معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: نتایج به دست آمده از بررسی وضعیت سلامت روان مردم نشان می‌دهد، که ایرانیان به دلیل رشد اقتصادی نسبت به سال‌های گذشته شادتر شده‌اند.

محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت شادی و سلامت اجتماعی جامعه گفت: بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال مردم به کاهش استرس در جامعه منجر می‌شود و در چنین شرایطی   سلامت روان جامعه ارتقا می‌یابد و تنها در این صورت است که اختلالات روانی کاهش پیدا می‌کند و می‌توانیم سطح سلامت و شادی جامعه را افزایش دهیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه روند جامعه نشان می‌دهد که با توجه به افزایش میزان اشتغال در کشور، وضعیت شادی مردم رو به بهبود است. ما می‌توانیم در انتظار آن باشیم تا دغدغه‌هایی که مردم را آزار می‌دهد، کمتر و منجر به ارتقا سلامت اجتماعی کشور شود.

ایازی به نتایج به دست آمده از سوی وزارت بهداشت در حوزه سلامت اجتماعی اشاره کرد و گفت: همکاران ما در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از منظر سلامت روان جامعه این مسئله را مورد ارزیابی قرار داده‌اند و نتایج به دست آمده نشان می‌دهد، مردم کشور نسبت به سال‌های گذشته شادتر شده‌اند و سطح سلامت اجتماعی بالاتر رفته است.

وی با بیان عمده مسائلی که می‌تواند، سطح شادی مردم را افزایش دهد، افزود: مهم‌ترین کاری که ما در کشور می‌توانیم، برای شادتر کردن مردم انجام دهیم؛ اهمیت دادن به نهاد خانواده است و اینکه به دنبال بهتر کردن رابطه فرزندان با والدین باشیم. باید تا جایی که می‌توانیم میزان طلاق و اعتیاد را در سطح جامعه پایین بیاوریم تا استرس‌ها و افسردگی‌ها در سطح جامعه کاهش یابد.

منبع : ایلنا 

پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 ساعت 18:10

تخلف انتخاباتی ۱۰ رسانه گزارش شد

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور عصر چهارشنبه با صدور اطلاعیه‌ای روند رصد و پیگیری تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها را تشریح و خلاصه گزارشی از تخلفات ارایه کرد.

اطلاعیه کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور با رویکرد انتقادی نسبت به نامتعادل و نامتوازن بودن برنامه‌های آشنایی با نامزدها در صداوسیما نگاشته شده است.

در این متن اعلام شده که تاکنون ۶۱ تخلف انتخاباتی ۱۰ رسانه گوناگون مورد رصد قرار گرفته است.

متن اطلاعیه مزبور به این شرح است:

«باسمه تعالی

اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور درخصوص روند پیگیری تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها

نظر به اوج‌گیری فعالیت تبلیغاتی نامزدهای محترم انتخابات ریاست جمهوری و نقش خطیر رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی این روند و با عنایت به تکلیف قانونی رسانه‌های برخوردار از منابع عمومی درخصوص پرهیز از تبلیغ له و علیه نامزدها و همچنین ضرورت ارائه فرصت اطلاع‌رسانی برابر به هر ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری و با توجه به رصد دقیق عملکرد رسانه‌ها در این زمینه در کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، به آگاهی ملت شریف ایران می‌رساند؛

۱) تاکنون ۶۱ مورد تخلف انتخاباتی ۱۰ رسانه در کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور رصد شده که در مراجع ذیربط حقوقی در حال بررسی و پیگیری است. بیشترین حجم این تخلفات مربوط به دو خبرگزاری از مجموعه‌های رسانه‌ای برخوردار از منابع عمومی می‌باشد که روند پیگیری برای رسیدگی به این تخلفات، در حال انجام است.

۲) با کمال تأسف، برنامه‌هایی که تحت عنوان آشنایی با نامزدها در رسانه ملی تولید شده و از شبکه‌های مختلف رادیوئی و تلویزیونی صداوسیما پخش می‌شود، رویکرد کاملاً‌ متوازن و متعادلی نسبت به شش نامزد محترم نداشته و علیرغم پیگیری بعمل آمده ازجمله در نامه ارسالی رئیس ستاد انتخابات کشور به سازمان صداوسیما، این روند اصلاح نشده و کماکان، احساس جهت‌گیری و سوگیری خاص را در بیننده یا شنونده برمی‌انگیزاند.

فلذا لازم است مسؤولان محترم رسانه ملی، فوراً با توقف پخش این برنامه‌ها، نسبت به اصلاح سریع این مشکل اقدام کنند. بعلاوه پیگیری‌های کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور در این موضوع از طریق کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دنبال خواهد شد.

۳) به منظور استفاده از هم‌افزایی ستادهای مرکزی تبلیغات نامزدهای محترم برای رصد عملکرد رسانه‌ها در اجرای مقررات قانونی مرتبط با انتخابات، در نامه‌ای به ستادهای یاد شده، درخواست شد موارد رسانه‌ای نقض قانون ازسوی رسانه‌ها یا سایر ستادهای تبلیغاتی را به کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور ارسال فرمایند.

۴) برای پیشگیری از بروز تخلفات رسانه‌ای، راهنمایی‌های لازم در قالب اطلاعیه مورخ ۴ اردیبهشت کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، در اختیار عموم اصحاب رسانه و مردم شریف قرار گرفته است که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به آدرس www.moi.ir و لینک مستقیم مجازی به آدرس https://t.me/moinews/۲۰۲۷ در کانال مجازی moinews@ در دسترس مخاطبان قرار دارد.

منبع : ایلنا

تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، دیگر فقط به تلویزیون و روزنامه‌ها و حتی سایت‌های خبری ختم نمی‌شود؛ این روزها صفحات اصلی و هواداری زیادی برای این نامزدها در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آنها «اینستاگرام» است. صفحات منتسب به حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی آقامیرسلیم و مصطفی هاشمی‌طبا چه کسانی را در اینستاگرام «فالو» یا «دنبال» کرده‌اند؟ چند نفر «فالوور» یا «دنبال‌کننده» دارند؟ برای پاسخ به این سوال‌ها به صفحات منتسب به شش نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سرک کشیده‌ایم.

 فالو کردن در اینستاگرام را می‌توان به دو معنی دانست: اول آنکه کلمه معنای دنبال کردن کارهای کسی را می‌دهد. یعنی شخص فالوکننده می‌خواهد بداند فلان شخص در اینستاگرام چه چیزهایی برای اشتراک می‌گذارد. در اینگونه مواقع معمولا فالو شدن متقابل، از طرف شخص فالوشده مدنظر فالوکننده نیست. مثل کسانی که صفحه‌ چهره‌ها را (سیاسی، فرهنگی، ورزشی و...) دنبال می‌کنند و به‌صورت طبیعی این انتظار را ندارند که آن چهره هم حتما آن‌ها را فالو کند و بخواهد اشتراکات آن‌ها را دنبال کند.

اما برخی‌؛ فالو کردن کسی در اینستاگرام را به معنی دراز کردن دست دوستی با او می‌دانند و انتظار دارند که حتما توسط آن‌ شخص «‌فالوبک» شوند؛ یعنی آن شخص هم آن‌ها را فالو یا دنبال کنند. در این مواقع، «بک» ندادن دوستی از طرف کسی که او را دنبال کرده‌اند، ممکن است به اندازه‌ای بی‌ادبی تلقی شود که کاربر از خیر دوستی با او، دست‌کم در فضای مجازی بگذرد!

31

با این توضیح سراغ چهره‌های مطرح این روزهای سیاست رفته‌ایم؛ کسانی که کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند و اتفاقا اینستاگرام را هم محلی برای رساندن حرف‌های خود به مردم انتخاب کرده‌اند.

 

23

روحانی؛ بیشترین دنبال‌کننده

چندی پیش بود که «لایو» کوتاه صفحه اینستاگرام حسن روحانی موجب واکنش کاربران اینستاگرام و سایر شبکه‌های مجازی به‌خصوص کانال‌های تلگرام و توئیتر شد؛ «ادمین‌ها» یا گردانندگان صفحه رسمی رئیس‌جمهور کشورمان، مشغول تست ویدئوی زنده این شبکه اجتماعی بودند و این آزمون و خطای‌شان، تماشاگرهای زیادی داشت!

صفحه اینستاگرام حسن روحانی چند ماهی بعد از آغاز دوره ریاست‌جمهوری‌اش یعنی در 12 آذرماه سال 1392 (3 دسامبر 2013) به راه افتاد؛ صفحه‌ای که با علامت آبی کنار نام کاربر، نشان می‌دهد به‌عنوان صفحه رسمی و اصلی رئیس‌جمهور ایران ازسوی شبکه اینستاگرام شناخته شده است. اما اولین پست اینستاگرامی حسن روحانی چه بود؟ عکسی بود با توضیحی یک خطی در زیر آن و مربوط به عیادت روحانی از آسیب‌دیدگان زلزله دشتستان و برازجان در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس که برای او تا این لحظه 904 لایک و 106 کامنت به همراه داشته است.

صفحه اینستاگرامی رئیس‌جمهور ایران بیش از یک میلیون فالوور یا دنبال‌کننده دارد و 31 صفحه را هم فالو یا دنبال کرده است. برای بسیاری از کاربرهای عادی اینستاگرام، میزان فالوور، لایک و فالو بک اهمیت زیادی دارد و حالا که صفحه او بیشتر از پنج نامزد دیگر ریاست‌جمهوری فالوور دارد، می‌توان گفت که طرفداران روحانی خوشحال‌تر از دیگر طرفداران هستند.

در صفحه روحانی سری به بخش فالوشده‌ها می‌زنیم تا ببینیم گردانندگان این صفحه چه کسانی را دنبال می‌کنند. همانطور که گفته شد، صفحه اینستاگرام روحانی 31 صفحه را دنبال می‌کند که البته از میان آن‌ها تنها 19 صفحه متقابلا او را فالو کرده‌اند. این را می‌توان به حساب این گذاشت که احتمالا میان سیاستمداران، معنای فالو شدن و فالو کردن متفاوت از کاربران عادی است.

کسانی که با «فالوی» حسن روحانی «فالوبک» داده‌اند عبارتند از: صفحات حقیقی یا منتسب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پایگاه نشر تصاویر دکتر روحانی و معاونت‌ها، سیدمحمد نهاوندیان، شهیندخت مولاوردی، دکتر حسن هاشمی، صفحه طرفداری حسن روحانی، عبدالرضا رحمانی فضلی، محمد شریعتمداری، محمود واعظی، رضا صالحی‌امیری، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، معاونت علمی ریاست‌جمهوری، انتخابات 96، امیر سرلشگر شهید تیمسار منصور ستاری، حمید ابوطالبی و صفحه پویش ملی روحانی 96.

صفحه‌هایی منتسب به صفحه‌‌ای درباره امام خمینی (ره)، صفحه‌ای به نام پرتال امام خمینی(ره)، صفحه سایت خبری آیت‌الله خامنه‌ای، سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی، معصومه ابتکار، خاتمی‌مدیا، علی لاریجانی، علی‌اکبر ناطق نوری، اکبر ترکان، صفحه نشر اندیشه شهید بهشتی و صفحه بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری هم از مواردی هستند که در مقابل، صفحه رسمی روحانی را دنبال نکرده‌اند. البته صفحه مسعود سلطانی‌فر (وزیر ورزش و جوانان)، صفحه رسمی روحانی را دنبال نکرده و به‌جای آن سه صفحه دیگر یعنی پایگاه نشر تصاویر دکتر روحانی و معاونت‌ها، پرتره رئیس‌جمهور و روحانی تنها نیست را فالو کرده است.

صفحه اینستاگرامی حسن روحانی تا تاریخ 6 اردیبهشت‌ماه، 875 پست منتشر کرده است؛ پست‌هایی که اغلب به دیدارها و فعالیت‌های رئیس‌جمهور می‌پردازد یا جملاتی کوتاه از او را همراه با عکس‌هایی اختصاصی منتشر می‌کند. البته گاهی تسلیت درگذشت چهره‌های هنری و اجتماعی هم در این میان به چشم می‌خورد. آدرس دو توئیتر فارسی و انگلیسی روحانی و نشانی سایت او هم در صفحه اینستاگرامی رئیس‌جمهور کشورمان درج شده است.

از طرفی این صفحه در بخش‌های لایو و استوری اینستاگرام نیز فعال است، البته نه به اندازه صفحه ابراهیم رئیسی.

 

26

رئیسی؛ هر روز دو استوری

11 دی‌ماه 1394، روزی است که سیدابراهیم رئیسی اولین پست اینستاگرامی خود را منتشر کرده است؛ چیزی بیش از دو ماه قبل از انتخابش به عنوان تولیت آستان قدس رضوی. در این مدت و تا تاریخ ششم اردیبهشت، 862 پُست در این صفحه بارگزاری شده است؛ پُست‌هایی که اغلب همراه عکسی، به شرح فعالیت‌ها و برنامه‌های تولیت آستان قدس رضوی، دیدار با مردم روستاهای مختلف، دیدارهای رسمی و... اختصاص دارد.

اولین پست ابراهیم رئیسی مربوط به زمان فعالیتش به عنوان دادستان کل کشور و حضور او در همایش طلایه‌داران بصیرت مربوط به هشتم دی‌ماه 94 در رشت است که این عکس 271 لایک و 9 کامنت دارد. البته آخرین عکس‌های این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به‌طور میانگین 12هزار لایک برای او آورده است.

صفحه ابراهیم رئیسی در اینستاگرام 109هزار نفر فالوور دارد و 10 صفحه را هم دنبال کرده است. به جز صفحه سایت آیت‌الله علم‌الهدی و صفحه رسمی حرم مطهر امام رضا(ع)، هیچ‌کدام به‌طور متقابل صفحه رئیسی را دنبال نکرده‌اند؛ صفحاتی همچون سایت خبری آیت‌الله خامنه‌ای، صفحه‌ای درباره امام خمینی (ره)، آستان قدس حسینی، العتبه الکاظمیه المقدسه، صفحه رسمی عتبات عسکری مقدسه، صفحه عتبات علویه مقدس، آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه و صفحه عتبات زینبیه مقدس، که در میان آنها اسامی اشخاص حقیقی به چشم نمی‌خورند. به این ترتیب، می‌توان گفت که ابراهیم رئیسی، فعالیت هیچ سیاستمداری را در اینستاگرام دنبال نمی‌کند.

در میان پست‌های اینستاگرامی صفحه منتسب به ابراهیم رئیسی، پیام‌های تسلیتی برای درگذشت حمید سبزواری، آیت‌الله واعظ طبسی و شهادت آیت‌الله نمر هم به چشم می‌خورد، اما فعالیت‌های روزهای اخیر این صفحه بیشتر انتخاباتی و در راستای معرفی دیدگاه‌های اوست. از زمان ثبت‌نام رئیسی در انتخابات تاکنون، این صفحه روزانه دو یا بیشتر عکس منتشر می‌کند.

این صفحه در بخش لایو و به‌خصوص استوری بیش از همه فعال است. بخش لایو که مربوط به پخش زنده سخنرانی‌هایش می‌شود و در استوری که یک عکس فقط 24 ساعت در معرض دید می‌ماند، معمولا هر روز تا دو عکس به اشتراک می‌گذارد.

نکته جذابی که در بخش لایو این صفحه رخ داد، همزمانی پخش سخنرانی او با افتتاح طرح‌های عمرانی در استان فارس توسط روحانی بود که صفحه رئیس‌جمهور هم این افتتاح را به صورت لایو پخش کرد. بخش کامنت‌ها در لایو رئیسی بسته بود اما کامنت‌های لایو روحانی برای اظهارنظرها باز گذاشته شده بود، همین موضوع هم محلی شد برای بجث‌های گوناگون در دیگر شبکه‌های اجتماعی.

 

25

جهانگیری: من و رئیس‌جمهور دوستیم

«فکر نمی‌کنم در هیچ مقطعی بین رئیس‌جمهور و معاون اولش چنین رابطه صمیمانه‌ای وجود داشته باشد» این جمله را اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، همراه با فیلمی در اینستاگرام خود منتشر کرده؛ فیلمی که در آن عکس‌های خندان او و روحانی، کنار هم قرار گرفته است.

معاون اول روحانی 31 شهریور سال 93 ( 22 سپتامبر 2014) اولین پست اینستاگرامی خود را منتشر کرده و از آن روز تا ششم اردیبهشت‌ماه، 476 عکس را بارگزاری کرده است. در این صفحه آدرس کانال تلگرام جهانگیری و آدرس سایت معاونت نیز درج شده است.

بدرقه رئیس‌جمهور به آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، اولین عکسی است که جهانگیری در اینستاگرام منتشر کرده؛ عکسی که برای او 331 لایک و 39 کامنت داشته است. البته این روزها، پست‌های اینستاگرامی او به طور متوسط 4 هزار لایک دارد.

صفحه اسحاق جهانگیری تا روز ششم اردیبهشت‌ماه، 105 هزار فالوور دارد و او فقط 5 صفحه را دنبال کرده است. پنج صفحه‌ای که توسط این صفحه فالو شده‌اند عبارتند از صفحه سایت خبری آیت‌الله خامنه‌ای، حسن روحانی، جواد ظریف، محمود نادری و صفحه رسمی ابراهیم جهانگیری. از میان این پنج صفحه، به جز صفحه سایت خبری رهبری و جواد ظریف، مابقی در مقابل او را فالو یا دنبال کرده‌اند.

صفحه اینستاگرام جهانگیری شامل دیدارها و شرح فعالیت‌های او در حوزه معاونت است؛ اما لابه‌لای آن، تصاویری هم از چهره‌های درگذشته به چشم می‌خورد که با پیام تسلیت جهانگیری همراه است؛ افرادی مانند داود رشیدی، سلیم موذن‌زاده، منصور پورحیدری، مرضیه حدیدچی. در کنار این تسلیت‌ها، پیام تبریک به قهرمانان المپیک هم به چشم می‌خورد.

 

24

قالیباف: بادیگارد را دیدم

صفحه محمدباقر قالیباف در اینستاگرام، 20 آذرماه 1393 (11 دسامبر 2014) با عکسی از مرقد امام علی(ره) افتتاح شد؛ تصویری که در زیر آن به امام اول شیعیان سلام شده بود و «جهادـ‌ادامه‌ـ‌دارد»، «ایران‌ـ‌سربلند، بسم‌ـالله»، «نجف» و «کربلا» ازجمله هشتگ‌های زیر آن بود. اولین پست اینستاگرامی شهردار تهران 199 لایک و 12 کامنت داشته است.

اینستاگرام قالیباف تا تاریخ ششم اردیبهشت‌ماه، حدود 59هزار و 200 فالوور دارد و در مقابل تنها سه صفحه را دنبال کرده است؛ صفحه منتسب به سایت آیت‌الله خامنه‌ای، صفحه‌ای درباره امام خمینی (ره) و الیاس قالیباف (پسرش). این یعنی قالیباف هم مانند رئیسی صفحه شخصی هیچ سیاستمداری را دنبال نمی‌کند. تصور کنید که وقتی ادمین این صفحه یا در مواقعی حتما خود قالیباف، وارد صفحه اینستاگرامش می‌شود، با توجه به اینکه تنها 3 صفحه فالو شده‌اند، در بخش پست‌ها، چقدر صفحه خالی خواهد بود.

تا تاریخ ششم اردیبهشت، 434 پُست در صفحه اینستاگرام قالیباف که در آن عنوان «تنها صفحه رسمی در اینستاگرام» ذکر شده، بارگزاری شده است. اغلب عکس‌هایی که در این صفحه منتشر شده، مربوط به دیدارهای مردمی، دیدار با دیگر مدیران و عکس‌های فضاهای شهری است که در زیر آنها اغلب متن‌هایی بلند از صحبت‌های شهردار تهران در تاریخ‌ها و موضوعات مختلف نوشته شده. تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و چهره‌های غیرسیاسی مانند منصور پورحیدری، داود رشیدی، اشرف قندهاری (از بنیان‌گذاران کهریزک) و حمید سبزواری، از پست‌های متنوع و متفاوت این صفحه است.

در یکی از این پست‌های غیرسیاسی، عکسی از ابراهیم حاتمی‌کیا و پرویز پرستویی منتشر شده و زیر آن با درج تاریخ 19 بهمن‌ماه 94، اینطور نوشته شده است: جمعه شب «بادیگارد» را در جشنواره فیلم فجر دیدم. فیلم صادقانه‌ای بود - رویکرد انقلابی داشت و در عین حال با دیدن همه ابعاد، اشکالاتی که در طول زمان در بدنه نظام نفوذ کرده را نیز نشان داد...»

 

27

هاشمی‌طبا؛ تازه‌وارد اینستاگرام

عمر فعالیت اینستاگرامی سیدمصطفی هاشمی طبا تا تاریخ 6 اردیبهشت‌ماه که این گزارش نوشته شد، تنها به سه روز می‌رسد. در همین سه روز، دو هزار و 662 نفر صفحه منتسب به او را فالوو کرده‌اند.

هاشمی‌طبا هشت نفر را دنبال کرده است؛ صفحه‌ای درباره امام خمینی (ره)، صفحه خبری آیت‌الله خامنه‌ای، حسن روحانی، سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جواد ظریف و صفحه پیروان پیر جماران که هیچ‌یک از این هشت نفر در مقابل او را دنبال نکرده‌اند و با توجه به زمان کوتاه فعالیت هاشمی‌طبا در اینستاگرام چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

هاشمی‌طبا تا تاریخ ششم اردیبهشت ماه تنها 5 پست به اشتراک گذاشته سه پست آن عکسی از خودش در پشت میز کار همراه با متنی انتخاباتی منتشر شده و در دو پست دیگر هم جدول پخش تبلیغاتی و برنامه‌های او را با مخاطبان به اشتراک گذاشته است.

هاشمی‌طبا در زیر اسم خود در اینستاگرام نوشته است: حفظ سرزمین ایران، اصلاح کشاورزی، رسیدگی به مردم محروم و ایجاد اشتغال.

 

17

میرسلیم؛ بدون صفحه مشخص

مصطفی آقا میرسلیم چندین صفحه هواداری دارد که برخی از آن‌ها خود را تنها صفحه رسمی او می‌دانند. یکی از این صفحه‌ها که با بیش از 30هزار و 800 فالوور، بیشترین تعداد دنبال‌کننده را در صفحه‌های هم‌نام او دارد، صفحه‌ای خصوصی و بسته است؛ یعنی تا شما را قبول نکند، نمی‌توانید پست‌های او را ببینید. این صفحه را فالو کردیم تا پست‌هایش را ببینیم، اما متاسفانه تا تنظیم این گزارش، مورد قبول ادمین آن قرار نگرفتیم. این صفحه تنها پنج نفر  را فالو کرده است و 95 پست نیز به اشتراک گذاشته که برای ما قابل دیدن نیست. از آن‌جا که این صفحه خصوصی است، می‌توان حدس زد که یا صفحه اصلی میرسلیم نیست و یا مدت زیادی است که سری به آن نزده‌اند.

دو صفحه دیگر از میرسلیم در اینستاگرام پیدا کردیم که توسط صفحه حزب موتلفه فالو شده بود. یکی از آن‌ها با نام حامیان مهندس میرسلیم است که 1907 دنبال‌کننده دارد و 14 نفر را نیز دنبال کرده است که صفحه‌‌هایی درباره امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای به چشم می‌خورد و در کنار این ها دو صفحه از حزب موتلفه و صفحاتی را با موضوعات دفاع مقدس و حزب‌الله را فالوو کرده است.

صفحه دیگر فالو شده توسط حزب موتلفه که خود را تنها صفحه رسمی مهندس سیدمصطفی آقا میرسلیم نامیده، شش‌هزار و 576 نفر فالوو دارد که 190 نفر را هم دنبال کرده است. البته از میان این 190 نفر به ندرت می‌توان چهره یا صفحه معروفی پیدا کرد. این صفحه، تاکنون 120 پست به اشتراک گذاشته است.

منبع : ایلنا

یک عالم دینی تاکید کرد: گزینه بهتری از آقای روحانی در این انتخابات وجود ندارد. البته باید مناظره‌های انتخاباتی هم برگزار شود ولی آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور، اشراف و تجربه بیشتری نسبت به دیگران دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر نقویان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به تایید صلاحیت‌تان در انتخابات شورای شهر، آیا رایزنی‌ای برای قرار گرفتن در لیست‌های انتخاباتی انجام داده‌اید؟گفت: من گفت‌وگویی به صورت رسمی با جریان‌های سیاسی برای قرار گرفتن در لیست‌های انتخاباتی نداشته‌ام اما به دوستان گفته‌ام که اگر می‌خواهید مرا در لیست‌های انتخاباتی بگذارید، مانعی از جانب من وجود ندارد. 

اصلاح‌طلبان مرا در لیست شورای شهر خواهند گذاشت 

او ادامه داد: البته به نظر می‌رسد که دوستان اصلاح‌طلب درصدد هستند تا نام مرا در لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر قرار دهند. 

گزینه بهتری از روحانی در این انتخابات وجود ندارد

این عالم دینی درخصوص حمایتش از کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: گزینه بهتری از آقای روحانی در این انتخابات وجود ندارد. البته باید مناظره‌های انتخاباتی هم برگزار شود ولی آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور، اشراف و تجربه بیشتری نسبت به دیگران دارند. 

نقویان در پاسخ به این سوال که به نظر می‌آید برخی نامزدهای ریاست جمهوری که مخالف حسن روحانی هستند برای چالش کشیدن او، درصدد زیر سوال بردن برجام هستند. فکر می‌کنید انجام اقدامات انتخاباتی که منجر به زیر سوال رفتن منافع ملی ایران می‌شود، تصریح کرد: اگر دل‌مان برای ایران و نظام بسوزد، همانند بنایی که می‌خواهد ساختمان فاخری را بسازد، باید یک آجر را بر روی آجرهای قبلی بگذارد نه آنکه آجرهای قبلی لق کرده و آنها را تخریب کند. 

او افزود: اگر اصل برجام که مورد تایید رهبری بوده است، اگر کسی به آن نقدی دارد، باید به رفع نواقض و اجرای بهتر آن کمک کند، نه آنکه با گفتار و رفتارش اصل آن را زیر سوال ببرد. 

این دانشگاه با بیان اینکه تعامل با دنیا و دنیا ما را به عنوان یک حکومت مقتدر شناسایی کند جای تردید ندارد، خاطرنشان کرد: اگر اشتباهی وجود دارد، آن اشتباه و نقص باید ترمیم شده و اصلاح شوند. اینکه ما قراردادی که امضا کرده‌ایم را - و به حکم هر انسان عاقلی، قرارداد درستی است – زیر سوال ببریم، تنها و تنها موجب زیر سوال رفتن اعتبار و حیثیت‌مان می‌شود. 

دنیای امروز دنیای یکجانبه‌گرایی نیست

نقویان با بیان اینکه نمی‌توان دورتادور کشور حصار کشید و خود را جزیره‌ای مختص از همه عالم بدانیم، ابراز داشت: هر وقت توانستیم ارتباطات‌مان را به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) از حالت گرگ و میشی در بیاوریم، باید بدانیم که درست عمل کرده‌ایم. این ارتباطع همان تعبیری است که آقای روحانی به عنوان برد – برد نام می‌برد و دیگر ایران یا یک طرف داستان، بازنده نیست. در تجارت هم شما می‌خواهی برنده باشی و سود کنی و هم طرف مقابل به دنبال این است. دنیای امروز دنیای یکجانبه‌گرایی نیست.

دولت، وزیر خارجه و دیپلما‌ت‌های ما عملکرد هوشمندانه‌ای داشته‌اند 

او اضافه کرد: اینکه دولت جدید امریکا مداوم می‌گوید این توافق به ضرر ماست و می‌خواهد به بررسی این توافق بپردازد، کارشکنی می‌کنند و درصدد نقض آن هستند، نشان می‌دهد که دولت، وزیر امور خارجه و دیپلما‌ت‌های ما عملکرد درست و هوشمندانه‌ای داشته‌اند و امریکایی‌ها احساس می‌کنند که این توافق چندان به سود آنها نبوده است بلکه در این داستان، منافعی را از دست داده‌اند. 

ایران به کشوری تبدیل شده که مورد گفت‌وگوی بزرگترین دولت‌های جهانی قرار می‌‌گیرد

این عالم دینی با ذکر داستانی تاریخی بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) در جنگ با مشرکان مجبور شد تا صلح حدیبیه را امضا کند. در این صلح، پیامبر اکرم (ص) به ابوسفیان امتیازات داده شد تا آنجا که تاریخ به نقل خلیفه دوم نقل می‌کند که او به پیامبر اکرم (ص) معترض شد و می‌گوید اگر این امتیازات را از جانب خودت به ابوسفیان داده‌ای، ما آن را قبول نمی‌کنیم. پس از آن ماجرا، تاریخ نقل می‌کند که خلیفه دوم پس از سال‌ها می‌گوید من هر وقت به یاد صلح حدیبیه می‌افتم، از اینکه در مقابل پیامبر (ص) قرار گرفتم، خجالت می‌کشم. 

نقویان تاکید کرد: متوجه باشیم این کشورها که با ما توافق کردند زمانی ما را به رسمیت نمی‌شناختند ولی اکنون با ما پشت یک میز قرار می‌گیرند و مذاکره می‌کنند و در این حین، دو امتیاز هم بگیرند. اصل اینکه ایران به کشوری تبدیل شده است که مورد گفت‌وگوی بزرگترین دولت‌های جهانی قرار می‌‌گیرد و از آنها بیشترین امتیاز را می‌گیرند، خود بزرگترین امتیاز است.

منبع : ایلنا

پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 ساعت 17:55

وکیلی سخنگوی ستاد انتخاباتی روحانی شد

محمد علی وکیلی به عنوان سخنگوی ستاد روحانی منصوب شد.

 محمد علی وکیلی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان و فراکسیون امید و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان سخنگوی ستاد روحانی منصوب شد.

محمد شریعتمداری رییس ستاد روحانی در نشست خبری خود در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حسن روحانی خبر انتصاب وکیلی به عنوان سخنگوی این ستاد را مطرح کرد.

 
منبع : ایلنا

پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 ساعت 17:32

رکود بهاری بازار خودرو

در حالی حدود 40 روز از سال 96 می‌گذرد که بازار خودرو بی‌جان‌تر می‌شود؛ به نظر می‌رسد مشتریان بازار خودرو هیچ‌گونه تمایلی برای خرید یا فروش خودرو ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اگرچه رکود بازار خودرو هر ساله در بازار مرسوم است، اما در کنار رکودی که در بازار وجود دارد، برگزاری انتخابات در پایان اردیبهشت امسال تا حدی در بیشتر شدن این رکود اثر گذاشته است.

با این وجود، فعالان بازار خودرو معتقدند که ماه رمضان نیز که از اوایل خرداد شروع می‌شود، روی رکود بازار بی‌اثر نخواهد بود. با توجه به این شرایط، به‌نظر نمی‌رسد که تا مردادماه بتوانیم شاهد رونق بازار خودرو باشیم.

خرید و فروش در بازار خودرو در حالی راکد است که برخی از خودروسازان، قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند.

در این میان، بررسی قیمت خودروهای صفر در بازار حاکی از آن است که پژوپارس LX با قیمت 41 میلیون و 600 هزار تومان، پژو207 دنده‌ای با قیمت 45 میلیون و 500 هزار تومان، پژوپارس دوگانه‌سوز با قیمت 39 میلیون و 700 هزار تومان، پژو206 تیپ2 با قیت 33 میلیون و 500 هزار تومان، پژو405 SLX با قیمت 31 میلیون و 950 هزار تومان، پژو 405 بنزین‌سوز 30 میلیون و پژو405 دوگانه‌سوز با قیمت 31 میلیون و 950 هزار تومان به فروش می‌رود.

تیبا صندوق‌دار نیز در بازار 24 میلیون و 856 هزار تومان و تیبا هاچ‌بک 27 میلیون و 346 تومان قیمت دارد. از سوی دیگر، دنا با قیمت 43 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود.

از سوی دیگر، سمن EF7 LX با قیمت 31 میلیون و 800 هزار تومان، سمند SE با قیمت 29 میلیون و 200 هزار تومان و سمند LX با قیمت 32 میلیون تومان فروخته می‌شود.

همچنین پراید SE131 در بازار 20 میلیون و 952 تومان، پراید SE111 حدود 21 میلیون و 266 هزار تومان و پراید SE132 حدود 20 میلیون و 850 تومان قیمت دارد.

منبع : خبرآنلاین

یک کارشناس بازار کار می‌گوید: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها داشتیم که متکی بر برنامه‌های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ درس بگیرند تا دوباره در کشور تکرار شود.
هر چه به روز انتخابات نزدیک می‌شویم، شعارهای برخی کاندیداها نیز جذاب‌تر می‌شود؛ شعارهایی که به اعتقاد برخی تحلیلگران، گاها افکارعمومی را محصور خود می‌کند و به دنبال خود می‌کشاند. از میان این شعارها و وعده‌های انتخاباتی، می‌توان به ایجاد 5 میلیون شغل، افزایش درآمد کشور تا 2.5 برابر و پرداخت 250 هزار تومان در ماه به هر جوان بیکار توسط یکی از کاندیداها اشاره کرد، اما این‌که این وعده‌های انتخاباتی تا چه اندازه قابلیت عملیاتی شدن دارد و یا این‌که اجرای آن، چه پیامدهایی برای کشور به‌دنبال خواهد داشت، سوال است.

در این خصوص، حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: پول دادن به کارجویان در کشور، یک اقدام آرمانی است. هیچ‌کس این موضوع را نادیده نمی‌گیرد. این همان بیمه بیکاری است که از گذشته از اهداف بلند کشور بوده و در قانون نیز به آن اشاره شده است. قانون اساسی نیز چنین تاکیدی را دارد.

وی می‌افزاید: این پول در دنیا و در کشورهای توسعه‌یافته هم تحت عنوان بیمه بیکاری به بیکاران پرداخته می‌شود، بنابراین طرح جدیدی نیست. اما این‌که منابع آن از کجا تامین خواهد شد و چطور یک‌چنین کاری را می‌توان انجام داد، یکی از بحث‌های جدی است که باید به آن پاسخ داده شود، چون ما تجربه شکست‌خورده هدفمندی یارانه‌ها را در توزیع یارانه نقدی در کشور شاهد بودیم و هنوز هم منابع آن به صورت جدی تامین نشده است و این موضوع به شدت دولت را رنج می‌دهد.

این کارشناس بازار کار تصریح می‌کند: بر این اساس، آقای قالیباف که این وعده را می‌دهد، باید راهکارهای عملی را نیز مطرح می‌کرد و در عین حال، برای مردم توضیح می‌داد که با توجه به مشکل جدی‌ای که در توزیع یارانه‌ها وجود دارد و دولت مستاصل است و نمی‌تواند یارانه‌ها را پرداخت کند، چطور می‌خواهد این مقدار منابع مالی را تامین کند و به کارجویان پول بدهد. بر این اساس، به نظر من این شعار تنها یک آرزو است.

حاج‌اسماعیلی عنوان می‌کند: ما در کشور این شرایط را تجربه کردیم که یارانه‌ها که عده‌ای تاکید داشتند هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند، هم باعث رشد تورم شد و هم رشد منفی در کشور ایجاد کرد و هم اقتصاد کشور را از تحرک باز داشت.

وی می‌افزاید: به طور قطع توزیع پول نقدی در کشور تورم ایجاد می‌کند. دوم این‌که خیلی از مسایل را در کشور تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اگر کشور بخواهد فقط پول توزیع کند، مطمئن باشید که بازار کار در همین مقدار کوچکی هم که دارد حرکت می‌کند، باز می‌ماند.

این کارشناس بازار کار تاکید می‌کند: ما قطعا باید راهکار عملی و علمی برای حوزه کار و بیکاران در کشور داشته باشیم.

ایجاد 5 میلیون شغل آرمان‌گرایانه است

حاج‌اسماعیلی در ادامه عنوان می‌کند: دومین موضوعی که آقای قالیباف مطرح کرده، وعده ایجاد 5 میلیون شغل در مدت یک دوره ریاست‌جمهوری است. تردیدی نیست که باید بیکاری در کشور مهار شود و به مرور کاهش پیدا کند. این تعداد بیکار برای کشور به هیچ‌وجه مناسب نیست و در واقع یک بحران برای کشور به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. هر کسی که بخواهد رییس‌جمهور شود، حتما باید راهکار مناسبی برای کنترل و کاهش نرخ بیکاری داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: اما ما باید توجه کنیم که از یک اقتصاد دولتی صحبت می‌کنیم و اقتصاد ما کاملا در اختیار دولت است و تصدی‌گری اصلی امور برعهده دولت است.

این کارشناس بازار کار متذکر می‌شود: ما اگر بخواهیم شغل ایجاد کنیم، حتما باید در کشور بخش خصوصی واقعی شکل بگیرد و مشارکت مردم در حوزه اقتصاد افزایش یابد. بدون تاسیس و توسعه بنگاه‌های کوچک که مبتنی بر تصدی‌گری بخش خصوصی است، امکان ایجاد شغل وجود ندارد.

حاج‌اسماعیلی می‌گوید: بر این اساس، باید توضیح داده شود که چطور می‌خواهند بخش خصوصی را در کشور گسترش دهند و چه کارهایی را انجام دهند و این بستر را در مدت کوتاه چطور می‌خواهند ایجاد کنند.

وی می‌افزاید: براساس برآوردهایی که صورت گرفته، من فکر می‌کنم کشور ما ظرفیت بیشتر از 600، 700 هزار شغل را ندارد؛ آن هم با رشد اقتصادی 5، 6 درصد. بنابراین ایجاد 5 میلیون شغل در یک دوره ریاست‌جمهوری آرمان‌گرایانه است و من بعید می‌دانم بدون اصلاحات جدی، حضور بخش خصوصی در اقتصاد امکان‌پذیر باشد.

2.5 برابر کردن درآمد کشور با ظرفیت‌های دولتی؟

این کارشناس بازار کار عنوان می‌کند: در رابطه با افزایش درآمد ناخالص ملی کشور نیز آقای قالیباف گفته‌اند درآمد ناخالص کشور را به 2.5 برابر افزایش می‌دهیم. باید بگویم چنین شرایطی در کشورهای منطقه با فروش مواد خام امکان‌پذیر نبوده است. یعنی چنین رشدی در عدد حتی با چند برابر کردن درآمدهای نفتی هم در منطقه امکان‌پذیر نبوده است. بنابراین باید بگویند این درآمد را از کجا می‌خواهند کسب کنند.

حاج‌اسماعیلی تصریح می‌کند: فروش مواد خام که عمدتا مربوط به نفت است، در حال حاضر در بالاترین ظرفیت صورت می‌گیرد و اگر هم اصلاحات جدی و تعمیرات اساسی و انتقال تکنولوژی برای جایگزینی ماشین‌ها و امکاناتی که در حوزه نفت استفاده می‌شود، صورت گیرد، به نظر من نبود بخش خصوصی در کشور و صادرات غیرنفتی قابل توجه، باعث می‌شود به این نتیجه برسیم که 2.5 برابر کردن درآمد ناخالص کشور در یک دوره ریاست‌جمهوری غیرممکن باشد.

وی متذکر می‌شود: ما در حال حاضر چند برنامه ملی را داریم اجرا می‌کنیم و چشم‌انداز ما 1404 بوده که بتوانیم جزو کشورهای اول باشیم. اما مسیر را به درستی نرفتیم، زیرا نتوانستیم بسترسازی درستی برای توسعه اقتصاد در بخش خصوصی صورت دهیم.

این کارشناس بازار کار تاکید می‌کند: بر این اساس، بعید است با ظرفیت‌های دولتی بتوانیم درآمد ناخالص را تا این اندازه افزایش دهیم.

تجربه‌های تلخ را تکرار نکنیم

حاج‌اسماعیلی در ادامه با بیان این‌که باید به این صحبت‌ها به عنوان شعار تبلیغاتی توجه کرد، گفت: متاسفانه این رفتارها نوعی روند پوپولیستی است. ما باید توجه کنیم که اقناع مردم و پاسخ‌گویی، از مسایلی است که افراد باید نسبت به آن تعهد داشته باشند، چون بدون ارائه برنامه نباید شعار مطرح شود.

وی افزود: من فکر می‌کنم اگر مردم به جای این‌که فارغ از برنامه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بخواهند به خود افراد در کشور توجه کنند و از افراد شاخص دیگری برای رأی دادن پیروی کنند، یک اشتباه بسیار بزرگی است که می‌تواند آینده کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: شعارها حتما باید متکی بر برنامه باشد و در عین حال، کارشناسان به تشریح برنامه‌ها بپردازند که آیا این وعده‌ها عملیاتی خواهند شد.

حاج‌اسماعیلی متذکر شد: متاسفانه من بخش زیادی از این صحبت‌ها را شعار تبلیغاتی می‌دانم و خیلی‌ها هم توانسته‌اند افراد را با این شعارها محصور کنند و به دنبال خود بکشانند.

وی یادآور شد: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها داشتیم که متکی بر برنامه‌های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ درس بگیرند و نباید این تجربه دوباره در کشور تکرار شود.

منبع : خبرآنلاین

پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396 ساعت 17:24

تغییر_محسوس دولت روحانی در ورزش چه بوده؟

ورزش ما در این ۴ سال یک تجربه مهم داشته و پرچم حالا دست بچه‌های دهه ۷۰ است.
مروری کوتاه بر اتفاقات ورزشی نشان می دهد، با یک تغییر نسل ورزش ما جهشی بزرگ داشته.
رقابت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری به صورت رسمی آغاز شده است و تقریبا اولین رونمایی از عقایدشان را مردم دیده اند. اما جالب اینجاست که هنوز هیچ حرفی درباره ورزش در 4 سال آتی از سوی نامزدها مطرح نشده است. حسن روحانی که با برخورد قهری مجلس پیشین ، برنامه های طراحی شده اش برای ورزش با وقفه ای 3 ساله مواجه شد ، سرانجام در سال پایانی دولتش و بعد از کنار رفتن دلواپسان در مجلس شورای اسلامی توانست مسیری برای ورزش در پیش بگیرد که از ابتدا یکی از اهداف مهمش بود. آرامش بخشی به بستر ورزش و گام برداشتن در مسیر موفقیت ملی. بیایید نگاهی داشته باشیم به دستاورد ورزش در 4 ساله گذشته.

آنچه بیش از هر چیز برای علاقمندان به ورزش اهمیت دارد، موفقیت در رخداد های بزرگ ورزشی مثل فوتبال و المپیک است. همین حالا قبل از همیشه تیم ایران بعد از برزیل که به جام جهانی 2018 صعود کرده ، نزدیک ترین تیم به این رخداد بزرگ جهانی است. ما از 3 بازی بعدی فقط 3 امتیاز می خواهیم تا جهانی شویم. دو بازی از 3 بازی آتی ایران در تهران و ورزشگاه ازادی برگزار می شود. در این 4 ساله گذشته به رغم طرز فکر مستقیم محمود گودرزی ، تاثیر موثر دولت در احقاق خواسته عمومی برای ماندن کارلوس کی روش موثر افتاد و او ماندگار شد. این مربی هم با ساخت نسل جوانی از بچه های دهه 70 که چهارمین نسل هستند ، نشان داد بچه های متولد سال های آرامش سازندگی و پرورش یافتگان سال ها ثبات دوران اصلاحات ، سرشار از استعدادهای ناب هستند. بیایید نام ها را بهم در ذهن مرور کنیم:مهدی طارمی ، سردار آزمون ، سعید عزت اللهی ، میلاد محمدی ، مهدی ترابی و ...

در دو باشگاه مهم استقلال و پرسپولیس ، ورزش ایران پس از سال ها توانسته بی آنکه این تیم ها را به دست عده ای که معلوم نیست پول های شان را از کجا می آورند و چطور در فوتبال خرج می کنند ، به نقطه ای برساند که خودکفا باشند . حاصل این خودکفایی سه ساله ، تیم خوب پرسپولیس و نسل جدیدش شده است که قهرمانی لیگ را بدست آورد و استقلال نوساخته منصوریان که حالا در آسیا می درخشد. این نسل نوی فوتبال ایران را در تیم های موفق نوجوانان ، جوانان و بانوان و فوتسال و فوتبال ساحلی هم دیده ایم. قهرمانی های متعدد در این 4 سال ، بخصوص قهرمانی دختران مان در آسیا ، بارها وادارمان کرد که بگوییم ، دوباره نسلی از بچه های ایران شعار« #دوباره - ایران» را سر داده اند.

روحانی از همان روزهای نخست روی کار آمدن تا همین حالا برای ورزش و البته هنر روی ثبات و آرامش تاکید داشته. بر ارج نهادن به مقام ساختن قهرمان. ورزش بانوان را شخصا با چند تصمیم مدیریتی در آن ساختارشکن شد. روزی که به خواست رئیس جمهور و با پیگیری وزارت خارجه ، دختران فوتسال ایران توانستند راهی تورنمنت جهانی فوتبال سالنی شوند و حسرت و اشک سهم شان نشد ، یکی از آن بزنگاه های تاریخی بود. روزی که بر اساس عرف رایج داشتند ، یک ورزشکار را بدون مربی می بردند تا نماینده حراست همراهش باشد ، باز #تغییر_محسوس را دیدیم. یا روزی که سلطانی فر ایستاد و نگذاشت دختران بسکتبالیست به جرم مسابقه دادن با پوشش اسلامی حذف شوند ، از همان بزنگاه های تاریخی در تحول ورزش بانوان بود.

اتفاقاتی که همه و همه دست در دست هم دادند تا باور کنیم ما می توانیم. این بها دادن به ورزشکاران بانو تا جایی پیش رفت که وقتی حتی مسئولان چسبیده و به جا مانده از گذشته در ورزش ، باورشان نمی شد ، کیمیایی در ورزشمان بدرخشد و مدال نوبرانه المپیکی مان را بگیرد. مدالی که بی شک مهمترین افتخار برای ورزش جمهوری اسلامی تا همین امروز است. حتی مهمتر از برد مرحوم سلیمانی در حام جهانی کشتی با بردن رقیب امریکایی اش برای اولین بار یا حتی مهمتر از مدال طلای تاریخی رسول خادم در المپیک آتلانتا.

این ها تنها بخشی از تغییرات محسوس 4 ساله ابتدای دولت  روحانی است. اگرچه بی شک ورزش در این سال ها هم مثل همه بخش های کشور چالش های بسیاری داشته اما روزهای باشکوه بسیاری را در ورزش های رزمی ، ورزش های توپی ، بانوان و .. بدست آورده است که نشان از تغییری محسوس داشته است. حالا بچه های دهه 70 هستند که ورزش مان را در دست گرفته اند و پرچم دست شان است. این بی شک یعنی تغییری - محسوس برای تحقق شعار #دوباره_ایرانن.

منبع : خبرآنلاین

گفت‌وگوی ملی، ایده‌ای است که در مجلس دهم شکل گرفته اما هنوز تا رسیدن به مرحله عمل راه زیادی در پیش دارد.
دوره انتخابات است و عرف در تبلیغات این است که بر تضادها و نکات افتراق تکیه شود و نه نقاط اشترک. اما مدتی است که زمزمه‌ای در مجلس به راه افتاده که حال و هوایش با فضای انتخابات نمی‌خواند. موضوع «گفت وگوی ملی» را حجت الاسلام احمد مازنی در نطق اضطراری خود در مهرماه سال گذشته مطرح کرد اما عملیاتی شدن این ایده در مجلس در دیدار نوروزی محمدرضا عارف و علی لاریجانی وارد فاز جدیدی شد و در عمل یک گام به جلو برداشته شد.

گفت‌وگوی ملی از نگاه طراح اولیه آن

نماینده مردم تهران که برای اولین دوره بر صندلی‌های سبز پارلمان نشسته است، طرح گفت‌وگوی ملی را کلید زد. طرحی که از همان ابتدا با استقبال محمدرضا عارف همراه شد و رئیس فراکسیون امید کمیته ای ذیل این فراکسیون تشکیل داد تا به موضوع رسیدگی شود. احمد مازنی اصل حرفش این است که به جای موضوعات مورد اختلاف، درباره اشتراکات حرف بزنیم و در مثال به موضوعاتی نظیر محیط زیست، کمبود آب، اهمیت اشتغال اشاره می‌کند که کسی درباره اهمیت آن شکی ندارد و از منظر او با گفت‌وگو می‌توان بر سر راهکارهایی برای رسیدن به وضعیت مطلوب توافق کرد.

مازنی در ابتدا طرحش را فراتر از مجلس می‌دید، برای همین در رایزنی با مجلسی‌ها چندان فعال عمل نکرد و پس از جلب موافقت عارف و گفت‌وگوی چند دقیقه‎ای با علی لاریجانی در حالی که رئیس مجلس در حال ترک جلسه بوده، به سراغ چهره‌های شاخص بیرون از پارلمانی می‌رود و به عنوان مثال با ناطق نوری، حدادعادل، کدخدایی، موسوی خوئینی‌ها، کاظمی بجنوردی و الویری سخن می‌گوید و خبرهای خودش حاکی از موافقت همه این افراد است.

اختلافات درون مجلسی

طرح گفت‌وگوی ملی اما از طرف فراکسیون امید و شخص محمدرضا عارف در مجلس پیگیری‌شد و شاید تکیه بر همین طرح باعث شد که فراکسیون اصلاح طلبان مجلس به پیشنهاد شورای عالی فراکسیون‌ها روی خوش نشان نداده و زمینه‌ای شود که این ایده ابتر بماند. اما فصل مشترک ماجرای شورای عالی فراکسیون چگونه با طرح گفت‌وگوی ملی در کجا بود؟

فراکسیون مستقلین مجلس وقتی اعلام موجودیت کرد، یک پیشنهاد در آستین داشت. پیشنهاد آنها تشکیل یک جمع با حضور نمایندگانی از همه فراکسیون‌های سیاسی مجلس بود تا در آن درباره موضوعات اساسی که کسی درباره آنها اختلافی ندارد، صحبت و جمع بندی شود. فراکسیون امید وارد این بازی نشد و زمین بازی برای دو فراکسیون نمایندگان ولایی و مستقلین باقی ماند که آنها هم در عمل هنوز موفق به تشکیل این شورا نشده‌اند. پس از چندی موضوع گفت‌وگوی ملی مطرح شد که به لحاظ محتوایی به شورای عالی فراکسیون‌ها شبیه بود اما پیشنهاد ساختاری با خود به همراه نداشت. این ماجرا با انتقاد فراکسیون مستقلین همراه شد که چرا به دنبال ایجاد تشکیلات موازی هستند.

مذاکره با لاریجانی و یک گام به جلو

عید دیدنی محمدرضا عارف و علی لاریجانی، گامی در جهت تحقق ایده گفت‌وگوی ملی محسوب می‌شود.  آنها در این دیدار درباره این موضوع سخن گفته اند. آنگونه که سایت امید ایرانیان روایت کرده، لاریجانی از ایده گفت‌وگوی ملی استقبال کرده و بنا شده کمیته ای مشترک از سوی عارف و لاریجانی برای موضوع گفت وگوی ملی تشکیل شود.

پس از این ماجرا به گفته احمد مازنی بنا شده 22نفر از نمایندگان مجلس برای حضور در این کمیته به علی لاریجانی معرفی شوند و مازنی پیگیر انتخاب این افراد است. محمدرضا عارف نیز در توضیح به روزنامه اعتماد گفته است: امیدواریم هر چه سریع‌تر کمیته مشترکی تشکیل شود. نظر ما این است که این کمیته ابتدا در سطح مجلس تشکیل شود و بعد با تفاهم خوبی که در سطح مجلس ایجاد می‌شود دامنه آن را به سطح جامعه ببریم. مجلس مرکز نخبگان و سیاسیون است اگر بتوانیم گفت‌وگوی ملی را در مجلس پیش ببریم ان‌شاءالله خواهیم توانست در سطح جامعه هم آن را عملی کنیم. گفت‌وگوی ملی مساله‌ای جدی است که من ضرورت آن را در سطح جامعه با تمام وجودم حس می‌کنم.

او روز گذشته نیز در اولین نطق خود در دوره نمایندگی اش باردیگر بر ضرورت گفتگوی ملی تاکید کرد.

آیا ورق برمی گردد؟

اکثر اعضای فراکسیون مستقلین از نزدیکان به علی لاریجانی محسوب می‌شوند و شاید برای همین است که نایب رئیس این فراکسیون در گفت‌وگو با خبرآنلاین با ادبیاتی متفاوت با چند ماه پیش درباره طرح گفت‌وگوی ملی سخن می‌گوید. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی که از مخالفین پیشین این ایده بود و آن را به نوعی رقیب ایده اولیه خودش درباره شورای عالی فراکسیون‌ها ارزیابی می‌کرد، حالا از گفت‌وگوی ملی استقبال می‌کند و می‌گوید: ما هر چیزی که بتواند ایجاد وفاق و همدلی و دوستی بکند صددر صد کمک خواهیم کرد.

او حتی درباره ترکیب کمیته پیشنهادی سهم خواهی ندارد و می‌گوید: هر مدلی باشد خوب است.

جعفرزاده حتی با جایگزین شدن گفت‌وگوی ملی با شورای عالی فراکسیون‌ها هم مشکلی ندارد: «امکان دارد جایگزین بشود؛ من در ریز جریانش نیستم اما اگر دوستان این موضوع را مطرح کنند ما با هر کاری که بتواند فاصله‌ها را کمتر کند و پارلمان به وفاق برسد، موافقیم. چراکه ما در موضوعاتی مانند اسرائیل اصلا اختلاف نظر نداریم. دلیلی ندارد که وقتی ما وجوهات مشترک داریم بین مان فاصله ایجاد بشود.»

در برابر فراکسیونی که پیش‌تر نیز مشکلات ساختاری با شورای عالی فراکسیون‌ها داشت، همچنان سعی می‌کند خود را از بازی دور نگاه دارد. با اینکه به گفته عارف، بناست از همه فراکسیون‌ها در کمیته گفت‌وگوی ملی حضور داشته باشند، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید که حتی نام این طرح را نشنیده است.

حسین نقوی حسینی با بیان اینکه اساسا درباره این کمیته با فراکسیون طرح موضوع نشده، موافقت لاریجانی برای نمایندگان ولایی فصل الخطاب نمی داند و می‌گوید: به صرف اینکه لاریجانی پذیرفته برای ما پذیرفته شده نیست بلکه باید در فراکسیون بحث شود.

با این اوصاف باید همچنان منتظر بازی گردانی طراحان و موافقان ایده گفت‌وگوی ملی باشیم تا مشخص شود می‌تواند مبنایی برای فضای سیاسی کشور، در پارلمان شکل بگیرد یا خیر.

موضوع این گفت‌وگوها چه خواهد بود

سوال اینجاست که در صورت تحقق چنین ایده‌ای در سطح مجلس، چه موضوعاتی محور کار و سخن آن قرار می‌گیرد و آیا ممکن است در فضای انتخابات اثرگذار ظاهر شود؟ محمدرضا عارف درباره موضوعات قابل طرح در این کمیته می‌گوید: اولویت‌هایی که الان در کشور حس می‌کنیم. در همه زمینه‌ها باید گفت‌وگو کنیم تا به تفاهم برسیم. مبنای ما در نهایت تفاهم و همدلی و وحدت است. زمینه‌ها و موضوعات را خود کمیته با توجه به اولویت‌های کشور تعیین خواهد کرد.

اما آنگونه که از فعالیت‌های احمد مازنی و گپ‌وگفت با او در لابی مجلس برمی‌آید، تشکیل این کمیته نه تا انتخابات ریاست جمهوری محقق می‌شود و نه سیاست انتخاباتی دارد بلکه بناست در گام اول به ایجاد وفاق در مجلس محدود باشد.

منبع : خبرآنلاین

وزیر نیرو گفت: ظرفیت استفاده از انرژی های تجدید پذیر هم اکنون نسبت به ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید 2 و 9 دهم برابر افزایش یافته است.
حمید چیت چیان صبح روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در بخش جرقویه اصفهان افزود: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، تنها سه تولید کننده بخش خصوصی در زمینه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر فعالیت می کردند اما هم اکنون 490 تولید کننده بخش خصوصی در این زمینه فعال هستند.
وی با بیان اینکه کاهش آلودگی هوا از اصلی ترین مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر است گفت: این امر باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای در سطح جهانی خواهد شد.
وزیر نیروبا بیان اینکه سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، قرارداد خرید تضمینی 20 ساله این گونه واحدها را تضمین می کند گفت: این گونه طرح ها برای سرمایه گذاران بسیار سودآور است و علاوه بر آن مجموعه هایی که با تجهیزات داخلی ساخته شود خرید برق تولیدی آنها با قیمتی بیش از 30 درصد گران تر خریداری می شود.
چیت چیان با ابراز امید به تولید پنج هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر در طول برنامه ششم توسعه ، تاکید کرد : دولت دکتر حسن روحانی از آغاز فعالیت خود جایگاه ویژه ای برای این گونه انرژی های تجدید پذیر ایجاد کرد و در همین راستا بستر مناسبی برای مشارکت فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شد.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به معاهده پاریس که بر مبنای آن ایران ملزم شده است که تا سال 2030 میلادی به میزان تولید هفت هزار و 500 مگاوات برق با استفاده از انرژی های تجدید پذیر دست یابد افزود: با روندی که کشورمان در دو تا سه سال اخیر طی کرده است امیدواریم خیلی زودتر از آن زمان به میزان تولید یاد شده دست یابیم.
چیت چیان همچنین با اشاره به اینکه تولید برق به وسیله انرژی های تجدید پذیر، تاب آوری اقتصادی و مالی را افزایش می دهد گفت: استفاده از این گونه انرژی ها با امنیت بیشتری نیز انجام می شود زیرا خطوط انتقال برق در این روش تولید کوتاه شده و شرایط بحرانی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.
وی اشتغال زایی را از دیگر مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر عنوان کرد و گفت: میزان اشتغالی که از توسعه مجموعه های تولیدی برق با انرژی های تجدید پذیر حاصل می شود بسیار زیاد است زیرا در این گونه طرح ها مشارکت بخش خصوصی بیشتر می شود و به دنبال آن افراد بیشتری بطور مستقیم و غیرمستقیم شاغل می شوند.
وزیر نیرو خاطر نشان کرد: انرژی خورشیدی، باد، جریان آب های گرم زیرزمینی و زباله ها می تواند به بهترین منابع تولید برق تبدیل شوند.
به گفته وی زباله ها می تواند در زمینه تولید برق و کاهش معضلات زیست محیطی نقش بسزایی داشته باشد.
چیت چیان با اشاره به اینکه نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور است گفت: بزودی نیروگاه خورشیدی جاجرم با توان 30 مگاوات به عنوان بزرگترین نیروگاه خورشیدی به بهره برداری می رسد و در مدار قرار خواهد گرفت.
در این مراسم بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت تولید 10 مگاوات برق در بخش جرقویه سفلی (واقع در 655 کیلومتری جنوب شرق مرکز استان) به بهره برداری رسید.
این نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و با مشارکت شرکت یونانی متکا (Metka ) با هزینه ای بیش از 55 میلیارد تومان در مدت هفت ماه احداث و به بهره برداری رسید.
این نیروگاه از 39 هزار پنل خورشیدی با ابعاد 65.1 در 98 سانتی متر تشکیل شده که در مساحتی بالغ بر 20 هکتار نصب شده است.

منبع : ایرنا

صفحه 1 از 678

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395