جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 16:25

بهای نفت بالا رفت

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۷ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۶۳ سنت رسید.

قیمت نفت امروز تحت تاثیر کاهش صادرات نفت عربستان به آمریکا افزایش یافت، اما به طور کلی به دلیل وجود مازاد عرضه، بازارهای جهان همچنان تحت فشار است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۷ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۶۳ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز ۱۲ سنت رشد داشت و به ۴۷ دلار و ۸۲ سنت رسید.

تجار گفتند، افزایش قیمت ها در حالی اتفاق افتاده که بر اساس گزارشی که منتشر شده، صادرات نفت عربستان به آمریکا در راستای توافق کاهش تولید اوپک، در ماه مارس نسبت به ماه فوریه حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داشت.

موسسه بی ام آی ریسرچ در یادداشتی نوشت: «با توجه به احتمال کاهش قابل توجه میزان ذخایر نفتی در نیمه دوم ۲۰۱۷ و تبعیت بالای اوپک و غیر اوپکی ها از توافق کاهش تولید... چشم انداز ما برای بازه زمانی ۳ ماهه... افزایشی است.»

در آمریکا، عرضه کنندگان خارجی نظیر عربستان ناگزیرند با عرضه رو به افزایش نفت شیل رقابت کنند.

اما عرضه نفت عربستان به سایر مصرف کنندگان مهم به رغم تلاش اوپک و دیگر تولید کنندگان برای کاهش تولید، همچنان بالا باقی مانده است.

به اعتقاد تجار، اگر اوپک توافق کاهش تولید را پس از ماه ژوئن تمدید نکند، یا کاهش بیشتری را در دستور کار قرار ندهد، قیمت نفت با ریسک کاهش بیشتر مواجه خواهد بود.

بانک ای ان زد در یادداشتی نوشت: «بازار تمایل دارد پیشرفت بیشتری را در کاهش تولید مشاهده کند تا رقم همچنان رو به افزایش میزان ذخایر فروکش کند.»

به رغم کاهش تولید های اوپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان که در ماه ژانویه آغاز شده، قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی نزدیک به ۱۱ درصد کاهش یافته، زیرا سایر تولید کنندگان اقدام به افزایش تولید و پر کردن این شکاف کرده‌اند.

منبع:ایلنا

قرارداد مسکن مهر قانونا و شرعا و عرفا، یک ساله بود. اگر یک ساله این کار انجام می شد افزایش آورده مردم اتفاق نمی افتاد و زیاد نمی شد.
عصر ایران؛ یوسف ناصری- مسکن مهر، یکی از طرح هایی است که در دولت اول و دوم محمود احمدی نژاد اجرا شد و منابع مالی آن با چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی تامین مالی شد. این روش در تامین مالی، تورم را به دنبال دارد.
حاصل کار این است که ساخت مسکن مهر در چارچوب قانون بودجه سال 1386 پیش نرفت. نیکزاد وزیر مسکن دولت احمدی نژاد، مسکن مهر را یکی از ابتکارات بسیار خوب و موفق دولت نهم و دهم می داند.
 
محمود آخوندی وزیر راه و شهر سازی در دولت روحانی اما اعتقاد دارد که طرح مسکن مهر، یک طرح مزخرف است. 
 
مهندس اسفندیار سلطانی(رئیس انجمن انبوه سازان استان زنجان و رئیس کانون عالی کارفرمایان استان زنجان) در همه سال های اخیر منتقد شیوه اجرای مسکن مهر بود. عصر ایران با مهندس سلطانی گفت و گو کرد تا دقیقا مشخص شود که چرا و بنا به چه دلایلی رئیس انجمن انبوه سازان استان زنجان نسبت به مسکن مهر انتقاد دارد. این گفت و گو را می خوانید.
 
 
***
 
*آقای مهندس سلطانی شما در سال های گذشته درباره مسکن مهر، تحلیل های زیادی ارائه کرده و از جمله گفته اید با پروژه های ارزان قیمت مثل مسکن مهر  فقط به دنبال ایجاد سرپناه بوده اند و این نوع واحدهای مسکونی به افراد آرامش نمی دهد. چرا تا این حد نسبت به این موضوع حساسیت نشان دادید؟
 
-مسکن در تمامی فرهنگ ها جایی است که انسان در آنجا تسکین پیدا می کند. این تسکین در تعاریف و فرهنگ های مختلف و به نسبت پیشرفت، تعبیر خودش را خواهد داشت. مسکن جایی است که انسان در آنجا رشد و تعالی و تربیت پیدا کند و جایی باشد که در آنجا سکونت امن داشته باشد. 
 
این موضوع در مسکن مهر، مشاهده نمی شود. چون مسکن مهر را با ساختارهای سیاسی ساختند. بیتوته سازی یا بیغوله سازی با مسکن دار شدن، خیلی تفاوت خواهد داشت. مقام معظم رهبری، بارها در مورد محله محوری یا فرهنگ مداری در مسکن، بیاناتی فرموده اند. 
بزرگترین طرحی که در آمریکا در چارچوب معماری جدید هست طرح شیکاگو است. طرح شیکاگو همان محله محوری مورد نظر مقام معظم رهبری است. یعنی همپوشانی های اقتصادی و اجتماعی جهت جلوگیری یا پیشگیری کردن از حوادث. چون در تمامی معضلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، پیشگیری قبل از درمان است. 
 
مسکن مهر، از سیاستگذاری پوپولیستی تا رانت خواری انبوه سازان
 
با شرایطی که دولت آقای احمدی نژاد برای واگذاری مسکن مهر در قالب فرم بند ج  مسکن مهر تعیین کرد افراد و خانواده هایی را از مناطق مختلف تهران به هشتگرد، پرند و پردیس کشاند و همپوشانی های فرهنگی و اجتماعی، کم کم به ناهنجاری های اجتماعی تبدیل شده. 
بدتر از همه این است که برخی از زنان سرپرست خانوار را که واجد شرایط تعیین شده برای دریافت مسکن مهر بودند در میان این مسکن ها کوچ دادیم. به همین دلیل بود که من گفتم در آینده، این مسکن در آینده دچار ناهنجاری های اجتماعی خواهد شد. این از نظر ساختار اجتماعی.
 
اما از نظر ساختار مهندسی، در آن زمان همپوشانی های لازم در آمایش سرزمینی یا میزان ساخت و ساز بر اساس بارگذاری زیست محیطی وجود نداشت و حتی خلاف آن عمل کرد. در سال 1378 من نوشتم از این به بعد سه ساعت طول خواهد کشید که مثلا از هشتگرد به تهران بیاییم یا از تهران به هشتگرد برویم. الان همان وضعی پیش آمده است که من در سال 1387 پیش بینی می کردم. 
چون در مسکن آنچه که قبل از تاسیس یک چاردیواری لازم هست، سرانه خدماتی است. به سرانه خدماتی توجه نشد. نکته دیگر این است که ما باید تمرکز زدایی کنیم ولی تمرکز گرایی کردیم. 
 
*تمرکز زدایی یعنی این که فرضا جمعیت از پایتخت خارج شود و در شهرهای دیگر زندگی کنند. پرند و پردیس در واقع تمرکز زدایی نیست؟
 
-خیر. این تمرکز گرایی است. پرند و پردیس و هشتگرد برای دارندگان فرم ج مسکن مهر، هدف گذاری شد. سکونت در محل، یکی از شرایط چهارگانه دریافت مسکن مهر بود. در آن زمان به صورت عوام فریبی، مسکن مهر را مسکن ملی معرفی کردند. 
در همان زمان در یک مصاحبه رادیویی گفتم که مسکن، پدیده ای محلی است و نه ملی. یعنی بر اساس ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، اقلیمی، فرهنگی، سیاسی و قبیله ای تعریف می شود. 
 
اگر قیمت مسکن بالا برود صاحبان این نوع مسکن ها، آنها را می فروشند و خواهند فروخت. در آن زمان گفتم می فروشند و دیدید فروختند. الان هم بالای 10 درصد 
 
الان هم در پرند ببینید چند درصد از کسانی که شرایط فرم ج مسکن مهر را داشتند در آنجا ساکن شده اند. اگر بالای 10 درصد بود اعلام کنند.
 
*یکی از شرایط دریافت مسکن مهر، چند سال اقامت متقاضیان در محل بود تا واجد شرایط مسکن مهر شوند.در تهران زمین وسیع برای ساخت مسکن مهر نداشتند. در بقیه شهرها افراد و خانوارهای واجد شرایط که در همان شهرها اقامت داشته اند مسکن مهر را دریافت کرده اند یا نه؟
 
-اول وضعیت تهران را بررسی کنیم. چون معمولا ساختارهای اقتصادی در مسکن، از تهران نشات می گیرد. رکود باشد از اینجا است و رونق هم باشد از اینجا شروع می شود. کسانی که در قزوین و زنجان اقامت داشتند به هر طریق پولی جمع کردند و مثلا در هشتگرد مسکن مهر را پیش خرید کرد. یعنی به جای تمرکز زدایی، تمرکز گرایی کردیم. از اطراف سمنان و استان های شمالی کشورهم به مسکن مهر پردیس در شرق تهران آمدند و باز هم خواهند آمد. ما تهران را بیش تر خفه کردیم.
 
دولت باید همه جوانب را بررسی می کرد و با سیاستگذاری خودش، هنجارها را درست می کرد ولی دولت ناهنجاری ایجاد کرد. 
در مورد شهرهای دیگر مثل اهواز، آمار دارم که یک پروژه 25 هکتاری را برای مسکن مهر در نظر گرفتند که شالیزار بوده است و در آن عقرب و مار هست. در زنجان هم که مسکن مهر در بهترین جا ساخته شده است تعریف خوبی از مسکن مهر نمی شود. در مورد مسکن مهر رضوان، شایعاتی مطرح است و خوشنام نیست. پرند هم همین طور است و می گویند فلان است.
 
*اقای مهندس شما اجرای پروژه های مسکن مهر را به عهده داشته اید یا ساخت مسکن مهر به شما پیشنهاد شد؟
 
-پیشنهاد شد ولی من قبول نکردم. وقتی به موضوعی اعتقاد نداشته باشم آن کار را انجام نمی دهم. در زمان آقای احمدی نژاد و همچنین آقای نیکزاد که وزیر مسکن بود، برخورد پوپولیستی با مسکن شد. الان هم در زمان وزارت آقای آخوندی، داریم ایده آلیستی کار می کنیم.  
 
در آن زمان دفاتری که وجود داشتند مسکن مهر را دلالی می کردند. مثلا می گفتند 10 هزار واحد مسکن مهر داریم و هر متر را 5 تا 12 هزار تومان خرید و فروش می کردند. من و آقای سید امین شکری مقاله ای نوشتیم که واگذاری هر متر مسکن مهر 10 هزار تومان رانت دارد. 
آقای شکری فرماندار یکی از شهرهای استان خراسان شمالی بود و الان در دولت آقای روحانی در وزارت کشور هستند. چند بار آقای نیکزاد وزیر مسکن وقت، فشار آورد و آقای شکری را از فرمانداری برکنار کردند. 
 
*این رانت 10 هزار تومانی چگونه بود؟
 
-پروژه مسکن مهر را به برخی انبوه سازان واگذار می کردند و آنها هم متری 10 هزار تومان می گرفتند و پروژه را به فرد یا افراد دیگر می فروختند. اصولا قانون مسکن مهر، یک ساله بود. یعنی باید ظرف یک سال، مسکن مهر را تحویل می دادند. 
 
در آن زمان مخصوصا چون آقای صومعلو معاون وزیر مسکن بود، در مقاله ای نوشتم باش تا صبح دولتت بدمد. بنابراین کسانی در قالب مسکن مهر، به جامعه بار اقتصادی و روانی تحمیل کردند. شرکت های خاصی بودند که مجوز ساخت 5 هزار واحد یا 10 هزار واحد یا 30 هزار واحد مسکن مهر را گرفتند و بعد این مجوز را به شرکت های دیگر فروختند.
 این شرکت های دست دومی هستند که مشکل زیادی برای متقاضیان مسکن مهر ایجاد کرده و باعث تحمیل هزینه های زیادی شده اند. 
 
*پیمانکاران اصلی و اول کار ساخت را انجام ندادند؟
 
-آنها کار ساخت را انجام ندادند. در زنجان یک شرکت هست که چندین سال است خصوصی سازی شده و برای ساخت 3 هزار واحد مسکن مهر با این شرکت قرارداد بسته شد.  در حالی که طبق قانون به شرکت های پایه یک فقط 1000 واحد، شرکت های پایه دو 600 واحد و شرکت های پایین تر از آن فقط 300 واحد تعلق می گرفت. 
 
در آن زمان کسی نگفت چرا این شرکت در زنجان مجوز ساخت 3000 هزار واحد مسکن مهر گرفته است. سهامدار اصلی آن شرکت در آن زمان گفت در ساخت مسکن مهر به جای هر متر 300 هزار تومان فقط 270 هزار تومان دریافت می کنم ولی اتفاقا همان شرکت هنوز مسکن مهر را تحویل نداده و 550 هزار تومان برای هر متر مربع مسکن مهر دریافت کرده است. 
 
*آشنا هستید با پروژه هایی که در زنجان اجرا شده و آیا از پروژه های مسکن مهر بازدید کرده اید که ببینید کیفیت ساخت آنها چگونه است؟
 
-وضع مسکن مهر مشخص است. یکی از بلوک های مسکن مهر را امتحان کنید. یک زلزله به قدرت 5 ریشتر به آن وارد کنید. این واحدهای مسکن مهر فرو بریزد. 
 
*آزمایش شده که یک زلزله احتمالی 5 ریشتری این ساختمان های مسکن مهر را تخریب می کند؟
 
-زلزله ورزقان در مرداد 1391 رخ داد و با این که مرکز آن در جایی بود که مسکن مهر نبود ولی از مسکن مهرهای آنجا بازدید کردیم که دورتر از مرکز زلزله ورزقان بودند و فروریخته بودند.
خدا نکند زلزله پیش بیاید. در صورتی که تمام سیاست های پولی دولت همراه با مسکن مهر بود و می توانست بهترین نتیجه را داشته باشد. 
 
مصرف انرژی در ساختمان های ایران چند برابر مصرف ساختمان های کشورهای دیگر است. اینها که اینقدر هزینه کردند لااقل مصرف انرژی را کاهش می دادند و چند اقدام خوب انجام می دادند که ماندگار شود. 
 
عمر مفید ساختمان در اوایل انقلاب 30 سال بود و در دنیا هم 30 سال بود. الان در کشورهای دیگر به 120 سال  رسیده است و در ایران بین 20 تا 25 سال است. عمر مفید مسکن مهر 15 سال است. 
چون دولت در مسکن مهر دخالت کرد می توانست باقیات و صالحات خوب شود و نه این که سیاسی بازی شود و آقای نیکزاد در باد مسکن بخوابد و با مطرح کردن مسکن مهر بخواهد رئیس جمهور شود.
 
قرارداد دو میلیون و 500 هزار واحد مسکن مهر منعقد شد. قرار بود 50 هزار میلیارد تومان پول پر فشار برای تامین مالی مسکن مهر اختصاص بدهند. آمار دادند که از این 50 هزار میلیارد تومان، حدود 43 هزار میلیارد تومان هزینه شده است و فقط حداکثر 700 هزار واحد تحویل داده شد. در حالی که باید مسکن مهر را یک ساله تحویل می دادند. اما از سال 1387 تا الان که سال 1395 است تعداد زیادی از واحدهای مسکن مهر را تحویل نداده اند. 
 
*در خرداد 1394 آقای اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفته از 2 میلیون و 302 هزار واحد مسکن مهر که منجر به قرارداد شده، تعداد یک میلیون و 765 هزار واحد به بهره برداری رسیده. تکمیل این تعداد واحد نسبت به آن مقدار تامین مالی توسط بانک مرکزی تا چه حد به صرفه و اقتصادی بود؟
 
-اگر سال 1394 باشد شاید درست است. آقای لطفی زاده معاون آقای نیکزاد بود و هر هفته از مسکن مهر پردیس بازدید می کرد و به همه فشار می آورد که هر جور شده تا سال 1392 و تا پایان دولت دوم آقای احمدی نژاد کار را تمام کنند. قرار بود در سال 1392 این واحدها تکمیل شود ولی نشد.
 
قرارداد مسکن مهر قانونا و شرعا و عرفا، یک ساله بود. اگر یک ساله این کار انجام می شد افزایش آورده مردم اتفاق نمی افتاد و زیاد نمی شد. پروژه های مسکن مهر نهایتا 4 یا 5 طبقه بودند. این نوع پروژه ها 9 ماهه به اتمام می رسد. 
در خصوص کیفیت ساخت هم تاکید کنم که طبق قانون ساماندهی مسکن هر سال 8 درصد از بودجه باید در بخش صنعتی سازی مصرف شود. اما صنعتی سازی قربانی سیاست بازی شد. مطمئن باشید مسکن مهرهایی که ساخته شد ظرف 10 تا 15 سال بعد تخریب خواهد شد. 
 
*عملا ساخت و ساز بعضی پروژه های مسکن مهر ظرف دو یا سه سال هم خاتمه پیدا نکرده است.
 
-وامی که برای مسکن مهر اختصاص پیدا کرد منابع دولتی بود و اقتصاددانان آن را پول بدون پشتوانه می دانند. قرار بود که با آن 50 هزار میلیارد تومان تامین مالی توسط بانک مرکزی، به هر واحد 20 میلیون تومان وام داده شود. 
انبوه ساز یا پیمانکار باید ظرف یک سال مسکن مهر را می ساخت. اگر یک ساله کار را انجام می داد هزینه های ساخت مسکن مهر افزایش پیدا نمی کرد. نباید به مردم فشار می آوردند که پول بیش تری بگیرند. پیمانکاران قرارداد را اجرا نکردند و هزینه ساخت هر متر مربع را از 300 هزار تومان به 550 هزار تومان رساندند.
 
من انبوه ساز و سازنده مسکن هستم. می دانستم که با متری 300 هزار تومان نمی شود مسکن را ساخت. مگر این که کیفیت کار را کاهش بدهیم یا از طریق دیگری آن را تامین کنیم.
 
*شما در همان زمان اعتقاد داشتید که با متر 300 هزار تومان نمی شود مسکن مهر ساخت؟
 
-در سال 1387 و نهایتا در سال 1388 می شد و سود هم داشت ولی بعد از آن خیر. در سال 1388 من پروژه ای را اجرا کردم و هزینه تمام شده برای من متری 190 هزار تومان بود. 
بنابراین آن متری 300 هزار تومان یعنی این که ساخت مسکن مهر، متری 110 هزار تومان در آن زمان سود داشت. یک پروژه 1000 واحدی مسکن مهر 11 میلیارد تومان سود داشت. به همین دلیل بود که خیلی از پیمانکاران و انبوه سازان حاضر بودند مجوز مسکن مهر را با پرداخت 3 یا 4 میلیارد تومان از پیمانکاران دیگر خریداری کنند. چون از آن طرف 6 یا 7 میلیارد تومان سود می کردند.
 
*در همان سال 1387 که می گویید با متر مربعی 300 هزار تومان ساخت مسکن مهر سود داشت چرا خودتان مجوز پروژه های مسکن مهر را نگرفتید که یک ساله هم تحویل بدهید؟
 
-من به این ساختار در مسکن مهر اعتقاد نداشتم که ما برای مردم در بیابان خانه بسازیم. وقتی به یک موضوع اعتقاد نداریم به چه دلیل باید آن را انجام بدهیم. همه چیز که پول نیست. 
 
*همه پروژه های مسکن  مهر در بیابان و خارج از شهر نبودند. درست است؟
 
-خیلی از پروژه ها نبودند ولی اصولا به این ساختار معتقد نبودم. من الان هم معتقد نیستم که دولت باید در مسکن دخالت کند.  
معتقد بودم که اگر دولت راست می گوید زمین و تسهیلات بانکی را بدهد و مردم با ساختارهای اعتقادی خودشان مسکن تاسیس کنند. مسکنی که در ترکمن صحرا ساخته می شود زمین تا آسمان با مسکنی که در کرمانشاه ساخته می شود و با مسکنی که در یزد ساخته می شود فرق خواهد داشت. مسکن پدیده ای است که بر اساس ساختارهای اقلیمی، اجتماعی، سیاسی و قومی تعریف می شود.
 
باید سه نوع مسکن تعریف می کردند. یک نوع که مسکن اشراف است و مالیات هم از آن بگیرند. یک نوع دیگر مسکن را باید به عنوان مسکن اجتماعی یا مسکن اقشار آسیب پذیر تعریف می کردند. اول باید آسیب پذیر را تعریف و مشخص می کردند. مثلا می گفتند ما می خواهیم برای روشندلان یک مجتمع آپارتمانی بسازیم. ساختار مهندسی متناسب با این افراد تعریف می شد و نه این که یک روشندل در چاله بیفتد و بمیرد. 
 
یا مثلا می خواستیم برای افراد قطع نخاعی مسکن بسازیم. ساختارهای مهندسی را باید متناسب با شرایط این افراد تعریف می کردیم.
در خصوص زنان سرپرست خانواده بگویم که ما ادعا داریم در کشورهای سرمایه داری اخلاق وجود ندارد ولی در همان کشورهای سرمایه داری، زنان سرپرست خانواده را در محیط کاملا بسته و با دیسپلین جدا نگه می دارند و نه این که این افراد را به درون جامعه شوت کنند.
 
بنابراین مسکن اجتماعی را باید تعریف می کردیم و فرد نیازمند را می آوردیم و کاری می کردیم که او صاحب مسکن شود و نه این که یک بنگاه در پردیس، یک دفعه 150 فرم ج مسکن مهر را بخرد و دارندگان این فرم با قیمت 5 یا 10 میلیون تومان آن را بفروشند و مشاور املاک ،مسکن مهر را تحویل بگیرد و آن افراد نیازمند هم دوباره دچار بی مسکنی شوند. 
 
دومین نوع مسکن هم مربوط به ازدواج اولی ها و اقشار فاقد مسکن طبقه متوسط درآمدی است. در دنیا انبوه ساز حرفه ای داریم و به مسکن، گارانتی یا ضمانت ساخت می دهد. وام را به انبوه ساز حرفه ای باید بدهند.
اگر ما کاری کنیم انبوه ساز حرفه ای صفر تا صد ساخت مسکن را عهده دار شود بار اجتماعی و روانی را از جامعه برداشته ایم.  چون الان افراد پولی را جمع می کنند و از یک انبوه ساز، خانه می خرند ولی نمی دانند آن انبوه ساز، کلاهبردار است.
 
البته به نظر من اکثر انبوه سازان، کلاهبردار هستند. خانواده ها نمی دانند تعاونی های مسکن کلاهبردار هستند یا نه. در حالی اکثر تعاونی های مسکن کلاهبردار هستند. وقتی هم خانه را تحویل می گیرند پس از مدتی دیوارها و لوله های ساختمان، ترک برمی دارد.
 
اما اگر به مسکن گارانتی می دادند و این گارانتی در شناسنامه فنی ملکی تعریف می شد و انبوه ساز حرفه ای ضمانت ساختمان را به عهده می گرفت بار روانی و اجتماعی به جامعه و نگرانی تزریق نمی شد. در 90 درصد کشورهای دنیا ضمانت ساختمان انجام می شود ولی در ایران دولت خودش هم سازنده شد.
وقتی یک نفر هم دادستان است و هم متهم است و هم قاضی است، همین شد که در مسکن مهر شد.
 
* متقاضیان مسکن مهر با فرض این که هر متر مربع ساخت مسکن مهر 300 هزار تومان هزینه خواهد داشت پول پرداخت کرده اند. الان که بعد از چند سال تعداد زیادی از واحدهای مسکن مهر ساخته نشده و هزینه های ساخت بالا رفته است این هزینه های اضافه چگونه باید تامین شود و به چه صورت بهتر است این مساله حل شود؟
 
-اگر در دست من بود می گفتم سازنده ساختمان باید هزینه های اضافه را پرداخت کند. چون آن سازنده با این ادعا که انبوه ساز و پیمانکار باتجربه است، وارد این موضوع شده. الان 30 میلیون تومان وام هر واحد مسکن مهر را داده اند. بنابراین من نمی دانم چرا دوباره از مردم پول می گیرند. 
 
*حدود 2 میلیون واحد مسکن مهر از ابتدا تاکنون به متقاضیان تحویل داده شده. خانوارهایی که در مسکن مهر ساکن شده اند چرا از تحویل گرفتن این واحدها رضایت دارند؟
 
-من آماری از رضایت این خانوارها ندارم. اگر شما دارید  به ما بگویید.
 
*ولی وقتی با آنها صحبت می کنیم رضایت دارند و دعا می کنند به جان کسانی که این طرح را اجرا کرده اند.
 
-شما به جامعه ای که گرسنه است اگر مثلا کالباس و سوسیس بدهید تشکر می کند. در حالی که شما می توانستید به آنها فسنجان هم بدهید. از بابت این که  حق فسنجان یک فرد خورده شده است و او نمی داند، دلیل نمی شود که از بابت آن سوسیس و کالباس تشکر نکند.
 
در قضیه یارانه نقدی، من می گفتم یارانه را می دهند ولی دو برابر آن را از جیب شما برمی دارد. توده های عوام می گفتند هر دولت دیگری بود این پول را هم می خورد. الان اگر یک پوپولیست دیگر بیاید و بگوید به جای 50 هزار تومان می خواهم 250 هزار تومان یارانه بدهم، چه کسی می تواند جلوی او را بگیرد که مردم رای ندهند. 
 
عامه مردم می گویند خدا خیرش بدهد. بعد اگر ما به طور مرتب تحلیل کنیم فایده ندارد. ما باید بگوییم این 250 هزار را باید به بخش تولید داد و به روستاها داد و آب و برق و گاز روستا رایگان شود که مردم به روستا برگردند و در آنجا زندگی کنند و نه این که یارانه را به همه افراد جامعه بدهیم. 
 
*آقای مهندس سلطانی استدلال شما چه هست که می گویید با زلزله 5 ریشتری واحدهای ساخته شده مسکن مهر فرو می ریزند؟
 
-من ساخت و سازهای اکثر جاها از جمله پردیس، پرند، هشتگرد و زنجان را دیده ام. ما یک بحث استحکام بنا داریم و یک بحث سیستم کلی ضد زلزله داریم. آیا این ساختمان ها با تکنولوژی ال اس اف(LSF) یا تکنولوژی آی سی اف(ICF) ساخته شده اند و اینقدر سبک باشند که اگر زلزله هم بیاید آسیب نبینند. هیچکدام از این موارد در مسکن مهر رعایت نشده است.
 
*خانوارهایی که مسکن مهر را دریافت کرده اند از تحویل گرفتن این واحدها خوشحال هستند ولی شما عمر مفید مسکن مهر را بیش از 15 سال نمی دانید.
 
-من دارم آن سوی واقعه را نگاه می کنم. هر یک سالی که به عمر مفید ساختمان های ایران اضافه شود چند صد هزار میلیارد تومان از منابع ملی صرفه جویی می شود. ما با این مسکن هایی که ایجاد کردیم منابع ملی را به باد دادیم. بحث بر سر یک سال یا دو سال این طرف یا آن طرف نیست. 
 
بحث بر سر این است که این ساختارهایی که دولت از آن حمایت می کرد می توانست در یک شهر سازی ایرانی - اسلامی با سرانه خدماتی درست و با تضمین کامل و عمر مفید 100 سال تعریف شود. 
بحث بر سر این است که من و شما، مسئول هستیم که 30 یا 40 سال بعد را ببینیم. زمین مقوله ای است که نمی توان آن را از کشورهای دیگر وارد کرد یا آن را کشید و بیش تر کرد. اینها با مسکن مهر، زمین های مناسب انبوه سازی را خراب کردند. 
 
من معتقدم 40 تا 50 درصد انبوه سازان ایران قلابی هستند و 40 درصد از آنها متقلب هستند. رئیس یکی از انجمن های انبوه سازان مجوز ساخت یک پروژه 16 هزار واحد مسکن مهر را در سلطان آباد کرج گرفت و متری 7 تا 8 هزار تومان آن را به انبوه سازان دیگر می فروخت. مجوز آن را از معاون وزیر مسکن دولت آقای احمدی نژاد گرفته بود. 
 
یکی دیگر از انبوه سازان در مسکن مهر شهر سهند، همین کار را انجام دادند و مجوز ساخت مسکن مهر را فروختند. یک انبوه ساز دیگر هم در قضیه مسکن مهر صدرای شیراز همین کار را انجام داد. چرا این انبوه سازان پذیرفتند که یک ساله مسکن مهر را تحویل می دهند ولی کار را با تاخیر انجام دادند و هزینه های ساخت افزایش پیدا کرد.
 
ما به 30 سال یا 40 سال بعد فکر می کنیم. من به عنوان یک مومن آیا باید به غیر از این فکر کنم؟ من و شما که نباید از ساخت قوطی کبریت هایی به اسم مسکن مهر خوشحال شویم. 


منبع : عصر ایران 

موسسه گلدمن ساکس اعلام کرد، پروژه‌های جدید تولید نفت و افزایش تولید نفت شیل ممکن است تولید نفت را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد و موجب مازاد عرضه در طی چند سال آینده شود.

این بانک آمریکایی در گزارشی نوشت: «در طی سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ احتمالا شاهد بیشترین افزایش در پروژه های عظیم تولید نفت در طول تاریخ خواهیم بود.»

گلدمن ساکس در گزارش خود می نویسد: «تصمیم نوامبر ۲۰۱۶ اوپک برای کاهش تولید از نظر ما عقلانی بود و با نقش این سازمان به عنوان مدیریت کننده بازار به عنوان آخرین راه کار (برقراری توازن) همخوانی دارد.»

«نفت شیل آمریکا در حال حاضر فرصت‌های توسعه‌ای عظیمی را پیش رو دارد و در طی ۶ تا ۹ ماه آینده تولید آن به اوج خود خواهد رسید. در این فضا، تصمیم عقلانی اوپک این است که از امتیاز هزینه پایین تولید خود برای به حداکثر رساندن سهمش از بازار استفاده کند، و در عین حال، عدم توازن در میزان ذخایر نفتی را در کوتاه مدت مدیریت نماید.»

به گفته تحلیلگران گلدمن ساکس، اوپک احتمالا قبل از تصمیم‌گیری در خصوص تمدید توافق کاهش تولید، ریسک از دست دادن سهم خود از بازار در بلند مدت را در برابر سود ناشی از برقراری ثبات در بازار مقایسه خواهد کرد.

منبع:ایلنا

زندگی، به دریاچه نمک شمال غرب ایران که زمانی در حال خشک شدن بود بازگشته است.
گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده دفتر توسعه ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی آب درباره دریاچه ارومیه ایران یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش عصر ایران در این یادداشت می‌خوانیم: ، زندگی، به دریاچه نمک شمال غرب ایران که زمانی در حال خشک شدن بود بازگشته است. این دریاچه و تلاش ها برای برای بازگرداندن چیزی که در آستانه نابود شدن بود موفقیت آمیز بوده است.

بعد از حدود چهار سال به جایی بازگشتم که قبلا چشم‌اندازی خشک داشت. اما این بار آب را می‌توانستم ببینم. نه به اندازه کافی، اما بسیار بیشتر از چیزی که دفعه ی قبل دیده بودم . دریاچه در حال احیا شدن است و دلیل اصلی این احیا نتیجه یک مشارکت موقق همگانی است که بازیگران زیادی در آن نقش داشته اند که برخی از آنها ایرانی و بعضی دیگر خارجی هستند.  دریاچه ارومیه زمانی بزرگترین دریاچه ایران و همچنین در زمان پر آبی، دومین دریاچه آب شور دنیا بود. اما به دلیل مداخلاتی فزاینده انسانی در طول 60 سال گذشته، نظیر ساخت سدها بر روی رودخانه های تغذیه کننده دریاچه، جریان آب ورودی از حوضه آبریز به دریاچه نمک منحرف شده بود. و به همین سادگی دریاچه خشک شد. دریاچه ارومیه به دست ما انسان ها در حال نابود شدن بود.

من به یاد دارم که بر روی سطحی بی آب، نمکی، و مرده ایستاده بودم و این منظره همان بستر دریاچه بود که دلیل بی آبی نمایان شده بود. آب رفته بود اما باد نه. این باد تمام نمک‌های بستر دریاچه را بلند کرده و به اطراف پخش می‌کرد. به خاطر باد زیاد دانه‌های نمک به صورت من برخورد می کرد و وارد ریه های من و زمین های کشاورزی اطراف دریاچه می شد. تصویری که می دیدم صحنه ای بود که در تصوراتم از سیاره مریخ تجسم می کردم.
دریاچه ارومیه آرام آرام به زندگی باز می‌گرددبه یاد دارم که در سفر قبل از خودم پرسیدم زندگی روزانه در این دشت نمکی برای ساکنین و  کشاورزان حاشیه دریاچه ارومیه چه حالی میتواند داشته باشد.

همچنین به یاد دارم که به این موضع فکر می کردم که خشکی این دریاچه حداقل دو پیامد مهم به همراه خواهد داشت. اول این‌که، نمک بستر دریاچه به هوا خواهد رفت و محصولات و زمین های کشاورزی اطراف  را در بر می‌گیرد و در عین حال همه این زمین ها خود به منبع تولید بادهای نمکی در مقیاس و شعاعی بزرگتر خواهند شد. دوم اینکه باید انتظار بیماری مردم را نیز داشته باشیم. برای مثال، در مجاورت دریای آرال  خشک شده در آسیای مرکزی ما مردمی را می بینیم که به حساسیت های گوناگون، بیماری های ریوی متفاوت از جمله سرطان دچار شده اند.

اما نکته سوم مخرب دیگری هم در این داستان وجود دارد. با کم شدن دسترسی کشاورزان به آب، آن‌ها چاه‌های عمیق تری برای دسترسی به سفره های آب زیر زمینی حفر می‌کنند و برداشت بی رویه از این سفره های آبی باعث می‌شود تا آب‌های شور به این چاه‌ها نفوذ کنند. این امر سبب می‌شود تا دسترسی مردم حتی به آب آشامیدنی نیز کم شود؛ بنابراین ما با پدیده "طوفان بزرگ نمک" روبرو می شویم که سلامت و معیشت مردم را تهدید می‌کند.

دو هفته پیش پس از فرود هواپیما در شهر ارومیه پس از پرواز یک ساعته با خودم فکر می کردم با چه منظره ای روبرو می شوم. در مورد بهبود وضعیت دریاچه خبرهایی شنیده بودم. اما بعضی از خبرها بعد از درخواست مدرک برای اثبات آنها کم رنگ می شوند. باید با چشمان خودم می دیدم.

همین‌طور که به سمت دریاچه می‌رفتیم نور خورشید روی چیزی شروع به تابیدن کرد که در آخرین سفرم آن‌جا نبود.

آب. عمیق نبود. اما برای پوشش سطح نمکی دریاچه که صحنه‌های ویرانگری را خلق کرده بود، کافی بود. همان طور که روی پل در حال رانندگی بودیم درخشش نور خورشید روی آب بیشتر شد.

باید اعتراف کنم اینقدر خوشحال شدم که چشمانم پر از اشک شادی شد. با خودم فکر کردم پس مشکلات زیست محیطی که بدست ما انسان ها خلق شده اند قابل حل هستند. و اینجا یک نمونه برای این ادعا وجود دارد. ابتدا باید کمی آمار در این زمینه با شما در میان بگذارم.

زمانی که دریاچه پر بود، برای فرض حدود 20 سال پیش، تخمین زده می شود که حدود 30 میلیارد متر مکعب آب در آن وجود داشت. در بدترین شرایط که حدود 3 یا 4 سال پیش بوده است این مقدار به حدود نیم میلیارد متر مکعب آب شور رسید. این عدد امروز 2.5 میلیارد متر مکعب آب است. روند کاهش مرگ بار آب معکوس شده است. مقدار آب ماه به ماه افزایش می یابد.

به دلیل اینکه میزان بارش باران و برف در سال های اخیر تغییر زیادی نکرده است، باید به دنبال دلایل دیگری باشیم تا ببینیم دریاچه چرا در حال پُر شدن است.

سه دلیل اصلی وجود دارد. اول کارهای مهندسی است که در خصوص بازکردن مسیر آب رودخانه های منتهی به دریاچه  انجام شده است. دوم رها سازی آب سدهایی است که در  حوضه آبریز و مجاورت دریاچه قرار دارد.  سوم و از همه سخت تر تغییر مدیریت آب در حوزه آبریز دریاچه به خصوص بین کشاروزان است. و البته مسدود کردن چاه های غیر مجاز نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده است.  

در ادامه آمار و ارقام دیگری را با شما به اشتراک می گذارم. سه یا چهار سال قبل، زمانی که وضعیت آب در بدترین شرایط خود قرار داشت، تنها 500 کیلومتر مربع از 5 هزار کیلومتر مربع سطح دریاچه با آب پوشیده بود. این مقدار امروز به 2هزار و 300 کیلومتر مربع رسیده است. باید گفت که این حجم آب بسیار کم عمق است و به همین دلیل بسیار سریع تبخیر می شود. اما بیشتر از قبل آب در دریاچه وجود دارد و از حدود 6 میلیارد تن نمک و غبار حفاظت می کند. به خاطر حضور همین آب این نمک ها به راحتی وارد هوا، ریه، چشمان و محصولات کشاورزی مردم نمی شود.

رویکرد سوم – مدیریت بهتر منابع آب – تلاش های بی وفقه و زمان زیادی را از آن خود کرد. اما شواهد نشان می دهد که ثمر بخش بوده است.  احیا دریاچه ارومیه با مشارکت کلیه ذینفعان دولتی و غیردولتی و بویژه جوامع محلی امکان پذیر است و در این فرایند  تلاش های زیادی در راستای تغییر نقش کشاورزان در فرایندهای تصمیم گیری و روش های کشاورزی آنها صورت پذیرفته است. کشاورزان باید با توجه به اهمیت نقششان در صرفه جویی آب هنگام کاشت گندم، جو، میوه و سبزیجات از ابزار آلات جدید و روش های جدید کاشت استفاده می کردند.    

روش های جدید بسیار ساده هستند: تغییر ابعاد مزرعه به قطعات کوچکتر که به حفظ بیشتر آب کمک می کنند. تغییر روش ابیاری غرقابی به آبیاری قطره ای که مستقیم محصولات را هدف قرار می دهد و به همین دلیل آب هدر نمی رود. امتناع از شخم زدن های عمیق که باعث هدر رفتن آب می شود. معرفی گونه های مقاوم در برابر خشکسالی و شخم زدن بقایای گیاهی به جای سوزاندن آنها.

برخی مزارع به دلایل یاد شده توانسته اند تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند.

در اینجا آخرین آمار و ارقام اطمینان بخش را با شما در میان می گذارم. با توجه به شرایط عادی هیدرولوژیکی دریاچه به طور میانگین حداکثر 5.4 متر عمق دارد که این مقدار در قسمت های شمالی به  حداکثر 15 متر می رسد.  زمانی که دریاچه در بدترین شرایط خود قرار داشت متوسط عمق آب تقریبا به عدد صفر رسیده بود. زمانی که شرایط حال حاضر دریاچه را با همین موقع در سال گذشته مقایسه می کنیم 6 سانتی متر افزایش آب را می بینیم. افزایش میزان آب ماهیانه و پایدار بوده است.

پروژه ای که روش های بهینه مدیریت آب را معرفی کرده است توسط برنامه توسعه ملل متحد اجرا می شود. این طرح در  استان  های آذربایجان غربی و شرقی و با تمرکز بر روی شهرها و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه اجرایی شده است و و تلاش می کند با همکاری نزدیک با جوامع محلی، کشاورزان و دستگاه های دولتی ملی و محلی و بر اساس "رویکرد زیست بومی" اقدام نماید.

در ادامه یک فرایند هفت ساله برای معرفی این رویکرد جدید مدیریتی در احیای دریاچه ارومیه و  بدنبال کمک های سخاوتمندانه ی دولت ژاپن در سال های اخیر و همچنین استفاده از منابع مالی دولت در سطوح ملی و استانی این طرح در 90 روستا با موفقیت اجرا شده است و تنها توانسته است که 10 درصد  زمین های کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه  پوشش دهد. با این حال، در مناطقی که طرح کشاورزی پایدار در حال اجراست، یک سوم در مصرف آب صرفه جویی می شود، آبی که در گذشته و با روش های غلط هدر میرفت. حالا این آب فرصت بازگشت به دریاچه ارومیه را دارد.

تلاش های برنامه توسعه ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از تالاب های ایران از جمله دریاچه ارومیه از حدود 12 سال پیش آغاز شده است  و با حمایت مالی دولت ژاپن در سه فاز متوالی سرعت و قدرت بیشتری گرفت و در این مرحله با فراهم کردن فضای مناسب برای مشارکت و همکاری کشاروزان، تعاونی ها و دستگاه های ذیربط دولتی  روش های جدید کشاورزی پایدار مدل جدیدی از مشارکت ذینفعان در راستای احیا دریاچه ارومیه تمرین و معرفی گردید. در این طرح همچنین روش های معیشت جایگزین برای زنان با استفاده از اعتبارات خرد و حفاظت از تنوع زیستی بعنوان بخش های تکمیلی مورد توجه قرار گرفته است.  

در حال حاضر این پروژه در حاشیه دریاچه ارومیه و در مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند، فعالیت می کند. برنامه بلند مدت این است که سطح پوشش 10 درصد را بیشتر کنیم و پروژه به سایر مناطق حوضه آبریز گسترش یابد. تلاش های این پروژه در سطوح مختلف بویژه در سطوح ملی و بین المللی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است زمانی که ارومیه را به مقصد تهران ترک می کردم سه درس آموخته مهم را در ذهنم مرور می کردم.

اول، ما با مشکلات زیست محیطی بزرگی در ایران روبرو هستیم. اما می توانیم چیزی را که خراب کرده ایم، درست کنیم. و دریاچه ارومیه می تواند مثال واضحی برای این موضوع باشد.

دوم، عموم مردم باید در مورد مسایل زیست محیطی آگاه شده و در مورد آنها صحبت کنند. سازمان ملل متحد در سال 2016 طوماری حاوی 1.7 میلیون امضا را دریافت کرد که مردم طی آن خواستار توجه ویژه به دریاچه ارومیه شده بودند. فشار زیادی روی دوش ما بود. از این گونه حرکت های اجتماعی باید استقبال و و بر اساس آنها تلاش کنیم.  

سوم و در آخر مشکلات زیست محیطی به تنهایی حل نخواهند شد. در مورد دریاچه ارومیه دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی راهبری فرایند را بعهده گرفتند، اقدامات با کمک جوامع محلی و بومی متاثر از موضوع اجرایی شد و در برخی موارد کمک های جامعه بین الملل (مانند حمایت های فنی دفتر توسعه ملل متحد و کمک های مالی دولت ژاپن) به حل این مشکل کمک بسیاری کرد. اتفاقی که در دریاچه ارومیه در حال وقوع است مثالی برای الهام گرفتن همه ماست. هم در داخل ایران و هم در خارج.

این تصاویرعکس هایی است که من از فرایند مرگ پر درد این دریاچه در سال 2013 گرفتم.

 

منبع : عصر ایران
جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 16:19

قیمت هر انس طلا به ۱۲۴۵ دلار رسید

قیمت طلا در بازارهای بین المللی در مبادلات روز پنجشنبه (سوم فروردین) با کاهش اندکی روبرو شد و از بالاترین سطح خود در ۳ هفته اخیر فاصله گرفته است.

تقویت ارزش دلار و انتظار سرمایه گذاران بین المللی نسبت به وضعیت طرح بهداشت و سلامت دولت ترامپ تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا داشته است.

بر اساس این گزارش ارزش دلار آمریکا که پیش از این به پایین ترین سطح در ۷ هفته اخیر رسیده بود، با افزایش نسبی روبرو شده و این مساله فشار بیشتری را بر قیمت طلا وارد کرده است.

سرمایه گذاران بین المللی منتظر رای گیری کنگره و سنا درباره طرح بهداشت و سلامت دونالد ترامپ هستند.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی با ۰.۲ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۴۵ دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه برای لحظاتی تا سطح ۱۲۵۱ دلاری افزایش یافته بود.

شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی نیز با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۹۹.۷۴ واحد رسیده است. بازارهای مالی منتظر هستند تا ببینند آیا ترامپ می تواند آراء کافی را برای لغو طرح بهداشت و سلامت اوباما به دست آورد یا نه. این مساله توانایی دولت ترامپ برای تصویب قوانین و طرح های آتی را نیز نشان خواهد داد.

ترامپ گفته است که موفقیت زیادی در جلب نظر مثبت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا به دست آورده است. افت قیمت طلا در شرایطی است که در حمله تروریستی روز چهارشنبه در لندن تاکنون حداقل ۵ نفر کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

تازه ترین آمار منتشر شده نشان می دهد که میزان فروش مسکن در آمریکا طی ماه فوریه کمتر از انتظارات اولیه بوده است. روبرت کاپلان رئیس فدرال رزرو دالاس نیز تاکید کرد: با توجه به آنکه اقتصاد آمریکا نزدیک به اشتغال کامل قرار دارد و نرخ تورم نیز کاملا صعودی و نزدیک به ۲ درصد است، فدرال رزرو باید امسال ۲ بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

به نظر می‌رسد قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت تاثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو قرار خواهد داشت.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی ، ریسک های سیاسی و اقتصادی بین المللی نیز عامل مهم و تعیین کننده برای قیمت جهانی طلا خواهد بود. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور دو در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

منبع:ایلنا

دولت عراق در سال 2016 میلادی تعداد 36 فروند جنگنده اف 16 و مهمات آن را از جمله موشک های AIM-9M Sidewiner" و"AGM-65 Maverick" خریداری کرده است.
دولت آمریکا حجم سلاح فروخته شده از این کشور به عراق را اعلام کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از سایت شبکه آر تی روسیه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور از سال 2005 تاکنون 22 میلیارد دلار سلاح به عراق فروخته است.

این سلاح شامل بالگرد، تانک، هواپیما، تجهیزات نظامی، سلاح و مهمات است.
عراق یکی از خریداران بزرگ سلاح و مهماتآکریکا است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره همکارهای نظامی با عراق آمده است: دولت بغداد بخش عمده سلاح صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است. دولت  عراق با استفاده از بودجه سالانه خود از آمریکا سلاح خریداری کرده است.

در این گزارش توضیح داده شده: دولت عراق در سال 2016 میلادی تعداد 36 فروند جنگنده اف 16 و مهمات آن را از جمله موشک های  AIM-9M Sidewiner" و"AGM-65 Maverick" خریداری کرده است.

در این سال همچنین 141 تانک از نوع  "M1A1"و 24 فروند بالگرد نظامی از نوع "IA407"و 9 فروند هواپیما  ترابری نظامی از نوع سی 130 خریداری شده است.

همچنین ارتش عراق از آمریکا 300 خودروی زرهی ضدمین از نوع "MRAP" ، بالگردهای  "OH-58" و توپخانه های هاوتزر خریداری کرده است.

در این بیانیه آمده است: آمریکا به شراکت استراتژیک با عراق و ملتش و تلاش برای بهبود شرایط امنیت این کشور و حمایت از حاکمیت عراق و شکست داعش و دیگر گروه های تروریستی متعهد است.

منبع : عصرایران

معاون رئیس جمهوری با انتشارفراخوانی برای تحقق حق زنان بر شهر، گفت: زنان فهیم، آگاه ،توانمند و خودباور، فرصت باقیمانده برای ثبت نام در انتخابات شورای شهر و روستا را غنیمت شمرده و دیگر زنان را نیز برای ثبت نام تشویق کنند.

شهیندخت مولاوردی در این فراخوان که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، اعلام کرده است، انتظار می رود در این شرایط که شوراهای اسلامی شهر و روستا چندین دوره آزمون و خطا را تجربه کرده اند و اینک به سن بلوغ و پختگی خود پا گذاشته اند، از یک سو زنان فهیم و آگاه و توانمند و خودباور فرصت باقیمانده برای ثبت نام را غنیمت شمرده ودیگر زنان را نیز برای ثبت نام تشویق کنند واز سوی دیگر بر مردان فهیم، آگاه، متعهد، قائل و معتقد به عدالت جنسیتی است که مشوق زنانی باشند که آمادگی ورود به عرصه انتخابات شورای شهر و روستا را دارند.
در بخش دیگری از این فراخوان، تاکید شده است، شورایی که بنا بوده از مردم، با مردم و برای مردم باشد، برآمده از بطن مردمانی عادی که با قصد تاثیرگذاری بر سرنوشت محل زیست خود پا به آن عرصه می گذارند که مورد تاکید قانون اساسی هم قرار گرفته است.
وی در این فراخوان اضافه کرد: امروزه کارویژه شوراها هم قانونگذاری از جایگاه و مقام پارلمان محلی است و هم بازویی نظارتی برای نظام مدیریت شهری که می تواند به کارآمدترین سازوکار برای نهادینه کردن مشارکت مردم درساختارهای تصمیم گیری محلی مبدل شده و در روند اداره شهر و روستا نقش آفرین باشد.
وی خاطرنشان کرد: این روزها و در آستانه پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا که زمینه مناسبی برای ارزیابی، بازخوانی و سنجش عملکرد چهار دوره قبلی این شوراها با تمامی فراز و نشیبهای آن و میزان فاصله وضعیت موجود با انتظارات و وضعیت مطلوب فراهم شده است، فرصت مغتنمی برای اتخاذ رویکرد جدید و دمیدن جانی تازه در این کالبد، فراروی این نهادهای مردمی است تا برای ماموریتها و کارویژه های جدید خود را آماده سازند.
مولاوردی ادامه داد: برای تحقق حق زنان بر شهر؛ 'در سطح مدیریت دموکراتیک محلی'، شهر نیازمند قوانینی است که حضور زنان در سطوح تصمیم سازی محلی را هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه اجرایی تضمین کند و از سوی دیگر طراحی شاخص های جنسیتی برای کیفیت زندگی، فرصت ها و امکانات شهری و ...ضرورت می یابد.
وی اضافه کرد: از منظر تحقق'شهرها و جوامع پایدار و تاب آور' به عنوان یکی از اهداف سند توسعه پایدار در دستور کار جهانی، اعتبار بخشی به نیازهای خاص زنان در یک وضعیت برابر، اجرای سیاستهای مسکن به نحوی که جایگاه متفاوت زنان در جامعه را در نظر بگیرد، حمل و نقل عمومی مناسب و امن ، تولید اطلاعات و آمار با رویکرد جنسیتی و مقایسه ای در خصوص حمل و نقل شهری و... باید محور سیاستها و برنامه ها قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری افزود: از منظر تحقق 'شهر امن برای زنان، امنیت برای همه'؛طراحی سیاستهای امنیت شهری برای حفاظت زنان و کودکان در برابر خشونتهای جاری در شهر، گنجاندن امنیت شهری به عنوان آینده کالبد فضایی در برنامه ریزی شهری و برنامه ها و پروژه ها، تعهد حکومت های محلی برای اولویت بخشی به استخدام کارکنان در تمامی سطوح با رویکردی جنسیتی باید مدنظر باشد.
وی اظهار داشت: دسترسی به این وضعیت با هدف شکوفایی شهری جز با مسئولیت پذیری آحاد جامعه و تشریک مساعی و همراهی و همگامی زنان و مردان میسر نیست.
مولاوردی گفت: بی تردید و بدینسان فرصت و تمرین حضور زنان در پارلمان های محلی و مدیریت های میانی زمینه ساز حضور در پارلمان ملی و سطوح و مناصب عالی تصمیم سازی و تصمیم گیری شده و آینده ای روشن را برای تحقق حق زنان بر شهر، خانواده و شهرهای پایدار و تاب آور و شهرهایی امن برای زنان و امنیت برای همه را رقم خواهد زد.
وی گفت:با این امید که همه زنانی که چنین رویایی را در سر می پرورانند در دو روز باقیمانده جهت ثبت نام اقدام کرده و استعدادها و توانایی های خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند، همگان را به مشارکت در این امر خطیر و سرنوشت ساز فرامی خوانم.
منبع:ایرنا

هواپیمای فلایت‌چک ایران در پی عبور از تحریم ها، از یازدهم خردادماه 1395 کار خود را آغاز کرد و به گفته رییس مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی، تا پایان سال با انجام 400 ساعت پرواز به 45 فرودگاه کشور، 153 دستگاه کمک ناوبری و 25 دستورالعمل پروازی را وارسی کرد.

هواپیمای فلایت‌چک به طور مداوم بین فرودگاه‌های فعال کشور پرواز می کند تا شرایط آنها را برای ایمنی و مراقبت از پرواز تایید کند؛ موضوعی که می‌تواند از نظر اقتصادی، نظامی و امنیتی برای کشور اهمیت داشته باشد.
این هواپیما با پرواز در ارتفاع‌های مختلف، نقاط و نشان‌های جغرافیایی، اطلاعات پرواز، تجهیزات ناوبری و کمک‌ناوبری را به طور دقیق بررسی و وضعیت فرودگاه ها را مشخص می کند.
تا پیش از این، ایران یک فروند هواپیمای جت فالکن برای فلایت چک داشت که به گزارش ایرنا، در اسفندماه سال 1392 به علت نقص فنی در آب های اطراف جزیره کیش سقوط کرد.
تحریم صنعت هوانوردی کشور مانع خرید هواپیمای جایگزین شد. از این رو، ‌سازمان هواپیمایی کشوری برای کنترل سیستم های پروازی از هواپیمای اجاره ای فلایت چک قزاقستان استفاده می کرد که افزون بر مشکلات امنیتی هزینه‌های سرسام‌آوری را هم به کشور تحمیل می‌کرد.
سرانجام در پی گشایش های به وجود آمده به سبب توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، آذرماه 1394 یعنی 21 ماه پس از سقوط فالکن سازمان هواپیمایی در کیش یک فروند هواپیمای «کینگ ایر350» مدل 2013 ساخت شرکت «بیچ‌کرفت» به ایران رسید.
این هواپیما که تا پیش از این 2 سال در بخش هوانوردی دانمارک فعال بود، از یازدهم خردادماه 1395 پروازهای خود را در ایران آغاز کرد.
به گفته رییس مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی، این هواپیما تا پایان سال 1395 با انجام 400 ساعت پرواز وارسی به 45 فرودگاه کشور، 153 دستگاه کمک ناوبری و 25 دستورالعمل پروازی را وارسی کرد.
به گزارش جمعه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، «عبدالرحیم کاشف‌ علیپور» افزود: ماموریت‌های این هواپیما حتی در تعطیلات نوروز ادامه دارد.
به گفته وی، مرحله چهارم تعمیر و سرویس دوره‌ای هواپیمای فلایت‌چک سی ام بهمن‌ماه 1395 در تهران آغاز و تا اواخر اسفندماه به پایان رسید.
کاشف‌ علیپور گفت: با وجود هزینه‌های زیاد، هشت نفر از خلبانان با کمترین هزینه ممکن و بهترین کیفیت در خارج از کشور آموزش دیدند و با بهترین نمرات و امتیازات که باعث حفظ آبروی نظام شدند، از این دوره‌ها فارغ‌التحصیل شدند.
به گفته وی، دستگاه «اف.آی.اس-FIS» (دستگاه ناوبری هوایی در هواپیماهای فلایت چک) از نوع آئرودیتای آلمان (AERODATA) با مدل 2014 است که پیشرفته‌ترین و قابل اعتمادترین دستگاه روز دنیا به شمار می رود.
این مسوول گفت: 6 نفر از بهترین متخصصان الکترونیک هواپیمایی به عنوان متخصصان اف.آی.اس در شرکت سازنده دستگاه به مدت یک ماه آموزش دیدند و آموزش آنان در ایران زیر نظارت کارشناسان همان شرکت تکمیل شد.
وی افزود: دیگر اقدام های مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی در سال 1395 اخذ گواهینامه تداوم صلاحیت پروازی CAMO، اخذ گواهینامه مرکز تعمیر و نگهداری هواپیماPART- 145، برگزاری دوره آموزش تخصصی فنی تایپ هواپیمای کینگ ایر350 برای مهندسان فنی، ثبت علامت اختصاری EP-BAA و صدور گواهی ثبت (C of R) برای هواپیمای وارسی پروازی در سازمان هواپیمایی کشوری بود.
تهیه و تدوین نظامنامه مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما (M.O.E)، نظامنامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی (C.A.M.E)، نظامنامه تضمین کیفیت Q.M، نظامنامه دستورالعمل‌های استانداردهای انجام پرواز S.O.P و تجهیز آشیانه هواپیما در فرودگاه مهرآباد به شاپ‌های فنی مورد نیاز هواپیمای کینگ ایر350 در کارنامه پارسال این مرکز دیده می شود.
وی راه‌اندازی مرکز کنترل عملیاتOCC در ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد با هدف اجرای عملیات بازرسی پروازی، صدور مجوز AWOC سازمان هواپیمایی کشوری برای پروازهای بازرسی مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی و کالیبراسیون دستگاه اف.آی.اس هواپیما را از دیگر دستاوردهای مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی شرکت فرودگاه‌ها برشمرد.
کاشف‌ علیپور همچنین از آموزش کارشناسان وارسی پروازی، صدور گواهینامه صلاحیت پروازی C of A برای هواپیمای کینگ ایر350، تامین قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز هواپیما و انجام مراحل چهارگانه تعمیر و نگهداری هواپیما در مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی در سال 1395 خبر داد.
هر سال یک بار باید عملیات کالبیراسیون (بررسی استانداردها) برای دستگاه ناوبری هوایی هواپیماهای فلایت چک انجام شود که این امر به دست متخصصان ایرانی در داخل کشور صورت می گیرد.
در آخرین دور از کالیبراسیون دستگاه اف.آی.اس که آذرماه پارسال انجام شد 6 خلبان هواپیمای فلایت‌چک نیز به وسیله سیمیلاتور، مراحل کنترل حرفه‌ای گذراندند.
چک حرفه‌ای خلبانان بر اساس قوانین بین‌المللی باید هر 6 ماه یک بار صورت گیرد.
منبع:ایرنا

این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.
قضات دادگاه در لوکزامبورگ با درخواست بانک مرکزی ایران برای رفع توقیف پول های ایران در این کشور مخالفت کردند.

 این پول ها در قالب اوراق قرضه به مبلغ 1.6 میلیارد دلار است که با شکایت خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر در آمریکا توقیف شد.

قضات لوکزامبورگ در بیانیه ای نوشتند: رئیس دادگاه درخواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را رد کرد. دادگاه به زودی رای خود را در این باره صادر خواهد کرد.

در ژانویه 2016 یک قاضی در لوکزامبورگ حکم به توقیف پول های  ایران در این کشور اروپایی داد. این حکم در واکنش به تقاضای وکلای خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر صادر شد.

به گفته روزنامه نیویورک تایمز، خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر توانستند یک قاضی فدرال در نیویورک به نام جورج بی دانیالز را قانع سازند که ایران با حمایت از القاعده به انجام حملات 11 سپتامبر کمک کرده است.
ایران این اتهامات را رد کرده است.

این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.

"لی وولوفسکی" یکی از وکلای قربانیان حوادث 11 سپتامبر گفت: ما از صدور تصمیم جدید دادگاه لوکزامبورگ خوشحالیم. قضات آمریکا دلایلی را دریافت کرد که نشان می داد ایران به القاعده کمک کرده است.

قبل از این مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که این پول ها جزء دارایی های بانک مرکزی ایران بود که به دلیل تحریم ها امکان استفاده از آنها وجود نداشت.
 
در ماه آوریل 2016 دادگاه عالی آمریکا حکم داد 2 میلیارد دلار از پول های توقیف شده ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت به خانواده 1000 نفر از قربانیان حوادث 11 سپتامبر برداشت شود.

منبع : عصر ایران 

ابراهیم رحیم پور معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه ایران و ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان گسترش روابط بین تهران و ارمنستان در حوزه های مختلف را اولویت دوجانبه اعلام کردند.

در این دیدار که امروز (جمعه) با حضور سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ایروان برگزار شد، رحیم پور روابط تاریخی و مناسبات دوستانه بین ایرانیان و ارامنه را عالی خواند.
وی تاکید کرد: مناسبات کنونی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان نیز در عالی ترین سطح ممکن است و رهبران سیاسی دو کشور بر توسعه روزافزون روابط در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که در 25 سال اخیرهم پیشرفت زیادی داشته است، تاکید دارند.
معاون آسیا، آقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه در ادامه، سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان در دی ماه گذشته را عامل مهمی در پرشتاب شدن حرکت توسعه روابط دو کشور خواند.
رحیم پور اظهار کرد که شمار زیاد تبادل هیات های دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری نشانه آشکار عزم تهران و ایروان برای توسعه روابط است.
وی در این دیدار به نقش و اهمیت جایگاه انرژی در توسعه اقتصاد کشورها نیز اشاره کرد و مشارکت هرچه بیشتر دو کشور در تحقق پروژه های مطرح در این بخش و همچنین افزایش ظرفیت سواپ برق و گاز بین ایران و ارمنستان را خواستار شد.
نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان نیز با اعلام آمادگی این کشور برای گسترش روابط در همه زمینه ها، توسعه همکاری های منطقه ای انتقال برق در قالب طرح های دو، سه و چهارجانبه بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه وهمچنین طرح انتقال گاز بین ایران، ارمنستان و ترکمنستان را خواستار شد.
وی در ادامه نیز برقراری نظام لغو روادید بین دو کشور را ارزشمند بر شمرد و از افزایش شمار گردشگران ایرانی ورودی به ارمنستان استقبال کرد و همچنین خواهان رفع موانع سفر گردشگران ارمنستانی به جمهوری اسلامی ایران از جمله محدودیت ها در سفر زمینی و ورود خودرو شد.
در ادامه این دیدار نیز همکاری های دو جانبه به ویژه توافق های صورت گرفته در سفر اخیر رئیس جمهور اسلامی به ایروان مورد مذاکره قرار گرفت و ابراز امیدواری شد در سفر پیش روی کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان به تهران، گام های لازم در این زمینه برداشته شود.
همچنین معاون محترم آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در ارمنستان با شاوارش کوچاریان معاون وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.
رحیم پور در این دیدار با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی در اسفند 1395 در ایروان و تبادل تعداد زیاد هیات ها از دو کشور در عرصه های سیاسی و اقتصادی بویژه سفر رئیس جمهوری اسلامی به ارمنستان را عامل مهمی در توسعه مناسبات دو کشور خواند.
کوچاریان نیز در این مذاکرات که با حضور سجادی سفیر ایران برگزار شد، بر لزوم افزایش همکاری ها در حوزه های انرژی، تجارت، گردشگری و ترانزیت اشاره و از افزایش ورود گردشگران ایرانی به ارمنستان استقبال کرد.
رحیم پور و کوچاریان در این دیدار همچنین افزون بر بررسی مسائل دو جانبه و منطقه ای، بر تداوم موضع ایران و ارمنستان برای مبارزه با اشکال مختلف تروریسم تاکید کردند.
امروز صبح نیز در دیدار رحیم پور و آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، راهکارهای توسعه روابط دو کشور به ویژه در حوزه انرژی بررسی شد.
منبع:ایرنا
صفحه 1 از 523

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395