و من با کمال میل این موضوع را با وزیر ارشاد مطرح خواهم کرد.

نوبخت ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه با همه محدودیت ها کمک به مطبوعات و پرداخت یارانه آن ها را جزو اولویت ها قرار داده است و قطعا آن را اعمال خواهد کرد.

وی گفت: با وجود محدودیت هایی که داریم یارانه نقدی مردم را هرماه سر موعد پرداخت می کنیم و یارانه مطبوعات نیز قطعا کم اهمیت تر از آن نیست.

پرداخت تسهیلات دولت برای کمک به زلزله زدگان

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود درباره کمک دولت به زلزله زدگان کرمانشاه اظهارکرد: 281 میلیارد تومان روز چهارشنبه گذشته به حساب بنیاد مسکن برای احداث و بازسازی چهار هزار و 500 واحد مسکونی شهری و 11 هزار مسکن روستایی پرداخت شده است و 659 میلیارد تومان نیز به صورت تسهیلات ارزان قیمت که برای روستاییان هر خانوار 25 میلیون و برای خانواده های شهری 35 میلیون تومان در نظر گرفته شده، پرداخت خواهد شد.

وی افزود: 10 میلیون تومان بانک مرکزی بدون مصوبه تسهیلات ارزان قیمت در اختیار هر زلزله زده قرار خواهد داد.

نوبخت درباره مشکلات مسکن مهر نیز یادآور شد: این طرح با هر پیشینه ای که داشت، دولت یازدهم با آن مواجه شد که دو راه برای حل آن وجود داشت که یکی کل پروژه را متوقف و کنار گذارد یا این که اقدامات نیمه تمام را به اتمام برساند تا مردم عادی که

باید مراقب تلاش ها برای ایجاد گسل بین مردم و دولت بود

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اطلاع رسانی ضعیف از خدمات ارایه شده به زلزله زدگان تصریح کرد نباید کتمان کنیم که مردم زحمات زیادی را برای کمک به هموطنان آسیب دیده خود انجام دادند اما اینکه گفته می شود مردم با هدایای خود به یاری زلزله زدگان شتافتندو همه مشکلات را حل کردند تحلیلی غیرواقع بینانه است و این که گفته می شود دولت به معنای عام کاری نکرده درست نیست ولی کمک مردم، فرهنگ وحدت، اخوت و همنوایی را ایجاد کرد.

معاون رییس جمهوری اظهارکرد رسانه های خارجی نیز تلاش می کنند از گسل ایجاد شده در زمین برای ایجاد گسل بین دولت و مردم استفاده کنند که باید مراقب بود.

پیش بینی پرداخت غرامت در قرارداد توتال در صورت تخلف طرف مقابل

سخنگوی دولت درباره بیانیه نفتی ترامپ نیز اظهار کرد در برجام پیش بینی شده که هر گونه تخلف طرفین مکانیزم رسیدگی به آن در داخل و خارج وجود دارد و هر آنچه که کمیته ویژه برای رسیدگی به این اقدام و مقایسه با نسخ قرارداد صورت گیرد، در برابر آن اقدام متقابل انجام شود.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره تعلل در اجرای قرارداد نفتی شرکت توتال و آیا پرداخت غرامت در این قرارداد پیش بینی شده است، گفت: این قرارداد یک فرآیند نسبتا طولانی را طی کرده و در ایستگاه های مختلف متوقف و درباره آن تفکر شده است.

وی یادآور شد: وجوهات قانونی پیش بینی شده و یکی از نقاط قوت قرار داد این است که اگر طرف مقابل از قرارداد عدول کند باید غرامت بپردازد ولی تاکنون اتفاقی این گونه رخ نداده و مطمئن باشید دولت از منافع ملی حمایت می کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد آمریکا فضای کدری بوجود آورده و امروز همه می دانند که ما برحق هستیم و برای همین همه از موضع ایران حمایت می کنند.

پرونده خرید تضمینی گندم بسته شد

همچنین نوبخت با ارایه گزارشی درباره خرید تضمینی گندم گفت: پرونده خرید تضمینی گندم از کشاورزان بسته شد و تا کنون هشت میلیون و 872 هزار تن گندم به ارزش 11 هزار و 593 میلیارد تومان یعنی 100 درصد تولید کشور خریداری و پول آن ها پرداخت شده است.

وی هزینه های جانبی خرید گندم را 683 میلیارد تومان اعلام کرد که آن نیز پرداخت شده است.

از اتمام خرید تضمینی گندم در کشور خبر داد و گفت: تمامی پول کشاورزان گندم کار پرداخت شد.

پرداخت پنج هزار میلیارد تومان از فروش اسناد قرضه به تامین اجتماعی

نوبخت همچنین درباره نامه 157 نماینده مجلس برای پرداخت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی نیز اظهارکرد: بخشی از این بدهی ها ناشی از تکالیف قانونی است و سازمان تامین اجتماعی باید آن را پرداخت کند ولی با توجه به اینکه وضعیت مالی کشور خوب نیست و نمایندگان به این موضوع اشراف دارند خواستار این هستیم که کمتر برای دولت تعهد ایجاد کنند البته این تعهدات ربطی به دولت یازدهم و دوازدهم ندارد بلکه انباشته و باقی مانده دولت های گذشته است ولی صدور اوراق برای پرداخت این مطالبات در نظر گرفته شده است و پیشنهاد کردیم که پنج هزار میلیارد تومان از فروش اسناد قرضه به تامین اجتماعی داده شود.

ریشه اشکالات در مسکن مهر در دولت های قبل است

وی همچنین درباره سخنان یکی از مسئولان دفتر رهبری درباره مسکن مهر گفت: وقتی در شهر سرپل ذهاب حضور پیدا کردیم بیشتر تخریب مسکن مهر را دیدیم ولی حتی ساختمان هایی که بر روی گسل بودند کمتر خسارت دیدند و به ذهن ما اینگونه رسید که چرا اینگونه شده است.

وی با بیان این که میلیون ها نفر در این خانه ها زندگی می کنند؛ادامه داد: البته وقتی یک مسکن در شهری توسط پیمانکاری ایجاد شده قطعا بقیه موارد در شهرهای دیگر توسط همان پیمانکار نیست و نباید احساس ناامنی به مردم ساکن مسکن های مهر ایجاد شود و موضعی که گرفته شده به حق بوده اما هر چه گفته شود و یک برچسب سیاسی به آن بخورد درست نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ریشه اشکالات در مسکن مهر در دولت های قبل بوده که بر پیمانکاران نظارت نشده است و نباید به نوعی وانمود شود که انتقاد نکنیم ولی نظر اعلام شده کاملا درست بود و در آن موضع سیاسی وجود نداشت.

گزارش 100 روزه رئیس جمهور آماده است

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش 100 روزه ابتدای دولت دوازدهم که قرار است توسط رییس جمهوری طی روزهای آینده به مردم ارائه شود نیز گفت: این گزارش هم اکنون آماده است و دست ما برای ارائه این گزارش پر است.

نوبخت ادامه داد: از مواردی که رییس جمهوری گزارش خواهند درباره احیای 274 هزار هکتار از 550 هزار هکتار استان خوزستان است و همچنین طرح ملی جمع آوری آب های سرگردان در کشور انجام شده و در عین حال بیش از 30 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی در صد روز اول اختصاص داده ایم.

بنیاد مسکن مسئول ساخت و ساز و اسکان موقت در مناطق زلزله زده است

نوبخت با بیان این که مسئولیت ساخت و ساز و اسکان موقت در مناطق زلزله زده بر عهده بنیاد مسکن است، تصریح کرد: بنیاد مسکن معتقد است نباید خانه های خراب شده را به صورت بلوکی بسازیم و نباید دولت و این بنیاد خانه بسازند چون تجربه نیز نشان داده این کار درست نیست بلکه دولت باید ناظر باشد.

سخنگوی دولت همچنین درباره سخنان رهبر معظم انقلاب که فرمودند کار انجام شده در مناطق زلزله زده خوب است اما قانع کننده نیست، یادآور شد: نظر ما به عنوان دولت همان است که رهبر انقلاب فرمودند اما در سخنان رهبری درباره دولت به طور خاص حرفی گفته نشد.

برخی نهادهای فرهنگی بودجه دولتی گرفته و خلاف سیاست های دولت عمل می کنند

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تخصیص بودجه به نهادهای فرهنگی که به دولت پاسخگو نیستند، در بودجه سال آینده اظهارکرد: از شرکت های غیردولتی که زیرمجموعه دستگاه هستند و از دولت بودجه می گیرند از این به بعد سه ماه به سه ماه گزارش دریافت می کنیم ولی دستگاه های دیگر که نمی دانیم پولی که به آن ها تخصیص داده می شود را چه می کنند و حتی بعضا ماموریت های آن ها در تقابل با سیاست های دولت است و نام آن ها در جدول شماره 7 بودجه گنجانده می شود، امسال به آن ها بودجه ای نخواهیم داد اما اگر از همین نهادها، دستگاه های باشند که می خواهند ماموریت دولت را انجام دهند، به آن ها کمک خواهد شد.

 

 

در بیست و سومین جلسه شورای شهر رای کمیسیون ماده 7 درباره تخلفات فضای سبز 1700 متری بررسی و به تصویب رسید.

در بیست و سومین جلسه شورای شهر گزارش کمیسیون شهرسازی و معماری برای بررسی پلاک سقفی به شماره ۳/۱۵۵B با توجه به نظریه کمیسیون ماده ۷ ارائه شد.

محمد سالاری (رئیس کمیسیون معماری شهرسازی) در ابتدای جلسه با اشاره به جزئیات این پرونده گفت: این ملک با مساحت ۷هزار و ۶۷۲ مترمربع در منطقه ۱۸، محله یافت‌آباد قرار دارد. براساس طرح تفصیلی کاربری آن از سال ۱۳۹۱ به عنوان فضای سبز عمومی تثبیت شده؛ تعیین شده است. در نتیجه تا سال ۱۴۰۰ اجازه هیچ‌گونه ساخت و سازی در آن نباید داده شود.

سالاری ادامه داد: با وجود آنکه کاربری این ملک فضای سبز عمومی تثبیت شده است اما شهرداری در جریان اجرای طرح‌های توسعه شهری خیابانی را از وسط این ملک عبور داده و در جریان احداث خیابان ۵۳ کنده و ۱۷۳ اصله درخت در این ملک قطع شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در ادامه در تشریح کمیسیون ماده ۷ بیان داشت: براساس رای کمیسیون و طبق مصوبه شورای شهر وقت برای این ملک جریه ۵برابری، اعمال ماده ۴ (پرداخت جریمه در مراجع قضایی) و تبصره ۱ ماده ۶ (تصرف به نفع شهرداری) درنظر گرفته شده و این در حالی است که درخت‌ها در این ملک توسط شهرداری کاشته شده بود.

او ادامه داد: از آنجا که اصل فضای سبز تثبیت شده در باغ بودن ملک مقدم است هیچ ساخت و سازی نباید در آن صورت بگیرد و رای کمیسیون تجدیدنظر این است که عوارض حداکثری مصوب شورا بنا به رای کمیسیون بدوی ماده ۷ دریافت شده، و هرس (کاشت دوبرابری ) هم صورت گرفته و کاربری ملک همچنان فضای سبز تثبیت‌شده باقی بماند.

عضو شورای شهر با اشاره به تخلف محرز شهرداری درخصوص این ملک بیان داشت: شهرداری به جای پرداخت هزینه تملک خیابانی که از وسط ملک عبور کرده؛ به مالک مجوز احداث بنای تجاری داده است. این اقدام خلاف طرح تفصیلی بوده و یکی از نمونه‌های تخلف و اقدامات غیرقانونی شوراهای معماری است؛ لذا رای ما این است که هم به تخلف شهرداری رسیدگی شود و هم ماده ۴ (پرداخت جریمه در مراجع قضایی) اعمال شود.

در ادامه افشین حبیب‌زاده به عنوان مخالف صحبت کرده و گفت: شورا باید رای به بودن یا نبودن این ملک بدهد. از آنجا که تخلف شهرداری برای ساخت و ساز بارز است تخلف شهرداری محرز بوده و باید با شفافیت در رای گنجانده شود.

میرلوحی نیز در موافقت با رای کمیسیون گفت که بررسی‌ها درست بوده است. زهرا صدراعظم نوری به عنوان مخالف پیشنهاد داد: از آنجا که شهرداری نقش عمده‌ای در تخریب درختان داشته است جریمه مالک باید تعدیل شود. این اظهارات صدراعظم نوری از سوی سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز تایید شد و گفت: جریمه درختانی که توسط شهرداری در مسیر خیابان قطع شده است نباید توسط مالک پرداخت شود.

در انتها با تصویب پیشنهاد صدراعظم نوری رای کمیسیون در خصوص این ملک به تصویب رسید.

منبع:ایلنا

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: حضور تعداد زیادی از اعضای اتحادیه اروپا، چین و روسیه در سمینار سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا پیام روشنی به سیاست‌های آمریکا دارد.

 بهروز کمالوندی در نشست خبری پس از کنفرانس همکاری‌های سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا که صبح روز سه‌شنبه در اصفهان برگزار شد اظهار کرد: این دومین نشستی است که پس از نشست بروکسل برگزار می‌شود و در همان جا پس از مشخص شدن برنامه‌ها دو طرف اعلام کردند که چه چشم‌اندازهایی برای انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز میان ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد.

وی افزود: موضوعاتی که در این سمینار مطرح کردیم تمام زمینه‌های هسته‌ای از قبیل ایمنی، امنیت، پزشکی، ایزوتوپ پایدار و گداخت‌ را شامل می‌شود و دقیقا مشخص می‌شود که ایران و اتحادیه اروپا در چه زمینه‌هایی می‌توانند همکاری داشته باشند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حال حاضر به نتایج خوبی با اتحادیه اروپا دست یافته‌ایم و در حوزه ایمنی و تست‌های "استرس" نیروگاه بوشهر همکاری‌های جدی و مهمی داشته‌ایم و مبلغ 20 میلیون یورو هم در این زمینه قرارداد بسته‌ایم تا بتوانیم در بحث پایداری و امنیت همکاری بسیار خوبی داشته باشیم.

کمالوندی تصریح کرد: اهمیت حفظ برجام بسیار مهم است و در این سمینار هر دو طرف پیام‌هایی فرستادند برای دولت جدید آمریکا که سیاست‌هایش به نتیجه منجر نخواهد شد. آمریکایی‌ها با این سیاست در انزوا قرار می‌گیرند هر چند پایبندی ما به پایبندی طرف‌های مقابل بستگی دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم آمریکا پیام این نشست را به خوبی دریافت کند و متوجه شود که سیاست‌هایی که امروز در پیش گرفته است در انزوا قرار دارد و بعید است که بتوانند با این سیاست‌ها به نتیجه برسند. این جلسه که تعداد زیادی از اتحادیه اروپا، چین و روسیه در آن حضور داشتند پیام کاملا روشنی به طرف‌های برجام داشتند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در زمینه برجام مباحث روشن است و پروژه‌ها مشخص است به خصوص پروژه‌هایی که ما در این سمینار بر روی آن تمرکز می‌کنیم کاربرد پرتوها و همکاری ایران در این زمینه با اتحادیه اروپا است. همچنین موضوع ایمنی که همواره و به صورت دائم در حال افزایش ایمنی نیروگاه‌های خود هستیم.

کمالوندی گفت: ما سعی داریم در این سمینار از تجربه‌های طرف مقابل استفاده کنیم و به خصوص در حوزه گداخت بتوانیم همکاری خوبی داشته باشیم. ما از همه طرف‌های حاضر در این سمینار می‌خواهیم که ایران را فقط با ظرفیت غنی‌سازی نشناسند و متوجه باشند که در حوزه‌های دیگر و صنایع دیگر اتمی همچون رادیوداروها توانایی و تجربه‌های خوبی داریم.

وی ادامه داد: برجام فقط متعلق به ایران نیست و اینکه یک کشور بخواهد به تنهایی این جریان را عوض کند نمی‌تواند چنین حرکتی انجام دهد، چراکه تعداد زیادی از دولت‌ها و کشورها مسوولیت‌ آن را پذیرفته‌اند و آنچه در صحنه بین‌المللی می‌بینیم جایگاه دولت‌ها و کشورهاست و نه افراد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فرستادن پیام در این مقطع به صورت متحدانه از همه طرف‌های برجام نشان می‌دهد که آمریکا باید در برخی سیاست‌هایش تجدیدنظر داشته باشد.

کمالوندی به مراسم گودبرداری دو نیروگاه جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر صدها هزار متر مکعب خاک‌برداری انجام شده و با توجه به زمان قرارداد که از آن 9 ماه می‌گذرد در مرحله خوبی هستیم و در واقع جلوتر از زمان مشخص شده حرکت کردیم. قرار است این دو نیروگاه 80 ماهه تکمیل شود که با این روند احتمالا زودتر آماده می‌شود و هر دو با هم دو هزار و 150 مگاوات برق تولید می‌کنند که اگر آن را به اضافه نیروگاه فعلی کنیم طی این هشت سال سه هزار و 200 مگاوات برق اتمی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: این میزان تولید برق اتمی جایگاه نسبتا خوبی دارد اما با توجه به ظرفیت‌های ایران باید جایگاه بهتری پیدا کنیم. در این خصوص مذاکراتی با روس‌ها داشتیم و سعی می‌کنیم که در خصوص نیروگاه‌های بیشتری مذاکره کنیم. نیروه‌های اتمی 100 سال عمر دارند و نسبت به نیروگاه‌هایی با سوخت‌های فسیلی ارزان‌تر هستند به شکلی که می‌توان گفت سالانه 500 میلیون دلار تفاوت قیمت دارند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ایمنی در نیروگاه بسیار مهم است همان‌طور که در هواپیما بسیار مهم است. امروز همه در دنیا تبادلات خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند که ضریب ایمنی نیروگاه‌های خود را افزایش دهند. در کشور ما نیروگاه‌های اتمی نسل به اضافه سه هستند که بر اساس تجربیات فوکوشیما بهبود یافته‌اند و می‌توان گفت از نظر نیروگاهی وضعیت مطلوبی داریم و نیروگاه بوشهر یکی از ایمن‌ترین‌ها در دنیاست اما هیچ موقع نباید خود را در وضعیت مطلوب نگه داریم و همواره باید برای ایمنی تلاش کنیم. در بررسی‌های دوره‌ای ایمنی‌ تاسیسات و نیروگاه‌های هسته‌آی ایران یکی از ایمن‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای را در دست دارد

منبع:ایسنا

صفحه 1 از 1672

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395