شاخص آلودگی هوا در پایتخت به 158رسید.

به دلیل وزش باد شدید هم اکنون غلظت آلاینده‌ها درشهر تهران افزایش یافته و شاخص برخط کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای همه است.

بر اساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا، شاخص کیفیت هوا اکنون در پایتخت 158 است، این در حالی است که شاخص هوای پایتخت در طول یک هفته گذشته زیر 100 بوده است.

منبع: خبرآنلاین

کارت‌های بانکی به جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی ایرانی‌ها تبدیل شده‌اند؛دیگر خبری از پول نقد دسته شده در بخش مالی شرکت‌ها و ادارات نیست.

حقوق ها سر ماه به حساب کارکنان واریز می شود و کارکنان می توانند با استفاده از کارت های بانکی خود روزانه دویست هزار تومان از خودپردازها پول نقد بگیرند و تا زمانی که موجودی شان یاری می کند ، خرید کنند. 
مفهوم پول در ایران و جهان امروزه در حال تغییر است.اگر زمانی ضرورت انتشار اسکناس های درشت تر برای پاسخ به نیاز جامعه مطرح می شد، امروزه استفاده از کارت های بانکی برای خریدهای خرد و کلان این ضرورت را به حاشیه رانده است. 
پول نقد کم کم در حال تبدیل شدن به کالایی نایاب در ایران است. حتی برای خریدهای خرد نیز دیگر کمتر شهروندی است که به سراغ پول نقد برود ، حتی برای خریدهای هزار تومانی و دو هزار تومانی.
اگر تهران و شهرهای بزرگ مد نظر باشند، اغلب واحدهای صنفی به دستگاه های پوز مجهزند و در شهرهای کوچک نیز افزایش محسوس شمار واحدهای صنفی مجهز به این دستگاه ها از یک سو و افزایش شمار استفاده کنندگان از کارت های بانکی از سوی دیگر این نوید را می دهد که پول نقد در حال خداحافظی با جیب های ایرانی است. 
کارت ها دیگر جای پای خود را در اقتصاد ایران محکم کرده اند. حالا سه و نیم برابر جمعیت ایران کارت بانکی وجود دارد و در جیب اغلب ایرانی ها بیش از سه کارت بانکی یافت می شود. 
عمر کارت های بانکی در ایران به سه دهه می رسد اما فراگیر شدن استفاده از این کارت ها در پی آن رخ داد که شرایط برای خرج پول از این طریق ساده شد.زمانی نه چندان دور تنها امکان دریافت پول از خودپرداز همان بانک صادر کننده کارت فراهم بود، کم کم شرایط برای دریافت پول از تمامی خودپردازها مهیا شد و پس از آن تسهیل شرایط انتقال وجه،از تمامی خودپردازها گام دوم را در این حوزه برداشت. 
تجهیز اغلب واحدهای صنفی به دستگاه های پوز و امکان استفاده از کارت بانکی برای خرید خرد و کلان، در برخی موارد، حتی نانوایی ها ضرورت تهیه پول نقد را از میان برد.حالا آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد به رغم افزایش حجم نقدینگی،اسکناس و مسکوک در دست اشخاص با کاهش روبرو شده است. 
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد به 33 هزار و 990 میلیارد تومان کاهش یافته است. این بدان معناست که سرانه پول نقد در ایران به 424 هزار و 487 تومان رسیده است. 
گسترش استفاده از کارت های بانکی البته جدا از کاهش پول نقدی که در جیب ایرانی هاست ثمرات فراوانی برای اقتصاد به همراه داشته است. 
هزینه های سنگین ناشی از چاپ اسکناس در ایران با این روند مهار شده چرا که تجربه نشان می دهد عمر متوسط اسکناس های ایرانی کمتر از عمر متوسط این اسکناس ها رد سایر کشورهای جهان است. 
هر برگ از اسکناسی که از چاپخانه بانک مرکزی بیرون می آید، به طور متوسط صد تومانی آب خورده است ، به این ترتیب کاهش این هزینه خود فراغتی قابل توجه را برای اقتصاد ایجاد کرده است. 
حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص نسبت به پایان اسفند ماه 1395 کاهشی برابر با 13.6 درصد و در مقایسه با اسفند ماه سال 1394 کاهشی برابر با 13 درصد را تجربه کرده است. 
حالا سیطره دستگاه های پوز از واحدهای صنفی فراتر رفته و کم کم ایجاد شرایط پرداخت موبایلی از یک سو و تجهیز تاکسی ها به دستگاه های پوز از سوی دیگر بساز اسکناس ها را از کیف ها و جیب ها جمع می کند. 
خبرهایی در خصوص تجمیع کارت های بانکی در کارت های شهروندی به گوش می رسد . این اتفاق را می توان عاملی برای گسترش استفاده از کارت های بانکی در آینده ای نزدیک دانست.
منبع: خبرآنلاین 
 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت:« انتظار ما از دولت این است که بازار ارز را با توجه به تورم داخلی و خارجی و نیز واقعیت های اقتصادی مدیریت کنند.»

مسعود خوانساری در جلسه صبح امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ گفت:« آنچه که در صحبت‌های ترامپ مشاهده می‌شد، بیشتر توهین و استهزا بود، و موضوع برجام را به کنگره واگذار کرد، اما در عین حال برجام فرصتی در اقتصاد ایران مهیا کرد که مدیران اقتصادی امکان توسعه فعالیت های اقتصادی را فراهم کنند.»

تسریع در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

او با بیان اینکه با ابلاغ سیاستهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، بحث برون نگری و درون زایی بعنوان مهمترین هدف در اقتصاد مقاومتی مطرح شده واقتصاد ایران آماده هرگونه تهدیدی است،تصریح کرد:« طی  ۴ سال گذشته، ثبات نسبی در اقتصاد کشور به وجود آمد و هیجانات قیمتی روزانه، کمتر دیده شد، ضمن اینکه تورم بالای ۴۰ درصد نیز به کمتر از ۱۰ درصد رسید و مردم امیدی به آینده پیدا کردند.»

او اضافه کرد:« اگرچه هنوز فاصله زیادی در این میان وجود دارد،اما قدم‌های خوبی در رابطه با استحکام اقتصادی در کشور برداشته شده است؛ در خصوص نگاه به خارج نیز، موفقیت‌های دیپلماسی خوبی برای کشور حاصل شده، این در حالی است که تا پیش از برجام، ایران یک کشور منزوی بود که ارتباطش با کل دنیا قطع بود.»

خوانساری عنوان کرد:«به همین دلیل هم اکنون سخنرانی ترامپ ، به جز سه کشور حتی در خود آمریکا هم تائید نشده و اکثر مجامع بین المللی و کشورهای اروپایی، در مخالفت این سخنرانی صحبت کردند.»

رییس اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران با تاکید بر اینکه امروز ایران تنها نیست و اظهارات ترامپ برای آمریکا ضرر بود،گفت:« در بعد داخلی هم دیدیم که  نه تنها صحبت های ترامپ اثری در اتحاد مردم نداشت، بلکه انسجام و همبستگی بیشتری در ارکان نظام با ملت ایجاد شد و در تبعیت از رهبری نیز، صحبت ایشان بسیار برای انسجام کشور مثبت بود.»

او افزود:« با این حال باید چاره اندیشی کنیم تا نوساناتی که در اثر این صحبتها و تصمیمات پیش رو، خود را ایزوله کرده و اقتصاد را محکمتر کنیم و در بعد اقتصادی نیز چالش های اقتصاد ایران را که طی سالهای گذشته با آن روبرو بوده است، با قدرت برطرف کنیم.»

مدیریت نرخ ارز با تدبیر دولت

خوانساری در ادامه با اشاره به نوسان نرخ ارز در بازار عنوان کرد:« اولین جایی که بلافاصله بعد از تلاطم‌های اقتصادی مورد تاثیر واقع می شود، ارز است؛ انتظار ما از دولت این است که  بازار ارز را با توجه به تورم داخلی و خارجی و نیز واقعیت های اقتصادی مدیریت کنند.»

اواضافه کرد:« تک نرخی کردن ارز در این میان در ثبات اقتصادی موثر است و به جای اینکه تصمیمات و هیجانات نرخ ارز را بالا و پایین کند، دولت تکلیف را مشخص کند.»

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه دولت بزرگی داریم که دخالت های بی اندازه آن در اقتصاد، مانعی برای کسب و کار ایجاد کرده است،تصریح کرد:« این موضوع باعث شده که رتبه ما در فضای بین المللی مناسب نباشد، اما باید آن را بهبود داده و مجوزهای غیرضروری که در برنامه ششم نیز اشاره شده، باید برطرف شود.»

او  با تاکید بر اینکه باید نظام بانکی کشور اصلاح شود،خاطرنشان کرد:« طبیعتا فردی که معقول فکر می کند، با توجه به سود بانکی، یارانه نقدی و سوخت ارزان، می تواند بدون دغدغه با سپرده گذاری در بانک زندگی خود را بگذراند، پس اگر این مشکلات حل نشود و یارانه برطرف نشده و سود کاهش نیابد، انتظار سرمایه گذاری بیهوده است.»

خوانساری گفت:« برای مقابله با برخوردهای خارجی کشور، باید مسائل را هر چه سریعتر حل کرده و در عین حال، انتظار هم از دولت این است که طلب پیمانکاران و مطالبات بخش سلامت پرداخت شود.»

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه تخصیص های بخش عمرانی از محل بودجه سال ۹۶، بسیار پایین است،گفت:« اگرچه بودجه عمومی دولت نیز وضعیت خوبی داشته ، اما اکنون که فصل بودجه ریزی سال ۹۷ است باید مسائل بودجه ای آسیب شناسی شود.»

منبع: خبرآنلاین 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی شهرستان کاشان گفت: اعتماد آفرینی و مودی مداری در اولویت برنامه های سازمان قرار دارد.
نشست مشترک سازمان امور مالیاتی کشور با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی و نمایندگان اصناف شهرستان کاشان و آران و بیدگل، امروز دوشنبه 24 مهرماه با حضور معاون استاندار اصفهان و فرماندار شهرستان کاشان و فرماندار شهرستان آران و بیدگل، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، معاون امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده مجلس شورای اسلامی و شماری از معاونین و مدیران کل سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این نشست با بیان اینکه اتاق بازرگانی شهرستان کاشان از اتاق های فعال محسوب می شود، گفت: شهرستان کاشان از ظرفیت های مهمی در ابعاد مختلف مذهبی، اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار است و برای ایجاد رونق اقتصادی در این شهر، اقدامات اساسی در راستای رفع موانع تولید و حمایت از فعالان اقتصادی این شهرستان ضروری است.
وی با اشاره به اهمیت تعامل با مودیان و فعالان اقتصادی و نقش کلیدی این امر در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: در حال حاضر و با توجه به شرایط اقتصاد کشور، سیاست اقتصاد مقاومتی در دستور کار همه ارکان نظام قرار گرفته و تاکنون نیز با اجرای این سیاست توانسته‏ایم با وجود تحریم ها و کاهش قیمت نفت، اقتصاد کشور را در مسیر ثبات به پیش ببریم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: با توجه به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست های اقتصادی مقاومتی، در حال حاضر نقش مالیات در اقتصاد کشور بسیار پررنگ شده و ارکان مختلف نظام به اهمیت پرداخت مالیات و نقش برجسته آن برای برون رفت از وابستگی به نفت و ایجاد اقتصادی درون زا واقف گشته اند.
تقوی نژاد با اشاره به نسبت پایین درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در کشور گفت: این نسبت جزو پایینترین نسبت ها در جهان به شمار می رود و با جلوگیری از فرارهای مالیاتی، می توان این نرخ را افزایش داد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، در ادامه عنوان داشت: حدود 40 درصد تولید ناخالص کشور از مالیات معاف است و در حال حاضر حدود 50 درصد بودجه جاری کشور از محل مالیات ها تامین می شود.
وی با ذکر این مطلب که مالیات براساس قانون وضع شده و هم حق الناس است و هم بیت المال، گفت: مهمترین اولویت سازمان و دولت، عدالت در وصول مالیات و عدالت در هزینه کرد آن است و هر کس به هر میزان که از امکانات این کشور و خدمات دولتی استفاده می کند بایستی عادلانه مالیات خود را پرداخت کند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه، ارتقای سلامت نظام اداری را از اولویت های مهم برنامه تحول نظام مالیاتی برشمرد و گفت: قاطبه همکاران سازمان، کارکنانی شرافتمند، سالم و پاکدست هستند و البته با آن تعداد اندکی که مرتکب فساد و تخلف مالی می شوند، قاطعانه و بیر حمانه برخورد می کنیم.
تقوی نژاد موضوع شفافیت نظام اقتصادی را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی به عنوان عظیم ترین پروژه اقتصادی کشور، نه تنها اطلاعات اقتصادی کشور شفاف خواهد شد، بلکه عدالت مالیاتی نیز برقرار و همچنین از فرارهای مالیاتی به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، افزایش کارآیی و اثربخشی نظام مالیاتی، افزایش رضایت مندی مودیان و همچنین کاهش هزینه های عملیات وصول مالیات را از مهمترین اهداف اجرای طرح جامع مالیاتی برشمرد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی، سیستم مالیاتی هوشمند خواهد شد که این امر امکان مدیریت بر فرایندهای مالیاتی و کنترل اطلاعات را تسهیل خواهد کرد.
وی در ادامه، با بیان اینکه اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده باعث نگرانی برخی اصناف از شفاف شدن عملکردشان شده، گفت: فعالان اقتصادی نباید از شفاف شدن وضعیت درآمدی خود نگران باشند چرا که تنها با شفافیت است که میتوان عدالت مالیاتی را محقق ساخت و با مودیان مالیاتی عادلانه و منصفانه رفتار کرد.
تقوی نژاد اضافه کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع اصناف و تولید کنندگان است چرا که با اجرای این نظام مالیاتی، مالیات از سمت تولید به سمت مصرف سوق پیدا می کند; ضمن اینکه امکان استرداد مالیات ظرف مدت 30 روز در این قانون پیش بینی شده است.
وی حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را از اولویت های سیاست اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: اگر تولید نباشد، اشتغال نیست، مالیات نیست و در نهایت کشور رشد و پیشرفتی نخواهد داشت; لذا نظام مالیاتی کشور همواره آمادگی داشته و دارد تا با ارایه تسهیلات و مشوق های مالیاتی، زمینه رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار را فراهم سازد.
تقوی نژاد در ادامه به صدور بخشنامه های متعدد در راستای رفع مشکلات مودیان مالیاتی اشاره کرد و گفت: اعتقاد ما آن است که اگر ادعا می کنیم که در صدد اعتماد سازی هستیم باید گام های موثری در جهت رفع مشکلات مردم برداریم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه از برنامه های جدید نظام مالیاتی برای ایجاد شرایط مناسب اقتصادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: براساس اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، شیوه علی‏ الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد.
منبع: شادا 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که وظیفه ما تامین آب شرب ۱۴ میلیون نفر در تهران است، گفت: ما در چهار سال گذشته ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های آب و فاضلاب در استان تهران هزینه و در همین مدت حدود ۵۵۰۰ کیلومتر شبکه‌های آب و فاضلاب اجرا کرده‌ایم‌.

محمد پرورش در نشست خبری که به مناسبت سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب برگزار شد، افزود: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت تصفیه فاضلاب ۵۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز بود و در پایان کار آن دولت به ۹۰۰ هزار مترمکعب رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با اشاره به اجرای طرح سلامت گفت: با توجه به مباحث عدالت و کیفیت آب، با وجود مناسب‌بودن کیفیت آب جنوب تهران، کیفیت جنوب تهران را با پروژه‌ای که به بهره‌برداری رسید، ارتقا دادیم.

او اعلام کرد: در طراحی شبکه، کیفیت لازم برای پایداری کیفیت در سال‌های آینده نبود و پس از حدود ۴۰ سال این زیرساخت برای ارتقای کیفیت آب اجرا شد؛ اما پروژه قمر بنی‌هاشم باید تکمیل شود.

پرورش با بیان این‌که «باید تهران، پایتخت ایران را به سمت اسکادا و فناوری‌های هوش مصنوعی ببریم»، تصریح کرد: برای این کار درخواست ۱۰۰ میلیون یورو فاینانس کرده‌ایم و ۱۱ شرکت نیز آمادگی خود را برای مشارکت در این پروژه اعلام کرده‌اند..

فاضلاب تهران ۳۰۰۰ میلیارد تومان می‌خواهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که با شعار «فاضلاب تهران ۱۴۰۰» در سال ۱۴۰۰ فاضلاب تهران تکمیل می‌شود، گفت: از ۸۵۰ میلیون مترمکعب فاضلاب، ۱۵۰ میلیون از پساب به فضای سبز، ۴۰۰ میلیون از پساب به آبخوان و ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون مترمکعب به کشاورزی اختصاص داده می‌شود و در حال حاضر ۳۰۰ میلیون متر مکعب از فاضلاب پوشش داده شده است. نهضت ما ساخت تصفیه‌خانه‌ها در چهار سال پیش ‌روست.

او افزود: ما برای ادامه خدمات باید از سرمایه و توان بخش خصوصی استفاده کنیم. باید تا سال ۱۴۰۰، سالانه 3000 میلیارد تومان و در مجموع ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم که برای این امر هم نیاز به سرمایه خارجی و هم سرمایه بخش خصوصی ایران و دولت هست.

پرورش با اشاره به بحث مدیریت مصرف گفت: در شرکت، دفتر توسعه پایدار را ایجاد کرده‌ایم و تمام برنامه‌های ما بر اساس توسعه پایدار است‌. تلاش می‌کنیم ۹۰ مگاوات در حوزه خود از طریق فاضلاب، برق تولید کنیم. ‌در تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب با استفاده از بیوگاز فاضلاب هفت مگاوات برق تولید می‌کنیم.

تصفیه‌خانه‌ها با بودجه دولت ۳۰ سال زمان می‌برد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که «بسیاری از تصفیه‌خانه‌ها ردیف مالی ندارد و اگر قرار باشد مانند گذشته با اعتبارات دولتی اجرا شود نیاز به ۳۰ سال زمان است»، تصریح کرد: ما مدل مالی‌ای را طراحی کرده‌ایم که پروژه‌ها را به‌سرعت اجرا کنیم.

پرورش توضیح داد: در یک مدل مالی دو میلیارد دلار به ارزش ۸۰۰۰ میلیارد تومان می‌توانیم سرمایه برای اجرای پروژه‌های فاضلاب شهرهای اطراف پایتخت جذب کنیم. ۶۰۰ میلیون دلار از بانک زیرساخت آسیایی اعتبار می‌گیریم و در قرچک، رباط کردیم، ورامین و ... ۸۰۰ هزار مترمکعب تصفیه‌خانه فاضلاب اجرا می‌کنیم.

پرورش با اشاره به حوزه توزیع آب نیز با تاکید بر لزوم ایجاد شرایط قانونی برای برخورد، امکان توزیع لوازم کاهنده، انجام اصلاحات ابزاری گفت: اگر ساختمان‌های جدیدالاحداث از لوازم کاهنده استفاده نکنند مجوز به آن داده نمی‌شود.

پروژه رینگ تهران اولویت ما برای اجراست

پرورش با تاکید بر این‌که «پروژه رینگ تهران اولویت ما برای اجراست و مشکل پیمانکار و تجهیرات نداریم»، افزود: مشکل، وجود معارضات نظامی، انتظامی و دولتی و خصوصی است که سرعت اجرای پروژه را کم می‌کند.

هنرمندان به یاری ما بیایند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با انتقاد از کم‌کاری بخش هنر و نبود فیلم‌هایی در مورد آب، گفت: باید ببینیم چشم‌انداز ۲۰ساله چیست. باید به سمتی برویم که هنر و فرهنگ را وارد صنعت آب کنیم.

قیمت آب بسیار پایین است/ طلب ۱۶۰ میلیارد تومانی آب تهران از نهادهای دولتی و نظامی

مدیرعامل آبفای استان تهران با تاکید بر این‌که «قیمت آب نسبت به هزینه‌ها بسیار پایین است»، تصریح کرد: در واقع اگر اقتصاد آب درست شود، کیفیت آب درست می‌شود. با همین تعرفه اندک هم اگر بتوانیم پول آب را بگیریم؛ خوب است. اکنون حدود ۱۶۰میلیارد تومان از سازمان‌های دولتی و نظامی طلبکاریم که اگر بتوانیم بگیریم بسیار اثرگذار است.

پرورش تصریح کرد: مردم با ذوق و شوق هزینه آب بسته‌بندی را می‌دهند؛ اما حاضر نیستند پول آب باکیفیت تهران را پرداخت کنند. ما مردم را به سمت بنگاه‌داری آب ترغیب می‌کنیم؛ اما تا اقتصاد آب درست نشود، به شرایط پایدار نمی‌رسیم.

منبع: ایلنا

وزیر امور اقتصادی و دارایی که برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده است، پیش از بازگشت از آمریکا گفت: با 9 وزیر اقتصاد کشورهای اروپایی و آسیایی دیدار داشتم، که همگی معتقد بودند ایران به اجرای تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

مسعود کرباسیان صبح امروز پیش از بازگشت به ایران با بیان این مطلب اظهار داشت:اظهارات ضد ایرانی ترامپ نه تنها تاثیر منفی برای همکاری‌های خارجی با ایران نداشت، بلکه عزم آنها را جدی تر کرد.

وی ادامه داد: آنها معتقد بودند جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهداتش در مسیر درستی قرار دارد و اتفاقا اظهارات رئیس جمهوری آمریکا را به مثابه بدعهدی یک فرد یا کشور خاصی می دانستند که مورد قبول آنها نبود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: همین فضایی که برای همکاری های آتی، سرمایه گذاری و تامین منابع مالی مطرح می کردند، نشان می داد که روند اجرای تعهدات ایران مورد قبول بود و تاکید داشتند که توسعه روابط، ادامه یابد.

کرباسیان بار دیگر تاکید کرد: راهبرد جدید آمریکا نه تنها تاثیر منفی در همکاری ها نداشت، بلکه عزم طرف های خارجی را جدی تر کرد، چون حرف مشخصی از سوی آمریکایی ها مطرح نشد و نشان داد که ایران از حقانیت برخوردار است.

وی با بیان این که اظهارات ترامپ در حد لفظ پراکنی هایی بود که جایگاه مناسبی نداشت، تصریح کرد: موضع گیری هایی که از طرف مقابل منعکس شد و فضای همکاری که ایجاد کردند، نشان داد که راهبرد جدید آمریکا به تقویت حضور و فضای همکاری با ایران کمک کرده است و جنبه منفی نداشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب و برخلاف آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام اعلام کرده است، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و با وجود تلاش های جامعه جهانی به ویژه اتحادیه اروپا، از تایید تعهد ایران به برجام امتناع ورزید.

این رویکرد جدید ترامپ با اعتراض شدید بسیاری از کشورها، نهادها و مقامات بین المللی و محافل سیاسی مواجه شده است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در واکنشی قاطعانه به ترامپ اعلام کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و رئیس جمهوری هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.

موگرینی تاکید کرد: جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول کنند که یک توافق هسته ای را که موثر بوده و نتیجه داده است، منحل کنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار تایید کرده که ایران تعهدات خود را انجام داده و هیچ یک از تعهدات مذکور در توافق نقض نشده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره دستاورد سفر به واشنگتن و حضور در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هم گفت: این سفر، فرصتی بود تا علاوه بر مشارکت در مباحث بانک جهانی که محورهای خاص خود را دنبال می کرد، بتوانیم با کشورهای مختلفی که حضور دارند، مباحث دو جانبه را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین مسایلی که می تواند مورد حل و فصل قرار گیرد و روابط را بهبود بخشد.

کرباسیان با بیان این که با 9 وزیر اروپایی و آسیایی دیدار کردیم، افزود: با نهادهای مختلفی همچون رئیس بانک توسعه اسلامی صحبت کردیم و همکاران من هم با همتایان خود از کشورهای مختلف همچون ایتالیا، فرانسه، هند، روسیه، نروژ، دانمارک، و الجزایر دیدار و گفت و گو کردند.

وی ادامه داد: همکاری های اقتصادی و بانکی، خطوط اعتباری و اجرای پروژه و سرمایه گذاری خارجی و همچنین همکاری های چندجانبه، موضوعاتی بود که در این دیدارها به آن پرداخته شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: خوشبختانه این دیدارها و حضور هیات ایران در این اجلاس ها به تقویت ذهنی مثبت طرف های خارجی از ایران کمک کرد.

کرباسیان اظهار کرد: در این سفر فرصت نبود تا جزئیات برنامه ها و نقشه راه همکاری ها نهایی شود، از این رو، به سفر مقامات این کشورها به تهران و همچنین تبادل نظر کارشناسان دو طرف موکول شد.

وی خاطرنشان کرد: در واقع در این سفر درباره زمینه های همکاری، نوع و سطح آن ها تبادل نظر و برنامه ریزی شد تا همکاران ما بتوانند درباره آن ها اقدام و پیگیری کنند.

وزیر امور اقتصادی و داریی جمهوری اسلامی ایران، محور اصلی اجلاس امسال بانک جهانی را به کارگیری بخش خصوصی در تامین مالی توسعه کشورها دانست و گفت: توصیه داشتند دولت ها موانع را بردارند تا بخش خصوصی بتوانند در پروژه های توسعه ای هم شرکت کنند.

کرباسیان افزود: در سال گذشته تاکید بر این بود که بخش خصوصی بتوانند به صورت اهرمی در اجرای پروژه ها با دولت ها مشارکت داشته باشند اما در امسال مطرح شد که خود آن ها در برنامه های توسعه شرکت کنند.

وی با بیان این که 60 درصد ثروت جهان در سرمایه انسانی است، ادامه داد: در اجلاس امسال بانک جهانی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه سرمایه و نیروی انسانی تاکید شد.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی که روز پنجشنبه در صدر هیاتی از معاونان خود و مدیران بانک مرکزی به منظور شرکت در اجلاس بانک جهانی و صندوق بین المللی پول وارد واشنگتن شد، تا ساعاتی دیگر واشنگتن را به مقصد تهران ترک می‌کند.

منبع: ایلنا

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: به تازگی یک شرکت پتروشیمی ایران موفق به گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) در اروپا شده است که این موضوع، گام مهمی برای ایجاد تحول در صادرات محصولات پتروشیمی به شمار می رود.

احسان باقریان امروز (سه شنبه) در نشست خبری بیان داشت: با توجه به توقف صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی به اقلیم کردستان عراق می توان، افزایش صادرات به عراق را دنبال کرد.
باقریان یادآور شد: البته تعرفه های عراق برای محصولات ایرانی چندان مناسب نیست که باعث می شود محصولات کشورمان نسبت به صادرات سایر کشورها، گرانتر شود.
وی با اشاره به تهدیدات جدید دولت آمریکا نسبت به مناسبات اقتصادی ایران گفت: در دوران تحریم، بخش خصوصی توانست به خوبی کار صادرات را پیگیری کند، باید بخش خصوصی کشور به حدی قوی شود که هر چه رئیس جمهوری آمریکا صحبت کند، تاثیری در صادرات و مناسبات اقتصادی کشور نداشته باشد.
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی درباره میزان صادرات محصولات از طریق اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت: ارزش کل صادرات حدود هفت میلیارد دلار بوده که 3.5 میلیارد آن متعلق به محصولات پتروشیمی و 1.5 میلیارد دلار مربوط به هیدروکربورها بوده است.
باقریان ادامه داد: کشورهای آسیای میانه، شرق اروپا، آمریکای جنوبی و لاتین، آفریقا، عراق و افغانستان از جمله بازارهای اصلی صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی کشور هستند.
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: میزان تولید قیر کشور پنج میلیون تن در سال است که 2.2 میلیون تن آن به صادرات اختصاص دارد.
وی با انتقاد از عرضه قیر تهاتری گفت: میزان قیر تهاتری (تحویل توسط دستگاه های دولتی به پیمانکاران) حدود چهار میلیون تن در سال است در حالی که میزان مصرف قیر در کشور به این میزان نیست و باید اصلاح شود زیرا به بازار صادرات قیر لطمه می زند.
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی به افزایش صادرات متانول کشور اشاره کرد و گفت: اکنون تولید سالانه متانول 5.5 میلیون تن است که سال آینده به 11 میلیون افزایش می یابد و در سال 2020 میزان صادرات این محصول به تنهایی 17 میلیون تن خواهد بود.
وی با بیان اینکه رقابت مخرب واحدهای داخلی از چالش های صادرات کشور است، افزود: این واحدها برای گسترش بازار صادراتی خود اقدام به تخریب سایر شرکت های ایرانی می کنند.
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: برای حل این مشکل، تصمیم به ایجاد کنسرسیوم صادراتی گرفته شده است که می تواند تا حدی مشکل را رفع کند.
باقریان خاطر نشان کرد: البته راهکار اصلی حل این مشکلات، ایجاد نهاد رگولاتوری (تنظیم بخشی) در محصولات مختلف است.

منبع: ایرنا

مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از خدمات ویژه این صندوق برای دانشجویان روشندل خبر داد.

ذوالفقار یزدان مهر با توجه روز جهانی عصای سفید و در راستای تکریم دانشجویان روشندل اظهار داشت: صندوق رفاه دانشجویان هر ساله به دانشجویان روشندل در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه های دولتی مبالغی را تحت عنوان وام ضروری پرداخت می نماید.
وی افزود: براساس این طرح به دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مبلغ 3 میلیون تومان و مقطع کارشناسی 2 میلیون تومان پرداخت می گردد.
یزدان مهر تصریح کرد: بیش از یک میلیارد و یک صد میلیون ریال در قالب مساعدت به دانشگاه ها جهت خرید لوازم کمک آموزشی ویژه دانشجویان روشندل پرداخت کرده ایم.
مشاور وزیر علوم تاکید کرد: در سال 96 صندوق رفاه دانشجویان به منظور تسهیل در شرایط تحصیلی دانشجویان روشندل شاغل به تحصیل در دانشگاه کردستان و به منظور خرید لوازم کمک آموزشی مبلغ 70 میلیون تومان و نیز جهت خرید سیستم های صوتی مخصوص دانشجویان روشندل شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران بیش از 40 میلیون تومان مساعدت نموده است.
یزدان مهر در پایان خاطر نشان کرد: این صندوق آمادگی دارد صددرصد متقاضیان تسهیلات ضروری ویژه دانشجویان روشندل را پوشش دهد.

منبع: ایرنا

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: با گسترش ارتباطات بین المللی و حل داد و ستد مالی در یک سال گذشته، میگوی با کیفیت کشورمان دوباره جایگاهش را در بازارهای اروپایی پیدا کرده است.

عیسی گلشاهی روز سه شنبه در حاشیه جلسه هم اندیشی بازار محصولات شیلات مازندران از میگوی دریایی و پرورشی ایران به عنوان سالم ترین و باکیفیت ترین میگوی جهان نام برد و افزود: هدفگذاری امسال صادرات این ماده پروتئینی 17هزار تن است.
پارسال 15هزار تن میگوی دریایی و پرورشی ایران به ارزش 62میلیون دلار به خارج صادر شد.
وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر میگوی ایران به روسیه ، عمان، قطر ،امارات و 2کشور آسیای جنوب شرقی چین و ویتنام صادر می شد، بیان داشت: امسال کشورهای آلمان ، انگلستان ، اسپانیا و فرانسه نیز هدف صادرات میگو هستند.
گلشاهی به برتری میگوی ایران در بازار جهانی اشاره کرد و گفت: میگوی دریایی و همچنین پرورشی ایران نیز از معدود میگوهای باکیفیت دنیاست که فاقد باقیمانده آنتی بیوتیک ها، قارچ کش ها یا مواد دارویی و افزودنی های غذایی نگه دارنده برای افزایش ضریب رشد است، مشکلی که خیلی از کشورها برای پرورش میگو با آن دست به گریبان هستند. 
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران توضیح داد: میگو منبع عالی ویتامین B12 ، ویتامینD، سلنیوم و چربی های غیر اشباع و یک منبع پروتئین با کالری کم محسوب می شود که حاوی آهن و نیاسین به عنوان یکی از ویتامین های گروهB است.
وی با اشاره به اینکه، در حال حاضر مصرف میگو در ایران متناسب با میانگین مصرف جهانی نیست، افزود: سرانه مصرف میگو در ایران که بیشتر در تهران است 50 گرم در سال است،در حالی که سرانه مصرف میگو درجهان 500 گرم در سال است.
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهارکرد: در حال حاضر کشورهای تایلند، فیلیپین، هند و اکوادور از جمله بزرگترین پرورش دهندگان میگو در دنیا به شمار می روند.
صادرات 30 هزار تن ماهی قزل آلا در سال جاری 
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران با بیان اینکه پارسال 10 هزار تن ماهی قزل آلا به صورت منجمد به کشورهای مختلف صادر شد، گفت: هدفگذاری امسال برای صادرات این گونه آبزی پر طرفدار ، 30 هزار تن است.
وی اضافه کرد: امسال علاوه بر قزل آلای منجمد ،ماهی تازه و تخم فرآوری شده این گونه نیز در حال صادرات است.
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات به تقاضای بازار داخلی مایه قزل آلا اشاره کرد و ادامه داد: تولید کنندگان آبزیان در کشور مبنای تولید خود را برپایه گرایش و تقاضای بازار تنظیم می کنند و همسو با این رویکرد مصرف این ماهی در حال افزایش است. 
گلشاهی سهل الوصول بودن ماهی قزل آلا برای مصرف و در دسترس بودن این نوع ماهی در بازار را از مهمترین دلایل محبوبیت آن در بین مصرف کنندگان کشورمان دانست و گفت: قزل آلا به طور حتم می تواند یک ماهی بسیار مطلوب برای مصرف کننده باشد. 
بر اساس آمار شیلات ایران ، سرانه مصرف ماهی در کشور 10 کیلو گرم است . مازندران باسرانه مصرف سالانه 13 کیلوگرم از استان هایی است که بیشترین میزان ماهی را مصرف می کند.
سالانه حدود 75 هزار تن آنواع آبزیان در مازندران تولید می شود.
سه هزارو 330 واحد پرورش آبزیان در استان مازندران وجود دارد که از این تعداد 276 واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و 14 واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند .
سفید، کپور، آزاد ( فیتیباک ) انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران است.
سالانه به طور متوسط هفت هزار تن انواع ماهی استخوانی ( کفال، سفید و کپور ) توسط چهار هزار و 200 ماهیگیر از آب های دریای خزر در استان مازندران صید می شود.
حدود 800 قطعه آببندان با مساحت 17 هزار هکتار و ظرفیت حدود 350 میلیون متر مکعب آب در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی ، انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود .

منبع: ایرنا

سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 15:47

طلا ارزان شد

فعالان بازار سکه و ارز امروز (سه شنبه) هر دلار آمریکا را با 20 ریال افزایش قیمت، 40 هزار و 10ریال و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم را با 59 هزار ریال عقبگرد، 13 میلیون و 81 هزار ریال داد و ستد کردند.

امروز در معاملات بازار آزاد قیمت هر یورو 100 ریال ریزش داشت و به 47 هزار و 930 ریال رسید؛ هر پوند انگلیس با کاهش 70 ریالی 53 هزار و 510 ریال به فروش رفت و درهم امارات با 20 ریال عقبگرد 11 هزار و 180 ریال معامله شد.
در سامانه نظارت ارز (سنا) که میانگین موزون نرخ ارزهای عمده در صرافی های مجاز سراسر کشور درج می شود، قیمت هر دلار 40 هزار و 120ریال، هر یورو 47 هزار و 106 ریال و درهم امارات 10 هزار و 950 ریال ثبت شده است.
کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه
برپایه نرخ های اعلام شده در اتحادیه طلا، قیمت جهانی هر اونس طلا با پنج دلار و 73 ریال کاهش به یک هزار و 299دلار و 90 سنت رسید.
هر گرم طلای 18 عیار با کاهش 17 هزار و 80 ریالی یک میلیون و 224 هزار و 50 ریال به فروش رفت.
امروز معامله گران هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم را با 70 هزار ریال کاهش بها 12 میلیون و 700 هزار ریال، هر نیم سکه را با 30 هزار ریال افت قیمت، 6 میلیون و 590 هزار ریال و هر ربع سکه را با 20 هزار ریال کاهش نرخ، سه میلیون و 770 هزار ریال فروختند.
نرخ سکه گرمی امروز بدون تغییر بود و 2 میلیون و 520 هزار ریال عرضه شد.

منبع: ایرنا

صفحه 1 از 1478

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395