جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 16:19

قیمت هر انس طلا به ۱۲۴۵ دلار رسید

قیمت طلا در بازارهای بین المللی در مبادلات روز پنجشنبه (سوم فروردین) با کاهش اندکی روبرو شد و از بالاترین سطح خود در ۳ هفته اخیر فاصله گرفته است.

تقویت ارزش دلار و انتظار سرمایه گذاران بین المللی نسبت به وضعیت طرح بهداشت و سلامت دولت ترامپ تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا داشته است.

بر اساس این گزارش ارزش دلار آمریکا که پیش از این به پایین ترین سطح در ۷ هفته اخیر رسیده بود، با افزایش نسبی روبرو شده و این مساله فشار بیشتری را بر قیمت طلا وارد کرده است.

سرمایه گذاران بین المللی منتظر رای گیری کنگره و سنا درباره طرح بهداشت و سلامت دونالد ترامپ هستند.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی با ۰.۲ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۴۵ دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه برای لحظاتی تا سطح ۱۲۵۱ دلاری افزایش یافته بود.

شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی نیز با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۹۹.۷۴ واحد رسیده است. بازارهای مالی منتظر هستند تا ببینند آیا ترامپ می تواند آراء کافی را برای لغو طرح بهداشت و سلامت اوباما به دست آورد یا نه. این مساله توانایی دولت ترامپ برای تصویب قوانین و طرح های آتی را نیز نشان خواهد داد.

ترامپ گفته است که موفقیت زیادی در جلب نظر مثبت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا به دست آورده است. افت قیمت طلا در شرایطی است که در حمله تروریستی روز چهارشنبه در لندن تاکنون حداقل ۵ نفر کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

تازه ترین آمار منتشر شده نشان می دهد که میزان فروش مسکن در آمریکا طی ماه فوریه کمتر از انتظارات اولیه بوده است. روبرت کاپلان رئیس فدرال رزرو دالاس نیز تاکید کرد: با توجه به آنکه اقتصاد آمریکا نزدیک به اشتغال کامل قرار دارد و نرخ تورم نیز کاملا صعودی و نزدیک به ۲ درصد است، فدرال رزرو باید امسال ۲ بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

به نظر می‌رسد قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت تاثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو قرار خواهد داشت.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی ، ریسک های سیاسی و اقتصادی بین المللی نیز عامل مهم و تعیین کننده برای قیمت جهانی طلا خواهد بود. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور دو در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

منبع:ایلنا

دولت عراق در سال 2016 میلادی تعداد 36 فروند جنگنده اف 16 و مهمات آن را از جمله موشک های AIM-9M Sidewiner" و"AGM-65 Maverick" خریداری کرده است.
دولت آمریکا حجم سلاح فروخته شده از این کشور به عراق را اعلام کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از سایت شبکه آر تی روسیه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور از سال 2005 تاکنون 22 میلیارد دلار سلاح به عراق فروخته است.

این سلاح شامل بالگرد، تانک، هواپیما، تجهیزات نظامی، سلاح و مهمات است.
عراق یکی از خریداران بزرگ سلاح و مهماتآکریکا است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره همکارهای نظامی با عراق آمده است: دولت بغداد بخش عمده سلاح صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است. دولت  عراق با استفاده از بودجه سالانه خود از آمریکا سلاح خریداری کرده است.

در این گزارش توضیح داده شده: دولت عراق در سال 2016 میلادی تعداد 36 فروند جنگنده اف 16 و مهمات آن را از جمله موشک های  AIM-9M Sidewiner" و"AGM-65 Maverick" خریداری کرده است.

در این سال همچنین 141 تانک از نوع  "M1A1"و 24 فروند بالگرد نظامی از نوع "IA407"و 9 فروند هواپیما  ترابری نظامی از نوع سی 130 خریداری شده است.

همچنین ارتش عراق از آمریکا 300 خودروی زرهی ضدمین از نوع "MRAP" ، بالگردهای  "OH-58" و توپخانه های هاوتزر خریداری کرده است.

در این بیانیه آمده است: آمریکا به شراکت استراتژیک با عراق و ملتش و تلاش برای بهبود شرایط امنیت این کشور و حمایت از حاکمیت عراق و شکست داعش و دیگر گروه های تروریستی متعهد است.

منبع : عصرایران

معاون رئیس جمهوری با انتشارفراخوانی برای تحقق حق زنان بر شهر، گفت: زنان فهیم، آگاه ،توانمند و خودباور، فرصت باقیمانده برای ثبت نام در انتخابات شورای شهر و روستا را غنیمت شمرده و دیگر زنان را نیز برای ثبت نام تشویق کنند.

شهیندخت مولاوردی در این فراخوان که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، اعلام کرده است، انتظار می رود در این شرایط که شوراهای اسلامی شهر و روستا چندین دوره آزمون و خطا را تجربه کرده اند و اینک به سن بلوغ و پختگی خود پا گذاشته اند، از یک سو زنان فهیم و آگاه و توانمند و خودباور فرصت باقیمانده برای ثبت نام را غنیمت شمرده ودیگر زنان را نیز برای ثبت نام تشویق کنند واز سوی دیگر بر مردان فهیم، آگاه، متعهد، قائل و معتقد به عدالت جنسیتی است که مشوق زنانی باشند که آمادگی ورود به عرصه انتخابات شورای شهر و روستا را دارند.
در بخش دیگری از این فراخوان، تاکید شده است، شورایی که بنا بوده از مردم، با مردم و برای مردم باشد، برآمده از بطن مردمانی عادی که با قصد تاثیرگذاری بر سرنوشت محل زیست خود پا به آن عرصه می گذارند که مورد تاکید قانون اساسی هم قرار گرفته است.
وی در این فراخوان اضافه کرد: امروزه کارویژه شوراها هم قانونگذاری از جایگاه و مقام پارلمان محلی است و هم بازویی نظارتی برای نظام مدیریت شهری که می تواند به کارآمدترین سازوکار برای نهادینه کردن مشارکت مردم درساختارهای تصمیم گیری محلی مبدل شده و در روند اداره شهر و روستا نقش آفرین باشد.
وی خاطرنشان کرد: این روزها و در آستانه پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا که زمینه مناسبی برای ارزیابی، بازخوانی و سنجش عملکرد چهار دوره قبلی این شوراها با تمامی فراز و نشیبهای آن و میزان فاصله وضعیت موجود با انتظارات و وضعیت مطلوب فراهم شده است، فرصت مغتنمی برای اتخاذ رویکرد جدید و دمیدن جانی تازه در این کالبد، فراروی این نهادهای مردمی است تا برای ماموریتها و کارویژه های جدید خود را آماده سازند.
مولاوردی ادامه داد: برای تحقق حق زنان بر شهر؛ 'در سطح مدیریت دموکراتیک محلی'، شهر نیازمند قوانینی است که حضور زنان در سطوح تصمیم سازی محلی را هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه اجرایی تضمین کند و از سوی دیگر طراحی شاخص های جنسیتی برای کیفیت زندگی، فرصت ها و امکانات شهری و ...ضرورت می یابد.
وی اضافه کرد: از منظر تحقق'شهرها و جوامع پایدار و تاب آور' به عنوان یکی از اهداف سند توسعه پایدار در دستور کار جهانی، اعتبار بخشی به نیازهای خاص زنان در یک وضعیت برابر، اجرای سیاستهای مسکن به نحوی که جایگاه متفاوت زنان در جامعه را در نظر بگیرد، حمل و نقل عمومی مناسب و امن ، تولید اطلاعات و آمار با رویکرد جنسیتی و مقایسه ای در خصوص حمل و نقل شهری و... باید محور سیاستها و برنامه ها قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری افزود: از منظر تحقق 'شهر امن برای زنان، امنیت برای همه'؛طراحی سیاستهای امنیت شهری برای حفاظت زنان و کودکان در برابر خشونتهای جاری در شهر، گنجاندن امنیت شهری به عنوان آینده کالبد فضایی در برنامه ریزی شهری و برنامه ها و پروژه ها، تعهد حکومت های محلی برای اولویت بخشی به استخدام کارکنان در تمامی سطوح با رویکردی جنسیتی باید مدنظر باشد.
وی اظهار داشت: دسترسی به این وضعیت با هدف شکوفایی شهری جز با مسئولیت پذیری آحاد جامعه و تشریک مساعی و همراهی و همگامی زنان و مردان میسر نیست.
مولاوردی گفت: بی تردید و بدینسان فرصت و تمرین حضور زنان در پارلمان های محلی و مدیریت های میانی زمینه ساز حضور در پارلمان ملی و سطوح و مناصب عالی تصمیم سازی و تصمیم گیری شده و آینده ای روشن را برای تحقق حق زنان بر شهر، خانواده و شهرهای پایدار و تاب آور و شهرهایی امن برای زنان و امنیت برای همه را رقم خواهد زد.
وی گفت:با این امید که همه زنانی که چنین رویایی را در سر می پرورانند در دو روز باقیمانده جهت ثبت نام اقدام کرده و استعدادها و توانایی های خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند، همگان را به مشارکت در این امر خطیر و سرنوشت ساز فرامی خوانم.
منبع:ایرنا

هواپیمای فلایت‌چک ایران در پی عبور از تحریم ها، از یازدهم خردادماه 1395 کار خود را آغاز کرد و به گفته رییس مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی، تا پایان سال با انجام 400 ساعت پرواز به 45 فرودگاه کشور، 153 دستگاه کمک ناوبری و 25 دستورالعمل پروازی را وارسی کرد.

هواپیمای فلایت‌چک به طور مداوم بین فرودگاه‌های فعال کشور پرواز می کند تا شرایط آنها را برای ایمنی و مراقبت از پرواز تایید کند؛ موضوعی که می‌تواند از نظر اقتصادی، نظامی و امنیتی برای کشور اهمیت داشته باشد.
این هواپیما با پرواز در ارتفاع‌های مختلف، نقاط و نشان‌های جغرافیایی، اطلاعات پرواز، تجهیزات ناوبری و کمک‌ناوبری را به طور دقیق بررسی و وضعیت فرودگاه ها را مشخص می کند.
تا پیش از این، ایران یک فروند هواپیمای جت فالکن برای فلایت چک داشت که به گزارش ایرنا، در اسفندماه سال 1392 به علت نقص فنی در آب های اطراف جزیره کیش سقوط کرد.
تحریم صنعت هوانوردی کشور مانع خرید هواپیمای جایگزین شد. از این رو، ‌سازمان هواپیمایی کشوری برای کنترل سیستم های پروازی از هواپیمای اجاره ای فلایت چک قزاقستان استفاده می کرد که افزون بر مشکلات امنیتی هزینه‌های سرسام‌آوری را هم به کشور تحمیل می‌کرد.
سرانجام در پی گشایش های به وجود آمده به سبب توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، آذرماه 1394 یعنی 21 ماه پس از سقوط فالکن سازمان هواپیمایی در کیش یک فروند هواپیمای «کینگ ایر350» مدل 2013 ساخت شرکت «بیچ‌کرفت» به ایران رسید.
این هواپیما که تا پیش از این 2 سال در بخش هوانوردی دانمارک فعال بود، از یازدهم خردادماه 1395 پروازهای خود را در ایران آغاز کرد.
به گفته رییس مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی، این هواپیما تا پایان سال 1395 با انجام 400 ساعت پرواز وارسی به 45 فرودگاه کشور، 153 دستگاه کمک ناوبری و 25 دستورالعمل پروازی را وارسی کرد.
به گزارش جمعه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، «عبدالرحیم کاشف‌ علیپور» افزود: ماموریت‌های این هواپیما حتی در تعطیلات نوروز ادامه دارد.
به گفته وی، مرحله چهارم تعمیر و سرویس دوره‌ای هواپیمای فلایت‌چک سی ام بهمن‌ماه 1395 در تهران آغاز و تا اواخر اسفندماه به پایان رسید.
کاشف‌ علیپور گفت: با وجود هزینه‌های زیاد، هشت نفر از خلبانان با کمترین هزینه ممکن و بهترین کیفیت در خارج از کشور آموزش دیدند و با بهترین نمرات و امتیازات که باعث حفظ آبروی نظام شدند، از این دوره‌ها فارغ‌التحصیل شدند.
به گفته وی، دستگاه «اف.آی.اس-FIS» (دستگاه ناوبری هوایی در هواپیماهای فلایت چک) از نوع آئرودیتای آلمان (AERODATA) با مدل 2014 است که پیشرفته‌ترین و قابل اعتمادترین دستگاه روز دنیا به شمار می رود.
این مسوول گفت: 6 نفر از بهترین متخصصان الکترونیک هواپیمایی به عنوان متخصصان اف.آی.اس در شرکت سازنده دستگاه به مدت یک ماه آموزش دیدند و آموزش آنان در ایران زیر نظارت کارشناسان همان شرکت تکمیل شد.
وی افزود: دیگر اقدام های مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی در سال 1395 اخذ گواهینامه تداوم صلاحیت پروازی CAMO، اخذ گواهینامه مرکز تعمیر و نگهداری هواپیماPART- 145، برگزاری دوره آموزش تخصصی فنی تایپ هواپیمای کینگ ایر350 برای مهندسان فنی، ثبت علامت اختصاری EP-BAA و صدور گواهی ثبت (C of R) برای هواپیمای وارسی پروازی در سازمان هواپیمایی کشوری بود.
تهیه و تدوین نظامنامه مرکز تعمیر و نگهداری هواپیما (M.O.E)، نظامنامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی (C.A.M.E)، نظامنامه تضمین کیفیت Q.M، نظامنامه دستورالعمل‌های استانداردهای انجام پرواز S.O.P و تجهیز آشیانه هواپیما در فرودگاه مهرآباد به شاپ‌های فنی مورد نیاز هواپیمای کینگ ایر350 در کارنامه پارسال این مرکز دیده می شود.
وی راه‌اندازی مرکز کنترل عملیاتOCC در ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد با هدف اجرای عملیات بازرسی پروازی، صدور مجوز AWOC سازمان هواپیمایی کشوری برای پروازهای بازرسی مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی و کالیبراسیون دستگاه اف.آی.اس هواپیما را از دیگر دستاوردهای مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی شرکت فرودگاه‌ها برشمرد.
کاشف‌ علیپور همچنین از آموزش کارشناسان وارسی پروازی، صدور گواهینامه صلاحیت پروازی C of A برای هواپیمای کینگ ایر350، تامین قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز هواپیما و انجام مراحل چهارگانه تعمیر و نگهداری هواپیما در مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی در سال 1395 خبر داد.
هر سال یک بار باید عملیات کالبیراسیون (بررسی استانداردها) برای دستگاه ناوبری هوایی هواپیماهای فلایت چک انجام شود که این امر به دست متخصصان ایرانی در داخل کشور صورت می گیرد.
در آخرین دور از کالیبراسیون دستگاه اف.آی.اس که آذرماه پارسال انجام شد 6 خلبان هواپیمای فلایت‌چک نیز به وسیله سیمیلاتور، مراحل کنترل حرفه‌ای گذراندند.
چک حرفه‌ای خلبانان بر اساس قوانین بین‌المللی باید هر 6 ماه یک بار صورت گیرد.
منبع:ایرنا

این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.
قضات دادگاه در لوکزامبورگ با درخواست بانک مرکزی ایران برای رفع توقیف پول های ایران در این کشور مخالفت کردند.

 این پول ها در قالب اوراق قرضه به مبلغ 1.6 میلیارد دلار است که با شکایت خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر در آمریکا توقیف شد.

قضات لوکزامبورگ در بیانیه ای نوشتند: رئیس دادگاه درخواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را رد کرد. دادگاه به زودی رای خود را در این باره صادر خواهد کرد.

در ژانویه 2016 یک قاضی در لوکزامبورگ حکم به توقیف پول های  ایران در این کشور اروپایی داد. این حکم در واکنش به تقاضای وکلای خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر صادر شد.

به گفته روزنامه نیویورک تایمز، خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر توانستند یک قاضی فدرال در نیویورک به نام جورج بی دانیالز را قانع سازند که ایران با حمایت از القاعده به انجام حملات 11 سپتامبر کمک کرده است.
ایران این اتهامات را رد کرده است.

این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.

"لی وولوفسکی" یکی از وکلای قربانیان حوادث 11 سپتامبر گفت: ما از صدور تصمیم جدید دادگاه لوکزامبورگ خوشحالیم. قضات آمریکا دلایلی را دریافت کرد که نشان می داد ایران به القاعده کمک کرده است.

قبل از این مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که این پول ها جزء دارایی های بانک مرکزی ایران بود که به دلیل تحریم ها امکان استفاده از آنها وجود نداشت.
 
در ماه آوریل 2016 دادگاه عالی آمریکا حکم داد 2 میلیارد دلار از پول های توقیف شده ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت به خانواده 1000 نفر از قربانیان حوادث 11 سپتامبر برداشت شود.

منبع : عصر ایران 

ابراهیم رحیم پور معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه ایران و ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان گسترش روابط بین تهران و ارمنستان در حوزه های مختلف را اولویت دوجانبه اعلام کردند.

در این دیدار که امروز (جمعه) با حضور سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ایروان برگزار شد، رحیم پور روابط تاریخی و مناسبات دوستانه بین ایرانیان و ارامنه را عالی خواند.
وی تاکید کرد: مناسبات کنونی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان نیز در عالی ترین سطح ممکن است و رهبران سیاسی دو کشور بر توسعه روزافزون روابط در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که در 25 سال اخیرهم پیشرفت زیادی داشته است، تاکید دارند.
معاون آسیا، آقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه در ادامه، سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان در دی ماه گذشته را عامل مهمی در پرشتاب شدن حرکت توسعه روابط دو کشور خواند.
رحیم پور اظهار کرد که شمار زیاد تبادل هیات های دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری نشانه آشکار عزم تهران و ایروان برای توسعه روابط است.
وی در این دیدار به نقش و اهمیت جایگاه انرژی در توسعه اقتصاد کشورها نیز اشاره کرد و مشارکت هرچه بیشتر دو کشور در تحقق پروژه های مطرح در این بخش و همچنین افزایش ظرفیت سواپ برق و گاز بین ایران و ارمنستان را خواستار شد.
نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان نیز با اعلام آمادگی این کشور برای گسترش روابط در همه زمینه ها، توسعه همکاری های منطقه ای انتقال برق در قالب طرح های دو، سه و چهارجانبه بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه وهمچنین طرح انتقال گاز بین ایران، ارمنستان و ترکمنستان را خواستار شد.
وی در ادامه نیز برقراری نظام لغو روادید بین دو کشور را ارزشمند بر شمرد و از افزایش شمار گردشگران ایرانی ورودی به ارمنستان استقبال کرد و همچنین خواهان رفع موانع سفر گردشگران ارمنستانی به جمهوری اسلامی ایران از جمله محدودیت ها در سفر زمینی و ورود خودرو شد.
در ادامه این دیدار نیز همکاری های دو جانبه به ویژه توافق های صورت گرفته در سفر اخیر رئیس جمهور اسلامی به ایروان مورد مذاکره قرار گرفت و ابراز امیدواری شد در سفر پیش روی کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان به تهران، گام های لازم در این زمینه برداشته شود.
همچنین معاون محترم آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در ارمنستان با شاوارش کوچاریان معاون وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.
رحیم پور در این دیدار با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی در اسفند 1395 در ایروان و تبادل تعداد زیاد هیات ها از دو کشور در عرصه های سیاسی و اقتصادی بویژه سفر رئیس جمهوری اسلامی به ارمنستان را عامل مهمی در توسعه مناسبات دو کشور خواند.
کوچاریان نیز در این مذاکرات که با حضور سجادی سفیر ایران برگزار شد، بر لزوم افزایش همکاری ها در حوزه های انرژی، تجارت، گردشگری و ترانزیت اشاره و از افزایش ورود گردشگران ایرانی به ارمنستان استقبال کرد.
رحیم پور و کوچاریان در این دیدار همچنین افزون بر بررسی مسائل دو جانبه و منطقه ای، بر تداوم موضع ایران و ارمنستان برای مبارزه با اشکال مختلف تروریسم تاکید کردند.
امروز صبح نیز در دیدار رحیم پور و آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، راهکارهای توسعه روابط دو کشور به ویژه در حوزه انرژی بررسی شد.
منبع:ایرنا
جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 16:08

نبض تلگرام همچنان می‌زند

گرچه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و یا ایجاد اختلال در آنها چه در طول سال و چه در ایام مناسبتی دور از ذهن نیست اما به نظر می‌رسد با وعده‌هایی که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده، این پدیده فعلا و در ایام انتخابات رخ نخواهد داد، مگر اینکه تصمیمات جدیدی درباره این موضوع گرفته شود.

به گزارش ایسنا، ممکن است در آستانه انتخابات سال ۹۶ این موضوع به ذهن برخی متبادر شود که برخی شبکه‌های اجتماعی در این ایام فیلتر شده و یا با اختلال مواجه شوند؛ پدیده‌ای که شاید نمونه آن را در گذشته هم شاهد بودیم. در این رابطه محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره وضعیت فعالیت یا فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در ایام انتخابات عنوان کرد: شبکه‌های اجتماعی نقش افزایش اطلاع‌رسانی به مردم را دارند تا بدانند که برنامه هرکدام از کاندیداها چیست.

وی تاکید کرد: تا جایی که شبکه‌های اجتماعی در کارشان تخلفی صورت نگیرد، فعالیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و قوه قضاییه، وزارت کشور، شورای نگهبان و شورای عالی فضای مجازی برای تبلیغات انتخابات دارای چارچوبی مشخص هستند و همه موظفند این چارچوب را رعایت کنند. تا زمانی که چارچوب و مقررات کشور از سوی شبکه‌های اجتماعی رعایت شود، چرا باید فیلترینگ شبکه‌های مجازی اعمال شود.

از طرفی شنیده‌ها و اخباری مبنی بر جایگزینی نرم‌افزارهای داخلی به جای تلگرام وجود به گوش می‌رسید که واعظی در پاسخ به این سوال که شنیده شده قرار است نرم‌افزار سروش جایگزین تلگرام در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی شود، گفته هیچ نرم‌افزاری جایگزین تلگرام نمی‌شود. هرکدام از این نرم‌افزارها مشتری خاص خودش را دارد، هم‌اینک عده‌ای در حال استفاده نرم‌افزار سروش هستند،  همچنان که عده‌ای دیگر نیز از بیسفون و لاین و واتس اپ و... بهره می‌برند.

همچنین مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در بهمن ماه سال ۹۵ اقدام به اجرای نظرسنجی ملی در خصوصسنجش میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی و نگرش مردم به این شبکه‌ها از طریق تلفنی و با حجم نمونه ۱۵۰۰۰ نفر کرد. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ ایرانی شش نفر در شبکه‌های اجتماعی عضویت دارند، شبکه تلگرام در صدر شبکه‌های اجتماعی قرار دارد و بیشترین افراد عضو نیز از میان افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی هستند.

علاوه بر آن نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد در حال حاضر ۵۹.۷ درصد افراد بالای ۱۲ سال کشور حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هستند که نسبت به آذرماه سال ۹۴ رشد هفت درصدی داشته است. مردان نسبت به زنان پنج درصد بیشتر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و از بین گروه‌های سنی، گروه سنی جوان (۱۸ تا ۲۹ سال) با ۸۱ درصد بیشترین عضویت را در شبکه‌های اجتماعی دارا هستند. گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال با ۶۷ درصد، گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال با ۶۳ درصد و گروه سنی ۵۰ سال به بالا با ۲۵ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

در نظرسنجی ملی ایسپا در سال ۹۴، ۳۸ درصد مردم کشور عضو تلگرام بوده‌اند که سال ۹۵ با افزایش ۱۷ درصدی به ۵۵ درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین در سال ۹۴، ۱۷ درصد مردم عضو اینستاگرام بوده‌اند که این میزان در سال ۹۵ با رشد ۶ درصدی به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

میزان عضویت مردم در واتس‌آپ ۱۴ درصد، فیس بوک چهار درصد، وایبر دو درصد، گوگل پلاس دو درصد و شبکه‌های تانگو، توییتر و وی‌چت هر کدام نیز کمتر از یک درصد بوده است. درواقع تلگرام و اینستاگرام از روند صعودی میزان کاربر برخوردار هستند و سایر شبکه‌های اجتماعی مجازی از سال گذشته تاکنون با کاهش عضویت مواجه بوده‌اند.

سرانه مصرف شبکه‌های اجتماعی در طول شبانه‌روز توسط مردم ۷۲ دقیقه بر حسب کل نمونه و ۱۲۰ دقیقه بر حسب استفاده‌کنندگان است.  ۹۰.۸ درصد پاسخگویانی که عضو حداقل یک شبکه اجتماعی بوده‌اند، اظهار کرده‌اند با استفاده از موبایل هوشمند از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در مرحله بعد با فاصله زیادی، حدود ۱۰ درصد گفته‌اند از کامپیوتر یا لپ‌تاپ و ۴.۲ درصد از تبلت استفاده می‌کنند. در این سوال پاسخگو می‌توانسته چند مورد را انتخاب کند.

از طرفی با توجه به الزام کانال‌های تلگرامی به ثبت شدن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمرتضی موسویان -رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال- از اعطای کد شامد به ۴۳ هزار سایت و همچنین بیش از پنج هزار کانال تلگرامی یاد کرد و گفت: این شناسه الکترونیکی به تمامی محتواها اعطاء خواهد شد و مردم می‌توانند نسبت به اعتبارسنجی از طریق این کد ملی اقدام کنند.

در نهایت با توجه به استفاده مردم از تلگرام به عنوان اولین شبکه اجتماعی در ایران و اظهارات صریح وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر عدم فیلترینگ این پیام‌رسان هنوز خبری از جایگزینی کامل این شبکه اجتماعی نیست و همچنان می‌توان از آن بدون نگرانی استفاده کرد.

منبع : ایسنا

اقدام ناگهانی ترکیه در تبدیل تعرفه صفر درصدی غلات وارداتی از روسیه به 130 درصد، افزون بر احتمال بروز کندی در روند بازسازی روابط، شرایط شبه ممنوعیت را برای صادر کنندگان روسی در این بخش ایجاد کرده است.

مسکو که هنوز محدودیت های اعمال شده بر واردات محصولات از ترکیه پس از واقعه ساقط شدن بمب افکن روسی با اقدام این کشور در سال 1394 را کامل لغو نکرده، اکنون در برابر شبه ممانعت آنکارا از ورود غلات روسیه قرار گرفته است.
در سال کشاورزی گذشته منتهی به پایان تابستان، ترکیه با خرید سه میلیون تن گندم از روسیه پس از مصر با تقریبا 5.8 میلیون در ردیف دوم قرار گرفت.
اقدام جدید آنکارا علیه مسکو در حالی شکل گرفته که رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه دو هفته پیش در مسکو با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند و نتیجه نشست ها نیز مثبت اعلام شد.
روزنامه نزاویسیمایا گازتا امروز (جمعه) نوشت: ترکیه با تعیین تعرفه 130 درصدی برای گندم، ذرت، تخمه و روغن آفتابگردان وارداتی از روسیه، سبب جلوگیری از صادرات محموله آماده انتقال گندم به ارزش 500 میلیون دلار شده است که اکنون در سیلوها قرار دارد و می تواند فاسد شود.
الکساندر تکاچوف وزیر کشاورزی روسیه در واکنش به این وضعیت اعلام کرده، می توان بازاری دیگر برای غلات یافت، اما این رسانه نوشته است با توجه به اینکه صادرکنندگان روسی به بازار ترکیه عادت دارند، یافتن یک مشتری دیگر برای دو میلیون تن غلات دشوار خواهد بود.
روسیه سال گذشته با تولید بیش از 100 میلیون تن غلات جایگاه بزرگ ترین تولید کننده در این بخش را به خود اختصاص داد و کانادا و آمریکا نیز در ردیف های بعدی قرار گرفتند.
پس از ساقط شدن بمب افکن روسی بر فراز سوریه در آذر ماه سال گذشته با شلیک موشک از جنگنده ترکیه ای، همکاری های اقتصادی آنکارا و مسکو آسیب زیادی دید که شتاب بخشی برای بازسازی آن نیز از محورهای دو سفر اردوغان به ترکیه بود.
مناسبات مسکو و آنکارا پس از این واقعه به شدت تیره شد و روسیه روابط بازرگانی به ویژه در بخش کشاورزی و گردشگری را با ترکیه قطع کرد و سبب کاهش چند میلیارد دلاری ارزش همکاری های اقتصادی دو کشور شد.
روند تیرگی روابط پس از نامه اردوغان به پوتین که از سوی کاخ کرملین عذرخواهی اعلام شد، پایان یافت و مذاکرات سران و مقام های بلندپایه روسی-ترکیه ای نیز تحرک نسبی در روابط دو کشور را فراهم کرده است.
منبع:ایرنا
جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 16:06

بررسی تجارت ۱۰ ساله ایران و قطر

بررسی ۱۰ سال تجارت ایران با قطر نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در تجارت با قطر به جز در سال ۱۳۸۸ مثبت بوده و علاوه بر این واردات قطری‌ها از ایران اثر چندانی از تحریم‌ها نپذیرفته است.

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و قطر در بازه زمانی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که به جز در سال ۱۳۸۸ در تمامی سال‌های یک دهه گذشته تراز تجاری ایران در تجارت با قطر مثبت بوده و از سال ۱۳۸۹ به بعد همزمان با تداوم رشد مثبت صادرات (به استثنای سال ۱۳۹۳) شاهد بهبود هر چه بیشتر تراز تجاری بوده‌ایم.

در مقایسه متوسط قیمت صادرات و واردات آمار نشانگر سطح بسیار پایین متوسط قیمت صادرات است که این امر بر حضور پررنگ مواد اولیه و محصولات خام در سبد صادراتی ایران به این کشور دلالت دارد. همچنین روند واردات قطر از ایران در سال ۱۳۹۳ در خلاف جهت واردات از کل جهان کاهشی بوده و در سال ۱۳۹۴ با شدتی بیشتر نسبت به افزایش واردات جهانی رشد کرده است.

در مجموع می‌توان با بررسی ۱۰ ساله تجارت ایران و قطر به این نتیجه دست یافت که واردات این کشور از ایران در سطح محدود موجود اثر چندانی از تحریم‌ها نپذیرفته است.  

ارزش صادرات ایران به قطر به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۸۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۹۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۸۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۹۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۶۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۷۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۸۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۹۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۷۸ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۴۷ میلیون دلار بوده است.

همچنین ارزش واردات ایران از قطر به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۲۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۵۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۵۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۳۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۶۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۲۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۹ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳ میلیون دلار بوده است.

علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد که تراز تجاری به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۵۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۳۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۳۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۶۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۴- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۵۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۶۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۵۹  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۴۴ میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که وضعیت تجارت ایران و قطر در سال ۱۳۸۵ با رشد ۸ درصدی، در سال ۱۳۸۶ با رشد ۳-  درصدی، در سال ۱۳۸۷ با رشد ۶  درصدی، در سال ۱۳۸۸ با رشد ۳۰- درصدی، در سال ۱۳۸۹ با رشد ۱۳ درصدی، در سال ۱۳۹۰ با رشد ۵ درصدی، در سال ۱۳۹۱ با رشد ۱۱ درصدی، در سال ۱۳۹۲ با رشد ۱۳ درصدی، در سال ۱۳۹۳ با رشد ۲۰-  درصدی و در سال ۱۳۹۴ با رشد ۸۹ درصدی روبرو بوده است.

منبع : ایسنا

با وجود تبلیغات متعددی که پیش از آغاز تعطیلات برای بازدید از مراکز تاریخی و گردشگری پایتخت از سوی شهرداری تهران و اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان شده بود، اما در چند روز گذشته مردم زیادی پشت درهای بسته برخی موزه‌ها و اماکن تاریخی معطل ماندند.

مهم‌ترین جاذبه‌ی تهران فارغ از تنوع فرهنگی مردم اغلب مهاجرش و رشته کوه البرزی که آن را تنگ در آغوش گرفته و در این روزهای پاک بهاری، به شدت دلبری می‌کند، کاخ‌ها و موزه‌هایی است که اتفاقا این وقت سال بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه مردم و معدود مسافران‌اش قرار می‌گیرد، هرچند که برخی از آن‌ها همین فرصت اندک را تحت تاثیر برنامه‌ریزی‌های نامناسب از دست داده‌اند.

کاخ‌ها، عمارت‌ها و موزه‌های وقفی یا تحت تصرف یا در مالکیتِ نهادها، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که با برنامه‌ریزی‌های مربوط به اوقات فراغت مردم و زمان سفر گردشگران چندان همسویی ندارند و معمولا آن‌چنان که خود صلاح می‌دانند و تدبیر می‌کنند، اداره می‌شوند، مثل ساعت و هزینه‌ای که برای بازدید دارند و متفاوت از موزه‌ها و سایت‌های تاریخی تحت نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

موزه‌ی مقدم یا همان خانه مجلل قاجاری خیابان خیابان امام خمینی (ره) یا سپه، از جمله‌ی این عمارت‌های تاریخی تهران است که زیر نظر دانشگاه تهران مدیریت می‌شود و دقیقا با شروع تعطیلات رسمی کشور تا  روز مخابره‌ی این گزارش (چهارم فرودین‌ماه ۹۶) درهای آن بدون هیچ اطلاع‌رسانی قبلی به روی گردشگران نوروزی بسته بوده است.

چند روزی است گردشگران ایرانی و خارجی که برای بازدید از موزه‌ی مقدم می‌روند پشت درهای بسته می‌مانند، بدون آن‌که حتی روی کاغذی با یک دست خط خشک و خالی خبر بسته شدن و ساعت‌های قابل بازدید آن مشخص شده باشد. مغازه‌دارهای اطراف این عمارت تاریخی در چند روز گذشته از دست گردشگرانی که مدام درباره‌ی این موزه پرس‌وجو می‌کنند، عاصی شده‌اند.

تلفن‌های موزه هم خلی سخت جواب داده می‌شود، باید خیلی پیگیر بود تا انتظامات این پاسخ را بدهد؛ «موزه مقدم تا پنج فروردین تعطیل است». غیر از این هم اطلاعات دیگری ندارد.

موزه جواهرات که زیر نظر بانک مرکزی است هم در وضعیت مشابه به سر می‌برد. با آن‌که روابط عمومی این بانک ۲۶ اسفندماه اطلاعیه داده که درهای موزه از شنبه ۵۵ فروردین‌ماه باز می‌شود، اما همچنان در برنامه‌های تهرانگردی لحاظ شده است.

این موزه که مجموعه‌ای از جواهرات سلطنتی و گنجینه سنگ‌های قیمتی و زیورآلات ایران را به نمایش می‌گذارد، از پنجم فرودین‌ماه مطابق ساعت معمول از ۱۴ تا ۱۶:۳۰ باز می‌شود و از چهارشنبه تا جمعه هم مثل همیشه تعطیل خواهد بود.

سردرباغ ملی که در تمام نقشه‌ها و گشت‌های شهری تهران، بازدید از آن به شدت و مکرر پیشنهاد شده هم این روزها در حال گذراندن تعطیلات نوروزی است و برنامه‌ی موزه‌ی اندرونی، «ملک» را هم تا حدی تحت شعاع قرار داده است.

دروازه‌ی ورودی میدان مشق که دسترسی به موزه‌ی ملک از آن طریق ممکن است، ساعت‌های چندان مشخصی برای بازدید ندارد و در این تعطیلات رسمی اگر هوای قدم در خیابان سی تیر و بعدش دیدن موزه‌ی ایران‌باستان و آبگینه به سر زد، احتمالا باید در پیاده‌روی خیابان امام‌خمینی ایستاد و این دروازه‌ی آهنین و مزین به کاشی‌کاری‌هایی که راوی داستان‌های تاریخی شاهان قاجار و پهلوی است را از همان فاصله نظاره کرد.

رضا دبیری‌نژاد ـ مدیر موزه‌ی ملی ملک ـ هم درباره‌ی این محدودیت‌های سر درباغ ملی هم در مورد زمان بازدید از این موزه به ایسنا، گفت: طبق وقف‌نامه‌ی رسمی حسین آقا ملک این موزه در تعطیلات رسمی سال، بسته است، برای همین این چند روز تعطیل بوده، اما از روز شنبه تا ۱۱ فروردین‌ماه از ساعت ۸:۱۵ تا ۱۶:۴۵ موزه باز است و دوزادهم و سیزدهم هم که تعطیل رسمی است. البته تمام این برنامه‌ریزی به باز بودن سردر باغ ملی بستگی دارد، چون قبلا هم با این مشکل روبه‌رو شده‌ایم، مثلا موزه‌ی ملک ساعت ۴ بعدازظهر تعطیل می‌شد، اما دروازه را گاهی ساعت ۲ می‌بستند که آخرین پنجشنبه سال ۹۵  نمونه‌ای از این حرکت بود، هرچند نامه‌نگاری‌های زیادی در این‌باره شده است.

سردر باغ ملی حالا دروازه ساختمان وزارت خارجه است که باز و بسته شدن‌اش هم با آن‌ها است.

کمی پایین‌تر از دورازه میدان مشق در خیابان ناصر خسرو، نشانی مدرسه دارالفنون را داده‌اند که هیچ وقت زمان بازدید آن دقیق به مردم اطلاع‌رسانی نشده، با این حال شهرداری تهران امسال بازدید از آن را در نقشه‌هایش به مردم پیشنهاد داده، درحالی‌که این مدرسه هم تعطیل است.

هم‌راستا با سر درباغ ملی در خیابان سپه، موزه‌های پست و تلگراف زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سکه وابسته به بانک سپه  در ساختمان‌های آجری زرد اخرایی محصور مانده‌اند و این روزها کسی نیست که پاسخگوی ساعت بازدید از این موزه‌ها باشد.

عمارت مسعودیه هم که پیش از اغاز تعطیلات اعلام شده بود از یکم تا ۱۳ فروردین‌ماه ۹۶ برای بازدید گردشگران باز است اما بنا به ادعای برخی شاهدان که در نخستین روز سال به این عمارت رفته بودند، با درهای بسته مواجه شدند، هرچند که محمدرضا پوینده ـ مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق احیاء وبهره‌برداری از بناهای تاریخی‌ ـ که درحال حاضر این عمارت زیرنظر مجموعه آن قرار دارد و اوایل سال هم این عمارت قاجاری را از مستاجرش به حکم تخریب و پای‌بند نبودن به مفاد قرارداد برای احیا و مرمت، پس گرفت، به ایسنا گفت که مسعودیه در تمام روزهای تعطیل سال باز است و روزانه هم بیش از یک هزار بازدید کننده داشته است.

البته در خبرها هم پراکنده به باز بودن مسعودیه در نوروز اشاره شده، اما شاهدان در روز نخست سال ۹۶ پشت درهای بسته‌ِ‌ی آن، مانده‌اند.

به سمت جنوب تهران حوالی مولوی، نشان سر قبر آقا را داده‌اند، بارگاه و گنبد امام جمعه دوره‌ی قاجاری تهران که مالک فعلی‌اش اوقاف است و سال‌هاست کسی اجازه ورود به آن را نداشته، اما معلوم نیست چرا روی نقشه و تورهای تهرانگردی وعده‌ی دیدارش را داده‌اند.

این‌ها مکان‌هایی است که تهران‌گردهای حرفه‌ای و آماتور گزارش‌هایش را به ایسنا داده‌اند که برای تایید درستی این اطلاعات نیز با تمام این موزه‌ها و سایت‌های تاریخی تماس گرفته شده است. به غیر از این عمارت‌ها و موزه‌ها، مکان‌های دیگری هم در تهران هستند که برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات نوروز پیشنهاد شده‌اند، اما این چند روز، گردشگران و بازدیدکنندگان را پشت در گذاشته‌اند که تعدادی از موزه‌های بنیاد مستضعفان با وجود تعطیلی چندین ساله، از آن جمله‌اند.

منبع : ایسنا

صفحه 1 از 522

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395