عصراقتصاد: روزگذشته همزمان با اولین روز سال تحصیلی جدید، تفاهمنامه همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی کل کشور با هدف تشویق کودکان به خواندن کتاب و استفاده بهینه از ظرفیت های مهدهای کودک برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در خانواده ها و اختصاص روزهای دوشنبه به عنوان روز کتابخوانی در مهد کودک های سراسر کشور امضا شد.

به گزارش عصراقتصاد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روزگذشته همزمان با بازگشایی مدارس، پس از قرائت قرآن و اجرای سرود ملی توسط دانش آموزان مدرسه ابتدایی پسرانه "معلم شهید" در منطقه ۵ تهران زنگ اولین روز ماه مهر را به صدا درآورد. 

سیدعباس صالحی در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز ایام محرم، گفت: مدرسه محل دانش آموختن است و علاوه بر بهره بردن از کتاب‌های درسی می‌توان از دیگر کالاهای فرهنگی مانند فیلم، موسیقی و کتاب نیز استفاده کرد.

وی افزود: امروز روز اول مهر است و بیش از ١٣ میلیون دانش آموز و یک میلیون فرهنگی وارد مدرسه به عنوان خانه دوم خود می‌شوند. مدرسه خانه دوم ۱۴ میلیون ایرانی است و نه تنها محلی برای دانش اندوزی که محلی برای یادگیری برقراری ارتباطات اجتماعی، عاطفی و ... است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در مدرسه می‌توان فضائل اخلاقی مانند صداقت و درستکاری را بالا برد.

صالحی با تاکید بر توجه به کتاب‌های غیر درسی در کنار کتاب‌های درسی، اظهار کرد: کتاب‌های غیر درسی در کنار کتاب‌های درسی به دانش آموزان کمک می‌کند تا علاوه بر ارتقای حوزه دانش آموزی خود ارتباطات و مهارت‌های خلاق خود را نیز ارتقا دهند.

وی گفت: موسیقی، فیلم، تئاتر و نقاشی به عنوان دیگر کالاهای فرهنگی در کنار کتاب بر پرورش خلاقیت دانش آموزان می‌افزاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جامعه خلاق از مسیر مدرسه خلاق گذر می‌کند بنابراین پرورش خلاقیت در این دوران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بر اساس این گزارش، در این آیین، محمدمهدی احمدی مدیرکل حوزه وزارتی و مهرداد آگاهی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صالحی را همراهی کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در حاشیه این آیین از بخش‌های مختلف مدرسه معلم شهید بازدید و در جریان روند فعالیت‌های آموزشی آن قرار گرفت.

آغاز سال تحصیلی باحضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی

پس از این سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ که با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مهد کودک ایرانمهر تهران برگزار شد، حضور یافت.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در مهدکودک ایرانمهر در راستای امضای تفاهم نامه همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی کل کشور مبنی بر «دوشنبه‌های کتابخوانی» زنگ کتابخوانی را به صدا درآوردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم درباره هدف از امضای این تفاهمنامه همکاری گفت: کتابخوانی دغدغه جدی امروز جامعه است و باید بدانیم کتابخوانی به ما در ساختن انسان سالم و آموزش مهارت‌های صحیح اجتماعی کمک می کند.

وی افزود: طرح کتابخوانی در مهدکودک ها و موضوع انعقاد تفاهمنامه همکاری بین معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی کشور از چندی قبل مطرح بود. کتابخوانی باید در سنین کودکی و از مهدهای کودک شکل بگیرد و فرزندان ما از ابتدا باید با کتاب و کتابخوانی رشد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بر اساس این تفاهمنامه یک روز در هفته به عنوان کتاب‌خوانی در مهدهای کودک سراسر کشور اختصاص داده می شود و برای این منظور روزهای دوشنبه هر هفته در نظر گرفته شده است.

وی در پایان گفت: امیدوارم این طرح بتواند به نهادینه شدن بیش از پیش کتابخوانی در جامعه کمک کند.

در این مراسم تفاهمنامه همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی کل کشور با هدف تشویق کودکان به خواندن کتاب و استفاده بهینه از ظرفیت های مهدهای کودک برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در خانواده ها و اختصاص روزهای دوشنبه به عنوان روز کتابخوانی در مهد کودک های سراسر کشور، از سوی محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انوشیروان محسنی بندپی معاون وزیر تعاون و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی کل کشور امضاء شد.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه کار و رفاه در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت:  از یک سال گذشته با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلساتی برگزار شد و طی آن برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که بر اساس آن روزهای دوشنبه به عنوان «روز کتابخوانی» در مهدهای کودک تعیین شد.

وی افزود: به همه پدرها و مادرها توصیه می‌کنم هفته‌ای یک روز در منزل کتابخوانی داشته باشند. کودکان باید با کتاب آشنا شوند. خواندن و نوشتن و کتاب موجب ارتقای سطح سواد در ابعاد مختلف می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کتاب نوعی سبک زندگی است، اظهار کرد: کتاب نوعی شیوه ارتباط کودکان با مسائل جامعه خود محسوب می‌شود، البته قطعا نسلی که کتاب‌های داستان راستان و چارلز دیکنز را خوانده‌اند با نسلی که مرتب کارتون نگاه می‌کند و به طور انفرادی با گوشی‌های تلفن همراه بازی می‌کنند تفاوت خواهند داشت.

ربیعی ادامه داد: خوب است که پدر و مادرها برای فرزندان خود کتاب بخوانند و کتاب را هدیه بدهند. بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند.

گفتنی است این مراسم  با استقبال و شعر و سرودخوانی کودکان مهد کودک ایرانمهر آغاز شد .

همچنین در حاشیه این مراسم از زنگ کتابخوانی نیز رونمایی شد . بر اساس این طرح یک روز (روزهای دوشنبه ) در مهدهای کودک به روز کتابخوانی اختصاص می یابد که اولویت در این روز با آموزش و یادگیری است و این اتفاق به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک خواهد کرد .

مهارت های زندگی ، فواید کتابخوانی برای کودکان و ... از جمله مواردی است که در روز کتابخوانی برای کودکان در مهدهای کودک اختصاص یافته است .  

 

 

 

عصراقتصاد: نمایشگاه ها در همه جهان، عاملی برای جذب سرمایه و معرفی هر چه بهتر محصولات، شناخته می شوند. نمایشگاه ایران پلاست نیز یکی از نمایشگاه های معتبر جهان در حوضه صنعت پتروشیمی و پلاستیک، در سال های اخیر تبدیل به بستری برای توسعه این صنعت شده است. بستری که هم می تواند گشایش های بسیار زیادی در زمینه بازاریابی ایجاد کند، و هم فرایند جذب سرمایه را سهولت بخشد.

اما یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست از فروغ خاصی برخوردار است و این موضوع را می توان مدیون توسعه صنعت نفت و پتروشیمی در سال های اخیر دانست. توسعه ای که صادرات و تولید پتروشیمی را به صورت چشمگیری افزایش داده است.

در نتیجه می توان این طور دریافت که ایران پلاست یازدهم، یک فرصت بزرگ است برای رشد و تعالی صنعت پتروشیمی و پلاستیک کشور. صنعتی که می تواند با تکیه بر تکمیل زنجیره ارزش، خام فروشی را کاهش داده و ارزش افزوده قابل توجهی برای کشور به ارمغان آورد.

امروز یازدهمین نمایشگاه بین‌ المللی ایران پلاست با حضوراسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت،  به طور رسمی افتتاح می شود.

گفتنی است در یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست تاکنون مشارکت بالغ بر یک ‌هزار و 120 شرکت داخلی و خارجی از 24 کشور جهان از جمهوری اسلامی ایران، بلژیک، دانمارک، آلمان، فنلاند، فرانسه، یونان، هند، صربستان، ایتالیا، کره جنوبی، اتریش، لوکزامبورگ، سوئیس، اسپانیا، انگلیس، تایلند، چک، قبرس، ترکیه، تایوان، چین، ژاپن و امارات در نمایشگاه ایران پلاست قطعی شده است.

علاوه بر این شایان ذکر است در نمایشگاه امسال مشارکت شرکت‌ های خارجی رشدی 21 درصدی داشته به طوری ‌که آلمان با 65 شرکت، ایتالیا با 49 شرکت، اتریش با 19 شرکت و فرانسه با 15 شرکت بالاترین مشارکت را در بین کشورهای اروپایی داشته ‌اند، فضای مفید نمایشگاه امسال بالغ بر 35 هزار مترمربع بوده که حدود 9700 هزار مترمربع برای حضور شرکت ‌های خارجی اختصاص یافته است.

در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست برگزاری کارگاه‌ های آموزشی و همایش های تخصصی و کاربردی هم در دستور کار قرار گرفته، بر این اساس امسال چهار گردهمایی شامل کارگاه آموزشی بازیافت پلاستیک طلای سبز، همایش صادرات به عراق و افغانستان، کنفرانس آشنایی با مجلات معتبر بین‌المللی حوزه صنعت پتروشیمی  (Argus, Platts, ICIS) و سمینار نوآوری ‌های نوین در کاربرد پلی آمید ها و ترموپلاستیک الاستومر ها در حاشیه نمایشگاه برگزار می‌ شود.

از سوی دیگر تا روز جمعه بازدید تخصصی 230 بازرگان، تاجر و فعال صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلاستیک از 20 کشور جهان به دعوت دبیرخانه از یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست قطعی شده ضمن آنکه 14 هیات تجاری و اقتصادی با تخصصی صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلاستیک از هشت کشور شامل عراق و افغانستان هر یک دو هیات، پاکستان و هندوستان هر یک سه هیات، اوکراین، عمان، گرجستان و ارمنستان هر یک یک هیات به تهران سفر خواهند کرد.

در یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست، مدیران نمایشگاه‌ های بزرگ پلاستیک و پلیمر جهان شامل K آلمان، میلان ایتالیا،عرب پلاست، افغان پلاست، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویتنام، هندوستان و کنیا هم از این نمایشگاه بازدید به عمل می ‌آورند.

همچنین قابل ذکر است که یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌ المللی ایران پلاست 2 تا 5 مهرماه 1396 در محل دائمی نمایشگاه‌ های بین‌ المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالا های ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار خواهد شد.

بر این اساس برنامه ها و موضوعات موجود و تعداد شرکت های حاضر می تواند حاکی از این باشد که این نمایشگاه فرصت های زیادی را برای کشور به ارمغان می آورد. اما در همین راستا پرسش هایی هم مطرح می شود که از میان آنها می توان به این مضوع اشاره کرد که هزینه برگزاری این نمایشگاه چه میزان بوده است و آیا این میزان هزینه بازدهی لازم را در جهت توسعه صادرات و جذب سرمایه دارد یا خیر؟ با این حال چنین نمایشگاه هایی در همه نقاط جهان با امید بر افزایش تعامل جهانی صنعت برگزار می شوند و ایران نیز از این قائله مستثنی نیست.

 

 

 

 

 

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: در روز های گذشته یک خبر در برخی از پایگاه های اطلاع رسانی خارجی به انتشار رسید، مبنی بر این که میزان صادرات میعانات گازی ایران به دلیل برخی مشکلات داخلی مانند تعمیرات تاسیسات و کاهش تعاملات جهانی، با کاهش 31 درصدی رو به رو شده است.

در همین راستا رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد صادرات نفت خام فوق سبک یا میعانات ایران در اکتبر، به پایین ‌ترین میزان در پنج ماه گذشته کاهش خواهد یافت.

این خبر پس از این اعلام شد که شش منبع صنعتی سه‌شنبه گذشته اظهار کرده بودند شرکت ملی نفت ایران به خریداران در آسیا اطلاع داده که صادرات میعانات در اکتبر به دلیل انجام تعمیرات در میدان گازی پارس جنوبی ممکن است کاهش پیدا کند.

یک منبع آگاه که مایل نبود نامش فاش شود، به رویترز گفت: ایران قصد دارد حدود ۲۹۵ هزار بشکه در روز در اکتبر میعانات صادر کند که در مقایسه با ۴۲۹ هزار بشکه در روز برآورد شده برای ماه میلادی جاری، ۳۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهش پیش بینی شده صادرات میعانات ایران، قیمت میعانات قطر را به بالاترین میزان در ۱۰ ماه گذشته رسانده و قیمت میعاناتی که در آسیا – اقیانوسیه مانند مودای مالزی تولید می‌شود را بالا برده است.

به گفته این منبع آگاه، صادرات میعانات ایران به کره جنوبی در اکتبر نسبت به ماه بیش از آن نیمی کاهش خواهد یافت و به حدود ۱۵۳ هزار بشکه در روز می‌رسد.

به نوشته ایسنا یک منبع دیگر نیز اظهار کرد: انتظار می ‌رود کاهش صادرات به کره جنوبی در نوامبر نیز ادامه پیدا کند. خریداران کره ‌ای شامل اس کی انرژی، هیوندای اویل بانک و هانوا توتال پتروشیمی از کاهش عرضه زودتر اطلاع یافته‌اند تا جایگزینی برای آن پیدا کنند.

سخنگوی اس کی اینوویشن که مالک پالایشگاه اس کی انرژی است، به رویترز گفت: ما این وضعیت را بررسی می‌کنیم تا ببینیم چه مدت ادامه پیدا خواهد کرد.

در این بین، انتظار می‌رود خریداران معمولی مانند امارات متحده عربی و ژاپن در اکتبر به ترتیب حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز و ۱۴ هزار بشکه در رو خرید کنند که نسبت به سپتامبر تغییری نخواهد داشت.

چین پس از دو ماه وقفه واردات میعانات از ایران را در اکتبر از سرخواهد گرفت و حدود ۱۷ هزار بشکه در روز وارد خواهد کرد.

صادرات میعانات ایران در فوریه به ۶۰۱ هزار بشکه در روز صعود کرد که بیش از دو برابر میزان صادرات در ژانویه سال ۲۰۱۶ بود اما از آن زمان کاهش پیدا کرده است.

ایران پس از این که همه نفتی که سال‌ها در ذخایر شناور خود در دریا نگهداری می‌کرد را سال جاری به فروش رساند، تلاش می‌کند صادرات نفت خود را گسترش دهد. این کشور که عضو اوپک به شمار می‌رود از شرکت در توافق کاهش تولید این سازمان معاف شده است.

اما این در حالی است که گزارش های شرکت ملی نفت ایران حاکی است که این شرکت برای تامین نیاز مصارف داخلی و جلوگیری از خام فروشی، در حال لغو قرارداد های فروش میعانات گازی به مشتریان خارجی است.

منابع خارجی در حالی این روز ها از کاهش صادرات میعانات گازی ایران خبر می‌دهند که ایران برای نخستین بار از زمان تولید نخستین میعانات گازی در کشور که با افتتاح فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی در بهمن ماه ۱۳۸۱ کلید خورد، برای تامین نیاز های داخلی و همسو با اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی، فروش میعانات گازی به مشتریان خارجی را کاهش خواهد داد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و مجتمع پتروشیمی بروزیه هم اکنون بزرگترین مصرف کنندگان میعانات گازی در کشور به شمار می ‌آیند، طبق برنامه ششم توسعه قرار است همه میعانات گازی تولیدی کشور صرف مصارف داخلی شود.

هم‌ اکنون روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی به عنوان خوراک در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار می گیرد که قرار است این میزان با تکمیل واحد های این ابر پالایشگاه میعانات گازی افزایش یابد، مصرف سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی است.

مصرف پتروشیمی بروزیه به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی جهان نیز بیش از ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز است.

وزیر نفت نیز چندی پیش درباره جلوگیری از خام فروشی اظهار کرده بود: دو برنامه برای جلوگیری از خام فروشی در دستور کار ما قرار دارد، نخست، توسعه صنعت پتروشیمی است و دیگر افزایش ظرفیت پالایش است.

زنگنه تصریح کرده بود: بر اساس برنامه، همه میعانات گازی تولید کشور که تا ۲ سال آینده به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد در داخل کشور پالایش می‌شود و دیگر میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت و میعانات تولیدی در پالایشگاه‌های کشور به نفت گاز، بنزین، نفتا و گاز مایع تبدیل می‌شود.

شرکت ملی نفت ایران در مردادماه امسال موفق به فروش ۵۳۰ هزار بشکه میعانات گازی به مشتریانش شد که کره جنوبی با خرید نیمی بیشتر از این میزان بزرگترین مشتری میعانات گازی ایران است.

شرکت ملی نفت ایران در آغاز به کار دولت یازدهم، ۷۵ میلیون بشکه میعانات گازی رو آب داشت که هم اکنون این رقم به نزدیک صفر رسیده است، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به تازگی در گفت‌وگو با نشریه بین المللی وزارت نفت «ایران پترولیوم» به این موضوع اذعان کرده و ثبت رکورد فروش روزانه سه میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در اسفندماه ۹۵ را از رکوردهای دوران مدیریت خود در شرکت ملی نفت ایران اعلام و عنوان کرد:  تولید کنونی میعانات گازی کشور ۶۳۰ هزار بشکه در روز است.

از این رو می توان این گونه برداشت کرد که کاهش صادرات میعانات گازی از این رو اتقاق افتاده است که مصرف این محصول در داخل رو به افزایش است و این موضوع دقیقا در راستای مقابله با خام فروشی است و نهایتا می تواند منجر به افزایش بهره وری از این محصول شود. میعانات گازی که هم اکنون با قیمت پایین به کشور های دیگر فرستاده می شدند، هم اکنون در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرند و محصولی با ارزش افزوده هر چه بیشتر را به تولید می رسانند.

یکشنبه, 02 مهر 1396 ساعت 06:12

اوپک از اقدامات خود راضی است

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: نشست اخیر کمیته نظارت بر توافق اوپک با حضور برخی از کشور های عضو و غیر عضو اوپک روز جمعه گذشته برگزار شد.

این در حالی است که این نشست نتیجه خاصی برای تغییر در بازار را نداشته است و تنها این تاکید صورت گرفته که کشور ها با توان بیشتری به پایبندی به کاهش تولید بپردازند.

با این حال پیش از این نشست برخی اعتقاد داشتند که نیجریه و لیبی هم در طی این نشست کاهش تولید را در دستور کار خود قرار می دهند و از این رو قیمت نفت تا حدودی با افزایش رو به رو شد، اما در طول این نشست چنین موضوعی محقق نشد و لیبی و نیجریه همچنان از کاهش تولید نفت مستثنی ماندند. با این حال قیمت نفت پس از پایان این نشست نیز افزایش یافت و اینگونه به نظر می رسد که کاهش فعالیت های حفاری در آمریکا عامل اصلی این افزایش قیمت بوده است.

امانوئل ایبه کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه، در همین راستا اعلام کرد: این کشور همچنان کمتر از روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که پایین‌تر از سقف تعیین شده در توافق جهانی کاهش عرضه است.

نیجریه در آغاز اجرای توافق  تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک)، از کاهش تولید معاف شده بود اما وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در ماه ژوئیه امسال توافق کردند که تولید این کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه محدود شود.

کاچیکوو گفت: میانگین (تولید نفت نیجریه) یک میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه در روز است و روز به روز بهتر می‌شود.

به گفته وی، وضع فوق العاده در هیچ یک از مسیرهای صادراتی این کشور حکمفرما نیست اما چالش‌های زیرساختی، از افزایش تولید نفت آن فراتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز جلوگیری می‌کنند.

با این حال گفتنی است توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک در ماه مارس 2018 به پایان می رسد و کشورهای مشارکت کننده در این توافق هنوز تصمیمی برای تمدید آن پس از ماه مارس نگرفته اند.

اما در خلال این نشست، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت: تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در 8 ماه اول امسال 99درصد به توافق پایبند بوده اند هر چند برخی کشورها می توانند بهتر عمل کنند.

وی همچنین گفت که قیمت های کنونی نفت امکان بازگشت سرمایه گذاری را فراهم می کند و درباره تمدید توافق کاهش تولید یا (فریز) نفتی نیز گفت: ما درباره تمدید توافق نفتی بحث کردیم ؛ چنین راهکاری وجود دارد اما اکنون برای اتخاذ تصمیم بسیار زود است. نواک با بیان اینکه 'تقاضای نفت با شتاب در حال افزایش است' ، خاطرنشان کرد که اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت باید روی راهبرد خود برای پس از ماه مارس کار کنند. نواک گفت زمانی که بازار نفت به توازن برسد ، توافق کاهش تولید نفتی اوپک و غیراوپک می تواند به تدریج به پایان برسد و بهترین زمان برای پایان این توافق زمانی است که تقاضا بالا باشد. وی در مورد بهای نفت نیز پیش بینی کرد که قیمت نفت تا پایان سال در محدوده 50 تا 60 دلار باشد.

عصام المرزوق وزیر نفت کویت نیز گفت: از زمان نشست قبلی ما در ماه ژوییه تا کنون ، بازار نفت بطور ملموسی بهبود یافته است. وزیر نفت کویت با بیان اینکه علتی برای کاهش بیشتر تولید نفت اوپک نیست ، خاطرنشان کرد: اوضاع در لیبی و نیجریه هنوز به ثبات نرسیده و این کشورها پس از اینکه تولیدشان تثبیت شد ، به توافق کاهش تولید کمک خواهند کرد. وزیر نفت کویت اعلام کرد که تولید نفت لیبی اکنون کمتر از 900 هزار بشکه در روز است. المرزوق گفت : برای تصمیم درباره تمدید توافق کاهش تولید احتمالا تا نشست آینده صبر می کنیم.

کنفرانس 173م اوپک روز 30 نوامبر (9 آذر) در وین برگزار می شود و انتظار می رود نشست وزیران اوپک و غیراوپک نیز در آن زمان درخصوص توافق دو طرف در زمینه کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.

در نشست کمیته نظارتی مشترک همچنین اعلام شد که تولید نفت ایران در حد 3 میلیون و 790 هزار بشکه در روز بوده و تولید ایران از زمان آغاز این توافق افزایش نیافته است.

مایکل لینچ رییس موسسه انرژی استراتژیک و تحقیقات اقتصادی وینچستر ماساچوست آمریکا در خصوص نتیجه این نشست گفت: احساس مردم نیز مانند بازار در حال تعدیل است.

وی افزود: در خارج از اوپک اوضاع آرام است و این روزها آرامش چیز خوبی است.

اما در پایان کمیته وزارتی نظارت بر برنامه جهانی کاهش عرضه متشکل از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از سطح پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت ابراز رضایت کرد.

کمیته وزارتی نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه نفت متشکل از وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک اعلام کرد: بر اساس گزارش کمیته مشترک فنی اوپک و غیر اوپک در ماه اوت سال ۲۰۱۷ میلادی، کشورهای امضا کننده توافق جهانی کاهش تولید نفت در دوره یاد شده با دستیابی به سطح پایبندی ۱۱۶ درصدی، بالاترین رکورد پایبندی به این توافق را به جای گذاشتند.

کمیته مشترک وزارتی یاد شده در پنجمین نشست خود که روز جمعه در وین برگزار شد، از حضور عراق، لیبی و نیجریه و تأکید آنها بر تعهد به همکاری با کشورهای امضا کننده توافق جهانی کاهش تولید، استقبال کرد.

خالد الفالح، رئیس این کمیته، با تأکید بر پایبندی عربستان به توافق جهانی کاهش تولید نفت، نسبت به غرور بیجا نسبت به موفقیت آن هشدار داد و خواهان تلاش بیشتر از سوی اعضای کم کار این توافق شد.

کمیته مشترک وزارتی یادآور شد  پایبندی برخی اعضا به طور مستمر بیش از انتظار بوده است، اما برخی از اعضا هنوز پایبندی ۱۰۰ درصدی به تعهد خود نداشته‌اند.

این نهاد همچنین توصیه کرد که کمیته مشترک فنی با بهره گیری از تجربه موفق نشست فوق العاده خود در ابوظبی در ماه اوت امسال، به تلاش برای تشویق اعضا در پایبندی کامل به تعهد خود، ادامه دهد.

افزون بر این، کمیته مشترک وزارتی اشاره کرد که تحولات اخیر بازار نفت با اهداف توافق جهانی کاهش تولید نفت همسویی داشته و تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون فراتر از انتظارها بوده است و همچنین در سال ۲۰۱۸ نیز تقاضای برای نفت خام بالا خواهد بود.

این نهاد به نظارت بر دیگر عوامل بازار نفت و تأثیر آنها بر فرایند مستمر بازگشت توازن به بازار ادامه می‌دهد. نشست بعدی این نهاد در ماه نوامبر امسال در وین، پایتخت اتریش، برگزار می‌شود.

بر این اساس می توان دریافت که اوپک از میزان پایبندی خود به توافق کاهش تولید رضایدمند است و این موضوع می تواند در نهایت منجر به کاهش مازاد عرضه در بازار و افزایش قیمت نفت شود.

 

 

 

یکشنبه, 02 مهر 1396 ساعت 04:12

امضای قانون جنجالی کار در فرانسه

عصراقتصاد: رئیس جمهوری فرانسه رسما قانون جنجالی اصلاح کار را روز جمعه امضا کرد.

به گزارش یورونیوز،. اتحادیه های فرانسه دولت امانوئل ماکرون را متهم می کنند با اصلاح این قانون کار می خواهد سرمایه و سرمایه داران را به اهدافشان برساند.

دولت می گوید اگر قانون کار فعلی تغییر نکند دولت نمی تواند با مشکل بیکاری در فرانسه مبارزه کند. مقامات دولتی می گویند قوانین سرسختانه حمایت از حقوق کارگران، مایه فرار سرمایه گذاران و شرکتهای بزرگ جهان در فرانسه می شود. این درحالی است که عمده اتحادیه های کارگری در فرانسه ادعا می کنند که دلیل بالای بیکاری در فرانسه نه قوانین پیچیده کار، بلکه سودجویی بیش از حد صاحبان پول و سرمایه است. رهبران این اتحادیه‌ها اعلام می کنند برای مبارزه با معضل بیکاری باید نرخ تولید را افزایش داد و دولت به جای پس کشیدن در سرمایه گذاری و نظارت باید نقش پررنگتری بازی کند.

فیلیپه مارتینز(Philippe Martinez) رهبر س ژ ت(CGT ) بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه اعتقاد دارد که نکته مهم در اصلاحات قانون کار در عدم ثبات وضعیت و شرایط حقوق بگیران خلاصه می شود. از نگاه این رهبر پرنفوذ و چپگرای س ژ ت، دولت تنها شرایط را برای سرمایه داران مساعد می کند تا راحتتر بتوانند کارکنان را از کار اخراج کنند.

رئیس جمهوری فرانسه پس از امضای اصلاحیه قانون کار به خبرنگاران گفت: «اصلاح عمیق و بی‌سابقه بازار کار برای اقتصاد و جامعه ما غیرقابل اجتناب است.»

ماکرون اعلام کرد که بخشی از قوانین و مواد از ماه دسامبر اجرایی خواهند شد و در پی آن تمام اصلاحات بطور کامل تا پیش از پایان سال آینده میلادی، سال ۲۰۱۸ اجرایی خواهند شد.


عصراقتصاد: ترزا مِی، نخست وزیر بریتانیا روز جمعه ۲۲ سپتامبر در سخنرانی خود که در فلورانس ایتالیا انجام شد، پیشنهادات تازه ای را برای سرعت بخشیدن به مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا و تنظیم روابط جدید با این اتحادیه را مطرح کرد.

به گزارش رویترز، از جمله پیشنهادات نخست وزیر بریتانیا می توان ب در نظر گرفتن یک دوره انتقالی دو ساله با هدف تامین فرصت کافی برای تطبیق جامعه و صاحبان کسب و کار در بریتانیا با شرایط و موقعیت پس از خروج اشاره کرد.

مِی در بخش دیگری از اظهارات خود پیشنهاد کرد که در دوره گذار دوساله، بریتانیا مانند آنچه تا کنون بوده به بازار اروپا دسترسی داشته باشد و در مقابل سهم منصفانه‌ای از بودجه اتحادیه اروپا را نیز بپردازد. منابع نزدیک به دولت بریتانیا مبلغ پیشنهادی نخست وزیر به اتحادیه را حدود ۲۰ میلیارد یورو تخمین زده اند.

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از سخنان خود در شهر فلورانس گفت که اگر طرفین در مورد این دوره گذار دوساله با اعتماد متقابل گفتگو کنند و سریع به توافق برسند، بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا نیز نزدیکترین دوست آن باقی خواهد ماند و با برنامه‌های علمی و امنیتی مربوط به منافع مشترک همکاری خواهد کرد.

ترزا می، در عین حال تاکید کرد که بریتانیا حقوق کنونی شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می کنند را تضمین خواهد کرد، با این شرط که همان حقوق برای بریتانیایی‌های ساکن اتحادیه اروپا تضمین شود.

عصراقتصاد: دولت چین اعلام کرده که برای همراهی با قطعنامه‌های سازمان ملل، صادرات فرآورده‌های نفتی خود به کره شمالی را محدود خواهد کرد. قرار است این محدودیت از ابتدای ماه اکتبر اجرا شود.

به گزارش رویترز، وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که صادرات میعانات نفتی و گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) به کره شمالی و واردات محصولات نساجی از این کشور نیز ممنوع است.

بر اساس برآوردها حدود ۹۰ درصد از تجارت خارجی کره شمالی (شامل داد و ستد پول و کالا) با کشور چین انجام می شود. علیرغم اینکه پکن در سال جاری بارها از قطعنامه‌های سختگیرانۀ سازمان ملل متحد که عمدتا اقتصاد کره شمالی را هدف قرارداده اند حمایت کرده است، اما برخی از منتقدان سیاستهای پکن در آمریکا همچنان نسبت به اجرای کامل تحریم‌ها از سوی مقامات چینی تردید دارند.

امضای این فرمان توسط دونالد ترامپ در روز پنجشنبه، خطری جدی برای بانکهای بزرگ چینی است که در حال حاضر بنا بر گزارش بانک مرکزی آمریکا ۱۴۲ میلیارد دلار دارایی در ایالات متحده آمریکا دارند.

در حالیکه کماکان دسترسی آسان به دلار آمریکا برای حضور و فعالیت در سیستم مالی جهانی، یک عامل حیاتی است به نظر می‌رسد فرمان جدید دونالد ترامپ، هشداری جدی برای فعالان اقتصادی چین محسوب می شود.

یکشنبه, 02 مهر 1396 ساعت 04:16

ترس از آمریکا مانع حضور در ایران

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: آلمان به عنوان پرجمعیت ترین کشور اروپا و بزرگترین اقتصاد قاره سبز شناخته می شود. در انتخابات سراسری این کشور که 24 سپتامبر (امروز) برگزار خواهد شد و احزاب مختلف برای حضور قدرتمند در این انتخابات و گرفتن قدرت در این کشور اروپایی و بزرگترین اقتصاد اروپا با یک دیگر رقابت می کنند. در این انتخابات مسائل مختلفی مانند مشکلات اقتصادی، روابط آلمان با سایر کشورها در زمینه های اقتصادی و سیاسی مطرح شده است.

علیرغم اینکه همواره مسائل سیاسی به خصوص بعد از انقلاب اسلامی ایران بر روابط دو کشور سایه افکنده اند اما موقعیت ژئوپلتیک و بازار مصرفی که دو کشور برای یکدیگر دارند به خصوص از طرف ایران باعث شده که دو کشور از نظر اقتصادی روابط با ثباتی داشته باشند. در اهمیت این روابط کافی است بدانیم که در حدود ۳۰ درصد از از توان صنعتی ایران بر پایه فناوری آلمانی پایه گذاری شده است.

آلمان بعد از انقلاب از شرکای اقتصادی طراز اول ایران به شمار می رفت. سفر وارنر مولر  (WARNER MULLER) وزیر اقتصاد آلمان در سال 200 به ایران از جمله موارد همکاری بین دو کشور به شمار می رود که در آن دو پروژه بزرگ اقتصادی مربوط به گسترش پتروشیمی بندر امام و پارس جنوبی به مجموع مبلغ ۸۵۰ میلیون پوند به شرکت آلمانی لینده ((Linde AG) واگذار شد. آلمان بعد از پیروزی انقلاب بجز در سال ۲۰۰۱ (در رتبه دوم بعد از ایتالیا) همواره بزرگترین صادرکننده به ایران بوده است. به عنوان مثال صادرات در سال ۲۰۰۲ به ارزش ۲٫۲ میلیارد یورو. در همین سال واردات آلمان از ایران ۳۲ میلیون یورو بوده است که عمده آن را فرش، پسته و نفت تشکیل داده بود.

خطر در کمین روابط اقتصادی ایران و آلمان

یک کارشناس اقتصادی آلمانی اعتقاد دارد که تهدید‌های رئیس جمهور آمریکا علیه ایران به برای روابط اقتصادی ایران و آلمان بسیار خطرناک است. با این آلمان صادرات خود به ایران را به طرز چشمگیری افزایش داده است.

فولکر ترایر( Volker Treier) رئیس بخش روابط خارجی "اتحاد اتاق‌های صنایع و بازرگانی آلمان" (Industrie und Handelskammertag) در گفت‌وگو با رویترز نسبت به اظهارات تهدیدآمیز دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. این کارشناس اقتصادی می‌گوید که لغو یک طرفه برجام توسط ایالات متحده ضربه بدی به تجارت خارجی آلمان وارد خواهد کرد.

ترایر در مورد احتمال عدم تمدید برجام از سوی دونالد ترامپ گفت:" اگر رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اکتبر از تمدید برجام خودداری کند، کنگره آمریکا ظرف ۶۰ روز درباره احیای تحریم‌ها علیه ایران تصمیم خواهد گرفت. در این صورت به اقتصاد آلمان هم ضربه وارد می‌شود، زیرا علاوه بر زیان‌هایی که در رابطه با قراردادهای تجاری فعلی ایجاد می‌شود، بازرگانان آلمانی دوباره از ترس جریمه از جانب آمریکا، وارد معاملات جدید با ایران نخواهند شد."

روابط تجاری ایران و آلمان از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون پیوسته گسترش یافته است. تنها از ژانویه تا جولای سال جاری میلادی حجم این روابط نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال ۲۰۱۶، ۲۳ درصد افزایش داشته است.

آلمان در این مدت تولیدات خود را به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به ایران صادر و از ایران ۲۳۱ میلیون یورو کالا وارد کرده است.

بانک های آلمانی همچنان از آمریکا وحشت دارند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان نیز با اشاره به برخی از کارشکنی ها در زمینه بانکی بزرگترین مشکل در زمینه افزایش روابط اقتصادی ایران و آلمان را تامین فاینانس مالی دانست.

امید یراقی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان در گفت و گو با عصر اقتصاد با اشاره به کارشکنی بانک های آلمانی در زمینه توسعه روابط اقتصادی ایران و آلمان گفت:" متاسفانه بعد از برجام آنطور که انتظار می رفت که شرکت های خارجی و از جمله آلمانی به ایران برای سرمایه گذاری به ایران بیایند محقق نشد. مشکل اصلی در این زمینه کارشکنی های بانک های اروپایی و آلمانی است."

یراقی ادامه داد:" در حال حاضر شرکت های بزرگ آلمانی مانند شرکت بوش (Bosch )  در زمینه لوازم خانگی و شرکت های فعال در زمینه انرژی خورشیدی در ایران فعالیت دارند. اما باید به این نکته اشاره کرد که بخش بزرگی از اقتصاد آلمان توسط شرکت های بخش خصوصی اداره می شود که این شرکت ها در ایران چندان فعل نیستند."

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان با اشاره به حضور هیئت های بازرگانی آلمانی در ایران گفت:" بعد از برجام در حدود 40 هیئت بازرگانی از ایالت های مختلف آلمان برای مذاکرات اقتصادی و بازرگانی وارد ایران شده اند اما مشکل اصلی این شرکت ها برای حضور در ایران عدم تامین فاینانس مالی توسط بانک های آلمانی است."

وی افزود:" بانک هایی که در سطوح ایالتی در آلمان فعالیت می کنند همکاری های مالی و بانکی خود را با طرف های ایرانی دارند اما بانک های بزرگ آلمانی مانند دویچه بانک و کومرز بانک از همکاری با شرکت هایی که با شرکت ها  و افراد ایرانی کار می کنند خودداری می کنند."

یراقی در توضیح این اقدام بانک های بزرگ آلمانی گفت:" بانک های بزرگ آلمانی به دلیل اینکه در زمان تحریم ها با ایران همکاری کرده و از سوی دولت آمریکا مشمول جریمه های مالی سنگین شدند دیگر ریسک همکاری با طرف های ایرانی را قبول نمی کنند."

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان در پایان با اشاره به انتخابات سراسری آلمان و تاثیر آن بر روابط اقتصادی بین ایران و آلمان گفت:" به شخصه فکر نمی کنم که اتفاق خاصی رخ دهد. برخی از وزرای دولت آنگلا مرکل مانند زیگمار گابریل وزیر امور خارجه این کشور از افزایش روابط با ایران استقبال می کردند اما خود مرکل علاقه چندانی به افزایش روابط با ایران ندارد و این را می توان در عدم دیدار وی با مقامات ایرانی دید. به همین دلیل اگر مرکل کابینه ترکیبی تشکیل ندهد نمی توان چندان انتظار گشایش بیشتر در ورابط اقتصادی ایران و آلمان را داشت."

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: بهمن سال گذشته در دومین همایش شهرسازی ریل پایه بود که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی  از پسخگویی مثبت رویکرد شهرسازی ریل پایه سخن گفت.

وی در این مورد اعتقاد دارد  که بعد از ۱۰۰ سال  که از ورود مدرنیته به کشور گذشته در شهرها گرفتار تنگناهای پیچیده ای هستیم که مقوله شهرسازی ریل پایه می تواند پاسخی مناسب برای آن باشد.

او در عین جال تاکید می کند که  در حال حاضر توسعه سکونتگاه‌ها فراتر از بحث ریل و حمل‌ونقل ریلی است و در بازنگری زندگی مدرن پنج بحران در زندگی نوین شهری ایران در پنج حوزه شناسایی شده است که شامل ازهم‌ گسیختگی اجتماعی، کاهش قابلیت زندگی در کلان‌شهرها، کندی حرکت در کلان‌شهرها و بحران منابع زیستی و ناکارآمدی اقتصادی است. وزیر راه و شهرسازی همچنین می گوید که  در مفهوم از هم گسیختگی اجتماعی کاهش سرمایه اجتماعی، بی‌اعتمادی عمومی، گسترش فقر و غنا و تردید نسبت آینده قابل مشاهده است. همچنین کاهش قابلیت زندگی درکلان‌شهرها نکته بسیار مهمی است.پس از تمام تلاش‌های انجام شده در سده اخیر به‌ویژه در دوران جمهوری اسلامی، از ۵۶ میلیون نفر ساکن در شهرها بیش از یک سوم معادل ۱۹ میلیون نفر در وضعیت بدمسکنی مطلق در حاشیه‌ها یا بافت‌های میانی فرسوده به‌سر می‌برند. از طرفی کاهش سرعت تردد خودروها به ۲۵ کیلومتر در ساعت در شهرها و کمتر از هفت کیلومتر در ساعات اوج، نشان‌دهنده بحران جدی در مفهوم حرکت است.

آخوندی معتقد است که شهرسازها در ايران براساس شهرسازي ريل‌پايه آموزش نمي‌بينند و در اين حوزه نيازمند همكاري بخش‌هاي دانشگاهي واجرايي هستيم.

این نگاه آخوندی همچنان به قوت خود باقی است به گونه ای که او در آخرین گفتگوی رسانه ای خود با ایرنا از در دستور کار قرار گرفتن شهرسازی ریل پایه در دولت خبر داده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون شهرسازی در ایران خودرو محور بوده است، می گوید: شهرسازی ریل‌پایه در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است که برای اجرای آن باید دو دهه تلاش کرد.

آخوندی جریان مشارکت در حرکت عمومی روز جهانی بدون خودرو در جمع خبرنگاران اظهار می کند که روز جهانی بدون خودرو در ایران آغاز یک تغییرانگاره و رویکرد در زندگی شهری است.

وی می افزاید:  دولت، شهرداری و مردم باید به این تحول بنیادین توجه کنند زیرا از طریق شهرسازی ریل‌پایه میزان دسترسی، ایمنی و آرامش روانی بهتر می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه روز جهانی بدون خودرو یک تذکر برای دولت و مردم محسوب می‌شود، معتقد است : این تذکر برای دولت در راستای سیاستگذاری و افزایش امکانات و برای مردم به منزله یک تجربه جدید و قبول یک فرهنگ به منظور ترجیح ریل به خودرو است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به بحث نوسازی ناوگان در حمل و نقل بیانمی کند که  بخشی از حمل و نقل که مربوط به کلانشهرها می‌شود، حمل و نقل حومه‌ای است. به طور مثال، روزانه حدود یک میلیون و 200 هزار نفر از حومه به شهر تهران سفر می‌کنند که 98 درصد این سفرها با خودرو شخصی انجام می‌شود.

وی اضافه می کند این حجم از سفر با خودروی شخصی در وقت، آلودگی و تصادفات نقش قابل توجهی دارد.

آخوندی به نقش حمل و نقل حومه‌ای ریلی در برنامه ششم اشارهمی کند و می گوید  : امسال سال اول برنامه ششم است و برای توسعه حمل و نقل حومه‌ای ما به سرمایه‌گذاری در زیرساخت و ناوگان نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی در بخش حمل و نقل را مهم میداند و می گوید: طرح‌های ارایه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی برای توسعه حمل و نقل ریلی حدود 28 میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری نیاز دارد که این عدد باید مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور می شود که برای توسعه حمل و نقل ریلی باید صندوق توسعه ملی وارد این بحث شود که در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده است.

پیش از این نیز اعلام شده بود که در زمینه شهرسازی ریل پایه سندی جامع در حال تنظیم است که می‌تواند به شهرها ابلاغ شده و موجب شود حضور ریل در شهرها ماندگار شود.

وزیر راه و شهرسازی  اردیبهشت ماه گذشته در  یک‌صد و سی و چهارمین جلسه شورای عالی فنی و  زیربنایی نیز با بیان اینکه  سرانجام باید یک آشتی بین جاده‌ و ریل صورت بگیرد گفته بود  مدیران باید به دنبال اجرای طرح و اندیشه شهرسازی ریل پایه باشند تا ریل بخش عمده‌ای از مشکلات حمل‌ونقل درون‌شهری را حل کند.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه با اشاره به اولین دستور جلسه کمیسیون با تأکید بر اینکه هیچ بحثی در خصوص حفظ حریم راه و راه‌آهن وجود ندارد، گفت: اما مسئله اصلی در بین مسئولان سازمان‌ها و شرکت‌ها چگونگی نحوه مدیریت ریسک در پروژه است تا به‌طور مثال به‌جای نصب دیوار بتنی یا گاردریل‌های دو موج و سه موج و مقاومت‌های بالاتر، مدیریت ریسک را افزایش دهند.

در عین حال از زبان مسولان شنیده شده بود که در رمینه شهرسازی ریل پایه الگوبرداری از دیگر کشورها انجام می‌شود اما کپی‌برداری نمی‌شود؛ چرا که اقدامات باید متناسب با منطقه صورت گیرد.

مرضیه باریکانی کارشناس ارشد معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی سال گذشته در گفتگو با ایسنا گفته بود که می‌توان با ایجاد ایستگاه‌های ریلی مناسب حاشیه‌های شهرها را توسعه داده و موجب پیشرفت در این بخش‌ها شد. در حال حاضر در نظر است شهری به عنوان پایلوت انتخاب شود و در این راستا  شهرهایی چون همدان، مشهد، تهران، اصفهان مد نظر  قرار گرفته است و شهرهایی دیگر نیز در حال امکان‌سنجی است.

به هرحال به نظر می رسد موضوع شهرسازی ریل پایه که از سوی متولیان دولتی  اینهمه پراهمیت تلقی می شود آیا درگیر

چالش های اجرایی و موانع احتمالی توسط دیگر دستگاه ها مانند شهرداری ها  استانداری ها خواهد شد یا خیر.چنانچه در این خصوص سند اصلی به عنوان یک قانون به تصویب برسد موانع یاد شده رفع خواهد شد.

مدیرعامل انجمن خیریه اتیسم ایران با اهدای لوح تقدیر به مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش از حمایت ایشان و مجموعه افق کوروش نسبت به انجمن و کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات اتیسمی قدردانی کرد.

 به گزارش روابط عمومی فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، در تقدیرنامه انجمن خیریه اتیسم ایران خطاب به مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش آمده است؛ 

جناب آقای مهندس امیر خسرو فخریان

مدیر عامل محترم فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

 به شکرانه توفیق و به رسم ادب و ارادت بسی شایسته است از تلاش های بی دریغ و زحمات صادقانه جنابعالی در جهت رشد انجمن خیریه اتیسم ایران کمال تشکر و تقدیر را داشته باشیم؛ امید است با پشتوانه شما عزیزان گامی بلند جهت پیشگیری و کاهش افراد مبتلا به طیف اختلالات اتیسمی برداریم.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 1344

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395