مجتمع گاز پارس جنوبی سال گذشته نزدیک به ۶۴ درصد گاز مورد نیاز کشور را تولید کرده که این میزان در سال جاری، به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

به نقل از شرکت ملی گاز، مسعود حسنی، مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایف این مجتمع، تولید محصولات با ارزش افزوده از گاز طبیعی است که در سال‌های اخیر  تولید این محصولات در پارس جنوبی افزایش داشته است.

به گفته حسنی، پیش‌بینی می‌شود، تولید اتان در سال جاری به‌ عنوان یکی از راهبردی‌ترین محصولات پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی، نسبت به سال ۹۵، نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

وی تصریح کرد: این میزان رشد برای سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۵ نیز نزدیک به ۳۷ درصد پیش‌بینی می‌شود که تحولی عظیم در صنعت پتروشیمی ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: میزان اتان تولیدی در سال ۹۵ بیش از ۲ میلیون و ۳۱۵ هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این میزان به حدود ۳ میلیون و ۳۰ هزار تن افزایش یابد.

حسنی در ادامه با اشاره به اینکه این افزایش تولید با توجه به توسعه فازهای پارس جنوبی صورت گرفته، توضیح داد: راه‌‌اندازی فازهای جدید در پارس جنوبی دلیل اصلی این افزایش تولید است اما این را نیز نباید فراموش کرد که با فعالیت‌های صورت گرفته در تعمیرات اساسی پالایشگاه و بهبود وضعیت و کیفیت تولید نیز، درصدی بر تولید اتان مجتمع افزوده شده است.

به گفته وی، میزان اتان تولیدشده در پارس جنوبی در سال ۹۰ بیش از یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۹۷ به ۳ میلیون و ۳۱۶ هزار تن برسد. این آمار نشان می‌دهد در طول کمتر از ۷ سال، تولید اتان در پارس جنوبی ۳ برابر شده است.

منبع: شانا

شرکت توسعه صنایع نفت و گاز گسترش ایرانیان (زیرمجموعه ایدرو) با شرکت اتریشی HOT ENG برای مطالعه میدان نفتی سوسنگرد قرارداد همکاری امضا کرد.

 ایدرو پیش از این، تفاهمنامه همکاری با هدف مطالعه میدان سوسنگرد با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده بود و در همین زمینه، قرارداد همکاری با شرکتی اتریشی امضا کرده است.

منصور معظمی، رئیس هیات عامل ایدرو در این زمینه گفت: این قرارداد شامل تهیه و پشتیبانی فنی ( MDP )میدان نفتی سوسنگرد است که ظرف مدت ۶ماه انجام می‎شود.

وی ادامه داد: بهره برداری از فضای پسابرجام در حوزه نفت و اجرا کردن  قرار دادهای جدید نفتی ضرورت دارد.

نصراله زارعی، مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و گاز گسترش ایرانیان هم در این باره عنوان کرد: استخدام مشاور معتبر بین المللی از طریق مناقصه صورت گرفت و شرکت  HOT ENGINEERING که صاحب تجربه، تخصص و اعتبار لازم در این حوزه بوده انتخاب شد و بعد از تایید شرکت ملی نفت اطلاعات فنی جهت تکمیل مطالعات و منظور کردن روش‎های افزایش تولید در اختیار شرکت مشاور قرار داده می شود .

منبع: شانا

عصراقتصاد: اختلاس 8 هزار میلیارد تومانی در بانک سرمایه در ماه‌ های اخیر منجر به احضار و بازداشت برخی افراد شده است و در این رابطه مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به ‌دلیل انجام برخی تخلفات در دوران سرپرستی‌اش در بانک سرمایه بازداشت شد.

پرداخت 220 میلیارد تومان تسهیلات به بابک زنجانی بدون اخذ ضمانت، پرداخت تسهیلات به اشخاص فاقد شرایط دریافت، دریافت وثیقه های نامناسب با میزان تسهیلات، کشف تخلفات متعدد توسط سازمان بازرسی و تایید آن توسط آن سازمان و تائید تخلف بانک توسط بانک مرکزی از تخلفات صورت گرفته از سوی بانک سرمایه بوده است.

در همین راستا جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در بیستمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران در رابطه با بحث معوقات بانکی، ضمن اشاره به پرونده بانک سرمایه گفت: در این پرونده که نماد فساد اقتصادی است، پیگیری‌های زیادی انجام شده است. بانک سرمایه در آبان ماه سال 1395 فهرست 31 نفره از بدهکاران خود را به دادستانی تهران اعلام نمود که در حال حاضر 10 نفر از افراد مرتبط با بدهکاران این بانک در بازداشت به سر می‌برند که مجموع بدهی سی و یک نفر، 8 هزار میلیارد تومان است. برخی از این افراد که به لحاظ منع قانونی از ارائه مشخصات آن‌ها معذوریم، طبق تصمیم دادگاه آزاد شدند که با اعتراض دادستانی و پذیرش آن در محکمه، مجدداً بازداشت شدند، لذا این ادعا که دستگاه قضایی اقدامی نکرده، دور از انصاف است.

وی در توضیح پیرامون آخرین وضعیت پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، تعداد متهمانی که مورد تحقیق قرار گرفته‌اند را 80 نفر و تعداد افراد بازداشتی را 42 نفر اعلام نمود که تعدادی از آن‌ها با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند. وی افزود: در حال حاضر 10 نفر در رابطه با معوقات و تسهیلات کلان بانک سرمایه در بازداشت به سر می‌برند و تاکنون هزار میلیارد تومان از 8 هزار میلیارد معوقات بانک سرمایه وصول شده است.

جعفری دولت‌آبادی در بی مبنا خواندن اظهارات عده‌ای پیرامون پرونده بانک سرمایه و فهرست 20 نفره متهمان این پرونده افزود: اولاً فهرست مذکور مشتمل بر اسامی 31 نفر است؛ ثانیاً 10 نفر از این افراد و متهمان مرتبط با پرونده بانک سرمایه در بازداشت به سر می‌برند؛ و ثالثاً طی چند سال اخیر چندین بار مدیران بانک سرمایه عوض شده‌اند و مدیران این بانک هنوز هم همکاری لازم را در این زمینه با دادستانی ندارند و تاکنون دو بار با بدهکاران بانک سرمایه جلسه تشکیل شد و تاکید گردیده در صورت عدم پرداخت بدهی‌ها، بانک مکلف به اقدام از طریق مجاری ذی‌ربط خواهد بود.

همچنین وی با تاکید بر اهمیت کارشناسان رسمی دادگستری در کشف واقعیت، ضمن انتقاد از ارجاع امر کارشناسی به تعدادی کارشناس محدود و یا اختلاف نظر فاحش میان کارشناس اولیه و هیات‌های کارشناسی، گفت: محدود کردن شمار کارشناسان افزون بر این که مغایر قانون در نحوه انتخاب کارشناس از طریق قرعه است، زمینه‌های فساد را نیز فراهم می‌آورد؛ لذا قضات دادسرا در انتخاب کارشناس با مراجعه به کتاب کارشناسی و از طریق قرعه اقدام کنند و البته این امر مانع از آن نیست که اگر کارشناسی خوب عمل نمی‌کند، از انتخاب مجدد او خودداری شود.

دادستان تهران همچنین درباره واریز وجوه دیه افراد متوفی در حادثه آتش‌ سوزی پالایشگاه تهران خبر دیگری بود که دادستان تهران به آن پرداخت.

وی ورود به موقع دادسرای تهران به موضوع آتش‌سوزی در این پالایشگاه را زمینه‌ساز تسهیل و تسریع در جمع‌آوری ادله اولیه به شمار آورد و اظهار داشت: توسط شرکت طرف قرارداد وجوه هشت فقره دیه کامله معادل 1 میلیارد و 680 میلیون تومان به حساب دادگستری واریز شده است.

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: بازار نفت این روز‌ها با فراز و نشیب‌های گوناگونی همراه شده است که از قبیل آنها می توان به نشست 173 اوپک اشاره کرد. نشستی که در پی آن قیمت نفت تا حدودی افزایش یافت و به باور برخی از کارشناسان این افزایش قیمت نفت تا پایان سال 2017 ادامه خواهد داشت.

با این حال گفته می شود که این رشد قیمتی سرمایه گذاران آمریکایی را تحریک

می‌کند تا شیل بوم دیگری را راه بیاندازند و بار دیگر قیمت نفت را در تله افزایش عرضه خود گرفتار کنند.

این در حالی است که بر اساس داده‌های موجود، شرکت‌های انرژی آمریکا، با تکیه

برکاهش عرضه ای که اوپک در بازار ایجاد کرده است، برای پنجمین هفته متوالی به شمار دکل‌‌های حفاری افزودند.

گروه صنعتی بیکرهیوز در این خصوص اعلام کرد: شمار دکل‌‌های حفاری نفت و گاز فعال در آمریکا هفته گذشته دو حلقه افزایش یافته است. مجموع دکل‌های حفاری نفت و گاز در آمریکا اکنون به ۹۳۱ حلقه رسیده که ۳۰۷ حلقه نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

شمار دکل‌‌های نفتی دو حلقه افزایش یافت و شمار دکل‌های حفاری گاز ثابت ماند. شمار دکل‌‌های حفاری نفت اکنون به ۷۵۱ حلقه در مقایسه با ۴۹۸ حلقه در سال میلادی گذشته رسیده است. شمار دکل‌‌های حفاری گاز اکنون ۱۸۰ حلقه است که در مقایسه با ۱۲۵ حلقه در سال میلادی گذشته افزایش یافته است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت و برنت اوایل هفته گذشته پس از این ‌که اداره اطلاعات انرژی آمریکا و موسسه امریکن پترولیوم رشد چشمگیر ذخایر بنزین را گزارش کردند کاهش یافت اما قیمت‌ها روز جمعه تحت تاثیر تهدید برای برگزاری اعتصاب سراسری در نیجریه و صعود واردات نفت چین به رکورد بالا در نوامبر، بهبود پیدا کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، همراه با افزایش شمار دکل‌‌های حفاری فعال، تولید نفت آمریکا نیز بر مبنای هفتگی رو به رشد است و قیمت‌ها را تحت فشار بیشتری قرار داد. تولید نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول دسامبر، ۹.۷۰۷ میلیون بشکه در روز بود که رکورد جدید دیگری برای سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود و برای هفتمین هفته متوالی افزایش نشان داد.

با این حال، با وجود این که این رشد فعالیت نفتی آمریکا می توانست عاملی باشد برای کاهش قیمت نفت، ارزش این محصول استراتژیک در روز‌های اخیر با افزایش قابل قبولی همراه بود.بر اساس گزارش‌های موجود، قیمت‌ها در معاملات پنج‌ شنبه و جمعه پس از اینکه دولت ترامپ اعلام کرد سفارتش در رژیم صهیونیستی را به بیت المقدس منتقل خواهد کرد، افزایش یافت.

این در حالی است که آمار‌ها نشان

می‌دهند دلیل منطقی افزایش قیمت نفت

می‌تواند به رشد تقاضای نفت چین اشاره کرد. آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت خام این کشور به ۹.۰۱ میلیون بشکه در روز رسیده که دومین رکورد بالا به شمار می ‌رود.

به گفته جان ماکالوسو، تحلیلگر شرکت "تایچه کپیتال ادوایزرز"، آمار خوبی از سوی چین منتشر شده و واردات بالاتر این کشور تنها از عربستان سعودی نیست. ایران، روسیه و آمریکا نیز کشورهایی هستند که سهم صادراتشان را به چین افزایش دادند. تقاضای رو به رشد کمک خواهد کرد چین از آمریکا به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام جهان در سال جاری پیشی بگیرد.

بر اساس نوشته ایسنا، بانک سرمایه‌ گذاری آمریکایی جفریز پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد که تحت تاثیر رشد ۱۰ درصدی تقاضا در چین خواهد بود.

به گفته تاماس وارگا، تحلیلگر کارگزاری "پی ‌وی ‌ام اویل آسوشیتس"، در مجموع بازار در شرایط مطلوبی به سر می ‌برند. تهدید اعتصاب در اواخر ماه جاری از سوی یک اتحادیه در نیجریه که بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا است، عامل دیگری بوده که از قیمت‌‌ها پشتیبانی کرده است. تمدید توافق کاهش تولید نفت میان اوپک، روسیه و سایر تولید کنندگان تا پایان سال ۲۰۱۸ نیز بازار را تحکیم کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، کاهش تولید این گروه قیمت‌‌ها را در فاصله ژوئن تا اکتبر بالا برد و برنت حدود ۴۰ درصد رشد کرد. با این‌ همه آمار هفته گذشته نشان داد تولید نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول دسامبر، ۲۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین تولید از دهه ۱۹۷۰ به‌ شمار می‌ رود و نزدیک به سطح تولید روسیه و عربستان سعودی است.

این در حالی است که دومین عامل منطقی رشد قیمت نفت را می توان کاهش صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا دانست. بر اساس آمار‌های منتشر شده در رویترز، صادرات نفت خام ونزوئلا به آمریکا در ماه نوامبر امسال به پایین ‌ترین حد از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون رسید.

شرکت ملی نفت ونزوئلا (پدوسا) به همراه شریکان خود در ماه نوامبر امسال به طور میانگین ۴۷۵ هزار و ۱۶۵ بشکه نفت به آمریکا صادر کردند که ۳۶ درصد نسبت به پارسال کمتر است.

بر اساس داده‌‌های رسمی اعلام شده از سوی دولت ونزوئلا به سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک)، تولید نفت این کشور در چهار سال اخیر یک میلیون بشکه کاهش یافته است و در ماه اکتبر امسال به کمتر از دو میلیون بشکه در روز رسید.

تحریم‌‌های وضع شده از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سبب شده است مشتریان نفت ونزوئلا نتوانند اعتبار نامه لازم را برای واردات به دست بیاورند زیرا بانک‌ها از انجام مبادلات با این کشور خود داری می ‌کنند.

این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی ضمن تایید گام بزرگ چین به سوی امنیت انرژی از طریق احداث سه کارخانه بزرگ انرژی‌های خورشیدی، بادی و اتومبیل‌های برقی اعلام کرد این کشور نه تنها در اوایل دهه 2020 به هدف تامین برق برای همه دست می یابد، بلکه موتور رشد تقاضای جهانی انرژی خواهد بود. بر اساس داده‌های موجود در این گزارش، کشور هند، از طریق تلاش‌های هدفمند خود به موقعیت برجسته ای در جهان انرژی دست یافته است و موجب افزایش تقاضای جهانی انرژی در سال 2040 می شود. بنا به اعلام بین المللی انرژی، سرمایه گذاری گسترده هند در تولید برق از انرژی‌های پاک و تاکید مستمر این کشور بر برق دار کردن خانه‌ها به این کشور کمک می کند در اوایل دهه 2020 به هدف دسترسی همه به برق دست یابد در حالی که 60 درصد برق کسانی که در این فرایند از نعمت برق برخوردار می شوند از طریق انرژی‌های پاک تامین می شود.

تیم گولد رییس دایره چشم انداز جهانی انرژی آژانس یاد شده به سان دی گاردین گفت: از نگاه ما، اگر به افزایش تقاضای جهانی انرژی در زمان حال و در سال 2040 بنگریم، هند، بزرگترین جزء آن است.

وی افزود: هند به تنهایی عامل 30 درصد رشد تقاضای انرژی است و این بدین معنی است که هند تاثیر چشمگیری بر جهان انرژی در تمامی انواع سوخت‌ها و فناوری‌ها خواهد داشت. وی اضافه کرد: به طور حتم، چشم انداز کلی انرژی هند بسیار مثبت است. طرح‌های این کشور هم به کنترل آلودگی و هم به کفایت انرژی کمک می کند.

با این وجود می توان دریافت که روند افزایشی قیمت نفت در دراز مدت هم ممکن است و این پیش‌بینی را می توان به افزایش تقاضا در چین و هند ربط داد.

این در حالی است که بانک مرکزی قطر پیش‌بینی کرد که قیمت نفت در سال آینده میلادی ممکن است حدود ۶۰ دلار برای هر بشکه باشد.

بر اساس گزارش روزنامه گالف تایمز از دوحه، بانک مرکزی قطر پیش‌بینی کرد که با افزایش تقاضای جهانی نفت و تولید نفت آمریکا مطابق با برآوردها،  میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۶۰ دلار برای هر بشکه خواهد بود.

این بانک همچنین پیش‌بینی کرد که بازار نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی از شرایط مازاد عرضه به وضع توازن بازگردد.

بانک مرکزی قطر همچنین پیش‌بینی کرد: در صورت استمرار رشد تولید نفت آمریکا، ثبات بازار نفت به پایبندی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به توافق جهانی کاهش تولید نفت بستگی خواهد داشت.

طبق پیش‌بینی این بانک، اگر اعضای اوپک به توافق یاد شده پایبند بمانند، بازار نفت در سال آینده میلادی به توازن می‌رسد و سطح ذخیره‌سازی نفت به میانگین پنجساله خود می‌رسد. بانک مرکزی قطر همچنین یادآور شد که بخشی از رشد کنونی قیمت نفت مربوط به تنش‌های ژئوپولتیک است و پس از فروکش کردن این تنش‌ها، قیمت‌ها اندکی کاهش می‌یابند.

بر این اساس می توان دریافت که قیمت نفت در هفته گذشته با تکیه بر عواملی روانی و منطقی مانند تحریم ترامپ علیه ونزوئلا، پیش‌بینی رشد تقاضای هند و نیاز روز افزون چین به نفت با روندی افزایشی همراه شده که نهایتا ممکن است این روند در طولانی مدت ادامه داشته باشد. در نتیجه باید به این مساله اشاره کرد که قیمت نفت در روز‌های اخیر با تکیه بر رشد تقاضای چین و هند، و همچنین کاهش عرضه در آمریکای جنوبی افزایش یافته است.

 

 

 

یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 21:45

کارت بازرگانی مصیبت یا مزیت؟

ساناز بردبار

عصراقتصاد:
کارت بازرگانی مدرکی است که مطابق قوانین ایران برای تجارت و واردات و صادرات کالا ضروری است. در ایران تنها بازرگانانی می‌توانند در واردات و صادرات شرکت کنند که دارای کارت بازرگانی باشند.

اتاق بازرگانی دو نوع کارت برای افراد در نظر گرفته شده است از جمله کارت  عضویت و بازرگانی.

در این میان کارت بازرگانی یک بار مصرف است که حاشیه ساز شده است.افراد دارای کارت بازرگانی یکسری خدمات از سمت اتاق بازرگانی دریافت می کند و همچنین می توانند تجارت خارجی انجام دهند.

مساله حایز اهمیت در این میان افزایش 20تا 25 درصدی کارت های عضویت شهر تهران است ،در این میان افرادی وجود دارند که تقاضای کارت عضویت دارند اما سراغ تجارت خارجی نمی روند و می توانند رای دهند  ،کاندید شوند و در تشکل های اتاق بازرگانی عضو شوند. اما برای کارت عضویت بازرگانی الزاما نباید فردی کسب و کار اقتصادی داشته باشد تا بتواند کارت عضویت دریافت کند ، هر فردی می تواند این کارت عضویت را با پرداخت هزینه عضویت سالیانه دریافت کند.هزینه سالیانه این کارت در سال اول  در حدود 450 هزار تومان و از سال های بعد به نصف تقلیل می یابد.

آنالیز کارت های بازرگانی در تمام شهرها به جز شهر تهران  نشان می دهد که کارت عضویت سازمان بازرگانی کاهش داشته اما در تهران در حدود 20تا25 درصد افزایش را نشان می دهد.این افزایش به دلیل دریافت کارت برخی از افراد برای کارمندان خود برای افزایش تعداد رای در انتخابات بوده است . در گذشته افراد عضو حق رای دادن نداشته اند.

اجاره کارت های بازرگانی یکبار مصرف که تا 3 سال قابل تمدید می باشد نیز مساله قابل پیگیری دیگری است که در این میان  افراد پس از دریافت کارت بازرگانی ، این کارت را  به شخص دیگری اجاره می دهند و این در حالی است که مالیات های هرساله این کارت ها باقی می ماند. اتفاقات حال حاضر به شکلی پیش رفته که کارت های یک بار مصرف رقم بدهی مالیاتی بالایی را داشته اند که این مساله مطرح می شود که آیا اصولا کارت های بازرگانی نیاز است یا خیر؟

بر اساس قانون مسولیت صدور کارت ها به اتاق بازرگانی سپرده شد و از زمانی  که هزینه های مالیاتی افزایش پیدا کرد ، بعضی از افراد به این نتیجه رسیدند که اگر این مالیات پرداخت نشود دردسر کمتری را تجربه می کنند.

در این میان اما برای بعضی از افراد این ابهام وجود دارد که چگونه رقم مالیاتی به این رقم کلان رسیده است و بدهی افراد به اندازه کل تجارت خارجی کشور شده است؟

افراد پس از دریافت کارت واردات را اغاز می کنند و پس از آن حقوق و عوارض گمرکی را نیز برای خروج  سالانه پرداخت می کنند  و صرفا مالیات است که پرداخت نمی شود

در سال اول هیچ گونه اظهارنامه مالیاتی پرداخت نمی یکنند، سال دوم اظهارنامه مالیاتی پر می کنند  اما پرداختی مجددا صورت نمی پذیرد، سال سوم نیز شکایت می کنند که مالات بریده شده غیرقانونی است  و قاعدتا نیز در آنجا محکوم می شود اما مساله حائز اهمیت اینکه اتاق بازرگانی مدام بدون دریافت مالیات در حال تمدید کارت است.

کارت های بازرگانی شاهراه  واردات بدون مالیات است، پس از دریافت کارت یکسال زمان وجود دارد تا مالیات پرداخت شود، کارت هرساله تا 3 سال تمدید می شود اما مالیات همچنان باقی می ماند.  در این شرایط همچنان اتاق بازرگانی رویه ی گذشته را پیش می برد و صرفا 4 درصد از واردات را به عنوان هر مجموعه در نظر گرفته است.

قیمت حق عضویت تهران و شهرستان برابر است و هرساله افزایش آن با افزایش نرخ تورم صورت می پذیرد در عضویت کارت اجاره ای و مالیات ندارد. اعضای دارای کارت بازرگانی به دلیل هزینه بالا از جمله 1 در هزار فروش و همچنین 3 در هزار سود خود را که بایستی به اتاق بازرگانی پرداخت کنند از داشتن کارت بازرگانی منصرف می شوند.

کارت بازرگانی به صرف نیست بعضی از اعضا می ایند و کارت بازرگانی را تبدیل به کارت عضویت می کنند.چهره های شناخته شده هستند و هیات نمایندگان اتاق تهران 40درصد کارت عضویت دارند .

 

 

دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 00:36

نابودی خاک نتیجه دور زدن قانون

ساناز بردبار

عصراقتصاد: همایش بزرگداشت "روز جهانی خاک" با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان فائو، سفرا، دانشگاهیان، دانشجویان و محققین در تهران برگزار شد.

وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم  توجه به فرهنگ سازی در حوزه خاک را امری ضروری اعلام کرد و ادامه داد: متاسفانه وضعیت حفاظت از منابع عظیم خاک در کشور مناسب نیست که عمده‌ترین عامل فرسایش و از بین رفتن آن بی‌توجهی به حفاظت از خاک است.

محمود حجتی گفت: اگر ارزش خاک بیشتر از آب نباشد، کمتر از آن نیست و حالا که بدون هیچ بهایی در اختیار همه قرار گرفته است ، نسبت به نگهداری آن بی توجه هستیم.

وی افزود: با حمایت‌های بودجه‌ای که دولت در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده است، وضعیت بهتری را  نسبت به گذشته در این زمینه شاهد هستیم و امروز باید به این مقوله در دو زمینه عرصه‌های تولیدی و حفاظت از فرسایش و آلودگی توجه بیشتری کرد و در این زمینه طرح‌هایی مانند کشاورزی حفاظتی و غیره در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه فرهنگ حفظ خاک در حال گسترش است ، گفت:

 استفاده از آب‌هایی که از دسترس خارج می‌شوند، برای تقویت و تغذیه سفره‌های زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته است؛ در برخی مقاطع با دور زدن قوانین و مقررات، بخشی از این منبع عظیم از دست می‌رود و همان طور که کارشناسان معتقدند بخش عظیمی از فرسایش بادی و خاکی آب به خاطر بی‌توجهی‌های بشر است که با بهره‌برداری‌های بیش از حد و غیراصولی باعث از بین رفتن پایداری و پوشش گیاهی مناسب خاک می‌شود.

وی افزود: ما در مناطق خارج از شهرها مشکل بزرگ سوداگری و ارزش افزوده بابت تغییر کاربری زمین ها را داریم که متاسفانه بخش عظیمی از سرمایه خاک را از دست داده ایم.

حجتی در این مراسم اظهار داشت: طرح‌های مانند مقابله با ریزگردها، بیابان‌زدایی، پوشش گیاهی، حفاظت از خاک و عرصه‌های طبیعی، آبخیزداری و ... از اولویت‌های مهم و پیش روی وزارت جهاد کشاورزی است که در دستور کار این وزارتخانه و دولت قرار گرفته و به عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی نیز به تصویب رسیده است.

حجتی ادامه داد: در مناطق خارج از شهرها مشکل بزرگ سوداگری و ارزش افزوده بابت تغییر کاربری زمین ها را داریم که متاسفانه بخش عظیمی از سرمایه خاک را از دست داده ایم.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: ارزش خاک کمتر از آب نیست اما متاسفانه تاکنون به آن توجه نشده است. در خصوص خاک در بحث کشاورزی، تولید، به زراعی و چگونگی نگهداری از آن باید کوشش کنیم تا سموم آن را از بین نبرد.

حجتی با بیان اینکه ثروت ملی بین نسلی در آینده نه چندان دور از دست از دست خواهد رفت، خاطرنشان کرد: در عرصه های طبیعی بیش از هرچیز با فرسایش خاک مواجه هستیم که آن هم به خاطر بی توجهی خودمان بوده است. بهره برداری مفرط و غیراصولی باعث فرسایش خاک پایدار و از بین رفتن پوشش گیاهی شده است.

وی ادامه داد: در بحث ریزگردها و مبارزه با آن، مباحث پوشش گیاهی و حفاظت از خاک در قالب برنامه آبخیزداری در دستور کار دولت قرار گرفته است که یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت : در حال حاضر منابع خوبی در اختیار داریم و امید می رود در آینده بتوانیم  با تکیه بر منابع و مشارکت مردم و ذینفعان با برنامه ریزی دقیق گام های موثری برای احیا و نگهداری از آب و خاک کشور برداریم.

ردیف بودجه کشاورزی حفاظتی

در لایحه پیشنهادی سال ۹۷

همچنین در اين مراسم  علي مراد اكبري معاون آب و خاك وزارت جهادكشاورزي برگزاري اينگونه هماش ها را در جهت حفظ و صيانت از منابع كشور ضروري خواند و افزود: شعار جهاني امسال خاک "حفاظت از زمين با مراقبت از خاك آغاز مي شود"در نظر گرفته شده است.

معاون وزير با بيان اينكه در همه كشورهاي خشك و نيمه خشك نگراني در مورد آب وجود داشته افزود: متاسفانه نگراني در خصوص مشکل خاك در جهان هنوز صورت نگرفته است.

وي با ابراز خرسندي در خصوص عضويت ايران در مجمع جهاني خاك گفت:در سال جاري شاهد جديت بيشتري در بحث خاك و مولفه مغفول مانده در چرخه اكولوژيك جهان هستيم.

اکبری در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاک" گفت: همچنین این همایش به منظور جلب توجه بهره برداران و آحاد مردم و ارتقای فرهنگ عمومی به لزوم تغییر رفتار در زمینه خاک برگزار شده است.

وی ادامه داد:وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد در سطح ملی و بین المللی به مسئولیت‌های مربوط به حفاظت از خاک عمل نموده و همکاری‌های مشترکی با مجمع جهانی خاک داشته باشد.

معاون حجتی گفت: وزارت جهاد کشاورزی بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالانه ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور را برای بهبود وضعیت خاک، عملیات اجرایی انجام دهد که در این خصوص نیاز به تامین اعتبار وجود دارد.

وی تاکید کرد: از ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و به ویژه سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم، امتیازات مربوط به عملیات خاک در برنامه ششم توسعه به موقع لحاظ شود.

معاون وزیر کشاورزی با ابراز خرسندی در خصوص در نظر گرفتن ردیفی برای کشاورزی حفاظتی در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ ، گفت: این مساله نشان از توجه مسئولان کشور به مسائل مربوط به خاک دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از سازمان برنامه و بودجه درخواست کرده ایم هر چه زودتر اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح‌های حفاظت و بهبود خاک کشاورزی را اختصاص دهد.

علی مراد اکبری با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، مجلس دولت را موظف کرده سالانه در ٥٠٠ هزار هکتار، بهبود وضعیت خاک کشاورزی انجام دهد، افزود: از سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود منابع اعتباری این طرح در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد تا اجرای آن امکان پذیر شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه در این روزها نگرانی در مورد آب و کیفیت آن بیشتر از آب است، اظهار کرد: حساسیت ها درباره خاک که ظرف نگهداری آب است در کشور ما مانند سایر کشورهای دنیا وجود ندارد.

اکبری اضافه کرد: طی چند سال اخیر سازمان های تخصصی دنیا از جمله فائو، به این موضوع پرداخته اند و سالانه مجمع جهانی خاک را برگزار می کنند و کشورهایی که با مشکل خاک روبرو هستند مسائل آن را در این مجمع پیگیری می کنند. اکبری تاکید کرد: علت برگزاری این مراسم برداشتن گامی مهم در جهت تغییر رفتار ما در جهت تعامل بهتر با خاک و صیانت از این ماده باارزش است.

پیشرو بودن ایران در مدیریت خاک

رائو ماتا نماینده فائو نیز  در ایران در مراسم گفت:  بحث آب و حفظ منابع آب و خاک برای تامین مايحتاج کشاورزی ۹۰ درصد مردم جهان حیاتی و مهم است.

وی با تاکید به اینکه  تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، گفت: این مساله باعث افزایش ۶۰ درصدی مواد غذایی خواهد شد و با توجه به تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن، توجه به اقلیم و مدیریت درست منابعی همچون خاک و آب ضروری است.

نماینده فائو اظهار داشت: پیشرو بودن کشورهایی همچون ایران در مديريت منابع خاک و با کمک سازمان های بین المللی از جمله فائو، اقدامات خوبی صورت گرفته، به طوری که می توانیم به شکل گیری مقوله ای به نام حفاظت خاک در سطح جهانی کوشا باشیم.

وی افزود: با عدم مدیریت منابع خاک، شاهد فرسایش آبی و بادی و از بین رفتن منابع خاک هستیم و اگر خاک سطحی شور شود، شاهد انواع آلودگی ها و کاهش مواد مغذی خاک خواهیم بود.

حفظ محیط زیست تنها با فرهنگ سازی

امکان پذیر است

دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاک"گفت: یک رفتار نادرست در زنجیره محیط زیست، باعث تهدید محیط زیست و منابع آب، خاک، پوشش گیاهی، حیوانات و...  خواهد شد.

وی ادامه داد: بایستی امانتدار خوبی در زمینه محیط زیست برای نسل های آینده باشیم و این امر جز با فرهنگ سازی صورت نخواهد پذیرفت.

کلانتری با تاکید بر اینکه همه ی دستگاه های اجرایی باید مفهوم فرهنگ عمومی را در مسائلی همچون خاک، آب و محیط زیست در اولویت برنامه های خود قرار دهند، گفت: باید برای حفظ منابع تجدیدپذیر و جلوگیری از آلودگی ها و ایجاد پسماندها تلاش کنیم

رئیس سازمان جنگل ها با تاکید به اینکه در برنامه ششم توسعه، اجرای۱۰میلیون هکتار عملیات آبخیزداری پیش بینی شده، گفت: دولت و مسئولان اجرایی باید توجه لازم را به اجرایی شدن این قانون داشته باشند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: بایستی در کشور میزان امکانات موجود در حوزه آب و خاک بررسی شود و اینکه چه میزان ظرفیت توسعه در دسترس است.

مشاور رئیس جمهور حمایت از پوشش گیاهی، حیوانات، آب و خاک با جهان سوم غریبه است ، گفت: زمانی با 20 میلیون جمعیت به هر میزان از آب استفاده کرده و آینده‌نگری نداشته ایم. وی با بیان اینکه برخی موارد مانند آب از بحران گذشته‌اند و خاک از درون در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: هنگامی که به گوشت نیاز داریم دام را افزایش می‌دهیم و به تبع آن آب، پوشش گیاهی و خاک را نابود می‌کنیم. سطح سفت شده خاک دیگر آب باران را عبور نمی‌دهد و گیاهان خشک شده آتش‌سوزی ایجاد می‌کنند و به صورت زنجیره‌ای همه‌چیز نابود می‌شود.

وی در رابطه با برخی سیاست‌گذاری‌های اشتباه اذعان داشت: هر چه سیاست‌گذاران خواستند ما نباید تسلیم آن شویم. در موارد تجدیدپذیر هم باید مراعات کرد بیش از اینکه خاک را طبیعت فرسوده کند ما آن را نابود می‌کنیم. ما با پروپوزال‌های غلط منابع را آسیب‌پذیر کرده‌ایم.

کلانتری در رابطه با برنامه‌های دولت دوازدهم تصریح کرد: رئیس جمهور مسائل زیست محیطی را کامل درک کرده‌اند و در همین راستا برای محیط زیست چهار اصل مهم گذاشته که برای بودجه سال آینده هم لحاظ شده است که آن چهار اصل آلودگی هوا، پسماندها، کانال‌ها و مساله ریزگردهاست که حاصل از فرسایش و تخریب خاک است.

۴۴ میلیون هکتار مطالعات طرح آبخیزداری و اجرای عملیاتی ۳ میلیون هکتار آن

در این مراسم همچنین خلیل آقایی با بیان اینکه اگر پوشش گیاهی را به صورت جنگل و مرتع حفظ کنیم، قطعا فرسایش به شکل بادی و آبی نخواهیم داشت؛ گفت: علت ناملایماتی که امروزه شاهد آن هستیم  دخالت در طبیعت کرده‌است و پوشش گیاهی را از بین برده ایم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه سطح عملیات آبخیزداری ۳ میلیون هکتار و عملیات بیابان زدایی در سطح ۶۰۰ هزار هکتار انجام شده است، اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه سطح عملیات آبخیزداری ۱۰ میلیون هکتار و عملیات بیابان زدایی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه  سرعت تخریب از سرعت احیا و حفاظت در کشور به پیش افتاده است ، گفت: در کشور ۴۴ میلیون هکتار مطالعات طرح آبخیزداری انجام شده اما تنها ۳ میلیون هکتار عملیات صورت گرفته است و برای اینکه این ۳ میلیون هکتار را به عدد ۱۰ میلیون هکتار برسانیم، لازم است مسئولان اجرایی و دولت توجه کافی را به این قانون داشته باشند، چرا که با توجه به پدیده ریزگردها و فرسایش بادی در آینده خودشان گرفتار خواهند شد.

 

 

دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 00:45

صنعت بیمه ناتوان در مدیریت ریسک

سمیرا بابایی

عصراقتصاد: کارشناس مدیریت ریسک و بیمه  با اشاره به قانون تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت : سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانون تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی را تصویب کرد ، اما تاکنون خبری از شروع  فعالیت  این صندوق نیست.

وی با اشاره به لزوم ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی درکشور افزود : درکشور نیاز شدید به تشکیل  این صندوق احساس می‌شود. به عنوان مثال ؛ در زلزله کرمانشاه جای خالی این صندوق برای کمک و یاری به زلزله زدگان و بازگرداندن وضعیت  خسارت دیدگان به شرایط قبل از وقوع حادثه به شدت احساس می شد .

حاجی اشرفی ادامه داد  : زلزله کرمانشاه و ساختمان پلاسکو که چند روز دیگر سالگرد آن واقعه دردناک است نشان داد که صنعت بیمه تاکنون نتوانسته به طور جامع و فراگیر ریسک‌ها را پوشش دهد و به هر علتی قابل توجیه و طفره رفتن از کوتاهی در خدمات رسانی نخواهد بود.

وی  با اشاره به آمار خسارت‌های اعلامی از زلزله کرمانشاه و تنوع ریسک‌های رخ داده، ادامه داد : اکنون با توجه به آمار خسارت‌های اعلامی و تجربه حاصل شده از زلزله کرمانشاه و تنوع ریسک‌های رخ داده و زیان‌های مالی و بدنی قابل مشاهده پس از این واقعه  پرسشی که در ذهن هریک از کارشناسان مطالعات ریسک ایجاد می‌شود ، این است که آیا تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی  فقط با منابع مالی و  ذخایر فنی گردآوری شده و آن  به تنهایی پاسخ گوی خسارت‌های بسیار سنگین احتمالی خواهد بود . اگرچه در پاسخ به این سوال آنچه مطرح است ، چه مدت پس از تاسیس  و در چه شرایط از ذخیره گیری  مالی و فنی صندوق،  زلزله ای با چه شدت و وسعت از دامنه  خسارت اگر رخ دهد ، در آن زمان صندوق بیمه حوادث طبیعی چند درصد از خسارت‌ها را توانایی جبران  خواهد داشت .

این کارشناس بیمه تصریح کرد :  محاسبات در تعیین نرخ حق بیمه و سقف جبران خسارت‌های هر یک از  بیمه گذاران  به اما و اگرهای زیادی بستگی دارد.

حاجی اشرفی خاطر نشان کرد : اولا؛  براساس محاسبات و نیز سرانه درآمد خانوارهای شهری و روستایی ، تعیین میزان حق بیمه در توزیع ملی به طور متوازن  و با حداقل نرخ ممکن  در سرتاسر کشور  قابل جمع آوری است  و ثانیا چه شخص یا اشخاصی این حق بیمه را بر اساس کدامیک از ملاک‌ها و روش‌های  محاسباتی و تخمین اندازه ریسک ، اندازه شدت و تواتر و دامنه ای از خسارت‌ها  تعیین می کنند.

وی با اشاره به زلزله کرمانشاه که برای اولین بار در تاریخ غرب ایران رخ داد ، بیان کرد : زلزله کرمانشاه باعث تعجب کارشناسان شده و ارزیابی اولیه مقامات رسمی دولتی از خسارت‌های مالی در روزهای اول  ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شد که به نظر می رسد این خسارت‌ها فقط شامل خسارت‌های وارده به اموال منقول و غیر منقول است و ارزیابی هزینه خسارت‌های بدنی را شامل نمی‌شود.

حاجی اشرفی در خصوص میزان تعهد صنعت بیمه در حادثه کرمانشاه افزود : براساس اعلام بیمه مرکزی مجموع تعهد صنعت بیمه در این واقعه 130میلیارد تومان یعنی کمتر از هفت درصد مجموع خسارت پیش‌بینی شده است. وی ادامه داد : اگر چنین شدت زلزله ای در یک کلان شهر که دارای گسل‌های متعددی باشد، رخ دهد این سوال پیش می اید که صندوق بیمه حوادث طبیعی توانگری جبران خسارت‌ها را به تنهایی خواهد داشت  یا خیر. حاجی اشرفی در خصوص لزوم تدوین استراتژی مدیریت جامع ریسک در کشور اظهار داشت: تجربیات حاصل از زلزله‌های قبلی و زلزله اخیر کرمانشاه، ضرورت تدوین راهکارها و استراتژی مدیریت جامع ریسک در کشور را الزامی ساخته که البته با تکیه بر منابع یک صندوق بیمه ملی حوادث طبیعی و ذخیره گیری از محل حق بیمه‌های خرد مسلما بدون کمک و اتکا به منابع مالی دولت و صندوق توسعه ملی از پس جبران حجم بالای خسارت‌ها درحد شرایط حداکثر قابل تخمین نمی توان برآمد.

وی ادامه داد : با این مکانیزم حمایتی امکان جبران خسارت‌ها  برای بازگشت به شرایط قبلی زیان دیدگان وجود ندارد و بر روی کمک‌های مردمی نیز فقط برای تامین مایحتاج روزهای اولیه و اضطراری در شرایط بحران

می توان حساب کرد.

این کارشناس مدیریت ریسک و بیمه

یاد آور شد :  دولت و مجلس شورای اسلامی بر اساس مدل کارشناسی و پیشنهادی بیمه گران بازرگانی ، تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی را مورد توجه قرار داده اند  که در این صورت  این مدل فقط منابع و میزان حمایت‌های  این صندوق را  به عنوان خدمات بیمه پایه می توان محسوب کرد و بدون هیچ تردیدی  خدمات صنعت بیمه بازرگانی   به عنوان بیمه مکمل  در حمایت از هموطنان و دولت به عنوان پشتوانه مورد نیاز است.

وی با اشاره به الگو برداری مناسب از صندوق تامین خسارت‌های بدنی گفت : آنچه مسلم است از الگوی مناسب صندوق تامین خسارت‌های بدنی، بیمه شخص ثالث و مکانیزم آن در جهت مدل سازی جبران خسارت‌های مالی صندوق حوادث طبیعی می توان استفاده کرد .در واقع طراحی ترکیبی از خدمات صندوق و صنعت بیمه بازرگانی برای جبران خسارت‌های مالی و بدنی که البته اهمیت جبران خسارت‌های بدنی حتی بیشتر از خسارت‌های اموال است، در حوادثی با این گونه از دامنه  وسیع چاره ساز است. حضور و همکاری سازمان‌های مردم نهاد در کمک رسانی روزهای بحران و کمک‌های فنی ، حقوقی ،مددکاری اجتماعی و... پس از فروکش نمودن شرایط بحرانی روزهای اول وقوع حوادث در کنار برنامه ریزی کلان مالی  و اجرایی  جبران خسارت‌ها توسط دولت و صنعت بیمه می‌تواند  در  مدیریت  بحران‌های اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی  پس از  وقوع  حوادث چاره ساز  باشد.

حاجی اشرفی افزود : امیدواریم  با  مدل سازی مدیریت ریسک و مدیریت جامع مالی و امدادی  حوادث طبیعی ، کشور ما  الگوی سایر کشورها در پیشگیری و مقابله با زیان‌های مالی و بدنی حوادث در آینده باشد.

کارشناس مدیریت ریسک و بیمه با اشاره به انتظارات صنعت بیمه از دولت گفت :  دولت باید پس از ۸۲ سال حضور صنعت بیمه بازرگانی در کشور  با حمایت از سیستم بیمه گری، شرایط  مدیریت مالی ، جبران خسارت‌های طبیعی به  طور جامع به صندوق حوادث غیر مترقبه و صنعت بیمه بازرگانی کشور واگذار کند و در ترویج فرهنگ مدیریت ریسک و بیمه، بیمه گران ایرانی  را کمک کند.

وی اظهار داشت : طی چهار دهه گذشته ، مدیریت ریسک‌های مالی و غیر مالی ، اعم از مخاطرات مدیریتی و فیزیکی در دنیا به یک فعالیت الزامی و غیر قابل اجتناب در کلیه سازمان‌ها و بنگاه‌ها تبدیل شده است .

در حقیقت سال‌هاست علم مدیریت ریسک و بیمه‌های بازرگانی آن چنان بهم وابسته اند که به دو روی یک سکه در مدیریت مخاطرات تبدیل شده‌اند که هیچ کدام از آنها بدون وجود دیگری قادر به

پاسخ گویی وتامین خدمات جامع  پیشگیری ایمنی و حداکثر مطلوبیت مورد انتظار مدیران و

بیمه گذاران نیستند.

حاجی اشرفی افزود: بدون اجرای مدیریت ریسک، خدمات شرکت‌های بیمه عملا به فعالیت صندوق تک محوری و روش

بیمه گری سنتی تبدیل می‌شود.

کارشناس بیمه در پایان با اشاره به رویکرد مدیریتی حاکم بر بیمه مرکزی گفت:  نگرش رییس کل بیمه مرکزی همواره بر استقبال و پذیرش نقدهای منصفانه درون و برون سیستمی و اصلاحات اصولی با پند گیری از انتقادات کارشناسی استوار بوده است.

 

 

 

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی به میزبانی ایران روز گذشته گشایش یافت.

به گزارش عصر اقتصاد در این کنفرانس که با حضور مقامات مالیاتی برخی از کشورهای اسلامی گشایش یافت، سید کامل تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با خوشامد گوئی به حاضرین و تقدیر و تشکر از مدیریت شایسته و موفقیت آمیز کشور مالزی به عنوان رئیس دوره قبلی مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اظهار داشت: هدف اصلی مجمع توسعه سیاست‏های مالیاتی و همچنین مدیریت کشورهای اسلامی عضو به منظور مواجهه با تحول اقتصادی روز و رفع مشکلات مالیاتی جوامع اسلامی است.

تقوی نژاد با اشاره به وجود چالش های مالیاتی جدید که با دیجیتالی شدن فعالیت های اقتصادی به وجود آمده گفت: اگرچه دیجیتالی شدن فعالیت های اقتصادی همه ابعاد کسب و کار را تحت تاثیر قرار داده اما ماهیت مجازی آن، چالش های مالیاتی نیز پدید آورده که مهمترین آن مفهوم «مقر دائم» این کسب و کارها است. ایران مانند سایر کشورها با این پدیده روبروست و دیجیتالی شدن اقتصاد در حال گسترش بوده و همه ابعاد کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده است."

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اقدامات انجام شده برای شناسایی مودیان فضای مجازی گفت:" سازمان امور مالياتي کشور با همکاري دستگاه ها و مراجع ذي ربط اقدام هاي موثري را براي شناسايي موديان فضاي مجازي آغاز کرده است اما تعيين مشموليت مالياتي کسب و کارهاي مجازي و تعيين مقر آنها بخصوص کسب و کارهاي بين المللي با توجه به ابعاد کسب و کارهاي مجازي همانند مکان استقرار سرور، محل اداره و پشتيباني وب سايت، محل پرداخت و دريافت وجه ) حساب بانکي( محل توليد کالاي ديجيتال و نظاير آن با مشکل مواجه هستيم."

تقوی نژاد در بخش دیگری از سخنرانی خود به  طرح جامع مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشوراشاره کرد و گفت:" طرح جامع مالیاتی سازمان نیز از حدود ۱۰ سال گذشته در قالب ۵ محور و ۳۲ پروژه طراحی شده است. درباره اصلاح قانون نیز اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم دو سال پیش به تصویب رسید. در این زمینه جرایم مالیاتی و نحوه برخورد با آنها تعیین شد که از نقاط قوت این قانون بود. همچنین قانون مالیات بر ارزش افزوده هم ۱۰ سال است به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و اکنون نیز لایحه دائمی با اصلاحاتی در دست بررسی مجلس برای تصویب است."

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پایان گفت:"آسیب شناسی برنامه ها و سیاست های جاری و گذشته سازمان های مالیاتی و تطبیق آن با تجربیات موفق کشورهای عضو سایر کشورهای دنیا بسیار سازنده و راهگشا خواهد بود."

نظام مالیاتی مدرن از رقابت ناعادلانه در اقتصاد جلوگیری می کند

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی دیگر سخنران چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی بود. کرباسیان ضمن تقدیر و تشکر از حضور مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اظهار داشت: امروز همه ما در کشورهای اسلامی به این وفاق رسیده‌ایم که با ایجاد فضای رقابتی و مبارزه با فساد و توسعه بخش خصوصی می‌توانیم گامی موثر در جهت توسعه کشورهای اسلامی برداریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مالیات ضمن عمل به قواعد اسلامی وجوه را برای تامین هزینه فقرا و ایجاد منبعی برای ثروت‌های عمومی و تقویت همگرایی در نظر دارد. نظام مالیات ستانی اسلامی بر این اصل استوار است که زیست عزتمندانه مهیا شود. کشورهای اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های موجود و مالیات‌ستانی عادلانه می‌تواند به انتقال تجربه کمک کند.

وی  افزود: ضرورت اقتصاد پرتحرک و رو به توسعه با نظام مالیاتی شفاف چالاک و تیزبین و نیز اقتصادی مقاوم و با ثبات، مردم‌محور و توسعه‌خواه، متناسب‌سازی با ساختارهای مالیاتی و نهادی اقتصادی به عنوان اولین هدف مورد توجه است.

کرباسیان ادامه داد: هدف بعدی توسعه ملی است البته نظام مالیاتی در مقابل بنگاه‌های اقتصادی قرار ندارد و این پیام از سوی دستگاه‌های مالیایتی به فعالان بخش خصوصی ارسال شده. ضمن آنکه نظام مالیاتی مدرن ترمز توسعه نیست و این نظام تیزبین بستر رقابت برابر را مهیا می‌کند.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: نظام مالیاتی مدرن از رقابت ناعادلانه در اقتصاد جلوگیری کرده و سعی دارد در انتقادپذیری و روزآمدکردن روش‌های مالیاتی همراه مالیات ‌دهندگان باشد. پس از برجام سعی بر آن شد تا با توسعه درآمدهای مالیاتی درآمدهای نفتی که منجر به تضعیف رابطه دولت و ملت می‌شود کاسته شود. وی گفت: از سال گذشته درآمدهای مالیاتی 25 درصد رشد داشته و اقتصاد ایران می‌تواند با پتانسیل های خوبی که در زمینه زیرساخت‌های مناسب،‌ نیروهای کار تحصیلکرده و جوان و امنیت دارد مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار گیرد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: بازنگری اصلاحات در ساختار نظام مالیاتی با هدف راهبردی افزایش مالیات، سرعت، سهولت و شفافیت است و اجرای صحیح سیاست‌های مالیاتی مستلزم وجود دستگاه‌های مالیاتی چابک و سازگار است. وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: اولین اقدام اصلاح فرهنگ عمومی شهروندان در جهت پرداخت مالیات است و نباید از یاد برد که اصلاح فرهنگ عمومی زمانبر بوده و باید توجه داشت که فرهنگ مالیات‌ستانی باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی گفت: همچنین سیستم بروکراتیک را متناسب با نیازهای امروز مدرن‌سازی کرد و با بهینه‌سازی ساختارهای مالیاتی تحول در سه حوزه تحول مالیاتی، مدیریت مالیاتی و خدمات مالیاتی به اجرا رساند. اصلاح مالیات‌های مستقیم و نحوه نگهداری از اصلی‌ترین اقدامات در این حوزه است. ضمن آنکه ساماندهی مجوزها، اصلاحات اجرایی بر مالیات بر ارزش افزوده و گسترش الکترونیکی کردن فرآیندهای مالیاتی می‌تواند کشور را به درآمدهای مالیاتی پیش‌رو مبدل کند تا حامی تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال شود.

وزیر اقتصاد و دارایی در پایان با تاکید بر ایجاد اعتماد عمومی در آحاد مردم افزود: امروز گام‌های مهمی در این را ستا برداشته شده و ما می توانیم با توسعه همکاری‌های بین‌المللی تجربیات مشترک خود را در اختیار کشورهای جهان قرار دهیم و در فضای کارشناسی و علمی‌تر بهره لازم را ببریم.

پیش از سخنان کرباسیان، عبدالله المساعد ادریس احمد، دبیرکل مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی نیز طی گزارشی مجموعه از دستاوردها و اقدامات موثر اعضای مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی را در طی یکسال گذشته ارائه کرد.

لازم به ذکر است  تعیین رئیس چهاردهمین کنفرانس فنی مجمع ، پذیرش اعضای جدید مجمع ، پیشنهاد تعیین روسا و دبیران نشست‏ها، تصویب برنامه پیشنهادی کنفرانس، تشکیل کمیته ویژه با هدف اصلاح اساسنامه مجمع و اصلاح بودجه سه سال آتی آن، تعیین اعضای تیم فنی برای دستور جلسه دوحه، بررسی و تصویب یادداشت تفاهم در مورد شبکه دبیرخانه مقامات مالیاتی (NTOS) و تعیین برنامه های مربوط به میزبانی کنفرانس‏ها از مهمترین محورهای مورد بحث چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی می باشد. ریاست مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی از هم اکنون به مدت یکسال برعهده رئیس کل سازمان امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

 

 

 

 

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس جمهور اولین لایحه بودجه دولت دوازدهم را در موعد قانونی با سقف هزار و ۱۹۴ تریلیون تومان برای بررسی و تصویب تقدیم مجلس کرد و نمایندگان 40 روز فرصت دارند تا آن را به صورت قانون در اختیار دولت قرار دهند.

اساس بودجه 97 به گفته روحانی رفع فقر و بیکاری است که با تحول در چهار حوزه یعنی مسکن(نقش نظارتی دولت بجای سازنده بودن)، صندوق توسعه ملی و بانک ها(تسهیلات و اصلاح نظام بانکی)، نظام تامین اجتماعی و جذب سرمایه خارجی و صادرات به عنوان ارکان اصلی و عواملی که پتانسیل بالایی در اشتغالزایی دارند، با ایجاد اصلاحات ساختاری و با کمک دولت قرار است در سال آینده شاهد حرکتی بزرگ در این حوزه برای رسیدن به هدف رفع فقر مطلق باشیم.

حسن روحانی صبح روز گذشته با حضور در صحن علنی مجلس لایحه بودجه 97 را متفاوت با بودجه های قبلی دانست و گفت: در این لایحه بودجه به خوبی روشن شده که بودجه یک لیست درآمدی وهزینه ای تنها نیست.

بودجه عملیاتی پایانی بر تسلسل باطل دریافت اعتبار

وی با بیان این که پایه اصلی بودجه امسال شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها است، اظهار کرد: آنچه که در گذشته انجام می شد این بود که دستگاهی می گفت سال گذشته هزار تومان گرفته بودم از این رقم 990 تومان را خرج کردم و حداقل 10 درصد برای سال آینده اضافه می خواهم، یک هزار و 100 تومان می خواهم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آن کسی که هزار تومان بودجه داشت و صرفه جویی کرده و800 تومان خرج کرده بود به مراتب کمتر در سال بعد دریافت می کرد، این رقابتی برای هزینه کردن به ویژه در ماه های آخر سال بود که بودجه را هزینه کنند برای اینکه بتوانند بودجه بیشتر بگیرند.

روحانی یادآور شد: به قول فلاسفه تسلسل در گرفتن اعتبار شکل گرفته بود که پایانی نداشت و برای همین می گفتند تسلسل باطل است. مسیری انتخاب شده بود که به نفع کشور نبود. شفافیت در آن نبود و دستگاه ها تشویق به اجرا نمی شدند.

رییس قوه مجریه با تاکید بر این که ردیف ها در لایحه بودجه 97 کاهش یافته است از نمایندگان مجلس خواست که کمک کنند، چراکه حتما به شما مراجعه می کنند و به شما فشار می آورند ما باید بتوانیم بر ردیف ها نظارت کنیم این پول کجا می رود و چگونه مصرف می شود.

روحانی افزود: اگر روند سال های گذشته ادامه یابد فرض محال که دولت دوازدهم بتواند کشور را اداره کند، دولت بعد حتما نمی تواند کشور را اداره کند و در یک بن بست قرار می گیریم.

لوکوموتیو اقتصاد سرعت می گیرد

وی ادامه داد: ما در بودجه امسال برای تمام چالش های اصلی کشور ورود کردیم و در بودجه وارد شدیم و این روند را در چهار سال آینده ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم تلاش ایجاد آرامش اقتصادی بود و می خواستیم در واقع لوکوموتیو و قطار روی ریل قرار بگیرد و حال روی ریل قرار گرفته حالا سرعت و دقت لازم می خواهیم و باید با سرعت پیش برویم تا به اهداف برسیم.

روحانی گفت: در سال های گذشته ما از آغاز نگران رشد بودیم، به دلیل این که با رشد منفی قبلا مواجه بودیم و تلاش این بود که اقتصاد دارای رشد باشد و تورم قابل مهار باشد و اشتغال قابل قبول داشته باشد و بانک ها نظم پیدا کند و صندوق های بازنشستگی در مسیر درست باشد و بودجه ریزی علمی وعملیاتی ودرست وبا نظارت باشد و در اشتغال بتوانیم حرکت بزرگ بوجود اوریم.

وی افزود: تلاش داشتیم در مساله فقر یک قدم مهم برداریم، اگر بخواهم بودجه سال آینده را در یک جمله خلاصه کنم این است که بودجه سال 97 بودجه ای برمبنای اشتغال فراگیر و برمبنای رفع فقر و ایجاد عدالت است.

روحانی ادامه داد: در گذشته شرایط ما به گونه ای بود که باید دولت مسیر اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد ما در دولت یازدهم جز در سال 92 در همه سال ها رشد مثبت داشتیم و مخصوصا سال 95 که به رشد دو رقمی رسیدیم.

هدف گذاری رشد اقتصادی سالانه بالای 5درصد

وی گفت: آنچه در فصل اول امسال در مقایسه با فصل اول سال گذشته در رشد اقتصادی به ما اعلام می شود بدون نفت 7 و با نفت 6.5 درصد است که یک قدم بسیار خوبی در رشد برداشته شده است.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: هدف گذاری این است که در عمر دولت دوازدهم رشد بالای 5 درصد سالانه داشته باشیم.

رییس جمهوری گفت: در لایحه بودجه امسال یک مساله مهم اشتغال است. شما می بینید که با درآمدی که در تبصره 18 پیش بینی کردیم و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و همچنین تسهیلات بانک ها این سه باهم یک رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار گذاشته است.

روحانی افزود: ما در گذشته تجربه بسیار بدی در اشتغال داریم و هر دولتی در اشتغال وارد شده و وامی را تقسیم کرده است به نتیجه مثبت نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما برای اشتغال این است که تسهیلات بانکی را در امور حاصل و ویژه کاهش دهیم و در برخی موارد وظیفه ای که کارفرما برای پرداخت بیمه دارد ما به عهده بگیریم تا شاهد یک حرکت ارزشمند در بخش اشتغال باشیم.

ساخت سالانه 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید گامی برای ایجاد اشتغال

رییس جمهوری گفت: در بخش اشتغال یکی از قدم های مهمی که ما برای اشتغال برخواهیم داشت سالانه ساخت 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید است.

روحانی در بخش دیگر از سخنانش اظهار کرد: واحد مسکونی را دولت نمی سازد، دولت سازنده ساختمان نیست دولت نظارت می کند مردم می سازند، شرکت ها می سازند، دولت ناظر است.

برای رقابت با دنیا در صادرات غیر نفتی باید سرمایه را ارزان کنیم

رییس قوه مجریه تصریح کرد: یک تحول کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی است چرا که وقتی بخواهد سرمایه گذاری در کشور انجام شود نباید سرمایه گران باشد، اگر می خواهیم با دنیا و در صادرات غیر نفتی رقابت نماییم سرمایه را باید ارزان کنیم.

وی اظهارکرد: کسی می خواهد سرمایه گذاری کند، تسهیلات می خواهد و باید نرخ آن ارزان باشد. امروز تسهیلات بانکی 3 درصد کاهش یافته که قدم بزرگی است و باید ادامه یابد.

روحانی افزایش صادرات نفتی را یکی از تحولات پس از برجام برشمرد و گفت: تحول دوم در برجام سرمایه گذاری خارجی است. امروز سرمایه گذاری خارجی سهل تر و آسان تر شده است و ما قراردادهایی که با دولت ها وبانک های آسیایی و اروپایی بستیم.

وی افزود: امروز دهها میلیارد تومان اعتبار در اختیار ماست که می توانیم استفاده کنیم وبه داخل کشور بیاوریم که با آوردن سرمایه در کنار سرمایه داخلی تحول بزرگی در اشتغال درست کنیم .

رییس جمهوری اضافه کرد: ما از طریق اصلاح قیمت ها رقمی را که به دست خواهیم آورد معادلش را از صندوق توسعه می گیریم واین دو با هم در بانک ها قرار می گیرد وبانک هم سهم خود را روی این می گذارد واین مجموعه تجهیز منبعی جدیدی برای اشتغال و بویژه در صادرات غیر نفتی و بافت فرسوده و کشت های گلخانه ای وسایر موارد خواهد بود.

روحانی افزود: اولین ویژگی بودجه سال 97 موضوع اشتغال است، این بزرگترین نکته ای است که در بودجه آمده است و به مردم اعلام می کنم سال آینده با تجهیز این منابع می توانیم حرکت بزرگی را در اشتغال بوجود اوریم.

وی با اشاره به مساله رفع فقر، گفت: این بودجه برای رفع فقر است و در این بودجه در تبصره 14 اساسا برای این است که ما بتوانیم به هدف رفع فقر مطلق برسیم.

رییس جمهوری تصریح کرد:برای اولین بارجمهوری اسلامی ایران یک قدم بزرگ برای استاندارد سازی زندگی مردم در بخش اقشار ضعیف در سال آینده برخواهد داشت و وعده ای که به مردم دادیم در این بودجه اولین قدم ها تبیین شده است.

روحانی افزود:رفع فقر مطلق از بودجه 97 آغاز می شود، همه شما نگران هستید برای فقرای جامعه و حق با شما است و همه می دانیم اقشاری در کشور شرایط زندگی خوبی ندارند و شما می دانید که ما نسبت به گروه هایی که مورد حمایت قرار می گیرند مثل کمیته امداد و بهزیستی پرداختی امسال بیش از سه برابر سال گذشته بوده است واین اولین قدم بزرگ دولت برای رفع فقر است.

وی ادامه داد: بیش از سه برابر مستمری اینها نسبت به سال های گذشته افزایش یافته واین روند را ادامه می دهیم در سال آینده باید حداقل زندگی مردم و استاندارد حداقل را تعیین کنیم.

تشکیل صندوق رفاه اجتماعی امید

روحانی ادامه داد: یک استاندارد برای حداقل زندگی تعریف خواهیم کرد و اعلام می کنیم هرکس در کشور زندگی و درآمد او از این حداقل کمتر است می تواند در یک سازمان حمایتی ثبت نام کند . در واقع نظام تامین اجتماعی را سال آینده به صورت گسترده آغاز خواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: ما می خواهیم تمام اقشار ضعیف جامعه از حداقل زندگی استاندارد برخوردار شوند و این کار از بودجه 97 شروع می‌شود.

وی افزود: در تبصره 14 از نمایندگان می خواهیم در بحث یارانه ، اصلاحات لازم به دست شما و با کمک دولت انجام شود. در بخش یارانه همه ما معتقدیم که آنهایی که نیازمند هستند به یارانه برسند. سازمان هدفمندی یارانه را در این بودجه تغییر می دهیم.این سازمان به یک صندوق رفاه اجتماعی امید تبدیل می شود و شرایط جدیدی برای یارانه نقدی به وجود می‌آید.

روحانی ادامه داد: کاری که در بودجه 97 انجام می گیرد اشتغال، رفع فقر، تعریف یک استاندارد برای یک زندگی و درخواست برای آنهایی است که نیازمند هستند برای ثبت نام و در نهایت ساماندهی یک سیستم دقیق پایشی در کشور و نظام جدید تامین اجتماعی برای همه مردم.  روحانی گفت: مساله دیگری که در این بودجه تاکید شده است و در تبصره 19 به آن پرداختیم حل مشکل طرح های نیمه کاره است که نمایندگان باید در این تبصره به آن توجه کنند.

رییس جمهوری افزود:6 هزار طرح نیمه تمام ملی و 65 هزار طرح استانی نیمه تمام در کشور داریم. چگونه باید مشکل آنها حل شود؟ اگر هر یک از آنها راه بیفتد اشتغال ایجاد می شود و خیلی مشکلات حل می شود.

368 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی

وی ادامه داد: بنابراین در تبصره 19 بودجه امسال ؛ بودجه عمرانی و منابع عمومی دولت در مجموع امسال 368 هزار میلیارد تومان است که در این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

روحانی گفت: قصد داریم بودجه عمرانی تبدیل به اهرم شود تا بتوانیم در کنار صندوق و در کنار منابع بانک ها و همچنین بخش خصوصی و دولت این چهارتا باهم جمع شوند و بتوانیم طرح های نیمه تمام را تکمیل و واگذار کنیم و شاهد یک حرکت بزرگ در بخش عمرانی کشور در همه استانها باشیم.

رییس جمهوری افزود: نکته دیگری که در بودجه امسال به آن باید تاکید کنم این است که در سال های گذشته، سال 94 و 95علیرغم این که درآمد نفتی بسیار کاهش پیدا کرده بود ولی وضع ما نسبتا خوب شده است . تا پایان سال درآمد نفتی به طور متوسط 50 دلار می شود.

رییس جمهوری همچنین گفت: 25 درصد بازار پولی کشور در اختیار 6 تعاونی متخلف بود و هر جوری می خواستند عمل می کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی مقرر خواهد کرد که 32 درصد درآمد نفتی به صندوق ریخته شود، خواست ما این است که 12 درصد این یعنی این مقداری که بیش از 20 درصد باشد در طرح های مهم بیاید و از صندوق استفاده بشود، اولین آن اصلاح امور بانکی است.

وی با تاکید براین که تا زمانی که امور بانکی ما اصلاح نشود، اقتصاد کشور درست نخواهد شد،اظهار کرد: ما تا کنون چند اصلاح در امر بانکی انجام دادیم، آخر دولت یازدهم، اول دولت دوازدهم همه تلاش خود را به کار گرفتیم برای این که خسارتی که از طرف چند تعاونی اعتباری در کشور بوجود آمده بود و جامعه ما را بهم ریخته، مردم را مستاصل، زندگی مردم را دچار مشکل کرده بود را جبران کنیم.

روحانی یادآور شد: کاهش سود تسهیلات قدم مهم دوم بود، ارتباط بانک ها با بانک های خارج قدم سوم بود، بالا بردن سرمایه برخی از بانک ها قدم چهارم بود و ما امروز نیاز داریم برای اصلاح امور بانکی که موتور محرک در اقتصاد کشور هستند به اصلاح امور بانکی.

رییس جمهوری اظهار کرد: ما برای اصلاح امور بانکی سه میلیارد دلار از پول صندوق می خواهیم و بیش از دو میلیارد و 150 میلیون دلار برای محیط زیست می خواهیم.

صندوق ها وبانک ها دست از بنگاه داری بردارند

وی افزود: باید صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی وبانک ها دست از بنگاه داری بردارند. بنگاه ها را باید عرضه کنند و بفروشند، ممکن است بخواهند سهام داشته باشند که ایراد ندارد ولی مدیریت بنگاه را نباید داشته باشند. رییس جمهوری گفت: دولت در این زمینه قدم برداشته وشروع کرده ونمایندگان باید حمایت کنند تا در بودجه شاهد تحول بزرگ باشیم.

 سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهوری، محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه و عباسعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری در هنگام ورود همراهان رییس جمهور بودند.

 

 

صفحه 1 از 1763

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395